۲۲۶۲۷۲
۸۷۰۵
۸۷۰۵
پ

بعد از عمل سزارین چه باید کرد؟

زایمان یک زمان هیجان انگیز است. سرانجام با نوزادی که نه ماه گذشته در درون شما بزرگ شده است، ملاقات خواهید کرد.

زایمان یک زمان هیجان انگیز است. سرانجام با نوزادی که نه ماه گذشته در درون شما بزرگ شده است، ملاقات خواهید کرد.
با این حال، داشتن کودک همچنین می تواند هزینه هایی برای بدن شما به همراه داشته باشد، به خصوص اگر شما سزارین انجام داده باشید. بعد از زایمان سزارین نسبت به زایمان معمول واژنی به زمان بیشتری برای بهبودی نیاز خواهید داشت.
زایمان سزارین، می تواند تأثیر زیادی بر سلامت روحی و جسمی مادر در هفته های بعد داشته باشد. برای سرعت بخشیدن به بهبود آنها، افراد می توانند روش های مختلف زندگی و سلامتی را امتحان کنند که ممکن است به شما کمک کند.
سزارین بسیار متداول است و بسیاری از زایمان ها به صورت سزارین انجام می شوند.
این روش می تواند برای مادر و نوزاد نجات بخش باشد، اما می تواند خطراتی را به همراه داشته باشد و بعد از زایمان زمان زیادی برای بهبودی لازم است.
مراقبت از خود، تعیین انتظارات معقول و داشتن تیم پزشکی حمایتی می تواند بهبودی از سزارین را آسانتر کند.

بعد از عمل سزارین چه باید کرد؟

دکتر محبوبه گلبابایی متخصص زنان، زایمان و نازایی

بعد از عمل سزارین چه باید کرد؟

dr.mahboubehgolbabaei

بعد از عمل سزارین چه باید کرد؟

drgmg.com

بعد از عمل سزارین چه باید کرد؟

۲۲۸۴۴۱۷۸
۲۶۷۱۲۳۲۹
۰۹۳۰۵۶۰۳۰۴۰

بعد از عمل سزارین چه باید کرد؟

آدرس: خیابان شریعتی، پایین تر از حسینیه ارشاد، بن بست ویرا، پلاک ۵، طبقه اول واحد ۳

چه انتظاری را بعد از سزارین دارید

یک شبکه پشتیبانی خوب به روند بازیابی کمک می کند.
بسیاری از راهنماها پیشنهاد می کنند که بهبودی کامل از سزارین 4 تا 6 هفته طول می کشد. با این حال، هر فرد متفاوت است و تحقیقات زیادی نشان می دهد که برای بهبودی قابل توجه زمان طولانی تری لازم است. بعنوان مثال، برخی تحقیقات نشان داده اند که 60 درصد از خانم ها 24 هفته پس از زایمان، هنوز برش سزارین را دارند.

بلافاصله پس از زایمان

بیشتر زنانی که تحت سزارین قرار می گیرند، دچار انسداد اپیدورال یا ستون فقرات می شوند. این شکل از بیهوشی بدن را بی حس می کند اما باز هم اجازه می دهد فرد هشیار باشد و جریان عمل را حس خواهد کرد.
بازیابی احساس پس از اپیدورال می تواند چندین ساعت طول بکشد. طی این دوره فوری بعد بعد از عمل، کارهایی مانند پیاده روی یا استفاده از حمام بدون کمک امکان پذیر نخواهد بود. بیشتر خانم ها برای چند ساعت پس از زایمان، سوند دارند تا به آنها در ادرار کردن کمک کند.
در صورت نیاز به بیهوشی عمومی، بیدار شدن از خواب می تواند مدتی طول بکشد. ممکن است یک زن هنگام بیرون آمدن از بیهوشی احساس تهوع، ترس و گیجی کند.
برای بسیاری از والدین، مهمترین نگرانیشان کودک است. قبلا اینگونه بود که بعد از زایمان بلافاصله کودک را از مادر جدا می کردند اما امروزه اینکار را انجام می دهند و بعد از زایمان بلافاصله کودک را نزد مادر می برند و می تواند بر روی سینه مادر استراحت کند یا توسط یک مراقب دیگر نگه داشته شود.
این مهم است که افراد قبل از عمل سؤال کنند و خواسته های خود را در مورد مراقبت از نوزاد با کادر پزشکی در میان بگذارید.

24 ساعت اول بعد از سزارین

24 ساعت اول بعد از عمل سزارین، بسیاری از چالش های مشابه زایمان واژینال را دارد. مانند تنظیم مادر با شرایط، تلاش برای شیردهی. افرادی که تحت عمل سزارین قرار می گیرند با چالش های دیگری هم روبرو هستند.
بیشتر افرادی که از بخش C بهبود می یابند ۲ تا ۴ روز در بیمارستان می مانند.

بعد از عمل سزارین چه باید کرد؟


لخته شدن خون

یکی از بزرگترین خطرات سزارین، ایجاد لخته خون در پا است. این احتمال بیشتر در افرادی که اضافه وزن دارند یا مدت طولانی بی تحرک باقی می مانند وجود دارد.
زنانی که قادر به راه رفتن نیستند، ممکن است در پاهای خود دارای دکمه های مخصوص باشند که به منظور حفظ حرکت خون باشد. در غیر این صورت، اگر آنها قادر به پیاده روی باشند، لازم است که هر چه سریعتر از خواب برخیزند و حرکت کنند.

گرفتگی عضلات

در 24 ساعت اول، احساس درد در محل برش وجود دارد. بسیاری از خانم ها با کوچک شدن رحم، گرفتگی پس از زایمان را احساس می کنند. این احساسات شبیه به گرفتگی قاعدگی است اما ممکن است شدیدتر باشد.

مراقب عفونت باشید

یک پرستار یا پزشک به دلیل علائم عفونت برش سزارین را به دقت کنترل می کند. آنها همچنین خونریزی واژن را بررسی می کنند. حتی پس از سزارین، رحم مجبور است آنچه را که از حاملگی باقی مانده است، بیرون ریزد. خونریزی واژن معمولاً 4 تا 6 هفته پس از تولد طول می کشد و در روزهای اول سنگین تر است.

هفته های اول

خطر ابتلا به عفونت در طی چند هفته اول بیشتر است. خونریزی خطرناک که به خونریزی مشهور است نیز در این مدت بیشتر محتمل است.
افراد باید ۶ تا ۸ هفته از ورزش خودداری کنند. رانندگی معمولاً ۴ تا ۶ هفته نیز بی خطر نیست.
فرد ممکن است یک یا دو هفته احساس گلودرد کند. عضله اطراف زخم نیز ممکن است ضعیف باشد. پزشک ممکن است برای 2 هفته اول داروهای ضد درد را تجویز کند. افراد باید هنگام استفاده از داروهای درد، از پزشک خود در مورد ایمنی پرستاری سؤال کنند.
با بهبودی برش سزارین و انقباض رحم، علائم به طور مداوم بهتر می شوند.
در بیشتر موارد، پزشکان از بخیه های قابل جذب استفاده می کنند. این بخیه ها بعد از مدتی از بین می روند و پزشک نیازی به درآوردن آنها ندارد. در برخی شرایط دیگر، پزشک ممکن است، چند هفته پس از تولد نیاز به برداشتن بخیه های غیر قابل جذب داشته باشد.

بهبودی طولانی مدت

بهبودی از سزارین به زمان نیاز دارد و ممکن است بیشتر از آنچه پزشک یا ماما می گوید طول بکشد. برخی از خانم ها چندین ماه درد عضله یا برش سزارین را تجربه می کنند. دیگران با بی اختیاری ادرار به دلیل ضعف لگن مبارزه می کنند.
در حالی که این چالش ها مشترک است، مردم نباید آنها را نادیده بگیرند. هرگونه علائم ناخوشایند که بعد از اولین ملاقات پس از زایمان با پزشک یا ماما وجود دارد، قرار ملاقات دیگری را تأیید می کند.
مراجعه به متخصص مانند کف لگن یا ورزش درمانی می تواند به بهبودی طولانی مدت کمک کند.

9 نکته برای بهبودی سریع تر

پیاده روی های منظم و کوتاه می تواند به کاهش خطر لخته شدن خون کمک کند.
هر سزارین متفاوت است. بهبودی ممکن است زمانی که شخص دارای یک بخش سزارین باشد به عنوان یک روش اضطراری احیا شود. عفونتها، مشکلات مربوط به برش و مشکلات اساسی بهداشتی مانند دیابت ممکن است زمان بهبودی را طولانی تر کنند.
مهمترین کاری که فرد می تواند برای بهبودی سریعتر انجام دهد این است که با پزشک خود صحبت کنید. آنها باید سؤالات زیادی راجع به آنچه انتظار دارند بپرسند، سپس توصیه هایی را که دریافت می کنند دنبال کنند.
افراد می توانند با استفاده از روش های زیر بهبودی خود را بعد از سزارین سرعت بخشند.

 • استراحت زیاد داشته باشید

  استراحت برای بهبودی از هر عمل جراحی بسیار حیاتی است. با این حال، برای بسیاری از والدین جدید، استراحت با یک نوزاد متولد شده در خانه تقریباً غیرممکن است. نوزادان ساعتهای نامنظمی را حفظ می کنند و ممکن است به طور همزمان فقط ۱ یا ۲ ساعت بخوابند.
  افراد همیشه باید هنگام خواب کودک سعی کنند بخوابند، یا از یک دوست عزیز کمک بگیرند تا بتوانند چرت بزنند.
  اینکه غرق در کارها شوید و یا برای مهمان ها و عیادت کنندگان وقت بگذارید می تواند لذت بخش باشد اما بهتر است تا آنجام که می توانید بخوابید و استراحت داشته باشید.
 • کمک بخواهید

  مراقبت از نوزاد پس از جراحی بزرگ می تواند بسیار سخت باشد و برای همه والدین جدید این امکان وجود ندارد که به تنهایی آن را مدیریت کنند. از شریک زندگی، همسایه، خانواده یا یک دوست قابل اعتماد کمک بخواهید.
 • احساسات خود را پردازش کنید

  تولد می تواند یک تجربه عاطفی برای همه افراد درگیر باشد.
  زنانی که زایمان های اضطراری یا زایمان های آسیب زا را تجربه می کنند، و همچنین کسانی که زایمان سزارینی دارند که امیدوار بودند از آن جلوگیری کنند، ممکن است مجبور شوند احساسات سختی را درباره تولد تجربه کنند.
  این احساسات می تواند احساساتی مانند گناه و شرم را برانگیزد.
  افراد زیادی از کمک به پردازش این احساسات سود می برند.
  با یک شریک زندگی، دوست یا درمانگر صحبت کنید. دریافت حمایت اولیه ممکن است به کاهش خطر افسردگی پس از زایمان کمک کند و می تواند به زنانی که افسردگی پس از زایمان را تجربه می کنند، کمک کند تا سریعتر معالجه شوند.

بعد از عمل سزارین چه باید کرد؟

 • پیاده روی منظم داشته باشید

  انجام لیفت و ورزش هوازی شدید برای چند هفته اول بهبودی است. به عنوان یک گزینه جایگزین، پیاده روی می تواند به سلامتی و سلامت روان کمک کند.
  پیاده روی همچنین خطر لخته شدن خون و سایر مشکلات قلبی یا عروقی را کاهش می دهد.
 • درد را مدیریت کنید

  افراد باید داروهای تسکین دهنده درد را که پزشک معالج تجویز می کند، مصرف کنند. در صورت عدم کارکردن یا درد آن بدتر می شود، برای مشاوره باید با ارائه دهنده خدمات درمانی تماس بگیرند.
 • مراقب علائم عفونت باشید

  برخی پزشکان از والدین جدید می خواهند که هر 24 ساعت یکبار دمای بدن خود را چک کنند تا علائم عفونت را کنترل کنند. افراد می توانند با پزشک یا مامای خود مشورت کنند تا بپرسند که آیا این راهکار خوبی است یا خیر.
  همچنین افراد باید نسبت به سایر علائم عفونت مانند تورم، درد شدید، رگه های قرمز ناشی از برش یا لرز توجه داشته باشند. در صورت بروز این علائم با پزشک تماس بگیرید یا به اورژانس بروید.
 • با یبوست مبارزه کنید

  تغییرات هورمونی، عضلات ضعیف معده و گذراندن زمان زیادی به صورت دراز کش می تواند منجر به یبوست شود. یبوست شدید می تواند دردناک باشد و برش سزارین را بر اثر فشار تحریک کند.
  آب زیاد بنوشید و در مورد مصرف نرم کننده مدفوع از پزشک سؤال کنید. خوردن غذاهای سرشار از فیبر، مانند میوه و سبزیجات، می تواند به جلوگیری از یبوست کمک کند.
 • از شیردهی حمایت کنید

  داشتن سزارین با ریسک بیشتر مشکلات تغذیه با شیر مادر مرتبط است. یک مشاور شیردهی می تواند حتی در هنگام مواجهه با موانعی مانند جدایی کودک پس از تولد، به والدین جدید با موفقیت در شیردهی کمک کند.
  اگر والدین جدیدی دچار درد هستند، نشستن در صندلی راحت و استفاده از کوسن شیردهی و یا شیردهی در حالت خوابیده می تواند وضعیت شیردهی را راحت تر کند.
 • درمورد مسائل طولانی مدت به دنبال کمک باشید

  برخی از خانم ها بعد از سزارین، درد طولانی مدت را تجربه می کنند. برخی دیگر ضعف عضلانی، بی اختیاری ادرار یا افسردگی را تجربه می کنند. این مسائل متداول است و مردم در صورت داشتن این تجربیات نباید احساس شرمندگی کنند.
  اما اگر علائم بعد از آخرین ملاقات پس از زایمان ادامه یابد، مادر باید با پزشک یا ماما تماس بگیرد.
 • فعالیت سنگین نکنید

  در حین بهبودی، مراقب باشید. تا جایی که می توانید از بالا و پایین رفتن از پله ها خودداری کنید. همه چیز را که نیاز دارید، مانند پوشاک و مواد غذایی در حال تغییر، نزدیک خود نگه دارید تا مجبور نشوید خیلی مرتباً از خواب بلند شوید.
  چیزی سنگین تر از کودک خود را بلند نکنید. از همسر یا یکی از دوستان یا اعضای خانواده کمک بخواهید.
  هر زمان که نیاز به عطسه یا سرفه دارید، شکم خود را نگه دارید تا از محل برش محافظت کنید.
  این ممکن است تا هشت هفته طول بکشد تا شما به روال عادی خود برگردید. از پزشک خود بپرسید که چه موقع ورزش کردن، بازگشت به محل کار و رانندگی مناسب است. همچنین به خودتان زمان بدهید تا رابطه جنسی برقرار کنید .
 • روی تغذیه خوب متمرکز شوید

  تغذیه خوب در ماههای بعد از زایمان به همان اندازه مهم است که در حین بارداری بودید.
  اگر در حال شیردهی هستید، هنوز منبع اصلی تغذیه کودک شما هستید. خوردن انواع غذاها کودک شما را سالم نگه می دارد و به شما در قدرتمندتر شدن کمک می کند.
  تحقیقات نشان می دهد که خوردن سبزیجات در هنگام شیر دادن باعث ایجاد طعم دهنده در شیر مادر می شود که باعث افزایش لذت کودک و رشد کودک می شود.
  همچنین، مایعات زیادی به ویژه آب بنوشید. برای تقویت شیر مادر و جلوگیری از یبوست به مایعات اضافی احتیاج دارید.

بعد از عمل سزارین چه باید کرد؟

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید

پزشک می تواند در مورد بخش اضطراب یا افسردگی در مورد درمان اضطراب یا مشاوره توصیه کند.
در صورت تجربه موارد زیر افراد باید به پزشک مراجعه کنند:

 • گرفتگی شدید رحم
 • گرفتگی رحم که از بین می رود و دوباره برمی گردد
 • مشکل در ادرار کردن
 • سردردهای مکرر
 • اضطراب یا افسردگی

در صورت تجربه افراد باید به اورژانس مراجعه کنند:

 • خونریزی ای که بیش از یک پد یا تامپون در ۲ ساعت مصرف شود.
 • علائم مربوط به پارگی برش مانند خونریزی یا برآمدگی از برش را نشان می دهد
 • افکار آسیب رساندن به خود یا کودکشان
 • درد شدید گلو، به ویژه اگر همراه با تورم یا بی حسی در پا باشد
 • تنگی نفس

انتقال به والدین می تواند دشوار باشد، به خصوص وقتی شخصی در حال بهبودی از جراحی بزرگ است. یک خانواده یا گروهی از دوستان، کادر درمانی دلسوز و انتظارات معقول می توانند مسیر بهبودی را کنترل کند.
بسیاری از خانمهایی که از ناحیه C بهبود می یابند، از خطر جراحی در بدو تولد نگران هستند.
یک نسل پیش، سزارین به این معنی بود که تمام زایمان های بعدی باید جراحی شوند. اکنون کالج زنان و زایمان و متخصص زنان (ACOG) توصیه می کنند که تولد واژن بعد از سزارین، یا VBAC، می تواند خطر عوارض زایمان را کاهش دهد.
اکثر تحقیقات نشان می دهد که ۶۰ تا ۸۰ درصد از زنانی که سزارین می کنند می توانند زایمان واژینال موفقی داشته باشند.

دکتر محبوبه گلبابایی متخصص زنان، زایمان و نازایی

بعد از عمل سزارین چه باید کرد؟

dr.mahboubehgolbabaei

بعد از عمل سزارین چه باید کرد؟

drgmg.com

بعد از عمل سزارین چه باید کرد؟

۲۲۸۴۴۱۷۸
۲۶۷۱۲۳۲۹
۰۹۳۰۵۶۰۳۰۴۰

بعد از عمل سزارین چه باید کرد؟

آدرس: خیابان شریعتی، پایین تر از حسینیه ارشاد، بن بست ویرا، پلاک ۵، طبقه اول واحد ۳

پ

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  هم اکنون دیگران می خوانند