۲۲۷۶۳۳
۱۳۷۸۲
۱۳۷۸۲

آیا ریزش مو از علائم بارداری است؟

ممکن است شنیده باشید که موها در دوران بارداری ضخیم و براق می­ شوند. یا اینکه ریزش مو در بارداری افزایش می­یابد.

ممکن است شنیده باشید که موها در دوران بارداری ضخیم و براق می­ شوند. یا اینکه ریزش مو در بارداری افزایش می­یابد. علت این امر ممکن است افزایش سطح هورمون استروژن در بدن زن باردار باشد که سبب ریزش مو در دوران حاملگی برخی خانم­ها می­شود.
اکثر مادران در دوران بارداری یا بلافاصله پس از زایمان، ریزش مو را تجربه می­کنند. نگران نباشید. ریزش مو در بارداری طبیعی بوده استرس شما تنها باعث افزایش آن می­گردد.

چه عواملی باعث ریزش مو در دوران بارداری می شود؟
زنان و مردان هر روز به طور متوسط ​​حدود ۵۰ تا ۱۰۰ تار مو از دست می­دهند که مسائل مختلفی آن را موجب می­شوند.
تغییر هورمونی
برخی از خانم­ها در دوران بارداری به دلیل استرس یا شوک ناشی از بارداری ممکن است دچار ریزش مو شوند. این بیماری telogen effluvium نام دارد و در سه ماهه اول ممکن است بدن را تحت فشار قرار دهد زیرا تعادل هورمون ها به طور چشمگیری برای حمایت از کودک در حال رشد تغییر می­کند. استرس ممکن است بخش زیادی از تار موهای شما، یعنی چیزی حدود ۳۰ درصد یا بیشتر را در مرحله تلوژن یا "استراحت" چرخه عمر مو قرار دهد. بنابراین، به جای از ریزش متوسط ​​۱۰۰ مو در روز، ممکن است روزی ۳۰۰ مو از دست بدهید.
در اینجا این سوال مطرح می­شود که آیا ریزش مو نشانه بارداریست؟ در دوران بارداری و با وقوع حاملگی، تغییر سطوح هورمونی ممکن است فوراً اتفاق نیفتد. درعوض، پس از افزایش سطح هورمون­ها، ممکن است به مدت دو تا چهار ماه متوجه نازک شدن تارهای مو و به دنبال آن ریزش موی خود شوید. این حالت عموما بیشتر از شش ماه طول نمی­کشد و به ریزش دائمی مو منجر نمی­شود. پس می­توان نتیجه گرفت که ریزش مو نشانه بارداری است.
مسائل مربوط به سلامت مادر
در دوران حاملگی بانوان، ممکن است مسائل بهداشتی مختلفی به وجود بیاید که منجر به فعالت آنزیم تلوژن شود. کمبود ویتامین در بدن به خصوص ویتامین A یکی از این موارد است. ریختن مو می­تواند بسیار چشمگیر باشد، به ویژه اگر به عدم تعادل مداوم هورمون­ها یا ویتامین­های اساسی مربوط باشد.
مشکلات تیروئید
اختلالات تیروئید، مانند پرکاری تیروئید یا تولید بیش از حد هورمون تیروئید، و از طرف دیگر کم کاری تیروئید یا همان کاهش هورمون تیروئید به پایین­تر از حد کمینه، ممکن است در دوران بارداری ایجاد مشکل نماید.
از بین دو حالت گفته شده در بالا، کم کاری تیروئید در بارداری شایع­تر است و از هر ۱۰۰ خانم باردار، ۲ یا ۳ نفر دچار این عارضه خواهند شد. از علائم کم کاری تیروئید می­توان به ریزش مو، گرفتگی عضلات، یبوست و خستگی مدام اشاره نمود. حدود ۵% زنان باردار، پس از زایمان دچار اختلالات تیروئید (تیروئید پس از زایمان) می­شوند. در همه موارد، مشکلات تیروئید به طور معمول با آزمایش خون تشخیص داده می­شوند.
کمبود آهن
کمبود آهن هنگامی اتفاق می­افتد که در خون گلبول­های قرمز کافی برای اکسیژن رسانی به بافت­های مختلف بدن وجود نداشته باشد. این مسئله می­تواند منجر به ریزش مو به همراه علائم دیگری مانند خستگی، ضربان نامنظم قلب، تنگی نفس و سردرد شود.
زنان باردار در معرض خطر ابتلا به کم خونی فقر آهن قرار دارند، به ویژه اگر بارداری آن­ها در فاصله اندکی از بارداری قبلی رخ دهد، یا بیماری شدید صبحگاهی داشته باشند. این بیماری نیز با آزمایش خون ساده قابل تشخیص است.
در حالی که ریزش مو با این شرایط دائمی نیست، ممکن است تا زمانی که سطح هورمون یا ویتامین­های بدنتان به حد طبیعی برگردد، موهای شما به ضخامت طبیعی خود باز نگردد.
ریزش مو پس از زایمان
در بسیاری از خانم ها ریزش مو طی چند ماه بعد از زایمان رخ داده و معمولا حدود چهار ماه پس از زایمان به اوج خود می­رسد. به این مورد ریزش مو اطلاق نمی­شود، بلکه از آن با عنوان "ریختن بیش از حد مو" یاد می­شود که ناشی از افت سطح هورمون استروژن در بدن است. این نوع ریزش مو نیز تلوژن افلوویوم تلقی می­شود. تحمل از دست دادن بیش از ۳۰۰ تار مو در روز شاید برایتان سخت باشد، اما خودبخود و بدون نیاز به درمان خاصی به حالت اول باز خواهد گشت.

علل دیگر ریزش مو در بارداری
توجه به این نکته مهم است که ریزش مو در اثر تلوژن افلوویوم به طور معمول باعث نازک شدن مو می­شود. اگر متوجه طاسی نقطه­ای در سر شدید، ممکن است موارد دیگری نیز در این امر دخیل باشند. عوامل ژنتیکی و بیماری­های خود ایمنی نیز باعث ریزش مو می­شوند، خواه حامله باشید یا نه.
آلوپسی آندروژنیک (Androgenic alopecia) یا همان طاسی با الگوی زنانه، در اثر کوتاه شدن مرحله رشد فولیکول­های مو و مدت زمان طولانی­تر بین ریختن موها و رشد موی جدید ایجاد می­شود.
آلوپسی آرئاتا (Alopecia areata) باعث ریزش لکه­­ای موی در پوست سر و سایر قسمت­های بدن می­شود. ممکن است در این شرایط ریزش مو و پس از آن رشد مجدد مو رخ دهد اما این عمل چرخه­ای انجام شده و غیرقابل پیش بینی می­باشد. هیچ درمانی برای این نوع ریزش مو وجود ندارد، اما برخی داروهای خاص ممکن است به جلوگیری از ریزش و رشد مجدد مو کمک کنند.
ممکن است باردار باشید و همزمان با یکی از این شرایط نیز مواجه شوید.
تروم
ریزش مو ممکن است هیچ ارتباطی با بارداری یا شرایط ژنتیکی نداشته باشد. اگر اخیراً موهای خود را محکم می­بندید و مو تحت فشار و کشش زیادی قرار می­گیرد، یا عمل زیبایی خاصی انجام داده اید و یا موهای خود را تیمار کرده­اید، ممکن است مبتلا به آلوپسی کشش یا انقباض مو (traction alopecia) شده باشید. در این زمان سعی کنید موهای خود را محکم نبندید. زیرا باعث شکستن تار موهای شما می­شود. از شستشوی زیاد مو و شانه کردن سر با برس بپرهیزید. به جای برس، از شانه هایی با دندانه­های باز و نرم استفاده کنید و به جای استفاده از وسایل حرارتی مانند سشوار، بهتر است موهای خود را با دمای طبیعی محیط و حوله مناسب و تمیز، خشک کنید.
التهاب فولیکول­های مو می­تواند به ریزش مو منجر شود. در بعضی موارد، حتی ممکن است فولیکول موی شما اسکار کند، که منجر به ریزش دائمی مو می شود.

درمان ریزش مو های مرتبط با بارداری
ریزش مو در دوران بارداری و پس از آن ممکن است نیاز به درمان خاصی نداشته باشد. و به مرور زمان کاملا برطرف شود. اگر رشد مو به سطح قبلی نرسد و موهای شما اصطلاحا به پرپشتی قبل نباشد، پزشکان گاهی ماینوکسیدیل (Rogaine) تجویز می­کنند، اما مراقب باشید! چراکه مصرف این دارو در دوران بارداری بی­خطر نیست.
داشتن یک رژیم غذایی سالم و مغذی، اطمینان از مصرف سبزیجات با برگ سبز و همچنین غذاهای حاوی آنتی اکسیدان­ها و فلاونوئیدها به قوی­تر شدن فولیکول­های مو کمک کرده و باعث رشد مو به حد مطلوب می­گردد.

علت قطع ریزش مو در دوران بارداری
گاهی برای برخی زنان باردار پیش می­آید که ریزش مویی که با آن مواجه شده بودند، قطع می­شود. در دوران بارداری، افزایش سطح هورمون استروژن گاهی چرخه طبیعی ریختن فولیکول مو را کند می­کند. در نتیجه، بعضی از خانم­ها ممکن است موهای خود را در حین بارداری کمتر از دست دهند. اما همیشه اینطور نیست.
برای ارتباط بین ریزش مو در بارداری و جنسیت جنین، هیچ مدارک و شواهد علمی ثابت شده­ ای وجود ندارد. اما بر طبق باورهای قدیمی و تجربیات مادرانی که پیش از این تجربه بارداری داشته­اند، می­توان گفت که موی سر زنانی که جنین آن­ها پسر است، در دوران بارداری کمی ضخیم­تر و پرپشت­تر می­شود و برعکس زنانی که جنین آن­ها دختر است، موی سرشان نازک­تر و کدرتر شده و ریزش مو در آن ها بیشتر است.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.