۲۳۷۲۷۵
۷۶۴
۷۶۴
پ

سندروم بی انگیزگی چیست؟ چرا به همه چیز بی میل هستیم؟

سندروم بی انگیزگی وضعیتی است که در آن، شما نسبت به همه چیز بی میل می‌شوید و احساس می‌‌کنید که دیگر اراده سابق را ندارید. پس این مقاله را بخوانید تا با علت و راه‌های درمان این وضعیت آشنا شوید.

سندروم بی انگیزگی چیست؟ چرا به همه چیز بی میل هستیم؟

بی انگیزگی وضعیتی است که شما در آن، انگیزه انجام هیچ کاری را ندارید و حتی ممکن است دوست نداشته باشید که از رختخواب‌ خود بیرون بیایید. این وضعیت ممکن است به دلایل مختلفی مانند افسردگی، فرسودگی شغلی، ترس از شکست یا برخی عوامل دیگر که قدرت اراده شما را کاهش داده‌اند، اتفاق بیفتد، اما ما به شما اطمینان می‌دهیم که راهی برای خروج از آن وجود دارد.

بیشتر بخوانید: ۱۰ فیلم دیدنی که چهره واقعی افسردگی را به شما نشان می دهند

در این مقاله می‌خوانید:

 • سندروم بی انگیزگی چیست؟
 • علائم بی انگیزگی
 • افسردگی و بی انگیزگی
 • علت بی علاقگی به همه چیز
 • راه‌ های درمان سندرم بی انگیزگی

سندروم بی انگیزگی چیست؟

شما باید علل اصلی پشت کمبود اراده خود را پیدا کنید.

فقدان انگیزه نشان دهنده انواع حالات و نشانه‌های روانی است که از مالیخولیا گرفته تا کار بیش از حد یا نارضایتی شغلی را شامل می‌شود. این‌که مجبور باشید به معنای واقعی کلمه خود را با اجبار از تخت بیرون بکشید و به محل کار برسانید یا این‌که هرگز نتوانید از صددرصد زمان خود در روز استفاده کنید، این‌ها تنها بخشی از پیامدهای انگیزه پایین هستند.
هر چند که تمام پیامدها تمایل به همگرایی دارند، اما از سوی دیگر، علل این سندروم کاملاً متنوع هستند و شما باید قبل از هر چیز، علت یا علل اصلی پشت کمبود اراده خود را پیدا کنید تا در قدم بعدی بتوانید کاری برای درمان آن‌ انجام دهید.

سندروم بی انگیزگی چیست؟ چرا به همه چیز بی میل هستیم؟

بیشتر بخوانید: اختلال دوقطبی چیست؟/ علت بیماری دوقطبی و روش های درمانی

علائم بی انگیزگی

علائم احتمالی این سندرم عبارتند از:

 • مشکل داشتن در شروع کردن کارها یا پروژه‌ها
 • اهمال کاری
 • کمبود انرژی و اشتیاق
 • بی علاقگی به فعالیت‌هایی که زمانی از آن‌ها لذت می‌بردید.
 • خودگویی منفی و شک داشتن به خود
 • افزایش غیبت یا تأخیر در سر کار یا مدرسه و دانشگاه

افسردگی و بی انگیزگی

از دست دادن انگیزه یکی از علائم رایج افسرده شدن است. در نتیجه، این افراد ممکن است دچار آنهدونیا شوند که نوعی کاهش قابل توجه در علاقه یا عدم لذت بردن از تقریباً تمامی فعالیت‌ها تعریف می‌شود. مقاله‌ای در سال‌های اخیر نیز نشان داد که آنهدونیا با سطوح پایین انتقال ‌دهنده عصبی دوپامین (بخشی از پاسخ پاداش در مغز) مرتبط است. با این حال، افراد افسرده می‌توانند علائم دیگری نیز داشته باشند که عبارتند از:

 • خستگی
 • غمگینی
 • احساس گناه یا بی ارزشی
 • تغییر در اشتها و وزن
 • مشکل داشتن در تمرکز، تفکر یا تصمیم گیری
 • تغییرات خواب
 • افکار مرگ یا خودکشی

سندروم بی انگیزگی چیست؟ چرا به همه چیز بی میل هستیم؟

بیشتر بخوانید: افسردگی چیست؟

علت بی علاقگی به همه چیز

علاوه بر افسرده بودن، بی انگیزگی می‌تواند علل دیگری نیز داشته باشد که عبارتند از:

بی انگیزگی به دلیل فرسودگی شغلی

فرسودگی شغلی در درجه اول ناشی از کار بیش از حد است.

فرسودگی شغلی تا حدودی شبیه افسرده شدن است و اغلب همزمان با آن اتفاق می‌‌افتد. علائم اصلی سندرم فرسودگی شغلی، خستگی مزمن، از دست دادن انگیزه شغلی و بدبینی فزاینده نسبت به شغل، افراد و دنیای اطراف است. فرسودگی شغلی در درجه اول ناشی از کار بیش از حد است.
پزشکان، منشیان و به طور کلی، افرادی که اغلب به عنوان بخشی از شغل خود با رنج زیادی مواجه می‌شوند، در برخی از مراحل زندگی خود در معرض خطر بالایی برای تجربه فرسودگی شغلی قرار می‌گیرند. با این حال، شما می‌توانید این وضعیت را در هر محیط کاری دیگری، اعم از فناوری اطلاعات، بازاریابی، حیطه مالی و حتی تحصیلات نیز تجربه کنید.

سندروم بی انگیزگی چیست؟ چرا به همه چیز بی میل هستیم؟

بیشتر بخوانید: وقتی خانه شما نشانگر شخصیت شماست/این حقایق روانشناسی را بخوانید

بی حوصلگی به دلیل بی هدف بودن

یکی از نشانه‌های واضح بی هدف بودن، نداشتن چشم انداز برای زندگی است.

یکی از نشانه‌های واضح بی هدف بودن، نداشتن چشم انداز برای زندگی است. در واقع، هدف نوعی ارزش انتزاعی است که شما را به جلو سوق می‌دهد؛ حتی زمانی که به نظر می‌رسد اوضاع خوب پیش نمی‌رود. در این نوع بی حوصلگی ممکن است نسبت به تمام چیزهای اطراف خود بی تفاوت باشید و احساس کنید که انگار در تمام زندگی خود در خواب یا رویا به سر می‌برید.

تنبلی به دلیل ترس از شکست

وقتی از ریسک کردن در زندگی خود می‌ترسید، احساس می‌کنید که در حال رکود هستید، هر چند که می‌دانید می‌توانید کارهای بیشتری انجام دهید. خواه ترس از درخواست افزایش حقوق باشد یا تغییر محیط و شغلی که دیگر رضایت بخش شما نیست، در هر صورت، ترس از شکست مانع پیشرفت شما در زندگی می‌شود. علاوه بر این، شما با خطر نکردن، فرصت اشتباه کردن و درس گرفتن از این اشتباهات را از خودتان سلب می‌کنید، زیرا محدودیت‌های خود را به چالش نمی‌کشید.

سندروم بی انگیزگی چیست؟ چرا به همه چیز بی میل هستیم؟

بیشتر بخوانید: بولیمیا یا پرخوری عصبی؛ دلایل، نشانه ها و روش های درمان

بی انگیزگی به دلیل فرسودگی جسمی و عاطفی

مسائل عاطفی ممکن است شما را به حدی سنگین کنند که کیفیت زندگی شما کاهش بیابد.

اگر کم خواب هستید، رژیم غذایی بدی دارید یا بیش از حد ورزش می‌کنید، احتمال دارد دیر یا زود احساس خستگی جسمی کنید و این منجر به کاهش انگیزه و ناتوانی در رسیدن به همه چیزهای مهم در زندگی می‌شود. گاهی اوقات ممکن است کسانی که انگیزه ندارند، مانند افراد تنبل به نظر برسند، اما بعضی از این افراد در اصل، انسان‌های فعالی هستند که بیش از حد از خودشان کار کشیده‌ و حالا دیگر خسته شده‌اند.
خستگی عاطفی نیز اغلب از روابط متلاطم بین فردی ناشی می‌شود. اگر به تازگی جدایی ناخوشایندی داشته‌اید یا اغلب با همسر، دوستان یا خانواده خود مشاجره می‌کنید، این احتمالاً عواقب مهمی برای ثبات عاطفی شما خواهد داشت. مسائل عاطفی ممکن است شما را به حدی سنگین کنند که تمرکز روی کار یا درس برای شما سخت شود و کیفیت زندگی شما کاهش بیابد.

سندرم بی انگیزگی به دلیل مصرف مواد

اهمیت ندادن ممکن است یکی از علائم ناشی از اعتیاد نیز باشد. مصرف مداوم الکل، حشیش، محرک‌ها یا آرام بخش‌ها می‌تواند نوعی بی تفاوتی ایجاد کند. در نتیجه، با اعتیاد پیدا کردن به این مواد، به احتمال زیاد نمی‌توانید لذت را به میزان کافی در حوزه‌های دیگر زندگی صمیمی و حرفه‌ای خود تجربه کنید و تنبلی بر شما غلبه می‌کند.

سندروم بی انگیزگی چیست؟ چرا به همه چیز بی میل هستیم؟

بیشتر بخوانید: مهمترین اختلالات فکری و روانشناختی نوجوانان را بیشتر بشناسید

راه‌ های درمان سندرم بی انگیزگی

راه‌های درمان این سندرم بسته به علت آن متفاوت هستند و شامل موارد زیر می‌شوند:

 • غلبه بر افسرده شدن و فرسودگی شغلی: اگر به طور کلی به زندگی خود اهمیت نمی‌دهید و در تمام یا بیشتر اوقات احساس افسرده بودن می‌کنید، زمان آن رسیده است که به دنبال یک متخصص روان شناسی باشید. رویکردهای درمانی CBT، روان پویایی، ذهن آگاهی و سیستمیک می‌توانند کمک کننده باشند.
 • بی هدف بودن: اکثر مردم هدف خود را در خانواده، دوستان، همسر، کار یا معنویت پیدا می‌کنند. بررسی علایق، سرگرمی‌ها و ارزش‌های شخصی نیز می‌توانند در راه پیدا کردن اهدا‌ف‌تان به شما کمک کنند.
 • غلبه بر ترس از شکست: آگاهی از افکار منفی درونی و به چالش کشیدن آن‌ها، تعیین اهداف معقول و واقع گرایانه و از همه مهم‌تر، احساس همدلی و شفقت با خود باعث می‌شود که شما بر ترس‌هایتان پیروز شوید.
 • شارژ کردن انرژی: برای غلبه بر تنبلی ، خواب کافی داشته باشید، یک رژیم غذایی سالم برای خودتان تنظیم کنید، ورزش منظم و متعادل را ادامه دهید و تمرین ذهن آگاهی را نیز فراموش نکنید.
 • حمایت دوستان و خانواده: دوستان و خانواده می‌توانند حامی خوبی برای شما باشند. پس ارتباط قوی خود را با نزدیکان‌تان حفظ کنید و افراد سمی را نیز از زندگی‌تان بیرون برانید.

سندروم بی انگیزگی چیست؟ چرا به همه چیز بی میل هستیم؟

بیشتر بخوانید: دلایل روانی تنبلی چیست؟

کلام آخر

بی انگیزگی وضعیتی است که در آن، حوصله خود را برای انجام تقریباً تمام کارها از دست می‌دهید و تمام کارهای ضروری را نیز به تعویق می‌اندازید یا به معنای واقعی کلمه برای انجام آن‌ها با خود درگیر می‌شوید. این حالت می‌تواند نشانه‌ای از افسرده شدن، فرسودگی شغلی یا خستگی جسمی عاطفی باشد که البته با تراپی و یاد گرفتن یک سری عادت‌های سالم قابل درمان است.

برای اطلاعات بیشتر و آشنایی با متخصصین روان شناسی، به کلینیک نی نی بان سر بزنید.

پ

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  هم اکنون دیگران می خوانند