۲۲۹۲۳۶
۲۸۰۴
۲۸۰۴

خانه تکانی ایمن، آسان و به صرفه

تصمیم بگیرید که می‌خواهید خانه شما چقدر تمیز باشد و چقدر وقت دارید. این به شما کمک می‌کند تصمیم بگیرید که چگونه برنامه تمیز کردن خانه خود را تنظیم کنید. در این مقاله، با اصول خانه تکانی ایمن، آسان و به صرفه آشنا می‌شوید.

تصمیم بگیرید که می‌خواهید خانه شما چقدر تمیز باشد و چقدر وقت دارید. این به شما کمک می‌کند تصمیم بگیرید که چگونه برنامه تمیز کردن خانه خود را تنظیم کنید. در مورد کار‌هایی که می‌توانید انجام دهید، چقدر زمان دارید و چقدر انگیزه دارید، با خودتان صادق باشید. در این مقاله، با اصول خانه تکانی ایمن، آسان و به صرفه آشنا می‌شوید.

اگر وقت زیادی ندارید، ابتدا از شلوغی شروع کنید و از آنجا به کار‌های جدی‌تر برسید.

اگر وقت زیادی ندارید، ابتدا از شلوغی شروع کنید و از آنجا به کار‌های جدی‌تر برسید.

برای افراد پرمشغله بهتر است هر روز کمی کار را انجام دهند تا کار روی هم انباشته نشود و همچنین چند بار در ماه روز تمیزکاری اساسی داشته باشد. اینکه چه سبکی را ترجیح می‌دهید به خودتان بستگی دارد.

خانه تکانی ایمن، آسان و به صرفه

یک چک لیست و برنامه تهیه کنید!

بدانید که قصد دارید نظافت خود را در کدام اتاق شروع کرده و به پایان برسانید (به طور کلی از درب ورودی بهتر است). این به تسریع روند کمک می‌کند و مطمئن می‌شود که تلاش‌های خود را تکرار نمی‌کنید. به عنوان مثال طوری برنامه ریزی کنید که همه اتاق‌ها را به طور همزمان جاروبرقی بکشید، تا مجبور نباشید از یک کار خارج شوید و دوباره همان کار را تکرار کنید.

بیشتر بخوانید: خانه تکانی در بارداری، کارهایی که باید پرهیز کنید

برای خانه تکانی کار‌ها را تقسیم کنید

تمیز کردن خانه نباید منحصراً مسئولیت شما باشد! ممکن است مجبور شوید با تنظیم یک برنامه تمیز کردن چرخشی، رهبری را به عهده بگیرید، اما بسیار بهتر از این است که این کار کمرشکن را به تنهایی انجام دهید.

اطمینان حاصل کنید که وظایف محول شده متناسب با سن هستند، به عنوان مثال، بچه‌های دبستانی می‌توانند کف اتاق خواب خود را بردارند، نوجوانان می‌توانند گاراژ یا حمام را تمیز کنند.

خانه تکانی ایمن، آسان و به صرفه

تمیز کردن توالت و حمام در خانه تکانی

توالت را تمیز کنید. تمیز کردن توالت هرگز سرگرم کننده نیست، بنابراین بهتر است در اسرع وقت این کار را انجام دهید. یک جفت دستکش لاستیکی بپوشید تا دستان خود را از آلودگی و باکتری در امان نگه دارید. توالت را با یک اسفنج و آب داغ به آرامی بشویید.

پس از آن، پاک کننده توالت را داخل کاسه و اطراف لبه آن بریزید. بگذارید یک دقیقه خیس بخورد و سپس با یک برس توالت آن را بشویید. وقتی کارتان تمام شد، آن را صاف کنید.
وقتی کار با کاسه تمام شد، دوباره به سطوح بیرونی برگردید. آن‌ها را با اسپری ضد عفونی کننده اسپری کنید و با یک پارچه یا حوله کاغذی خشک کنید.

بیشتر بخوانید: خانه تکانی و کودکان، چطور مراقبشان باشیم؟

حمام یا وان را تمیز کنید. یک پاک کننده حمام و برس پرزدار (و مقداری قدرت عضلانی) عالی عمل می‌کند. اگر شوینده دوش دم دستی ندارید، مایع ظرفشویی یک راه عالی برای خلاص شدن از شر کف ته وان است، همانطور که چربی ظروف شما را از بین می‌برد.

سپس تمیز کردن را طبق معمول با لیزول یا سایر پاک کننده‌های آنتی باکتریال ادامه دهید.
همچنین می‌توانید برای تمیز کردن شیشه حمام، از نصف فنجان آمونیاک و ۸ قطره صابون ظرفشویی در یک گالن آب استفاده کنید تا تمام آن پاک شود.

خانه تکانی ایمن، آسان و به صرفه

تمیز کردن روشویی (سینک) توالت و حمام

سینک را تمیز کنید، قبل از استفاده از هر پاک کننده، مطمئن شوید که برای سطح شما مناسب است. هنگامی که مطمئن شدید، آن را اسپری کنید. بگذارید یک دقیقه بماند تا باکتری‌ها و کپک‌ها را از بین ببرد و سپس آن را با یک اسفنج محکم بمالید. هنگامی که به نظر می‌رسد درخشان و تازه است، آن را با آب گرم بشویید.

اگر لکه‌های سرسختی دارید، ممکن است لازم باشد از یک برس برای فرو کردن آن‌ها و از بین بردن آن‌ها استفاده کنید.

اگر لکه‌های سرسختی دارید ، ممکن است لازم باشد از یک برس برای فرو کردن آن‌ها و از بین بردن آن‌ها استفاده کنید.

یک برس سیمی (مانند چیزی که برای تمیز کردن دوش خود استفاده می‌کنید) خوب است.

خانه تکانی ایمن، آسان و به صرفه

تمیز کردن شیشه‎ و آینه‌های توالت و حمام

شیشه/آینه‌ها را تمیز کنید. معمولاً تصور می‌شود که شیشه پاک کن کار تمیز کردن را انجام می‌دهد. در واقع، این فقط برای درخشان کردن آن است، نه تمیز کردن آن . در واقع هیچ جایگزینی برای آب صابون نیست ، به خصوص اگر آینه شما کاملا کثیف باشد.
ابتدا لیوان خود را با محلول آب گرم یا داغ، صابون ظرفشویی با پارچه، اسفنج یا آبکش بشویید. پاک کننده پودری بدون خش برای تمیز کردن آینه ، شیشه، سرامیک و فلزات فوق العاده عمل می‌کند. سپس سطح را با یک پارچه خشک و بدون پرز یا دستمال کاغذی بدون پرز پاک کنید.

در واقع هیچ جایگزینی برای آب صابون نیست، به خصوص اگر آینه شما کاملا کثیف باشد.

اگر می‌خواهید شیشه را تمیز کنید می‌توانید شیشه را با سرکه و آب تمیز کنید، با پارچه بدون پرز خشک کنید و شیشه را با روزنامه بمالید. بدون رگه! برای تمیز کردن درست شیشه نیاز به فشار دارد.


روش دیگر، پاک کننده شیشه را روی یک حوله کاغذی اسپری کنید و سطح شیشه را تمیز کنید. شیشه پاک کن به عنوان یک محافظ عمل می‌کند تا لکه‌ها و گرد و غبار را به راحتی از بین ببرد.

بیشتر بخوانید: جلوگیری از ویروس کرونا، خانه امن تر است

در صورت استفاده نادرست، "پاک کننده" شیشه رگه‌هایی از خود باقی می‌گذارد. همچنین می‌توانید از روزنامه قدیمی برای پاک کردن سطح شیشه پس از شستشو استفاده کنید. شیشه بدون رگه خواهد بود و این یک راه عالی برای استفاده مجدد از روزنامه قدیمی است.

خانه تکانی ایمن، آسان و به صرفه

نکاتی در خصوص تمیز کردن آشپزخانه در خانه تکانی

فر و مایکروفر را تمیز کنید . یکی دیگر از کار‌های نه چندان سرگرم کننده، تمیز کردن مایکروویو و اجاق است، به خصوص اگر آن‌ها را اغلب تمیز نکنیم. آشپزخانه شما ممکن است در حین پختن غذا بوی بهتری بدهد، زیرا هیچ باقیمانده‌ای از پخت و پز با آن وجود ندارد.

برای فر، بررسی کنید که آیا تنظیمات خود تمیز شونده وجود دارد یا خیر. این می‌تواند عمده کار را برای شما انجام دهد.

برای فر ، بررسی کنید که آیا تنظیمات خود تمیز شونده وجود دارد یا خیر. این می‌تواند عمده کار را برای شما انجام دهد.

اگر چنین شد، قفسه‌های سیمی را بردارید تا در آب صابون خیس شوند، چرخه خود تمیز کردن را کامل کنید و خاکستر را از پایین پاک کنید، و سپس آن را با مقداری پاک‌کننده و پارچه مرطوب بشویید.

اگر فر گزینه خود تمیز شوندگی ندارد ، قفسه‌ها را بردارید تا در آب صابون خیس شود، داخل فر را با محلول تمیز کننده اسپری کنید، بگذارید بماند و سپس با اسفنج و سوهان دست به کار شوید.

بیشتر بخوانید: خانه تکانی زنان، بدون کمردرد

در مورد مایکروویو، می‌توانید از یک کاسه سرکه، لیمو و آب، صابون ظرفشویی یا پاک کننده پنجره استفاده کنید. فقط آن را در مایکروویو قرار دهید، مایکروویو را برای چند دقیقه روشن کنید و سپس آن را با یک پارچه پاک کنید.

خانه تکانی ایمن، آسان و به صرفه

در خانه تکانی حتما کابینت‌ها را مرتب کنید

کابینت‌ها را مرتب کنید. اکنون که قسمت سخت را پشت سر گذاشته اید، زمان آن رسیده که به کابینت‌های خود برسید..
گاهی اوقات ساده‌تر است که همه چیز را بیرون آورید و سپس همه چیز را دوباره در آن قرار دهید، به جای اینکه سعی کنید همه چیز را حل کنید و ببینید چه چیزی می‌توانید انجام دهید.

در کابینت ها وسایل را طوری قرار دهیدکه اطمینان حاصل کنید آنچه بیشتر استفاده می‌کنید در دسترس‌ است.

وقتی همه چیز بیرون است، داخل کابینت را تمیز کنید. کاسه‌های خود را با کاسه‌های خود، لیوان‌های زیبای خود را با لیوان‌های زیبای خود، لوازم پخت خود را با لوازم پخت خود قرار دهید.

اطمینان حاصل کنید که آنچه بیشتر استفاده می‌کنید در دسترس‌ترین باشد.

خانه تکانی ایمن، آسان و به صرفه

در خانه تکانی تمیز کردن اتاق خواب یادتان نرود!

تخت را مرتب کنید مطمئناً، چیدن تخت خواب بسیار بیهوده به نظر می‌رسد. هرچه باشد، شما فقط قرار است تا شب آن را خراب کنید. اما زمانی که آن را داشته باشید، متوجه خواهید شد که چقدر اتاق را زیباتر می‌کند. این کار باعث تمیز کردن بقیه اتاق می‌شود، زیرا پس از اتمام کار، شگفت انگیز به نظر می‌رسد.

البته می‌توانید ملحفه‌ها را بشویید و سپس تخت خود را مرتب کنید. این شامل روبالشی و راحتی نیز می‌شود. پریدن در یک تخت خواب در شب احساس بسیار خوبی دارد، اما پریدن به یک تخت تمیز و مرتب حس بهتری دارد.

بیشتر بخوانید: خانه تکانی زنان، پیشگیری از آسیب ها

کمد خود را مرتب کنید. این واقعاً باید کاری باشد که هر روز انجام می‌دهید، اما به راحتی می‌توانید اجازه دهید کمی از کنترل خارج شود. کمد خود را در مغز خود ترسیم کنید - شلوار، تاپ، لوازم جانبی، لباس زیرتان کجا هستند؟ سپس به سازماندهی، نگه داشتن اقلام مشابه و اجناسی که بیشتر می‌پوشید در بالا بروید.

ایده بدی نیست که کمد خود را به مرور کنید و بفهمید که می‌خواهید چه چیزی را بیرون بیاندازید.

ایده بدی نیست که کمد خود را به مرور مرتب کنید و بفهمید که می‌خواهید چه چیزی را بیرون بیاندازید.

ممکن است که حداقل چند قطعه یا چیز‌هایی وجود داشته باشد که دیگر به آن‌ها علاقه‌ای ندارید، و آن‌ها فقط فضای شما را شلوغ می‌کنند. اما آن‌ها را بیرون نیندازید، زیرا می‌توان آن‌ها را اهدا کرد.

منبع: wikihow

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.