۲۲۵۹۵۰
۳۰۸۸
۳۰۸۸

آیا گوشی برای زن باردار ضرر دارد؟

تلفن های همراه این روزها حرف اول را می زنند و بسیاری از افراد با تلفن همراه خود کار می کنند و خیلی از مسائل زندگی تحت تاثیر تلفن های همراه است.

تلفن های همراه و سایر دستگاه های بی سیم امواج رادیویی ساطع می کنن. اثرات تلفن همراه بر سلامتی همچنان در حال بررسی است.
تلفن های همراه این روزها حرف اول را می زنند و بسیاری از افراد با تلفن همراه خود کار می کنند و خیلی از مسائل زندگی تحت تاثیر تلفن های همراه است. تمام فعالیت های روزانه ، خرید و ففروش ، پرداخت قبوض ، ارتباط با اطرافیان و حتی بسیاری از بیزنس های با تلفن همراه انجام می شوند .اما با این مهمه حضور پررنگ تلفن همراه در زندگی ، ضرری برای ما ندارند ؟ ضرری برای زنان باردار ندارد؟ چه میزان استفاده میتونه خطر آفرین باشه ؟ چقدر میشه استفاده از تلفن همراه رو محدود کرد ؟
در دنیای امروز مبتنی بر فناوری ، شما فقط به تلفن همراهتون متکی نیستید تا با دوستان و خانواده خود در تماس باشید ، کار خود را انجام دهید و از آنچه در اطراف شما می گذرد با خبر باشید. ارتباطات اینترنتی بی سیم ، لپ تاپ ها و تبلت ها به همان اندازه در شبانه روز وجود دارند. همه این دستگاه ها با انتشار و دریافت انرژی موسوم به امواج رادیویی الکترومغناطیسی با یکدیگر و دنیای خارج ارتباط برقرار می کنند.
باور کنید یا نه ، خورشید ، مایکروویو ، دستگاه های اشعه ایکس ، پرواز در هواپیما ، رادیو و حتی میز گرانیتی شما همه سطوح مختلفی از همان نوع امواج رادیویی را منتشر می کنند - این بدان معناست که شما مجبورید در حباب برای دور ماندن از همه امواج الکترومغناطیسی زندگی کنید. به همین دلیل پزشک شما از اشعه ایکس غیرضروری در دوران بارداری جلوگیری خواهد کرد.
از آنجا که انرژی ساطع شده از تلفن های همراه در جایی بین دو حد اشعه ایکس و گرانیت قرار دارد ، برخی از محققان این سوال را مطرح کرده اند که آیا این می تواند بر روی یک نوزاد در حال رشد در رحم تأثیر بگذارد ؟

آیا استفاده از تلفن همراه در دوران بارداری بی خطر است؟
بارداری دوره ای است که زن برای اطمینان از سلامتی فرزند خود و همچنین خود نیاز به رعایت نکات ایمنی اضافی دارد. در حال حاضر ، شما باید به خوبی بدانید که چرا باید در دوران بارداری غذاهای سالم بخورید و غذاهای بی ارزش را کنار بگذارید. اما آیا می دانید چیزهای کوچکی که بخشی از زندگی روزمره شما را تشکیل می دهند نیز می توانند در این مدت به شما آسیب برسانند؟ تشعشع از تلفن های همراه ، رایانه ها و روترهای بی سیم نیز می تواند بر بارداری شما تأثیر بگذارد.
یک زن باردار در معرض تأثیرات محیطی بسیار زیادی است به طوری که تشخیص دقیق یکی از مواردی که ممکن است بر بارداری وی تأثیر بگذارد دشوار است. استفاده از دستگاه های الکترونیکی که از آنها اشعه ساطع می شود ، مانند روترهای WiFi و تلفن های هوشمند در چند وقت اخیر به طرز چشمگیری افزایش یافته است. این بدان معناست که یک زن باردار ممکن است در معرض اشعه بسیار زیادی قرار گیرد حتی اگر از تلفن همراه استفاده نکند.
محققان طرفدار این هستند که تلفن های همراه امواج رادیویی - نوعی تابش الکترومغناطیسی غیر یونیزه - منتشر می کنند که احتمالاً بر سلامتی مادر یا جنین در حال رشد تأثیر نمی گذارد. با این حال ، برخی مطالعات همچنین حاکی از آن است که استفاده طولانی مدت از تلفن همراه می تواند باعث بی خوابی ، کاهش تراکم استخوان و عملکرد مغز شود. با این اوصاف ، قرار گرفتن در معرض میزان کم و محدود تشعشعات سیار ممکن است برای سلامتی شما مضر نباشد. بنابراین منطقی است که در طول بارداری تماس با تلفن های همراه خود را محدود کنید.

تاثیر تلفن همراه در دوران بارداری بر مشکلات رفتاری کودک
مطالعه اول
در یک مطالعه بسیار پر استناد ، تیمی از دانشمندان در تلفن های همراه را به قفس موش های باردار وصل کردند و تلفن ها را برای تماس فعال - هنگامی که بیشترین امواج رادیویی ساطع می شود - قرار دادند برای حدود دو هفته. هنگامی که موش ها به دنیا آمدند ، محققان رفتار آنها را مشاهده کردند و حافظه آنها را آزمایش کردند. آنها دریافتند ، موشهایی که از مادران در معرض تلفنهای همراه متولد می شوند ، بیشتر علائم رفتاری مشابه علائم ADHD در انسان را دارند. اما مطالعات روی موش ها همیشه در انسان صادق نیست - بالاخره انسان ها متفاوت تر هستند و تقریباً غیرممکن است که شما در طول بارداری 24 ساعت در روز ، 7 روز در هفته را با تلفن خود صحبت کنید.
مطالعه دوم
تحقیقات دیگر تأثیرات استفاده خودکار مادران از تلفن همراه در دوران بارداری را بر بروز مشکلات رفتاری (مانند ADHD ) در کودکان بررسی کرده است. در یک مطالعه 2017 ، محققان از بارسلونا داده های مربوط به بیش از 80000 جفت مادر و کودک را تجزیه و تحلیل کردند و دریافتند که وقتی مادران در دوران بارداری وقت بیشتری را با تلفن های همراه خود صحبت می کنند ، احتمال بروز مشکلات رفتاری و عاطفی در فرزندانشان بیشتر است ، به ویژه بیش فعالی . (اما نکته قابل توجه این است که زنانی که بیشترین استفاده را از تلفن های همراه خود در دوران بارداری دارند ممکن است بیشتر از اینکه با بچه های خود معاشرت داشته باشند با تلفن غرق شوند و یا خود مبتلا به ADHD شوند و آن را به فرزندان خود منتقل کنند.)
مطالعه سوم
مطالعات دیگر نیز هیچ ارتباطی بین استفاده از تلفن همراه در دوران بارداری و اختلالات رشد در کودکان پیدا نکرده است. در حقیقت ، یک مطالعه بزرگ در سال 2017 نشان داد که کودکان 3 ساله ای که مادرانشان در طول بارداری وقت بیشتری را با استفاده از تلفن های همراه خود گذرانده اند ، در واقع در مقایسه با کودکانی که مادرانشان از تلفن های همراه استفاده نمی کنند ، مهارت های زبانی و حرکتی بهتری دارند.

تأثیر استفاده بیش از حد از تلفن همراه در دوران بارداری
استفاده بیش از حد از تلفن همراه در دوران بارداری ممکن است به روش های زیر بر شما و کودک تأثیر بگذارد:
استفاده طولانی مدت از تلفن های همراه در دوران بارداری ممکن است خطر بروز مشکلات رفتاری مانند بیش فعالی در دوران کودکی را در کودکان افزایش دهد.
میزان بالای قرار گرفتن در معرض اشعه در دوران بارداری نیز می تواند فعالیت مغز یک زن باردار را تغییر داده ، باعث خستگی ، اضطراب ، کاهش حافظه و اختلالات خواب شود.
قرار گرفتن مداوم در معرض امواج رادیویی در دوران بارداری حتی می تواند گیرنده های سلولی بدن انسان را مختل کند و ممکن است منجر به ایجاد عواقبی غیرقابل کنترل شود ، احتمالاً خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد. با این حال ، تحقیقات بیشتری در این مورد لازم است.

برای استفاده از تلفن همراه چه کاری باید انجام دهید؟
اکثر پزشکان موافقند که تحقیقات انجام شده در مورد استفاده از تلفن همراه در دوران بارداری برای آنها بسیار بی نتیجه است و توصیه نمی کند مردم هنگام صحبت ، پیام کوتاه و مرور وب هرگونه تغییر در سبک زندگی را ایجاد کنند.
سازمان بهداشت جهانی در وب سایت خود اعلام کرد: "تاکنون هیچ اثر سو موثر بر سلامتی به دلیل استفاده از تلفن همراه اثبات نشده است."
کالج متخصص زنان و زایمان آمریکا دستورالعمل های خاصی در مورد استفاده از تلفن همراه در دوران بارداری ندارد . این نشان می دهد که متخصصان آنها شواهدی را در مورد تغییر روش استفاده افراد از تلفن های همراه مشاهده نکرده اند.
حرف آخر؟ اتفاق نظر کلی این است که شما می توانید از تلفن همراه خود برای همه مواردی که در حال حاضر استفاده می کنید استفاده کنید. هیچ دلیلی برای آسیب دیدن کودک شما وجود ندارد - تماس های تلفنی ، پیام های متنی ، ایمیل و چت روم های بارداری مشکلی ندارند!

اقدامات احتیاطی برای استفاده از تلفن همراه در دوران بارداری
از آنچه ما قبلاً می دانیم ، بعید است استفاده از تلفن همراه به شما یا نوزاد متولد شده شما آسیب برساند.
با این حال ، ممکن است مدتی طول بکشد تا تصویری واضح در مورد تأثیرات تلفن های همراه یا دستگاه های مشابه مانند ساعت های هوشمند بر سلامتی افراد ، از جمله زنان باردار ، نوزادان متولد نشده و کودکان وجود مشخص شود. تحقیقات بین المللی همیشه ادامه دارد و یافته های جدیدی ممکن است در آینده پدیدار شود و معمولا اثرات به صورت بلند مدت خود را نشان می دهند.
اگر هنوز هم می خواهید برای راحت کردن نگرانی های خود چند اقدام احتیاطی اضافی انجام دهید :
می توانید تلفن همراه خود را در فاصله چند فوت از زمانی که از آن استفاده نمی کنید دور نگه دارید
در صورت امکان برای صحبت کردن از دستگاه هندزفری استفاده کنید ، که باعث کاهش قرار گرفتن در معرض امواج رادیویی قرار می گیرید.
به جای اینکه تلفن همراه خود را همیشه در جیبی نزدیک به شکم در حال رشد خود داشته باشید ، آن را روی میز آشپزخانه نگه دارید ، در حالی که در خانه هستید آن را روی میزی قرار دهید .
۳.هنگام خواب آن را زیر بالشت خود قرار ندهید.
از تلفن خود فقط در مواقع ضروری و کوتاه نگه داشتن تماس استفاده کنید.
به جای تماس تلفنی پیام بدهید.
اطمینان حاصل کنید که در مکانی هستید که می توانید قبل از برقراری تماس سیگنال قوی دریافت کنید.
در نهایت ، خطرات احتمالی تابش تلفن همراه برای بارداری شما در مقایسه با بسیاری از خطرات دیگر ناچیز است ، بنابراین حتی اگر تلفن همراه خود را همیشه روی خود نگه دارید ، جای نگرانی نیست. در پایان ، کاهش استرس بی دلیل برای سلامتی کودک شما بسیار مهمتر است!

از کجا متوجه شویم میزان تابش تلفن همراهمان چقدر است؟
هر تلفن همراه با توجه به میزان تابشی که از خود نشان می دهد ، درجه بندی می شود. این رتبه را مقدار خاص جذب (SAR) می نامند. مقدار SAR حداکثر میزان تابش یا انرژی است که هنگام استفاده از تلفن توسط بدن جذب می شود.
تمام تلفن های همراه فروخته شده در انگلیس باید دارای ارزش SAR باشند که اطمینان حاصل کند بیش از دو وات در هر کیلوگرم جذب نمی کنید. هرچه SAR تلفن شما بالاتر باشد ، تابش بیشتری نیز جذب می کنید. می توانید رتبه بندی SAR تلفن خود را بررسی کنید:
میزان انرژی ساطع شده توسط تلفن شما به میزان قدرت سیگنال هنگام استفاده از آن بستگی دارد. هرچه سیگنال قدرتمندتر باشد ، تلفن به انرژی کمتری برای کار نیاز دارد و مقدار SAR کمتر است. بنابراین تنها استفاده از تلفن خود در صورت داشتن سیگنال قوی یکی از راه های کاهش میزان تابش در معرض خطر است.
سعی کنید در دوران بارداری نگران استفاده از تلفن خود نباشید. برای شما مهم است که به هر دلیلی بتوانید به راحتی با مردم تماس بگیرید.
با توجه به مشکلی که گوشی موبایل ایجاد می کند بهتر است اختلال کمبود توجه بیش فعالی (ADHD) را بهتر بشناسید
اختلال کمبود توجه بیش فعالی (ADHD) نوعی اختلال سلامت روان است که می تواند باعث بروز بیش از حد طبیعی رفتارهای بیش فعالی و تکانشی شود. افراد مبتلا به ADHD همچنین ممکن است در تمرکز توجه خود به یک کار واحد یا نشستن برای مدت طولانی ، مشکل داشته باشند. هم بزرگسالان و هم کودکان می توانند ADHD داشته باشند. علائم ADHD طیف گسترده ای از رفتارها با ADHD همراه است. برخی از موارد رایج این موارد عبارتند از: • در تمرکز یا تمرکز روی کارها مشکل دارند. • به راحتی انجام کارهایشان را فراموش می کنند. • به راحتی پریشان می شوند. • در نشستن مشکل دارند و همیشه در حال تکاپو هستند. • بدون توجه به صحبت دیگران به راحتی حرف دیگران را قطع می کنند این خصوصیت از بی ادب بودن این افراد نشات نمی گیرد بلکه از بی توجهی و بی تمرکزی نسبت به محیط اطرافشان نشات می گیرد. اگر شما یا فرزندتان مبتلا به ADHD هستید ، ممکن است برخی یا همه این علائم را داشته باشید. علائمی که دارید بستگی به نوع ADHD شما دارد.

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.