۲۲۵۲۳۵
۱۱۵۶
۱۱۵۶

علت خارش واژن قبل از قاعدگی چیست؟

گاهی اوقات حساسیت به نوار بهداشتی یا تامپون های بهداشتی می تواند باعث بروز خارش شود.

خارش واژن پیش از قاعدگی می تواند علل مختلفی از حساسیت و آلرژی تا عفونت های مقاربتی و واژینوز باکتریایی داشته باشد. واژینوز باکتریایی معمولا ترشحاتی به رنگ سبز یا زرد یا خاکستری ایجاد می کند.
خارش واژن یک مشکل ناراحت کننده و گاهی دردناک است که اغلب به علت عوامل تحریک کننده، عفونت یا یائسگی رخ می دهد. خارش واژن قبل از شروع قاعدگی نیز بسیار شایع است. این خارش را می توان در نواحی واژن و مهبل در بخش های داخلی و خارجی دستگاه تناسلی بانوان، لبیا و به طور کلی در ناحیه تناسلی احساس کرد. اما آیا می دانید علت بروز خارش واژن پیش از قاعدگی چیست؟ چه روش هایی برای درمان آن وجود دارد؟

علل خارش واژن پیش از قاعدگی
عفونت قارچی
افراد در دوره هایی به عفونت قارچی دچار می شوند. ولوواژینیت دوره ای که هم زمان با قاعدگی رخ می دهد، می تواند باعث سوزش و خارش در ناحیه تناسلی داخلی و خارجی شود. این خارش می تواند قبل از قاعدگی و یا در حین قاعدگی رخ دهد. در صورتی که رابطه جنسی داشته باشید، این خارش تشدید می شود. ولوواژینیت دوره ای در واقع در اثر عفونت قارچی و رشد بیش از حد قارچ کاندیدا رخ می دهد. این قارچ در حالت عادی به میزان کمی در بدن رشد کرده و با لاکتوباسیلوس تحت کنترل قرار می گیرد. در دوران قاعدگی، نوسانات هورمونی ایجاد شده و بر PH واژن و کنترل باکتری های موجود در آن اثر می گذارد. اختلال در عملکرد باکتری های مفید می تواند در کنترل کاندیدا ایجاد مشکل کند.
علائم عفونت قارچی چیست؟
ترشحات واژنی ابری شکل به رنگ خاکستری یا سفید
درد
قرمزی
سوزش در هنگام ادرار یا رابطه جنسی
تورم در اطراف مهبل
تریکومونیازیس
احساس خارش در مهبل یا واژن می تواند در اثر ابتلا به عفونت های مقاربتی باشد. تریکومونیازیس از شایع ترین بیماری های مقاربتی است که باعث ایجاد خارش می شود. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده گزارش کرده که تنها در ایالات متحده، 3.7 میلیون نفر در هنگام تحقیق در خصوص تریکومونیازیس به این عفونت دچار بوده اند. علائم این عفونت معمولا 5 تا 28 روز پس از ابتلا ظاهر می شود. گفته می شود که تنها 30 درصد از افراد مبتلا به این بیماری، علائم آن را گزارش می کنند. علائم این عفونت به شرح زیر است:
تکرر ادرار
خارش
سوزش در هنگام دفع ادرار و برقراری رابطه جنسی
خونریزی واژنی و لکه بینی
ترشحات واژنی با بوی بد
کاهش در سطح استروژن
گاهی خارش واژن پیش از دوران قاعدگی مربوط به کاهش سطح استروژن در این بازه زمانی است. کاهش در سطح استروژن باعث شده تا دیواره واژن نازک شده و ملتهب شود. این مساله باعث احساس سوزش و خارش پیش از قاعدگی می شود.
واژینوز باکتریایی
به واژینوز باکتریایی، BV گفته می شود. این عفونت از دیگر علائم شایع خارش واژن پیش از قاعدگی است. علائم این بیماری بسیار مشترک با عفونت قارچی است و تنها تفاوتش این است که بوی بدی مانند بوی ماهی ایجاد می کند. واژینوز باکتریایی معمولا ترشحاتی به رنگ سبز یا زرد یا خاکستری ایجاد می کند. علائم دیگر آن نیز درد و سوزش و خارش در هنگام ادرار است. این اختلال نیاز به درمان فوری با آنتی بیوتیک دارد.
نوسانات هورمونی
گاهی اوقات نوسانات هورمونی و به خصوص نوسان در میزان استروژن باعث خارش و خشکی واژن پیش از دوران قاعدگی می شود.
حساسیت
گاهی اوقات حساسیت به نوار بهداشتی یا تامپون های بهداشتی می تواند باعث بروز خارش شود. تامپون ها می توانند خشکی و خارش در واژن ایجاد کنند. برای پیشگیری از بروز این مشکل، باید به طور مرتب تامپون را عوض کنید. حتی بهتر است که به جای تامپون از نوار بهداشتی استفاده کنید.
واکنش آلرژی زا به محرک ها و آلرژن ها
گاهی اوقات حساسیت به استفاده از خوشبوکننده ها، پمادها و نرم کننده ها و حتی صابون های خاصی می تواند باعث ایجاد خارش و سوزش در ناحیه تناسلی شود.
اختلال ناآرامی قاعدگی
اختلال ناآرامی پیش از قاعدگی یا دیسفوریای پیش از قاعدگی (PMDD) مجموعه ای از علائم روحی و جسمی است که حدودا یک هفته پیش از قاعدگی شروع شده و تا پایان دوره قاعدگی ادامه پیدا می کند. در واقع این اختلال نوعی سندرم پس از قاعدگی شدید است. علائم آن به شرح زیر است:
اضطراب
افسردگی
عصبانیت و تحریک پذیری
حملات وحشت
افکار خودکشی
گریه های ناگهانی
گرفتگی عضلات
خارش
حالت تهوع و استفراغ
حساسیت به لمس پستان ها
جوش و آکنه های پوستی
سردرد
سرگیجه
مشکل در خواب
درد در عضلات یا مفاصل
پوشیدن لباس های تنگ
لباس های تنگ می تواند خارش واژن قبل از قاعدگی را شدیدتر کند.
همانطور که توضیح داده شد، دلایل مختلفی برای خارش واژن قبل از قاعدگی وجود دارد. برای درمان آنها، ابتدا باید علت بروز خارش واژن را مشخص کنید. برخی از این مشکلات را می توانید با روش های خانگی برطرف کنید، اما در مواردی نیاز به مراجعه فوری به مطب پزشک است. در ادامه چندین روش برای درمان خارش واژن را توضیح می دهیم.

درمان های خانگی خارش واژن قبل از قاعدگی
در مواردی می توان خارش واژن را در خانه و بدون مراجعه به پزشک برطرف کرد که در این خصوص توضیح می دهیم:
در صورتی که خارش واژن به علت پوشیدن لباس های تنگ و چسبان است، از پوشیدن لباس زیر تنگ و شلوارهای جین تنگ و جوراب شلواری خودداری کنید.
از دوش واژینال و شست و شو مهبل با محصولات معطر جلوگیری کنید.
از نوار بهداشتی های فاقد رنگ و بو، پدهای بهداشتی قابل شست و شو و لباس های زیر با قدرت جذب بالا یا کاپ قاعدگی به جای تامپون استفاده کنید.
حتی برخی از عفونت های قارچی را می توانید با پمادها و داروهای ضد قارچ فاقد نسخه درمان کنید. مثلا برای درمان عفونت های قارچی ساده می توانید از ماست یونانی ساده و پروبیوتیک ها مصرف کنید.
در صورتی که با استفاده از درمان های خانگی نتوانستید مشکلات خارش واژن را برطرف کنید، برای حل مشکل باید به مطب پزشک مراجعه کنید. همچنین در صورتی که به عفونت های باکتریایی یا بیماری های مقاربتی دچار هستید یا مکررا به عفونت های قارچی مبتلا می شوید، بهتر است جهت تشخیص و درمان به مطب پزشک مراجعه کنید. داروها و پمادهای مختلفی برای درمان این نوع عفونت ها وجود دارد که چند مورد را توضیح می دهیم.
پماد واژینال کلوتریمازول
از این دارو برای درمان عفونت های قارچی و مخمری واژن استفاده می شود. مشخصه اصلی این پماد این است که سوزش، خارش و ترشح مربوط به این عفونت را کاهش دهد. این دارو در گروه «ضد قارچ های آزول» قرار دارد. بنابراین عملکرد یکسانی با این داروها داشته و با توقف رشد قارچ ها عمل می کند.
پماد واژینال میکونازول
از این دارو برای درمان کاندیدیاز جلدی و مهبلی فرجی ناشی از کاندیدا آلبیکنس و سایر گونه های کاندیدا استفاده می شود. میکونازول یک ایمیدازول متوقف کننده رشد قارچ است که در دوز بالا می تواند باعث مرگ قارچ ها نیز شود.
هر دو پماد توضیح داده شده در بالا، اثرات درمانی یکسانی دارند اما میزان ایجاد حساسیت در اثر مصرف پماد واژینال میکونازول بیشتر از کلوتریمازول است و به همین دلیل اکثر پزشکان داروی کلوتریمازول را تجویز می کنند.
کرم واژینال کلیندامایسین
از این دارو جهت درمان واژینوز باکتریال استفاده می شود. این دارو در گروه «آنتی بیوتیک ها» قرار دارد که با توقف رشد باکتری ها عمل می کند. در حال حاضر کرم واژینال کلیندامایسین با دوز ۲ درصد در بازار به فروش می رسد.
پماد واژینال تریپل سولفا
پماد واژینال تریپل سولفا یک داروی ضد باکتری است و برای درمان عفونت های ناشی از باکتری گاردنلا واژینالیس مصرف می شود.
پماد فلوئوسینولون
پماد فلوئوسینولون نیز برای برطرف کردن خارش در ناحیه بیرونی واژن مورد استفاده قرار می گیرد که برای برطرف کردن حساسیت های پوستی، درمان نیش حشرات، اگزما و التهاب پوستی است.
خارش واژن پیش از قاعدگی می تواند علل مختلفی از حساسیت و آلرژی تا عفونت های مقاربتی و واژینوز باکتریایی داشته باشد. در مواردی می توان بدون مراجعه به مطب پزشک مشکل خارش پیش از قاعدگی را با درمان های خانگی برطرف کرد. در صورتی که این خارش با درمان های خانگی برطرف نشد و یا احساس می کنید که این خارش ناشی از بیماری های مقاربتی یا عفونت ها است، هر چه سریع تر جهت درمان به مطب پزشک مراجعه کنید. داروهای مختلفی برای درمان این مشکلات وجود دارد. توصیه می شود که بدون تجویز پزشک هیچ نوع دارویی را مصرف نکرده و حتما جهت درمان خارش در موارد جدی تر به مطب پزشک مراجعه کنید.

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

برای ارسال نظر کلیک کنید

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.