۲۱۳۱۴۷
۱۰۸۸
۱۰۸۸

سرطان تخمدان در زنان، ده باور نادرست

سرطان تخمدان اولیه اغلب علائمی دارد که به راحتی با بیماری های دیگری از جمله یبوست یا سندرم روده تحریک پذیر اشتباه گرفته می شود.

سرطان تخمدان اولیه اغلب علائمی دارد که به راحتی با بیماری های دیگری از جمله یبوست یا سندرم روده تحریک پذیر اشتباه گرفته می شود. معمولا سرطان تخمدان تنها در مراحل پیشرفته تشخیص داده می شود.
بررسی علل مرگ ومیر زنان نشان داده است که سرطان ها دومین علت مرگ ومیر زنان را تشکیل می دهند و در بین سرطان های دستگاه تناسلی، سرطان تخمدان، چهارمین علت مرگ ومیر زنان است.

سرطان تخمدان چه علائمی دارد؟
سرطان تخمدان اولیه اغلب علائمی دارد که به راحتی با بیماری های دیگری از جمله یبوست یا سندرم روده تحریک پذیر اشتباه گرفته می شود. معمولا سرطان تخمدان تنها در مراحل پیشرفته تشخیص داده می شود.
تقریبا در تمام مواردی که سرطان تخمدان در مراحل اولیه و پیش از پیشروی سرطان به خارج از تخمدان ها تشخیص داده می شود، سرطان به طور موفقیت آمیزی قابل درمان است.
برخی از علائم سرطان تخمدان شامل موارد زیر هستند:
- تغییر عادات روده شامل یبوست مکرر
- ورم و نفخ شکمی
- تکرر ادرار یا احساس نیاز به دفع فوری ادرار
- احساس پر بودن بعد از خوردن مقدار کمی غذا
- کاهش وزن بدن بدون هیچ گونه علتی
- احساس ناراحتی در ناحیه لگن
- درد در هنگام رابطه جنسی
- ناراحتی معده
- احساس خستگی مداوم
- تغییر چرخه قاعدگی
وقتی که این علائم ناشی از سرطان تخمدان باشند، معمولا پایدار هستند. اگر هر یک از این علائم را بیشتر از دوازده بار در ماه دارید، حتما به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید.
افزایش آگاهی شما در رابطه با سرطان تخمدان می تواند به محافظت از شما در برابر این بیماری کمک کند. در این مقاله ۱۰ باور نادرست از سرطان تخمدان که در بین جوامع بسیار شایع است را با هم بررسی می کنیم.

باور نارست اول: برخی مواد موجود در لوازم آرایشی باعث سرطان تخمدان می شود
شاید در این مورد شنیده باشید که گفته می‌شود محصولات حاوی تالک معدنی مانند برخی از پودر‌های بهداشتی زنانه و مواد آرایشی معدنی باعث سرطان تخمدان می‌شوند. اما بهتر است بدانید که این ترس فعلی فقط بر اساس مشاهدات موردی استوار است. واقعاً هیچ دانشی در این زمینه وجود ندارد که نشان دهد تالک باعث ایجاد سرطان تخمدان می‌شود؛ بنابراین بهتر است تا ثابت شدن تحقیقات بیشتر در این زمینه، این باور نادرست را کنار بگذارید.

باور نادرست دوم: اگر سابقه خانوادگی در سرطان تخمدان دارید، محکوم به دریافت آن هستید
در رابطه با سوابق خانوادگی مرتبط با سرطان تخمدان صحبت های زیادی شده است؛ و باید بدانید که وراثت فقط ۱۰% موارد ابتلا به این نوع سرطان را شامل می شود. بزرگترین ریسک ابتلا به سرطان تخمدان داشتن تخمدان است و نه چیز دیگر! به همین دلیل است که همه خانم ها باید از علائم سرطان تخمدان آگاه باشند و در معاینات مستمر شرکت داشته باشند.

باور نادرست سوم: اگر سابقه خانوادگی در ابتلا به سرطان تخمدان ندارید، شما مبتلا نخواهید شد
اگر ژنتیک همان طور که گفته شد فقط مسئول ۱۰ درصد از موارد ابتلا به سرطان تخمدان باشد پس ۹۰ درصد از موارد ابتلا بدون وجود سوابق خانوادگی مشخصی رخ می دهد؛ بنابراین لازم است که بانوان از سایر موارد افزایش دهنده ی ریسک ابتلا به این سرطان آگاه باشند. چاقی، دیابت، عدم بارداری و عدم شیردهی، رژیم های غذایی پر کالری و سیگار از مهم‌ترین عوامل بروز سرطان تخمدان هستند. اما عامل خطر شماره یک، سن شماست. بیش از نیمی از موارد سرطان تخمدان در زنان بالای ۶۰ سال تشخیص داده شده است.

باور نادرست چهارم: آزمایش پاپ اسمیر سالانه باعث ردیابی ابتلا به سرطان تخمدان می شود
آزمایش پاپ اسمیر فقط برای تشخیص سرطان دهانه ی رحم طراحی شده است و انجام آن به تنهایی نمی-تواند سرطان تخمدان را شناسایی کند. امروزه استفاده از تست های تشخیصی ردیابی آنتی ژن های سرطانی از جمله CA۱۲۵ و اولتراسوند، برای تشخیص سرطان تخمدان استفاده می شود که با پیشرفت روز افزون علم در آینده شاهد انجام روش های تشخیصی قابل اعتمادتری خواهیم بود.

باور نادرست پنجم: سرطان تخمدان علائم اولیه ندارد
علائم اولیه سرطان تخمدان وجود دارد، اما مشکل این است که این نشانه ها بسیار عمومی هستند، و اغلب منجر به تشخیص اشتباه خانم ها با مشکلات گوارشی یا قاعدگی می شوند. این تشخیص های نادرست اغلب باعث می شود تا سرطان تا مرحله سوم خود یعنی زمانی که در بدن گسترش یافته و به سایر بافت ها انتشار یابد، پیش رود؛ بدون اینکه رویکرد درمانی مناسب اتخاذ شود؛ بنابراین اگر علائمی از سرطان تخمدان دارید، از جمله نفخ مزمن، تغییرات ناگهانی در عادت های روده یا ادرار، درد یا فشار لگن یا شکم، درد هنگام رابطه جنسی، کاهش سریع سریع وزن بدون دلیل یا سوء هاضمه دارید بهتر است هرچه زودتر تست های تشخیصی بدهید.

باور نادرست ششم: سرطان تخمدان غیر قابل پیشگیری است
بسیاری از رژیم های غذایی و ورزش ها وجود دارد که از ابتلا به بسیاری از سرطان ها از جمله سرطان تخمدان پیشگیری می کنند. بسیاری از پزشکان رژیم غذایی مدیترانه ای را که مبتنی بر میوه ها و سبزیجات تازه ، ماهی و غلات کامل باشد، توصیه می‌کنند در کنار این موارد تمرین روزانه می تواند باعث تقویت سیستم ایمنی بدن و کاهش التهاب شود و به شما در محافظت در برابر سرطان کمک می کند. علاوه بر این، این ها به کاهش چاقی و اضافه وزن کمک می کنند و از این طریق یکی از عوامل اصلی ایجاد کننده سرطان تحت کنترل شما قرار می گیرد. مورد بعدی اینکه مطمئن باشید میزان ویتامین D. در بدن شما در سطح مطلوبی قرار دارد.

باور نادرست هفتم: سرطان تخمدان آخر راه است
بسیاری از خانم ها با شنیدن اینکه مبتلا به سرطان تخمدان هستند امید خود را از دست داده و دیگر به دنبال درمان های مناسب نیستند، اما هنوز روش های درمانی زیادی برای شکست دادن این سرطان وجود دارد. راه درمانی این نوع سرطان نسبت به سال های قبل طولانی‌تر شده است و روش های درمان زیادی از جمله جراحی، رادیوتراپی و شیمی درمانی باعث شده است که نرخ بقای بیماران از ۱۵ درصد به ۵۰ درصد افزایش پیدا کند.

باور نادرست هشتم: سرطان تخمدان یک علت بخصوص دارد
سرطان تخمدان انواع مختلفی دارد و هیچ گاه نمی توان یک علت خاص را در ابتلا به آن دانست. اطلاعات در مورد علل ایجاد کننده آن محدود است، اما تا به امروز التهاب، ضربه به تخمدان ها، ژنتیک و فاکتور های محیطی متعددی مسئول ابتلا به سرطان تخمدان شناسایی شده اند.

باور نادرست نهم: کیست های تخمدانی می تواند به سرطان تخمدان تبدیل شود
رشد توده در تخمدان شما حتی اگر خوش خیم باشد ، ترسناک است، اما دکتر Vasilev سرطان شناس آمریکایی می گوید: "مطمئن باشید، کیست تقریباً هرگز به سرطان تبدیل نمی شود و همچنین شرایطی مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) خطر ابتلا به سرطان را افزایش نمی دهد. "

باور نادرست دهم: واکسن HPV از شما در برابر ابتلا به سرطان تخمدان محافظت می کند
واکسن HPV از شما در برابر ابتلا به برخی سویه های سرطان دهانه رحم که عامل آن ویروس پاپیلوما است محافظت می کند. ویروسی که نقشی در ابتلا به سرطان تخمدان ندارد.

پیشگیری از ابتلا به سرطان تخمدان
متاسفانه هنوز روش شناخته شده ای برای پیشگیری از سرطان تخمدان وجود ندارد. بهترین راه پیشگیری، دانستن عوامل خطر و نشانه‌های ابتلا می باشد. اگرچه مصرف قرص های ضدبارداری برای پنج سال یا بیشتر، بستن لوله‌های رحمی، برداشتن دوطرفه تخمدان ها وعمل برداشتن کامل رحم (hysterectomy) خطر ابتلا به سرطان تخمدان را کاهش می دهند، با این حال انجام هیچ یک از این اعمال به خاطر ترس از ابتلا به سرطان تخمدان توسط مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌های آمریکا (CDC) توصیه نمی گردد. متخصصان زنان ممکن است پس از بررسی های دقیق و همه جانبه، به افرادی که در گروه‌های پرخطر برای ابتلا به سرطان تخمدان قرار می گیرند، توصیه نمایند که از برخی از روش‌های فوق برای پیشگیری از این سرطان استفاده نمایند.

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.