۲۲۷۲۵۲
۷۸۵۷
۷۸۵۷
پ

هفته بیست و چهارم بارداری چه بخوریم؟

در هفته بیست و چهارم بارداری، شما نیمی از دوران بارداری خود را پشت سر گذاشته ‌اید.

در هفته بیست و چهارم بارداری، شما نیمی از دوران بارداری خود را پشت سر گذاشته ‌اید. این یک نقطه عطف بزرگ است! با بالا بردن پاهایتان استراحت کنید، زیرا اکنون زمانی است که شما و کودکتان تغییرات عمده‌ای را تجربه می کنید. از جمله این تغییرات رشد سریع رحم شماست. احتمالاً می‌توانید بالای آن را با فاصله تنها چند اینچ از ناف احساس کنید.
احتمالاً هم اکنون بارداری شما به طور قابل ملاحظه‌ای مشهود است و به احتمال زیاد علائم جدیدی را نیز تجربه می‌کنید.

تغییرات بدنی در هفته بیست و چهارم بارداری
حتی با اینکه تا تاریخ زایمان شما هنوز چهار ماه دیگر باقی مانده است، بدن شما «تمرینات نهایی» را برای تولد کودک انجام می دهد.
به عنوان مثال، ممکن است سینه‌های شما به زودی تولید مقدار اندکی شیر اولیه، که آغوز نامیده می‌شود را آغاز کنند . این فرآیند ممکن است تا پایان بارداری ادامه یاید و یا اصلاً روی ندهد. برخی از زنان تا قبل از زایمان هیچ آغوزی تولید نمی‌کنند، بنابراین در صورتی که این اتفاق روی نداد، خود را نگران نکنید.
در صورت داشتن هرگونه سؤال در مورد آغوز، حتماً آن را از پزشک خود بپرسید. نسبت به دوشیدن شیر اقدام نکنید، زیرا این امر می تواند باعث انقباضات و زایمان شود.
بسیاری از زنان در این زمان انقباضات برکستون هیکس (زایمان کاذب) گاه به گاهی را تجربه می‌کنند. ممکن است تصور کنید این موارد انقباضات تمرینی برای زایمان واقعی و زایمان هستند. آنها معمولاً دردی ندارند، گرچه ممکن است در رحم احساس فشردگی داشته باشید.
در صورتی که این انقباضات با درد همراه هستند و یا به دفعات زیاد تکرار می‌شوند، با پزشک خود تماس بگیرید. این موضوع می‌تواند نشانه زایمان زودرس باشد.

کودک شما در هفته بیست و چهارم بارداری
کودک شما حدود ۲۵ تا ۳۰ سانتی‌متر طول دارد و وزن متوسط وی در ۲۴ هفتگی، بیش از ۰.۵ کیلوگرم است.
در این زمان، مغز کودک به سرعت در حال تکوین است. همین امر در مورد ریه‌ها و سلول‌های تولید کننده سورفاکتانت در ریه‌ها نیز صادق است. سورفکتانت ماده‌ای است که از چربی و لیپیدها تشکیل شده است و به پایداری کیسه‌های هوایی نازک ریه‌ها که برای تنفس سالم ضروری هستند، کمک می‌کند.
در هفته بیست و چهارم بارداری ، جوانه‌های چشایی و همچنین مژه ها و ابروها نیز در حال تکوین هستند.

تکوین دوقلوها در هفته بیست و چهارم بارداری
در این دوره، اندازه نوزادان شما حدود ۲۰ سانتی‌متر و وزن آن ها بیش از ۶۰۰ گرم است. ضمن آن‌که جوانه های چشایی روی زبان آنها در حال شکل‌گیری هستند. اثر انگشتان دست و پای آنها نیز به زودی کامل خواهد شد.

علائم بارداری در هفته ۲۴ ام
علائم بارداری در سه ماهه دوم معمولاً سبک تر است، اما هنوز هم دردهای ناخوشایندی وجود دارد که ممکن است تجربه کنید. در طول هفته بیست و چهارم بارداری علائم شما ممکن است شامل موارد زیر باشد:
ترک پوستی
خارش پوست
خشکی یا خارش چشم‌ها
تولید آغوز اندک در پستان‌ها
انقباضات برکستون هیکس گاه به گاه
کمر درد
یبوست
کمردرد در هفته بیست و چهارم بارداری
کمر درد
به‌دلیل وجود تغییر شکل و مرکز ثقل جدید، به همراه فشار اضافی که رحم در حال رشد روی بدن وارد می‌کند، کمر درد در دوران بارداری موضوع کاملاً شایعی است. اگر کمردرد در شما شدید است، با پزشک خود در این‌باره صحبت کنید؛ ممکن است وی بتواند شما را به یک متخصص ارجاع دهد.
همچنین شاید بخواهید ماساژهای قبل از زایمان را امتحان کنید. برخی از مراکز آب‌درمانی ماساژهای قبل از زایمان ارائه می‌دهند، که توسط ماساژورهایی که در زمینه ماساژ زنان باردار آموزش تخصصی دریافته کرده‌اند، انجام می‌شود. هنگام رزرو وقت خود حتماً زمان مقرر خود را ذکر کنید.
همچنین می‌توانید اقداماتی برای کاهش میزان کمردرد انجام دهید. عادت کنید در زمان بلند کردن اجسام زانوهای خود را خم کرده و کمرتان را صاف نگه دارید و اشیاء خیلی سنگین بلند نکنید.
سعی کنید صاف بنشینید و اگر حس بهتری دارید، از بالش یا پد برای حمایت از کمر خود استفاده کنید. اگر پشت میز کار می‌کنید، مطمئن شوید سطح میز کار شما به اندازه‌ای بالا هست که قوز نکنید
متأسفانه یبوست علامتی است که ممکن است در تمام طول بارداری شما را آزار دهد. حتماً در رژیم غذایی خود غذاهای غنی از فیبر بگنجانید، مایعات زیادی بنوشید و در صورت تأیید پزشک، ۳۰ دقیقه در روز ورزش کنید. این تغییرات ساده در سبک زندگی می‌تواند در رفع یبوست کمک کننده باشد.
در صورتی که یبوست شما شدید است، با پزشکتان صحبت کنید. شاید آنها بتوانند ملینی توصیه کنند که برای بارداری خطری نداشته باشد. در حالی که آهن موجود در ویتامین‌های دوران بارداری می تواند یبوست‌آور باشد، اما بدون مشورت با پزشکتان ویتامین‌های دوران بارداری را قطع نکنید.

تغییرات پوستی در هفته بیست و چهارم بارداری
هر روز که شکم شما اندکی بزرگتر می‌شود، پوست سینه‌ها و شکمتان کشیده‌تر می‌شود. همه زنان در طول بارداری دچار ترک پوستی نمی‌شوند و غالباً با گذشت زمان این ترک‌های پوستی کمتر خود را نشان می‌دهند. ممکن است در این زمان شاهد ایجاد خطوط کمرنگی در اطراف باشید.
همچنین ممکن است پوست شما دچار خارش شود. برای کمک به خارش از یک مرطوب‌کننده ملایم استفاده کنید. همچنین ممکن است در چشم خود احساس خشکی و خارش داشته باشید. اشک مصنوعی می‌تواند در رفع برخی از ناراحتی‌های چشم کمک کننده باشد.
کارهایی که باید در این هفته برای یک داشتن بارداری سالم انجام شود
حال که احتمالاً از حالت تهوع و بیماری صبحگاهی دوران بارداری عبور کرده‌اید، ممکن است اشتهای شما مرتباً بیشتر شود.
با وجود تمام تکوین‌هایی که در کودک شما در حال رویداد است، بسیار مهم است که مغذی بودن رژیم غذایی خود اطمینان داشته باشید. برخی از مهم‌ترین مواد مغذی برای شما و کودکتان شامل آهن، فولات (یک ویتامین B)، کلسیم، ویتامین D، پروتئین و ویتامین C هستند.
پزشک شما ممکن است در این هفته انجام آزمایش گلوکز را برای شما تجویز کند. این کار به منظور غربالگری دیابت بارداری انجام می‌شود. این نوع دیابت عموماً همیشه پس از تولد کودک رفع می‌شود. این بیماری در نتیجه عدم تولید انسولین کافی برای متابولیسم قند موجود در جریان خون ایجاد می‌شود.
یک آزمایش خون ساده می‌تواند به تشخیص دیابت بارداری کمک کند. علائم دیابت حاملگی شامل وجود مقادیر بالای قند در ادرار (که با آزمایش ادرار در مطب پزشک تعیین می‌شود)، تشنگی غیرمعمول و تکرر ادرار است.
کمتر از 10 درصد مادران باردار به دیابت بارداری مبتلا می‌شوند. اگر به این بیماری ابتلا دارید، به خاطر داشته باشید که قابل درمان است و عموماً موقتی است.

چه زمانی باید با پزشک خود تماس بگیرید
هر نوع درد مکرر یا شدیدی در شکم یا ناحیه لگن باید تماس با پزشک را در پی داشته باشد. این مسئله در مورد خونریزی یا لکه‌بینی، نشت مایع شفاف یا عدم حرکت کودک نیز صادق است. احتمالاً در چند هفته گذشته حرکت کودک را احساس کرده‌اید، بنابراین اگر متوجه حرکت کمتر کودک شدید، پزشک خود را مطلع سازید.
در صورتی که دچار زایمان زودرس شوید یا کودک پیش از موعد بدنیا بیاید، احتمال زنده ماندن وی حدود 50 درصد است. این احتمال به مداوم افزایش می‌یابد، به گونه‌ای که در 32 هفتگی، احتمال بقاء در نوزادان افزایش بسیاری پیدا می‌کند.
هر نوع درد یا احساس غیرمعمول جدید می‌تواند اندکی استرس‌زا باشد. در صورت احساس نگرانی با مطب پزشک خود تماس بگیرید. بعضی اوقات چند کلمه اطمینان بخش از سوی یک پزشک یا پرستار می‌تواند کمک کننده باشد. و اگر گاهی اوقات حس می‌کنید شما یا کودکتان نیاز به معاینه دارید، از غرایز مادرانه خود پیروی کنید.

پ

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  هم اکنون دیگران می خوانند