۲۳۴۷۹۹
۳۳۸۹۱
۳۳۸۹۱

بهترین زمان برای باردار شدن در دوره سیکل چه زمانی است؟

از نظر تئوری، شما می‌توانید در هر زمانی از سیکل خود باردار شوید، اما احتمال بارداری در زمان تخمک گذاری از همه بیشتر است. روی این مقاله کلیک کنید تا ببینید بهترین زمان برای باردار شدن در دوره سیکل چه زمانی است.

بهترین زمان برای باردار شدن در دوره سیکل چه زمانی است؟

زمان تخمک گذاری بسته به چرخه هر فرد متفاوت است. زنان در طی یکی دو روز پس از تخمک گذاری یا زمانی که تخمدان‌ها یک تخمک آزاد می‌کنند، بیش‌ترین باروری را دارند. با این حال ممکن است در روزهای منتهی به تخمک گذاری نیز باردار شوند، زیرا اسپرم می‌تواند تا چندین روز در بدن زن زنده بماند. به خواندن ادامه دهید تا ببینید بهترین زمان برای باردار شدن در دوره سیکل چه زمانی است.

بیشتر بخوانید: بهترین پوزیشن برای بارداری کدام است؟

در این مقاله می‌خوانید:

 • سیکل قاعدگی و پنجره باروری
 • بهترین زمان برای باردار شدن
 • علائم تخمک گذاری
 • راهکارهایی برای افزایش شانس بارداری

سیکل قاعدگی و پنجره باروری

چرخه قاعدگی زنان به طور متوسط بین ۲۸ تا ۳۲ روز است.

چرخه قاعدگی زنان به طور متوسط بین ۲۸ تا ۳۲ روز است که البته برای بعضی از آن‌ها کوتاه‌تر و برای بعضی‌های دیگر بسیار طولانی‌تر است. اولین روز قاعدگی، همان اولین روز سیکل شما در نظر گرفته می‌شود. قاعدگی معمولاً ۳ تا ۷ روز طول می‌کشد.
تغییرات در چرخه قاعدگی معمولاً در فاز فولیکولی که قبل از تخمک گذاری اتفاق می‌افتد رخ می‌دهد. فاز لوتئال نیز که از تخمک گذاری تا پریود بعدی است، معمولاً ۱۴ روز طول می‌کشد.

بهترین زمان برای باردار شدن در دوره سیکل چه زمانی است؟

بیشتر بخوانید: مراقبت قبل از بارداری چیست؟

وقتی تخمک گذاری می‌کنید و یک تخمک از تخمدان شما آزاد می‌شود، اگر در آن زمان اسپرمی در اطراف منتظر باشد، به احتمال زیاد باردار می‌شوید. این درست است که تخمک گذاری حدود ۱۴ روز قبل از شروع قاعدگی اتفاق می‌افتد، اما طول دوره‌های قاعدگی در همه زنان یکسان نیست.
به هرحال لقاح در پنجره باروری اتفاق می‌افتد که ۵ روز منتهی به تخمک گذاری، به اضافه خود روز تخمک گذاری را تشکیل می‌دهد و می‌توان گفت بهترین زمان برای باردار شدن محسوب می‌شود.

بهترین زمان برای باردار شدن در دوره سیکل چه زمانی است؟

بیشتر بخوانید: برای داشتن فرزند دختر چه کار کنیم؟

بهترین زمان برای باردار شدن

اگر می‌خواهید از بهترین زمان برای باردار شدن و پنجره باروری خود خبردار شوید، راهنمای زیر به شما کمک می‌کند:

 • اگر متوسط چرخه قاعدگی شما ۲۸ روز است، حدود روز چهاردهم تخمک گذاری می‌کنید و بارورترین روزهای شما روزهای دوازدهم، سیزدهم و چهاردهم است.
 • اگر متوسط چرخه قاعدگی شما ۳۵ روز است، حدود روز بیست و یکم تخمک گذاری می‌کنید و بارورترین روزهای شما روزهای نوزدهم، بیستم و بیست و یکم است.
 • اگر سیکل‌های کوتاه‌تری دارید، (مثلاً ۲۱ روز ) حدود روز هفتم تخمک گذاری می‌کنید و بارورترین روزهای شما روزهای پنجم، ششم و هفتم است.

پس به طور کلی، هر چند که پنجره باروری ۶ روزه است، اما بهترین زمان برای باردار شدن در دوره سیکل، ۳ روز منتهی به روز تخمک گذاری و خود آن محسوب می‌شود.

بهترین زمان برای باردار شدن در دوره سیکل چه زمانی است؟

بیشتر بخوانید: بهترین سن بارداری برای زنان چه سنی است؟

علائم تخمک گذاری

همه زنان سیکل قاعدگی یکسانی ندارند.

احتمالاً تا این‌جا خودتان نیز متوجه شده باشید که اگر می‌خواهید بهترین زمان برای باردار شدن در سیکل خود را پیدا کنید، باید از زمان دقیق تخمک گذاری خود اطلاع داشته باشید.
همان‌طور که گفتیم، همه زنان سیکل قاعدگی یکسانی ندارند. با این حال، اپلیکیشن‌های زیادی ساخته شده‌اند که می‌توانند مثل یک ردیاب عمل کنند و دوران تخمک گذاری شما را نشان دهند.
علاوه بر این، توجه به علائم تخمک گذاری نیز می‌تواند به شما کمک کند تا درک بهتری از روز دقیق تخمک گذاری خود در هر سیکل داشته باشید. این علائم عبارتند از:

بهترین زمان برای باردار شدن در دوره سیکل چه زمانی است؟

بیشتر بخوانید: آمادگی های قبل از بارداری، چه چیزهایی است؟

 • گرفتگی خفیف در قسمت پایین شکم
 • ترشحات مرطوب‌تر، شفاف‌تر و لغزنده‌تر واژن که شبیه سفیده تخم مرغ است.
 • افزایش جزئی در دمای پایه بدن
 • افزایش میل جنسی

البته برخی از این علائم، مانند دمای پایه بدن، پس از تخمک گذاری هم‌چنان تغییر خواهند کرد. به همین دلیل، شما نباید صرفاً از دما برای پیش بینی پنجره باروری خود استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: دهانه رحم در تخمک گذاری، چه تغییری میکنه؟

بهترین کار این است که به مدت چند ماه علائم خود را زیر نظر بگیرید تا بتوانید فرق بین دوران تخمک گذاری خود را با سایر روزهای ماه متوجه شوید.
گزینه دیگری که می‌توانید از آن استفاده کنید، کیت‌های پیش بینی تخمک گذاری یا مانیتور باروری است. این کیت‌ها سطح هورمون‌های خاص در ادرار شما را اندازه گیری می‌کنتد تا روز تخمک گذاری را در هر ماه برایتان تعیین کند. برخی از آن‌ها حتی می‌توانند روزهای اوج باروری را نیز شناسایی کنند.

بهترین زمان برای باردار شدن در دوره سیکل چه زمانی است؟

بیشتر بخوانید: بهترین زمان برای بارداری چه زمانی است؟

راهکارهایی برای افزایش شانس بارداری

اگر واقعاً می‌خواهید بچه دار شوید، فقط به دانستن بهترین زمان برای باردار شدن اکتفا نکنید و راهکارهای افزایش شانس بارداری را نیز یاد بگیرید. بعضی از این روش‌ها عبارتند از:

 • رابطه جنسی منظم داشته باشید. میزان بارداری در میان زوجینی که هر ۲ یا ۳ روز در طول ماه رابطه جنسی دارند، بیش‌ترین حد است.
 • از سیگار کشیدن خودداری کنید . کشیدن تنباکو توانایی باروری را کاهش می‌دهد و بر سلامت جنین در حال رشد شما نیز تأثیر منفی می‌گذارد.
 • مصرف الکل را محدود کنید. مصرف الکل می‌تواند باروری را در مردان و زنان کاهش دهد و به جنین آسیب برساند.

بهترین زمان برای باردار شدن در دوره سیکل چه زمانی است؟

بیشتر بخوانید: چی بخورم زود حامله بشم؟

 • وزن متوسط را حفظ کنید. افرادی که اضافه وزن یا کمبود وزن دارند، بیشتر احتمال دارد که تخمک گذاری نامنظم داشته باشند.
 • استرس خود را کاهش دهید . تحقیقات‌ در مورد این‌که آیا اضطراب یا استرس می‌توانند قدرت باروری را کاهش دهند قطعی نیست، اما واضح است که کاهش استرس می‌تواند برای فردی که قصد بارداری دارد مفید باشد.
 • بیماری‌های خود را درمان کنید. هر گونه علت پزشکی که ممکن است به ناباروری کمک کند را زیر نظر بگیرید یا درمان کنید. بعضی از این بیماری‌ها در زنان عبارتند از: مشکلات هورمونی، اندومتریوز، سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)، فیبروم رحم و اختلالات خود ایمنی.

بهترین زمان برای باردار شدن در دوره سیکل چه زمانی است؟

بیشتر بخوانید: بهترین زمان بارداری چه موقع است؟

کلام آخر

بهترین زمان برای باردار شدن در دوره سیکل چه زمانی است؟ ۵ روز منتهی به تخمک گذاری، به اضافه خود روز تخمک گذاری را پنجره باروری می‌نامند که در این بین، ۳ روز منتهی به روز تخمک گذاری و خود آن ، بهترین زمان برای باردار شدن شما محسوب می‌شود.

برای اطلاعات بیشتر و آشنایی با متخصص زنان، به کلینیک نی نی بان سر بزنید.

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

 • اخبار داغ
 • جدیدترین
 • پربیننده ترین
 • گوناگون
 • مطالب مرتبط

برای ارسال نظر کلیک کنید

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.