۲۳۷۷۹۲
۸۱۰۳
۸۱۰۳

راهکارهای تربیت دختر بچه های لجباز از دید روانشناسی

طبیعی است که کودکان بر اساس سنشان رفتارهای لجبازانه داشته باشند. در این مقاله با راهکارهای تربیت دختر بچه های لجباز از دید روانشناسی آشنا می‌شوید.

راهکارهای تربیت دختر بچه های لجباز از دید روانشناسی

طبیعی است که کودکان بر اساس سنشان رفتارهای لجبازانه داشته باشند. در این مقاله با راهکارهای تربیت دختر بچه های لجباز از دید روانشناسی آشنا می‌شوید.

لجبازی کودکان

واقعیت این است که خلق و خو چیزی است که همه ما با آن متولد می‌شویم. اگر فرزند شما خلق و خوی لجبازی دارد، باید بدانید که شما تنها نیستید و بسیاری از والدین فرزندان لجباز دارند. لجبازی وقتی بچه‌ها خیلی کوچک هستند اشکالی ندارد . اما روشی که با کودک لجباز رفتار می‌کنید، تفاوت بزرگی را در نوع بزرگسالی او ایجاد می‌کند. دوره‌های نوپایی و نوجوانی سخت‌ترین دوره‌های زندگی فرد در نظر گرفته می‌شود. اگر فرزندتان از گوش دادن به حرف‌های شما امتناع می‌کند، ممکن است حسابی ناراحتی یا عصبانی شود. این مقاله را بخوانید تا بیاموزید چگونه با لجبازی کودک کنار بیایید.
این نکته مهم را درک کنید که لجبازی، بخشی از شخصیت برخی از کودکان است ، در حالی که برخی دیگر از کودکان از لجبازی برای جا انداختن مرزها و ابراز وجود استفاده می‌کنند. بنابراین، این وظیفه شماست که به کودک خود راه‌های مختلف را آموزش دهید تا بتواند از طریق آن‌ها استرس خود را مدیریت و احساسش را بیان کند.

بیشتر بخوانید: اضطراب جدایی کودکان، پنج راهکار کنترلی

راهکارهای تربیت دختر بچه های لجباز از دید روانشناسی

دلایل لجبازی کودکان

اگر کودک شما اغلب لجبازی می‌کند، شاید نمی‌دانید که دلیل آن چیست. آیا این رفتار صرفا به دلیل شخصیت اوست یا دلایل دیگری وجود دارد؟ در ادامه به برخی از دلایل رایج لجبازی در کودکان اشاره می‌کنیم.

برخی از بچه‌ها دائما با دوستان یا خواهر و برادرشان مقایسه می‌شوند. این رفتار در طول زمان می‌تواند آزاردهنده باشد.

1- ناپختگی کودک

ممکن است فرزند شما به طور کامل متوجه نشود که دلیل برخی از خواسته‌های شما چیست. مثلا اگر فرزند شما در سن بلوغ ببیند که دوستانش کاری را انجام می‌دهند که شما انجام آن را منع کرده‌اید، ممکن است باعث رفتار لجبازانه شود.

2- رفتار و ارتباط نادرست با کودک

اگر دائما سر فرزندتان فریاد بزنید یا او را تنبیه کنید، ممکن است این کارها باعث لجبازی او شود. همیشه توصیه می‌شود به جای فریاد زدن، با فرزندتان صحبت کنید.

3- مقایسه کودک با کودکان دیگر

برخی از بچه‌ها دائما با دوستان یا خواهر و برادرشان مقایسه می‌شوند. این رفتار در طول زمان می‌تواند آزاردهنده باشد. برخی از کودکان در برابر چنین رفتاری، لجبازی می‌کنند تا بتوانند با ناامیدی خود مقابله کنند.

بیشتر بخوانید: تنبیه بدنی کودکان، چرا کارساز نیست؟

راهکارهای تربیت دختر بچه های لجباز از دید روانشناسی

4- نداشتن الگو

کودکان به خوبی رفتار اطرافیانشان را مشاهده می‌کنند. اگر شما، همسرتان، یا هر عضو دیگری از خانواده، رفتار لجوجانه‌ای از خود نشان بدهد، ممکن است فرزندتان همین رفتارها را تکرار کند. علاوه بر این، اگر فرزندتان ببیند که دوستانشان لجبازی می‌کنند، ممکن است فکر کند که او هم می‌تواند چنین رفتاری داشته باشد.

با بزرگ‌تر شدن کودک نیاز او به مستقل بودن هم بیشتر می‌شود. اگر کودک احساس کند که او را کنترل می‌کنید، ممکن است به عنوان راهی برای اثبات استقلال خود، لجبازی کند.

5- نیاز به آزادی

با بزرگ‌تر شدن کودک نیاز او به مستقل بودن هم بیشتر می‌شود. اگر کودک احساس کند که او را کنترل می‌کنید ، ممکن است به عنوان راهی برای اثبات استقلال خود، لجبازی کند.

ویژگی های بچه های لجباز

مرز باریکی بین مصمم بودن و لجبازی وجود دارد. برخی از ویژگی‌های کودکان لجباز عبارتند از:

 • بچه‌های لجباز تمایل دارند هر چیزی را زیر سئوال ببرند.
 • می‌خواهند شنیده شوند و انتظار دارند که مورد تایید قرار بگیرند، بنابراین سعی می‌کنند توجه شما را جلب کنند.
 • تمایل به مستقل بودن دارند .
 • ممکن است به شکل مکرر، کج‌خلق باشند.
 • ویژگی‌های رهبری را از خود نشان می‌دهند و حتی می‌توانند رئیس به نظر برسند .
 • تمایل دارند هر کاری را با سرعت خودشان انجام دهند.

  پیشنهاد ویژه نی نی بان: آشنایی با متخصصان روانشناسی

راهکارهای تربیت دختر بچه های لجباز از دید روانشناسی

روانشناسی کودکان لجباز

برای برخورد صحیح با کودک لجباز، ابتدا مهم است که بفهمید چرا چنین رفتاری دارد . لجبازی می‌تواند رفتاری ژنتیکی یا رفتاری اکتسابی باشد که با مشاهده رفتار دیگران آموخته می‌شود.

روانشناسی برخورد با دختر بچه های لجباز

لجبازی می‌تواند در هر سنی از نوزادی گرفته تا نوجوانی ظاهر شود و سپس تا بزرگسالی ادامه پیدا کند. به عنوان پدر و مادر، مهم است که راه‌هایی برای رفتار با کودک لجباز خود بیابید تا بتوانید رفتار او را بدون ایجاد استرس کنترل کنید. این تکنیک‌ها را برای رفتار با کودک لجباز به کار ببرید:

1- بحث نکنید

کودکان لجباز همیشه آماده رویارویی با مشاجره هستند، بنابراین، این فرصت را به آن‌ها ندهید. به حرف‌های فرزندتان گوش بدهید و به جای مشاجره، گفتگو کنید. وقتی نشان می‌دهید که آماده گوش دادن به صحبت‌های او هستید، باعث می‌شوید که به آنچه می‌گویید، گوش بدهد.

بیشتر بخوانید: بهانه گرفتن کودک، نق نقوی کوچک

راهکارهای تربیت دختر بچه های لجباز از دید روانشناسی

2- رفاقت ایجاد کنید

فرزندتان را به انجام کاری که نمی‌خواهد مجبور نکنید . این کار فقط او را سرکش‌تر می‌کند و دقیقا کاری را انجام می‌دهد که قرار نیست انجام بدهد. بنابراین، اگر می‌خواهید فرزندتان تماشای تلویزیون را متوقف کند و به جای آن تکالیف خود را انجام دهد، سعی کنید مدتی با او تلویزیون تماشا کنید. این کار باعث ایجاد رفاقت می‌شود و پس از مدتی کوتاه، می‌توانید از فرزندتان بپرسید که آیا دوست دارد درس بخواند یا نه.

گزینه‌هایی را به او پیشنهاد دهید تا بتواند از بین آن‌ها یکی را انتخاب کند، چون این باعث می‌شود احساس کند که بر زندگی خود کنترل دارد و می‌تواند به طور مستقل تصمیم بگیرد.

3- چند انتخاب ارائه بدهید

امر و نهی کردن به یک کودک لجباز، راهی برای شعله‌ور کردن سرکشی اوست. به جای این کار، گزینه‌هایی را به او پیشنهاد دهید تا بتواند از بین آن‌ها یکی را انتخاب کند، چون این باعث می‌شود احساس کند که بر زندگی خود کنترل دارد و می‌تواند به طور مستقل تصمیم بگیرد. برای جلوگیری از سردرگمی فرزندتان، انتخاب‌ها را محدود نگه دارید و فقط دو یا سه گزینه ارائه بدهید.

4- از نگاه فرزندتان به موضوعات بنگرید

از دیدگاه فرزندتان به موضوعات بنگرید و سعی کنید بفهمید که چرا این‌گونه رفتار می‌کند . اگر قول داده‌اید که او را به پارک ببرید، اما به هر دلیلی این کار را انجام نمی‌دهید، باید به او توضیح بدهید.

بیشتر بخوانید: دلیل پرخاشگری کودک چیست؟

راهکارهای تربیت دختر بچه های لجباز از دید روانشناسی

5- آرامش را در خانه حفظ کنید

خانه شما باید مکانی باشد که کودک همیشه در آن احساس شادی، راحتی و امنیت کند. در خانه با همه افراد به‌ویژه با همسرتان مودب باشید . کودکان آنچه را که می‌بینند تقلید می‌کنند، بنابراین ضروری است که آرامش خود را حفظ و از بحث و جدل و توهین در مقابل کودک اجتناب کنید.

همیشه نگرش مثبت داشته باشید. اگر از کلمات «نه»، «نمی‌توانم» یا «نمی‌خواهم» زیاد استفاده می‌کنید، احتمالا فرزندتان هم همین کار را می‌کند.

6- مهارت های مذاکره را در خود تقویت کنید

کودکان لجباز وقتی چیزی را درخواست می‌کنند، به سختی می‌توانند نه شنیدن را بپذیرند . بنابراین، سعی کنید به جای وضع قانون، با کودکان مذاکره کنید.

7- رفتار مثبت کودک را تشویق کنید

همیشه نگرش مثبت داشته باشید . اگر از کلمات «نه»، «نمی‌توانم» یا «نمی‌خواهم» زیاد استفاده می‌کنید، احتمالا فرزندتان هم همین کار را می‌کند. به لجبازی فرزندتان به جای منفی‌بافی، با دیدی مثبت نگاه کنید. سئوالاتی را از فرزندتان بپرسید که پاسخ «بله» یا «نه» دارد و از این کار، یک بازی بسازید. سئوالات خود را به گونه‌ای طرح کنید که بیشتر اوقات، پاسخ آن‌ها «بله» باشد. این کار این پیام را می‌فرستد که فرزند شما شنیده می‌شود.

بیشتر بخوانید: روانشناسی کودکان تک‌فرزند، آنها چگونه اند؟

راهکارهای تربیت دختر بچه های لجباز از دید روانشناسی

8. برنامه ریزی داشته باشید

پایبندی به برنامه‌های روزمره و هفتگی می‌تواند به بهبود رفتار و همچنین عملکرد فرزند شما در مدرسه کمک کند. باید زمان خواب کودک تعریف شود و به گونه‌ای باشد که کودک بتواند به قدر کافی استراحت کند. کم‌خوابی و خستگی می‌تواند منجر به مشکلات رفتاری در کودکان سه تا دوازده ساله شود.

کودکان لجباز برای رشد به قوانین و مقررات نیاز دارند. بنابراین، مرزهایی را تعیین و انتظارات خود را در یک جلسه خانوادگی روشن کنید.

9- قانون وضع کنید

کودکان لجباز برای رشد به قوانین و مقررات نیاز دارند. بنابراین، مرزهایی را تعیین و انتظارات خود را در یک جلسه خانوادگی روشن کنید. مهم است که در مواقعی انعطاف‌پذیر باشید و این قوانین را تغییر دهید. مثلا زمانی که در تعطیلات هستید یا در مواقعی که فرزندتان رفتاری خوب دارد، می‌توانید برخی از این قوانین را تغییر دهید.

10- اجازه دهید فرزندتان کاوش کند

دنیا مکان شگفت‌انگیزی است و تنها کاری که فرزند شما می‌خواهد انجام دهد این است که آن را کشف کند. به او این اجازه را بدهید. اگر در پارک هستید، مدام فرزندتان را دنبال نکنید. در عوض، اجازه بدهید آزادانه بدود و طبیعت و چیزهای اطراف خود را کشف کند. این کار باعث می‌شود کودک احساس استقلال کند و رفتارهای لجبازی کمتری داشته باشند.

بیشتر بخوانید: رفتار درست با کودک، متقاعد کردن کودک

راهکارهای تربیت دختر بچه های لجباز از دید روانشناسی

خلاصه

طبیعی است که کودکان در سنین مخلف لجبازی کنند، اما رفتار شما با این موضوع می‌تواند در پیشگیری از ادامه یافتن لجبازی موثر باشد. ناپختگی کودک، رفتار و ارتباط نادرست با کودک و مقایسه او با کودکان دیگر، برخی از دلایل لجبازی هستند. شما می‌توانید با راهکارهایی مانند وضع قوانین و مقررات، اجازه دادن به کودک برای کشف، داشتن برنامه‌ریزی و تشویق کارهای مثبت کودک، رفتارهای لجبازانه او را کنترل و مدیریت کنید.

برای یافتن متخصصان مورد نظر خود به کلینیک نی نی بان سر بزنید.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.