۴۳۹۶۵
۳۹ نظر
۱۶۴۹۴۸
۳۹ نظر
۱۶۴۹۴۸

چهار سالگی کودک

به سنی که پر از تکمیل مهارت‌های قدیم است، خوش آمدید. سنی که چیزهای کاملاً نو با سرعتی فوق‌العاده بدست می‌آید. چهار سالگی سن نشاط، پویایی و خوش مشربی(جامعه‌پذیر) است، سن بی‌پروایی درباره چیزهای مانند صحبت کردن، دویدن، نقاشی کردن و ساختن اشیا. فرزند شما این آمادگی را دارد که از تمام این توانایی‌ها به طور کامل استفاده کند.

نی نی بان : به سنی که پر از تکمیل مهارت ‌ های قدیم است، خوش آمدید . سنی که چیزهای کاملاً نو با سرعتی فوق ‌ العاده بدست می‌آید.

چهار سالگی سن نشاط، پویایی و خوش مشربی(جامعه‌پذیر) است، سن بی‌پروایی درباره چیزهای مانند صحبت کردن، دویدن، نقاشی کردن و ساختن اشیا. فرزند شما این آمادگی را دارد که از تمام این توانایی‌ها به طور کامل استفاده کند. حتی بیشتر چهار ساله‌های کم حرف نیز تمایل دارند که در جمع بزرگتر‌ها و گروه‌های مختلف سنی قرار بگیرند. از نوزاد گرفته تا سالخوردگان، از پستچی گرفته تا پسر عمو‌ها و حتی چهره‌های جدیدی که آنها در زمین بازی می‌بینند همه برایشان جذاب هستند.

شما از تولد کودک‌تان تاکنون اسباب بازی‌های زیادی خریده‌اید. اکنون زمان پاک‌سازی آنها فرا رسیده است. نگاهی به اسباب‌بازی‌های کودک‌تان بیاندازید و آن چیزهایی را که دیگر قابل استفاده نیستند، دور بریزید. اگر از فرزندتان برای دور ریختن آنها اجازه بگیرید احتمالاً او اصرار به نگهداری اسباب بازی‌هایش می‌کند. در این سن آنها به ندرت متوجه می‌شوند که وسایل‌شان ناپدید شده است. (اگر نگرانید که کودک‌تان به دنبال آنچه ناپدید شده می‌گردد آنها را برای مدتی در جایی نگه داشته و پس از این که مطمئن شدید او اسباب‌بازی‌هایش را فراموش کرده، آنها را دور بریزید.) اسباب‌بازی‌های سالم را می‌توانید به کسانی که نیازمند هستند، بدهید.

بهتر است بعضی اسباب‌بازی‌ها را پنهان کنید و آنها را برای دوره دیگری نگه دارید. وجود اسباب‌بازی زیاد باعث می‌شود که کودک به سختی بتواند به مدت طولانی روی چیزی تمرکز کند. داشتن اسباب‌بازی کم به حس خلاقیت کودک کمک می‌کند که هم برای کودک و هم برای شما مفید است.

نقطه عطف

کودکانی که قادرند به طور مستقل کتاب بخوانند، استثنا هستند. این خوانندگان مبتدی از عکس‌های موجود در کتاب‌ها برای خواندن کمک می‌گیرند. آنها یاد گرفته‌اند که برخی حروف، صداها و کلمات را با عکس‌ها تطبیق دهند. ممکن است آنها به مدت طولانی تمرکز کنند و برخی از کلمات رایج را به خاطر بسپارند (مانند "و"، "او"، "آنجا". کلماتی که کودک با نگاه کردن به عکس‌ها نمی‌تواند آنها را یاد بگیرد.) اگر کودک شما یک خواننده مبتدی است، لازم نیست شما کاری کنید تا او تشویق شود و خواندنش را افزایش دهد.

اگر فرزندتان در خواندن پیشرفت سریعی ندارد، نگران نباشید. در سن چهار سالگی، هنوز بسیاری از کودکان این آمادگی را ندارند که برای مدت طولانی روی کتاب تمرکز کنند. کودکانی هم هستند که روش خواندن را یاد گرفته‌اند اما درک درستی از کلمات ندارند. خواندن یکی از مهارت‌های خوبی است که کودکان پیدا می‌کنند . وقتی آنها این مهارت را در خود تقویت کردند دیگر برایشان مهم نیست که چقدر والدین یا معلم‌هایشان به آنها بخندند. اصرار زیاد برای کتاب خواندن می‌تواند باعث شود کودکان از خواندن اجتناب کنند.

آیا شما از بازی‌های کودک‌تان به دلیل این که هر چیزی را باید چندین بار انجام دهید خسته شده‌اید؟

در اینجا به چند ایده تازه که چهار ساله‌ها را جذب می‌کند، اشاره شده است:

ایستگاه آتش‌نشانی- اگر تورهایی که شما را به ایستگاه‌های آتش نشانی ببرند پیدا نکردید، می‌توانید خودتان به همراه کودک‌تان به این ایستگاه‌ها مراجعه کنید و موتور‌های آتش‌نشانی را از نزدیک ببینید. کودک شما ممکن است سئوالاتی از آتش‌نشان‌ها داشته باشد، مخصوصاً اگر برای او مطالبی درباره ماشین‌های آتش‌نشانی خوانده باشید.

فرودگاه- وسعت لابی فرودگاه و پیاده‌روهای متحرک و همچنین هواپیماهای فرود آمده در باند فرودگاه می‌تواند برای کودک‌تان جذاب باشد. همچنین ممکن است برای کودک شما این موضوعات جذاب باشد که هواپیما‌ها کجا می‌روند، خلبان‌ها چه کار می‌کنند، چطور چمدان‌ها سوار هواپیما می‌شوند یا این که چطور غذاها را سوار هواپیما می‌کنند.

بازار تره‌بار- از آن جایی که تعداد افرادی که در بازار تره‌بار رفت و آمد می‌کنند زیاد است، بازار تره‌بار برای کودکان بسیار جذاب تر از خوار بار فروشی است. خرید میوه و سبزی توانایی شمارش کودکان را تقویت می‌کند. (با شمردن گوجه فرنگی و پرتقال)

مغازه گل و گیاه- کودکان خود را به فروشگاه‌های گل و گیاه ببرید تا بتوانند از نزدیک جوانه‌های برخی ازگل‌ها و گیاهان را ببینند. برای او یک گیاه در حال رشد (گیاهانی که نیاز به آب و مراقبت زیاد ندارند.) بخرید و مراقبت از آن را به عهده او قرار دهید. در تورهایی که شما را به نمایشگاه‌های گل و گیاه می‌برند، به همراه فرزندتان شرکت کنید.

مهارت های زبان

مهارت‌های زبانی کودکان در این سن پیشرفت می‌کند. از جمله نکات برجسته‌ای که می‌توان به آنها اشاره کرد، عبارتند از:

· چهار ساله‌ها روزانه حدود ۴ تا ۶ کلمه جدید یاد می‌گیرند.

· اکنون جمله‌های آنها طولانی‌تر و مرکب شده است. (در جمله‌هایشان از عبارت‌های توصیفی استفاده می‌کنند)

· چهار ساله‌ها می‌توانند موقعیت‌های فرضی را درک کنند. مثلاً "اگر این اتفاق بیفتد تو چه کار می‌کنی؟"

· آنها تعریف معانی کلمات را یاد می‌گیرند و اختلاف نظرها را درک می‌کنند.

· اکنون آنها مهارت‌های بیشتری در قصه گفتن دارند و می‌توانند داستان‌هایی را از ابتدا تا انتها و با ترتیب خاصی بیان کنند.

· ممکن است آنها قادر باشند سخنان خود را با موقعیت پیش رویشان تطبیق دهند. مثلاً وقتی با کودکی کوچک‌تر از خود صحبت می‌کنند، می‌گویند "مامان رفت، خدافظ." وقتی با مادر بزرگ‌شان صحبت می‌کنند، می‌گویند"مامان به مغازه رفته تا شیر بخرد."

آنها ترتیب کارها را درک می‌کنند، مثلاً "اول از روی خط‌ها کاغذ را ببر و بعد چسب را اینجا بزن." همچنین می‌توانند چند کار غیر مرتبط را به ترتیب انجام دهند. مثلاً "لطفاً کیف من را بیاور و بعد به ماهی‌ها غذا بده."

شما متوجه پیشرفت او در تلفظ کلمات و رعایت قواعد دستوری می‌شوید، البته آنها بدون غلط صحبت نمی‌کنند. آنها باید در این سن غریبه‌ها را به خوبی بشناسند، اگر چه برخی از آنها در این زمینه هنوز پیشرفت نکرده‌اند.

برای این که کودک شما عادت‌های غذایی مناسبی داشته باشد، بهترین راه این است که خود شما هم عادات غذایی‌تان را تغییر دهید و از غذاهای سالم استفاده کنید. تفاوتی میان غذای خود و کودک‌تان قائل نشوید و اگر او را به پارک می‌برید، یک جا ننشینید و او را تماشا کنید، با او بازی کنید.

خبرچینی‌های دلسرد کننده

" او به من نوبت نمی‌ده" یا " او از سرسره بالا می‌ره" بچه‌ها کارهای غلط دیگران را زودتر از کارهای خوب آنها درک می‌کنند و از حرف زدن درباره این اشتباهات (خبرچینی کردن) خجالت نمی‌کشند. بچه‌های این سن، حس نیکوکاری‌شان را بیان می‌کنند یا ممکن است کارهایی انجام دهند که توجه شما را به خودشان جلب و در نظر شما بهتر جلوه کنند. متاسفانه، این کوچولوهای خبر چین نمی‌دانند که چطور گاهی اوقات صحبت های آنها می‌تواند دیگران را درگیر کند.

شعار مورد علاقه والدین، "فقط به من بگو." ممکن است بی انصافی به نظر برسد اما پیام اصلی "سعی کن اول خودت حل‌اش کنی" برای فرزند شما یک نوع پیشرفت محسوب می‌شود.

چند قانون اولیه و اساسی وضع کنید. اگر کودکی کار واقعاً خطرناکی انجام می‌دهد، ممکن است ترجیح دهید کودک‌تان از او شکایت کند اما بچه‌ها گاهی نمی‌توانند این تمایزات را تشخیص دهند، بنابراین ممکن است از کار اشتباهی که آن کودک انجام داده، حمایت کند. پس بهتر است به او توضیح دهید که چرا انجام این کار اشتباه است.

زمانی که خبرچینی او در مورد همین موارد ساده است، او را تنبیه نکنید. این اتفاقات در نظر او ممکن است بچگانه باشد و شما با تنبیه او تنها عادت خبرچینی او را تقویت می‌کنید. بدیهی است کودک شما در سن چهار سالگی نتواند همه تعارض‌ها را به خوبی درک کند. بنابراین مرحله به مرحله پیش روید، با او در این باره صحبت کنید و سعی کنید با هم یک راه حل مناسب پیدا کنید. به تدریج به کودک‌تان این اختیار را بدهید که خودش از پس مشکلات کوچک‌اش برآید.

حال تقویم خود را چک کنید و ببینید آیا زمان آن رسیده که او را به کودکستان بفرستید، جایی که کودک‌تان آمادگی لازم برای رفتن به مهد کودک پیدا می‌کند. مشکلاتی که ممکن است کودک‌تان را در یادگیری درگیر کند را نیز بررسی کنید. همچنین فرزند شما نیاز دارد برای رفتن به کودکستان واکسینه شود.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  نظر کاربران

  • فاطمه
   درباره چهار سالگی کودک

   سلام از وقتی زایمان کردم تا الان ک دخترم دو سالش هست موهام خیلی ریزش داره و کم پشته الان کچل کردم با تیغ میخواستم ببینم چیزی هست بعد در امدن موهایم پر شود و دیگه ریزش نداشته باشد

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و
    ممنون از توجهتون
    برای طرح سوال و گرفتن پاسخ
    فقط از لینک زیر استفاده کنید

    https://niniban.com/fa/forms/1

   • مهرو

    سه ماه هرشب جوانه گندم با ماست بخور معجزه میکنه

   • رها راد

    سلام گلم قرص زینک +ویتامین سی عالیه ی قرص ترکیبیه

   • موسوی

    از روغن کندش استفاده کن.

   • مرضیه حسینی

    قرص ب ۶ بخورین خیلی خوبه من خوردم ریزش موهامو قطع کرد

   • شیما

    من قرقوروت با شامپو قاطی کردم هر با استحمام موهامو میشورم بعد آبکشی میکنم ریزش موهام قطع شد

  • کیانا
   درباره چهار سالگی کودک

   متشکرم عالی بود ...فقط لطفا کنید درباره چگونه صحبت کردن کودک چهارساله بیشتر بگین ک تحت چ شرایطی احتیاج ب گفتار درمان دارد.

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و
    ممنون از توجهتون
    برای طرح سوال و گرفتن پاسخ
    فقط از لینک زیر استفاده کنید

    https://niniban.com/fa/forms/1

   • فرشته

    احتمالا خودتون در مقابلش ناخواسته پرخاشگری داشتید ویا از اطرافیان دیگه این رفتار رو مشاهده کرده

   • النار سفاری

    بچه من هنوز بلد نیست کلمه ها رو واضح بگه

  • محبوبه
   درباره چهار سالگی کودک

   سلام میشه دقیقا توضیح بدین چ چیزایی رو تو این سن باید ب بچه ها یاد داد و چ بازی هایی براشون خوبه

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتون

    برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک
    زیر استفاده کنید

    https://ninisoal.com/

  • لیلا
   درباره چهار سالگی کودک

   سلام خواهش میکنم لطفاً به سوالم جواب بدین...بچه ی من خیلی تو خونه خوبه...ولی بیرون اصلا حرف گوش کن نیست۴سالش تکمیل شده...حرفهای بد میزنه تو عصبانیت.زود عصبی میشه..بچه هارومیزنه اگر مخالفتی باهاش بشه.....کلافه ام خواهش میکنم بگین چیکار کنم

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتون

    برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک
    زیر استفاده کنید

    https://moshavere.niniban.com/

   • نازنین باقری

    پسرچهارساله ایی دارم که اصلا حرف گوش نمیده اگه کاری برخلاف میلش باشه خودشو میزنه بدغذاهم هست شبها دندون قروچه هم داره

   • سمیرا

    اکثر بچه های ک تو خونه حرف گوش کن و بیرون پرخاشگران ..از مادر ترس دارن یعنی تو خونه تخلیه نمیشن ازاد نیستن

  • ملیحه
   درباره چهار سالگی کودک

   پسرم تازه رفته تو چهار سال تو خواب خیلی دندان قروچه میکنه.تو خونه مشکل عصبی هم نداریم.
   ب نظر تون چیکار کنم ؟

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتون
    برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک زیر استفاده کنید
    https://moshavere.niniban.com/

   • سپیده

    سلام عزیزم داخل مدفوع کودک شما کرم هایی ریز ی مشاهده نمیکنید؟ چون این سن معمولا انگل میگیرن بچه ها پیشنهاد میکنم یه آزمایش مدفوع ببرید با مشورت پزشک.

   • Azimi

    خانم بچتون انگل داره،بچه منم همین مشکل داشت دکتر بهش دارو داد مشکل حل شد

  • بارانا
   درباره چهار سالگی کودک

   سلام.ممنون از برنامه خوبتون
   میخواستم بگم که من دوقلو دختر و پسر سه سال و نیمه دارم.دخترم مدفوعش بیشتر اوقات سفت و کوچیک کوچیکه .همه چیز هم قاطی میدمش که شکمش شل بشه فایده نداره.میخواستم ببینم چیکار کنم؟؟؟

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    همراه عزیز نی‌نی‌بان، اگر سوالی از متخصصان دارید در آدرس زیر مطرح کنید
    https://bit.ly/31AMOqp
     

   • امیرحسین

    سلام عزیزم پسر منم این مشکل رو داشت و هر چی میدادم فایده ای نداشت.طوری بود که موقع مدفوع کردن گریه میکرد.بردمش دکتر.دکتر بهش پودر داد تا شیش ماه استفاده کردم الان خداروشکر خوب شده.شماهم حتما یبوست رو جدی بگیر چون خطرناکه و روده هاش مشکل پیدا میکنن بچه وزن هم نمیگیره.

  • ستاره محمدی
   درباره چهار سالگی کودک

   سلام ، وقت بخیر
   سپاشگذارم بابت زحماتتون
   نرم افزار نی نی بان خیلی عالی هستش ، کاش آف لاین هم میشد استفاده کرد

   و اما سوالات
   کودک پسر ۴ ساله که ماشاالله خیلی باهوش ، فعال ، با استعداد رشد زبان و راه رفتن و... همه به موقع بوده ، کارهای شخصی ش رو به راحتی میتونه انجام بده ، به طور مستقل و کامل ، مثل توالت رفتن ، لباس پوشیدن ، استفاده از تلفن همراه و...
   ولی متاسفانه اصلا حرفِ پدر و مادر روگوش نمیده ، فقط با تهدید و تشویق اونم کوتاه مدت رام میشه ، باز به کارش ادامه میده ، انرژی ش خیلی زیاده فقط دوست داره کنجکاوی کنه و وسایل خونه رو بررسی کنه و در آخر هم ریخت و پاش و باقی ماجرا
   لطفا راهنمایی کنید والدین چگونه برخورد کنن
   مثلا دوست داره همیشه و همه وقت خونه همسایه ها بره و با بچه ها بازی کنه ، اما طبیعتا پدر و مادر دل نگران هستن و همیشه نمیتونن همراهش باشن ، بالاخره این نکته هست که هنوز به سن استقلال و دفاع از خودش نرسیده
   یا توی کمدها میره ، وسایل رو وارسی میکنه ، چیزی دوست داشت میاره ، یکم بازی میکنه ، گاهی هم خراب میکنه ، و در نهایت میریزه توی خونه ، ولی زیاد سراغ اسباب بازیاش نمیره
   و بیشتر بازی هایی مثل کشتی گرفتن و کاراته رو دوست داره ، متأسفانه همیشه و همه جا نمیشه

   سوال دوم اینکه برای توالت رفتن تنبلی میکنه مخصوصا موقع خواب شبانه ، در طول روز و بیداری هم فقط با پیگیری والدین توالت میره ، با اینکه کامل و مستقل میتونه موقع توالت رفتن کارش رو مثل بزرگترا انجام بده ، دستاشو بشور و... ، لطفا راهنمایی کنید والدین چه طور برخورد کنند ؟

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    همراه عزیز نی‌نی‌بان، اگر سوالی از متخصصان دارید در آدرس زیر مطرح کنید
    https://bit.ly/31AMOqp

   • ماهور

    سلام عزیزم کاهو یکی از روانکننده ها هست هرشب خانوادگی با شیره بخورید معجزه میکنه

   • امیرحسین

    خدایا این خصوصیاتی که گفتین واسه پسر شما بود یا پسر من؟ بخدا دقیقا تمام چیزایی که گفتین مو به مو ماله پسر چهار ساله منم هست.

   • امیرعلی

    وای امیرعلیه 4ساله منم همین خصوصیاتو داره بعلاوه اینکه جدیدا که من دوباره باردارم وفهمیده میخام نی نی بیاریم صب تا شب ادای نی نی کوچولوهارو درمیاره انقد که خیلی وقتا کلافم میکنه واقعا اطرافیان میگن حسودی میکنه به بچه ای که هنوز نیومده نمیدونم چطوررفتارکنم باهاش میترسم بدتربشه بعدبه دنیااومدن دخترم

   • مریم

    کتاب من دیگر ما رو بخونید جواب همه سوالاتتون رو داده، من خوندم و واقعا راضی بودم

   • ف.قادری

    عزیزم حتما کتابهای "منِ دیگرِ ما" رو بخونید واقعا معرکه ست و به تمامی سوالاتون پاسخ میده. کاملا بچه رو درک میکنید و اوضاع کاملا تودستتونه

  • بدون نام
   درباره چهار سالگی کودک

   ‌پسرم خوبه

  • فرشته کوچک من
   درباره چهار سالگی کودک

   سلام
   من یک دختر ۳سال و ۴ ماه دارم خیلی دختر خوبیه ولی رفتار دیگران رو زود تقلید میکنه و من تا چند هفته رو دخترم کار میکنم خوب میشه وبعد با دیدن همون بچه ها یا کسان دیگر اخلاق بدی که از اونا تقلید میکنه شروع میشه خسته میشم این همه زحمت بکش دخترت رو با ادب کن سر یک روز بهم می ریزه
   نمیشه ام زیاد با اون بچه ها ندیدنش رو طولانی کنم چون هم فامیلا هم کسی رو نداره باهاش بازی کنه
   حرفم میزنم خوب میشه ولی زود یادش می ره
   خیلی دوست دارم کمکم کنید که من چی کار کنم که دیگه باهام لج نکنه و ادای دیگران رو زود از سرش بیرون ببره؟؟؟
   من بچه ام سر چیزای کوچیک تنبیه نمیکنم فقط به اتاق میبرم تنها باهاش صحبت میکنم
   ولی جدیدا خیلی لج باز شده
   نمیدونم مشکل از کجاست؟؟

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    همراه عزیز نی‌نی‌بان، اگر سوالی از متخصصان دارید در آدرس زیر مطرح کنید
    https://bit.ly/31AMOqp

   • فرشته کوچک من

    سلام کسی پاسخ گو نیست خواهشا

   • فرزانه

    اغلب بچه ها از سن سه سالگی شروع به لجبازی میکنن یا به قول شما رفتارهای دیگران رو تقلید میکنن و این طبیعی است و کم کم به مرور حل میشه و به این فکر نکنین که اگه الان کاری که زشته رو انجام داد یعنی بچه شما در آینده بچه بی ادبیه حتی گاهی باید به بعضی کارها و حرفاشون بی توجه بود تا خودشون بزارن کنار

   • یلدا

    سه سالگی سن فوق العاده سختیه وشمااز دوونیم سالگی تاچهارسالگی باید خیلی زیاد بابچتون بازی
    کنید وارتباطتونو مثل یه دوست بابچتون قوی کنید زمانش
    که بگذره ان
    شاالله درست مییشه کتاب من دیگرمارو حتما بخونید .
    سخته اماصبرشماست که بچتونوبزرگ میکنه صبورباشیدوحساسیت نشون ندید

   • zahra

    سلام دوستان منم یه پسرچهارساله دارم با هیچ بچه ای سازگاری نداره خیلی عصبیه نمیدونم چطور باهاش رفتارکنم

  • فرشته کوچک من
   درباره چهار سالگی کودک

   ممنون از شما فرزانه خانم
   ولی خیلی سخته دختر من خیلی خوب یادش میمونه وقتی بی اهمیت میشم یه جاهایی به کار میبره واقعا خجالت می کشم
   ولی بازم سعی میکنم از یادش ببرم

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.