۲۱۱۵۴۲
۱۲۱۴۴
۱۲۱۴۴

علت استروژن بالا، چه عواملیست؟

استروژن به عنوان یک هورمون زنانه شناخته شده است، اما این هورمون به مقدار کمی در بدن مردان هم وجود دارد.

استروژن به عنوان یک هورمون زنانه شناخته شده است، اما این هورمون به مقدار کمی در بدن مردان هم وجود دارد. هورمون استروژن نقش مهمی در عملکرد جنسی مردان و چرخه قاعدگی و تولید مثل در زنان ایفا می‌کند. افزایش سطح این هورمون باعث اختلال در عملکرد جنسی و تولید مثل می‌شود. آگاهی از علائم بالا بودن استروژن به شما کمک می‌کند تا در صورت وجود این عارضه به پزشک مراجعه کنید و با تشخیص و درمان زود هنگام از بروز عوارض این بیماری پیشگیری کنید. برای آگاهی از علائم استروژن بالا، علت و درمان آن با ما همراه باشید.

علائم استروژن بالا در مردان و زنان
علائم بالا بودن استروژن در زنان و مردان متفاوت است، در ادامه علائم این عارضه در زنان و مردان را ذکر می‌کنیم.

علائم استروژن بالا در زنان
برخی از علائم بالا بودن استروژن در زنان عبارتند از:
۱. حساس و متورم شدن سینه: سینه‌ها نسبت به تغییرات هورمونی بسیار حساس هستند و دردناک شدن سینه‌ها یا بزرگ شدن آن‌ها نسبت به حالت عادی می‌تواند ناشی از افزایش سطح استروژن باشد.
۲. وجود توده‌های فیبروکستیک: استروژن بالا یکی از علل ایجاد بافت‌های فیبروکستیک در سینه‌ها است، درصورتیکه متوجه وجود توده در سینه‌هایتان شدید برای بررسی بیشتر به پزشک مراجعه کنید.
۳. افزایش وزن: در صورتیکه از یک رژیم غذایی سالم و متعادل پیروی می‌کنید، اما همچنان قادر به کنترل وزن خود نیستید و متوجه چاقی‌های موضعی به ویژه در ناحیه ران شده‌اید، ممکن است سطح هورمون استروژن در بدن شما افزایش یافته باشد.
۴. احساس خستگی و خواب آلودگی: یکی از علائم بالا بودن استروژن احساس خستگی و خواب آلودگی است. اگر شما از یک سبک زندگی سالم پیروی می‌کنید و به اندازه کافی می‌خوابید، اما همچنان در طول روز احساس خستگی می‌کنید برای بررسی سطح استروژن به پزشک مراجعه کنید.
۵. دوره قاعدگی نامنظم: قاعدگی نامنظم از اصلی‌ترین علائم بالا بودن استروژن است. تنظیم بودن سطح هورمون‌ها در بدن باعث می‌شود یک دوره قاعدگی منظم داشته باشید، اما اگر تعادل این هورمون‌ها بهم بخورد، ممکن است دچار تاخیر در قاعدگی شوید و یا دوره قاعدگی اتفاق نیفتد.
۶. ورم مچ دست یا پا: بالا بودن استروژن باعث می‌شود مایعات بیشتری در بدن جمع شود که علاوه بر افزایش وزن باعث ورم مچ دست یا پا می‌شود.
۷. احساس نفخ: وجود استروژن زیاد در جریان خون باعث می‌شود بعد از خوردن غذا احساس نفخ کنید.
۸. بی میلی جنسی: سطح هورمون استروژن روی میل جنسی تاثیر می‌گذارد و عدم علاقه به رابطه جنسی یکی از علائم استروژن بالا به شمار می‌آید.
۹. سندروم پیش از قاعدگی: خستگی، افسردگی و درد شکم درست قبل از قاعدگی با نام سندروم پیش از قاعدگی شناخته می‌شود. یکی از علل اصلی این سندروم بالا بودن استروژن است.
۱۰. سردرد: بالا بودن بیش از حد سطح استروژن باعث سردرد می‌شود، این سردرد‌ها ممکن است به قدری شدید باشند که فعالیت روزمره فرد را مختل کنند.
۱۱. مشکلات باروری: بالا بودن استروژن روی تخمک گذاری تاثیر گذاسته و ممکن است مانع بارداری شود. در صورتیکه با وجود عدم جلوگیری از بارداری هنوز موفق به باردای نشده اید، بهتر است سطح استروژن را چک کنید. در صورتکه سابقه مصرف قرص‌های ضدبارداری و قاعدگی‌های نامنظم و دردناک دارید، احتمالا مشکلات باروری مربوط به این هورمون است.
۱۲. یبوست: در صورتیکه از مشکل یبوست رنج می‌برید، اما در زمان قاعدگی این مشکل از بین می‌رود، احتمالا سطح هورمون استروژن در بدنتان افزایش یافته است. دردوران قاعدگی سطح هورمون استروژن کاهش می‌یابد و یبوست برطرف می‌شود، اما بعد از قاعدگی بدون هیچ دلیلی این مشکل دوباره برمی‌گردد.
۱۳. افزایش فشارخون: یکی از علائم استروژن بالا در زنان افزایش فشارخون است. در واقع بالا بودن این هورمون باعث تولید ترکیبی به نام سوپراکسید می‌شود، تجمع این ماده باعث افزایش فشار خون در زنان خواهد شد.
۱۴. سرد شدن دست و پاها: بالا بودن سطح استروژن در زنان باعث ضعیف شدن جریان خون و در نتیجه سردی دست و پا خواهد شد.
۱۵. اضطراب و تحریک پذیری: بالا بودن هورمون استروژن روی سیستم عصبی تاثیر می‌گذارد و باعث اختلالات عصبی و مشکلات روحی از جمله اضطراب و تحریک پذیری می‌شود.

علائم بالا بودن استروژن در مردان
عدم تعادل هورمون استروژن و تستوسترون باعث عدم رشد و عملکرد جنسی درست در مردان می‌شود. برخی از علائم بالا بودن استروژن در مردان عبارتند از:
۱. ناباروری: بالا بودن سطح استروژن در مردان باعث افت تولید اسپرم می‌شود و احتمال ناباروری در مردان را افزایش می‌دهد.
۲. ژنیکوماستی: بالا بودن هورمون استروژن رشد سینه‌ها در مردان را به صورت غیرطبیعی افزایش داده و منجر به اختلالی به نام ژنیکوماستی می‌شود.
۳. اختلال نعوظ: برخی از مردان که سطح استروژن بالایی دارند، دچار اختلال نعوظ می‌شوند.

علت بالا بودن استروژن
بالابودن هورمون استروژن ممکن است بدون هیچ دلیل خاصی اتفاق بیفتد، اما شابع‌ترین علت این اختلال به سه دسته تقسیم می‌شوند. این سه دسته عبارتند از:
بیماری‌ها: بیماری‌های کبدی، تومور‌های تخمدان و اضافه وزن می‌توانند سطح استروژن را افزایش دهند.
ژنتیک: داشتن سابقه خانوادگی استروژن بالا، خطر ابتلا به این عارضه را افزایش می‌دهد.
مصرف برخی داروها: مصرف برخی دارو‌ها ممکن است باعث افزایش استروژن شود، این دارو‌ها عبارتند از:
دارو‌های هورمونی مانند قرص‌های ضد بارداری که برای پیشگیری از باردای مصرف می‌شوند.
هورمون درمانی در یائسگی گرگرفتگی و سایر علائم یائسگی را برطرف می‌کند، اما ممکن است باعث افزایش سطح استروژن شود.
مصرف آنتی بیوتیک بر متابولیسم استروژن و پروژسترون تاثیر گذاشته و باعث افزایش استروژن می‌شود.
مصرف برخی دارو‌های گیاهی مانند رازیانه، جین سینگ، ریشه شیرین بیان، شبدر و ... سطح استروژن را افزایش می‌دهد.
برخی دارو‌هایی که برای درمان روان پریشی و اختلالات روانی به کار می‌روند همچون فنوتیازین سطح استروژن را بالا می‌برند.

درمان بالا بودن استروژن
استفاده از رژیم غذایی، دارودرمانی و سطح استروژن در درمان بالا بودن استروژن مفید است.
۱. رژیم غذایی
برای کاهش سطح استروژن غذا‌هایی همچون قارچ، انگور سیاه، کلم، گل کلم، کلم بروکلی، غلات سبوس دار و تخم کتان را به رژیم غذایی‌تان اضافه کنید. همچنین در صورتیکه اضافه وزن دارید، کاهش وزن می‌تواند به درمان این عارضه کمک کند.
۲. دارو درمانی
نوع دارودرمانی براساس شرایط بیمار انتخاب می‌شود. برخی شرایطی که برای رفع آن‌ها موثر است، عبارتند از:
در صورتیکه به دلیل هورمون درمانی سطح استروژن افزایش یافته باشد، احتمالا پزشک دارو‌ها را تغییر می‌دهد تا هورمون‌ها مجددا متعادل شوند.
در صورتیکه به سرطان سینه یا سرطان تخمدان مبتلا شده باشید، سطح بالای استروژن باعث بدتر شدن سرطان می‌شود. در چنین شرایطی پزشک معالج دارو‌هایی همچون تاموکسیفن تجویز می‌کند، این دارو‌ها مانع رسیدن استروژن به سلول‌های سرطانی می‌شوند.
در برخی مواقع پزشک برای کاهش سطح استروژن دارو‌های بازدارنده آروماتوز را تجویز می‌کند. این دارو‌ها تولید آنزیم آروماتاز در بدن را کاهش می‌دهند، این آنزیم هورمون آندروژن را به استروژن تبدیل می‌کند.
۳. جراحی برداشتن تخمدان
جراحی اوفورکتومی یا برداشتن تخمدان به کاهش استروژن کمک می‌کند. البته این روش درمانی فقط در بیماران سرطانی یا افرادی که در خطر ابتلا به سرطان تخمدان یا سینه قرار دارند، انجام می‌شود.

سخن آخر
بالا بودن استروژن خطر ابتلا به سرطان سینه و تخمدان، لخته شدن خون و سکته مغزی و اختلالات تیروئید را افزایش می‌دهد، بنابراین در صورتیکه برخی از علائم استروژن بالا را دارید، برای بررسی بیشتر و آزمایش خون به پزشک مراجعه کنید.

منبع: ستاره

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.