۲۲۹۶۰۵
۹۸۹۱
۹۸۹۱

چیدمان قفسه های آشپزخانه چطور باشد؟

برای چیدمان قفسه‌ های آشپزخانه باید چه اصولی را پیاده کنیم؟ هم لوازم اضافه نظم بگیرند؛ هم لوازمی که مرتب با آنها کار داریم را جلوی چشم‌مان داشته باشیم؟ در ادامه نکات مهم این کار مهم خانه‌داری را گفته‌ایم.

آشپزخانه یکی از فضاهای منزل است که کلی وسیله باید در آن جا بگیرد؛ اگر قرار باشد هر چیزی را که می‌خریم یا استفاده می‌کنیم؛ جلوی دست بگذاریم؛ بعد از مدتی فضای آشپزخانه کاملا برهم‌ریخته و نامرتب به نظر می‌رسد. اگر دوست دارید؛ آشپزخانه شما هم مانند بلاگرهای لایف استایل اینستاگرام، زیبا و یک دست به نظر برسد؛ بهتر است در ادامه این صفحه با ما همراه باشید تا یادتان بدهیم که چیدمان قفسه های آشپزخانه چه اصولی دارد؟

چیدمان قفسه های آشپزخانه چطور باشد؟

اصول چیدمان قفسه های آشپزخانه

برای چیدن قفسه‌ها و کابینت‌های آشپزخانه لازم است که بدانید، چه لوازمی دارید و از هر کدام چقدر استفاده می‌کنید؟

 • ظروف مهمان
 • ظروف دم‌دستی
 • قاشق و چنگال
 • مواد خوراکی خشک
 • مواد خوراکی بسته‌بندی شده
 • قابلمه و ظروف طبخ
 • لوازم برقی غذاساز
 • لوازم پلاستیکی
 • لوازم پیک‌نیک
 • ادویه و طعم‌دهنده‌های مختلف

چیدمان قفسه های آشپزخانه چطور باشد؟

در آشپزخانه قفسه داشته باشیم یا کابینت؟

بسیاری از آپارتمان‌های زیر ۱۰۰ متری امروزی، تعداد کابینت کافی ندارند. اگرچه در این منازل فضای آشپزخانه بزرگ است اما چون برای سازنده آپارتمان صرف نمی‌کند که متراژ کابینت را از حدی بیشتر، طراحی کند؛ معمولا صاحبان جدید خانه باید خودشان به فراخور نیاز و کاربری‌شان از آشپزخانه، تعداد و متراژ کابینت‌ها را تعیین کنند یا سفارش دهند کابینت‌هایی که در یک آپارتمان نوساز تعبیه می‌شود؛ معمولا برای یک زوج یا یک فرد مجرد کافی هستند. با این‌حال اگر خانواده‌ای پر رفت و آمد هستید یا حداقل یک فرزند دارید؛ ۲ راه حل دارید:

 • تعداد کابینت‌ها را افزایش دهید.
 • چند قفسه در آشپزخانه جای دهید.

چیدمان قفسه های آشپزخانه چطور باشد؟

مرتب کردن قفسه های آشپزخانه با محفظه‌‌های نظم دهنده

یکی از مهم‌ترین نیازهای شما برای نظم بخشیدن به قفسه‌های آشپزخانه، ظروف یا محفظه‌هایی است که بتوانید خرده ریزها را در آنها جای دهید. این محفظه‌ها باید هر کدام جای یک دسته وسیله یا شی ریز باشند.

مطلب پیشنهادی: زیباسازی منزل با کمترین هزینه، ۱۵ ایده فوق‌العاده

چیدمان قفسه های آشپزخانه چطور باشد؟

فواید استفاده از محفظه‌های نظم‌دهنده

هنگامی‌که اشیایی با حجم و ارتفاع کم را از قاعده‌شان، کف کابینت می‌چینید؛ فضای بالای کابینت، خالی می‌ماند و همان اشیای کوچک تنها مساحت کف را اشغال می‌کنند؛ در حالی‌که بالای کابینت خالی می‌ماند. درصد بیشتری از لوازم‌ و ظروف‌تان بیرون می‌ماند.

چیدمان قفسه های آشپزخانه چطور باشد؟

چیدمان خرده‌ ریزهای پخت و پز در قفسه‌های آشپزخانه

برای چیدن انواع لواز ریز می‌توانید هم آنها را دسته‌بندی کنید؛ هم از کابینت‌ساز بخواهید؛ قفسه‌ها یا کشوهایی، برای کاربری آنها برای‌تان بسازد. مثلا در تصویری این کشوی قرمز، مشاهده می‌کنید تمام سس‌ها و روغن‌ها با ارتفاع ۱۵ تا ۳۰ سانتی‌متر در یک کشوی باریک قرار گرفته‌اند. اگر قرار بود؛ این‌ لوازم را در یک کابینت با ارتفاع ۴۵-۵۰ سانتی‌متری بچینند؛ حدود حجمی با ارتفاع ۱۵-۲۰ سانتی‌متر خالی می‌ماند.

مطلب پیشنهادی: خرید وسایل آشپزخانه ارزان، برای خانم‌های خوش‌سلیقه

چیدمان قفسه های آشپزخانه چطور باشد؟

چیدمان سرویس قاشق، چنگال و چاقو و لوازم برش و خرد کردن

برای نگهداری از قاشقو چنگال، کف‌گیر یا سایر لوازم برش و برداشتن غذا، معمولا در بخشی از آشپزخانه 3-4 عدد کشو، تعبیه می‌شود. این کشو‌ها ارتفاع 25-30 سانتی‌متری دارند و عرض‌شان هم حدود 30 سانتی‌متری است. برای چیدمان تمام قاشق‌ها و چنگال‌ها کف‌گیر و ست چاقو و ساتور، باید از جای قاشق چنگال پلاستیکی استفاده کنید. چون بخشی از ارتفاع کشو، معمولا خالی می‌مانند. بنابراین، برای این‌که فضای کابینت‌ها بی‌دلیل خالی نماند؛ می‌توانید از کابینت‌ساز بخواهید؛ برای‌تان کشوهایی پهن طراحی کند.

چیدمان قفسه های آشپزخانه چطور باشد؟

کشوهای پهن به چه درد می‌خورند؟

هنگامی که عرض کشو زیاد باشد؛ راحت می‌توانید دست‌تان را تا انتهای کشو ببرید؛ لوازم هم ارتفاع و هم سایز را به درستی بچینید. این لوازم را به ترتیب کاربری در قفسه جا دهید. هر کشو را با یک کاربری پر کنید؛ مثلا:

 • کشوی لوازم پیک‌نیک پلاستیکی
 • کشوی تابه و قابلمه

مطلب پیشنهادی: بهترین سرویس خواب خارجی چه ویژگی‌هایی دارد؟

فایده عرض زیاد کشو چیست؟

هنگامی‌که قفسه‎ای را با چند کشو با عرض زیاد، تقسیم‌بندی می‌کنید. خیلی راحت‌ترید چرا که می‌بیند لوازم چطور چیده شده‌اند. می‌توانید یک ست کامل را که به ترتیب سایز در هم قرار گرفته‌اند را به راحتی بردارید؛ بدون این‌که سایر لوازم را برهم بریزید.

چیدمان قفسه های آشپزخانه چطور باشد؟

طبقه‌بندی کابینت‌های قدیمی آشپزخانه

گاهی در یک خانه مستاجرید یا به هر دلیل نمی‌توانید؛ برای چیدمان قفسه های آشپزخانه، هزینه زیادی را اختصاص دهید. در این مواقع کافی است:

 • به کابینت‌کار سفارش چند صفحه بدهید.
 • ارتفاع‌های مورد نیازتان را محاسبه کنید.
 • سپس با یک خط کش، ارتفاع کابینت را تقسیم‌بندی کنید.
 • با دریل برای هر طبقه ۴ سوراخ ایجاد کنید.
 • پین‌ها را در این سوراخ‌ها فرو کنید.
 • طبقه‌ها را روی این پین‌ها قرار دهید.

مطلب پیشنهادی: آشپزخانه‌ای بدون لکه و آلودگی بسازید!

چیدمان قفسه های آشپزخانه چطور باشد؟

ارتفاع طبقه‌ها چقدر باشد؟

برای تقسیم‌بندی کابینت‌ها بهتر است، ارتفاع‌های 20-25 سانتی‌متری را در نظر بگیرید. حتی می‌توانید فضای بالای کابینت تا سقف را هم برای اشیای بلااستفاده، بزرگ یا کارتن لوازم برقی، قفسه بندی کنید.

چیدمان قفسه های آشپزخانه چطور باشد؟

ترتیب چیدمان لوازم در قفسه‌های آشپزخانه چگونه باشد؟

بهتر است برای دسترسی راحت‌تر به لوازم آشپزی و ظروف آشپزخانه، این‌طوری قفسه‌های آشپزخانه را بچینید:

قفسه‌های نیمه بالای آشپزخانه

لوازم پرکاربرد و کوچک را در طبقه پایینی این کابینت‌ها بگذارید؛ هم راحت‌تر به آنها دسترسی دارید هم تا کمی نامرتب شدند؛ سریع آنها را سرجای خود برگردانید. هرچه لوازم بزرگ‌تر یا بلااستفاده‌تر هستند؛ آنها را در طبقه‌های بالاتر قرار دهید؛ بهتر است.

چیدمان قفسه های آشپزخانه چطور باشد؟

قفسه‌های نیمه پایینی آشپزخانه

برای قفسه‌های پایین آشپزخانه باید لوازم پرکاربرد و خرده ریزها را در طبقه‌ها یا کشوهای بالاتر قرار دهید که لازم نباشد، خم شوید. سریع در را باز کنید یا با کوچک‌ترین حرکت، وسیله‌ای که نیاز دارید را بردارید.

قوانین مرتب کردن قفسه های آشپزخانه در یک کلام

برای مرتب کردن قفسه‌های آشپزخانه لازم نیست قانون خاصی را رعایت کنید؛ تنها بدانید از چه چیزی بیشتر استفاده می‌کنید؛ آن را جلوتر بگذارید. همچنین لوازم را براساس کاربری، مساحت یا ارتفاع‌شان مرتب کنید اگر دوست دارید جدیدترین نکات منزل و خانه‌داری را بدانید؛ هر روز به بخش مد و دکوراسیون نی‌نی‌بان، سر بزنید. برای‌تان اطلاعات مفیدی داریم.

مطلب پیشنهادی: حریره بادام برای نوزاد، دستور پخت

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.