۱۹۶۷۱۶
۵۷۶۷
۵۷۶۷

علت بوی بد دهان و درمان آن چیست؟

بوی بد دهان که از نظر پزشکی هالیتوز نامیده می‌شود، می‌تواند به خاطر عادت‌های بهداشتی ضعیف دندان یا نشانه سایر مشکلات سلامتی باشد. در این مطلب با علت بوی بد دهان و درمان آن آشنا می‌شوید.

علت بوی بد دهان و درمان آن چیست؟
بوی بد دهان که از نظر پزشکی هالیتوز نامیده می‌شود، می‌تواند به خاطر عادت‌های بهداشتی ضعیف دندان یا نشانه سایر مشکلات سلامتی باشد. در این مطلب با علت بوی بد دهان و درمان آن آشنا می‌شوید.
در این مقاله می‌خوانید:
آنچه می‌خورید چگونه بر بوی دهان تاثیر می‌گذارد؟
چرا عادت‌های ضعیف، باعث بوی بد دهان می‌شوند؟
کدام مشکلات سلامتی با بوی بد دهان ارتباط دارد؟
ترشحات پشت بینی و بوی بد دهان
برای جلوگیری از بوی بد دهان چه کاری می‌توانم انجام بدهم؟
چه کسی بوی بد دهان را درمان می‌کند؟
از چه محصولی می‌توان برای از بین بردن بوی بد دهان استفاده کرد؟
بوی بد دهان که از نظر پزشکی هالیتوز نامیده می‌شود، می‌تواند از عادت‌های بهداشتی ضعیف دندان حاصل شود و ممکن است نشانه سایر مشکلات سلامتی باشد. بوی بد دهان می‌تواند به دلیل انواع غذاهایی که می‌خورید و سایر عادات ناسالم در زندگی بدتر شود.

آنچه می‌خورید چگونه بر بوی دهان تاثیر می‌گذارد؟

اصولا تمام غذاهای خورده شده، در دهان شما تجزیه می‌شوند. اگر غذاهایی با بوی شدید (مانند سیر یا پیاز) می‌خورید، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن، حتی دهان‌شویه - بو را به صورت موقت می‌پوشاند، اما تا زمانی که مواد غذایی از بدن شما عبور نکنند، بو کاملا از بین نمی‌رود.

علت بوی بد دهان و درمان آن چیست؟

چرا عادت‌های ضعیف باعث بوی بد دهان می‌شوند؟

اگر روزانه مسواک نمی‌زنید و از نخ دندان استفاده نمی‌کنید، ذرات غذا می‌توانند در دهان شما بمانند و باعث رشد باکتری‌ها بین دندان‌ها، اطراف لثه‌ها و روی زبان شوند که باعث بوی بد دهان می‌شود. شستشوی دهان با ضد باکتری می‌تواند به کاهش باکتری‌ها کمک کند.
علاوه بر این، اگر دندان های مصنوعی به درستی تمیز نشوند، باکتری‌ها و ذرات غذا می‌توانند باعث بوی بد دهان شوند.
سیگار کشیدن یا جویدن محصولاتی بر پایه تنباکو نیز می‌تواند باعث بوی بد دهان، لک شدن دندان‌ها و حتی کاهش توانایی شما در چشیدن غذاها و تحریک لثه‌ها شود.

کدام مشکلات سلامتی با بوی بد دهان ارتباط دارد؟

بوی بد دهان ممکن است نشانه هشداردهنده بیماری لثه (پریودنتال) باشد. بیماری لثه در اثر تجمع پلاک بر روی دندان ایجاد می‌شود. باکتری‌ها باعث تشکیل سمومی می‌شوند که لثه را تحریک می‌کنند. اگر بیماری لثه بدون درمان ادامه یابد، می‌تواند به لثه و استخوان فک آسیب برساند.
از دیگر دلایل دندانپزشکی بوی بد دهان، میتوان به تجهیزات نامناسب دندان، عفونت‌های مخمری دهان و پوسیدگی دندان (حفره) اشاره کرد.
خشکی دهان هم می‌تواند باعث بوی بد دهان شود. بزاق برای مرطوب کردن دهان، خنثی‌سازی اسیدهای تولید شده توسط پلاک و شستشوی سلول‌های مرده‌ای که روی زبان، لثه‌ها و گونه‌ها جمع می‌شوند، لازم است.
اگر این اسیدها برداشته نشوند، باعث بوی بد دهان می‌شوند. خشکی دهان ممکن است عارضه جانبی داروهای مختلف، مشکلات غدد بزاقی یا تنفس مداوم از طریق دهان باشد.
بسیاری از بیماری‌های دیگر ممکن است باعث بوی بد دهان شما شود که به مواردی از آنها اشاره می‌کنیم: عفونت‌های دستگاه تنفسی مانند ذات‌الریه یا برونشیت، عفونت‌های مزمن سینوس، ترشحات پشت بینی، دیابت ، ریفلاکس اسید مزمن، مشکلات دستگاه گوارش و مشکلات کبدی یا کلیوی.

ترشحات پشت بینی و بوی بد دهان

ترشحات پشت بینی باعث بدمزه شدن دهان و عفونت مزمن بینی می‌شوند. خوب است بدانید که غدد داخل بینی، موکوس یا ترشح تولید می‌کنند که غشای بینی را تمیز نگه می‌دارد. همچنین از ورود ذرات خارجی به بینی، پیشگیری می‌کند. وقتی این ترشحات غلیظ‌تر شوند، آنها را در حلق یا پشت بینی‌تان احساس می‌کنید.
مشکلاتی مانند سرماخوردگی، آنفلوآنزا ، سینوزیت یا آلرژی، باعث این اتفاق می‌شوند.
اگر به دندانپزشک مراجعه کردید و مشکل بوی بد دهان شما به خاطر مسائل دندانپزشکی نبود، او شما را به متخصص داخلی ارجاع می‌دهد.
علت بوی بد دهان و درمان آن چیست؟

برای جلوگیری از بوی بد دهان چه کاری می‌توانم انجام بدهم؟

این موارد را رعایت کنید:
 • بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت کنید. روزی دو بار با خمیر دندان‌های حاوی فلوراید مسواک بزنید تا بقایای مواد غذایی و پلاک‌ها پاک شود. بعد از خوردن غذا مسواک بزنید (مسواک را در محل کار یا مدرسه نگه دارید تا بعد از ناهار مسواک بزنید). مسواک زدن زبان را نیز فراموش نکنید.
 • مسواک خود را هر 2 تا 3 ماه یک‌بار یا بعد از بیماری تعویض کنید. برای از بین بردن ذرات غذا و پلاک بین دندان‌ها یک بار در روز از نخ دندان استفاده کنید.
 • دو بار در روز با دهانشویه ضد باکتری دهانتان را بشویید.
 • دندان مصنوعی باید شب برداشته شود و قبل از قرار گرفتن در دهان، کاملا تمیز شود.
 • به طور مرتب و حداقل دو بار در سال به دندانپزشک مراجعه کنید. آنها با معاینه دهانی، قادر به تشخیص و درمان بیماری پریودنتال، خشکی دهان یا سایر مشکلاتی هستند که ممکن است دلیل بوی بد دهان باشد.
 • سیگار کشیدن و جویدن محصولات مبتنی بر تنباکو را متوقف کنید. در مورد ترک این عادت از دندانپزشک خود راهنمایی بخواهید.
 • آب زیادی بنوشید که باعث می‌شود دهان شما مرطوب بماند. جویدن آدامس (ترجیحا بدون قند) یا مکیدن آب نبات (ترجیحا بدون قند)، نیز تولید بزاق را تحریک می‌کند که در از بین بردن ذرات غذا و باکتری‌ها موثر است.
 • از غذاهایی که می‌خورید یک گزارش ثبت کنید. اگر فکر می‌کنید غذایی ممکن است باعث بوی بد دهان شما شود، از دندانپزشک خود کمک بخواهید تا در این‌باره شما را راهنمایی کند.
علت بوی بد دهان و درمان آن چیست؟
دراین‌باره می‌توانید از دندانپزشکان کلینیک نی نی بان هم کمک بخواهید.
 • لیستی از داروهایی که می‌خورید، تهیه کنید. برخی از داروها ممکن است در ایجاد بوی بد دهان نقش داشته باشند. درباره آنها با دندانپزشک مشورت کنید.

چه کسی بوی بد دهان را درمان می‌کند؟

در بیشتر موارد، دندانپزشک می‌تواند علت بوی بد دهان را تشخیص دهد و آن را درمان کند.
اگر دندانپزشک شما تشخیص دهد که دهان شما سالم است و علت بو از دهان نیست، ممکن است برای تعیین منبع بو و برنامه درمانی به پزشک خانواده یا یک متخصص ارجاع شوید.
مثلا اگر بوی بد دهان به دلیل بیماری لثه باشد، دندانپزشک شما می‌تواند بیماری را درمان کند یا شما را به یک پریودنتیست یعنی دندانپزشک متخصص در درمان بیماری‌های لثه ارجاع دهد.

علت بوی بد دهان و درمان آن چیست؟

از چه محصولی می‌توان برای از بین بردن بوی بد دهان استفاده کرد؟

دهان‌شویه ضد عفونی‌کننده می‌تواند به از بین بردن باکتری‌های ایجادکننده بوی بد دهان کمک کند. از دندانپزشک خود در مورد بهترین محصول سئوال بپرسید.
منبع: webmd

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.