۲۳۰۵۱۹
۲۳۶۰
۲۳۶۰

چگونه کابینت را رنگ کنیم؟ یک راهنمای ساده و آسان!

گاهی اوقات با یک رنگ کردن ساده‌ی کابینت‌ها می‌توانید کیفیت دکوراسیون و زیبایی آشپزخانه‌ی خود را تا حد زیادی بالا ببرید. این کار مخصوصاً به درد زمانی می‌خورد که بودجه‌ی شما برای نوسازی آشپزخانه محدود باشد. حال اگر سوال شما این است که «چگونه کابینت را رنگ کنیم؟»، این مقاله را تا انتها بخوانید و جواب خود را بگیرید.

چگونه کابینت را رنگ کنیم؟ یک راهنمای ساده و آسان!

بازسازی آشپزخانه با توجه به قیمت‌های لوازم، میزها و کابینت‌های جدید، بسیار هزینه‌بر است. همین باعث می‌شود که خیلی از افراد به جای عوض کردن کابینت‌ها در پروژه‌ی نوسازی، به فکر رنگ کردن آن‌ها بیفتند. به خواندن ادامه دهید تا به جواب سوال «چگونه کابینت را رنگ کنیم؟» برسید.

بیشتر بخوانید: چیدمان قفسه های آشپزخانه چطور باشد؟

در این مقاله می‌‌خوانید:

 • رنگ مناسب برای رنگ کردن کابینت
 • وسایل لازم برای رنگ کردن کابینت
 • نحوه رنگ کردن کابینت با مراحل ساده و آسان

رنگ مناسب برای رنگ کردن کابینت

روغن یا لاتکس، هر دو نتایج خوبی را به شما می‌دهند، اما رنگ‌های لاتکس نسبت به رنگ‌های روغنی مشتری پسندتر هستند.

رنگ‌های لاتکس به طور پیوسته در حال بهبود بوده‌اند و باعث شده است که برخی از حرفه‌ای‌ها رنگ‌های مبتنی بر روغن را به طور کامل کنار بگذارند. از آنجایی که رنگ‌های لاتکس به سرعت خشک شده و با آب تمیز می‌شوند، نسبت به رنگ‌های روغنی مشتری پسندتر هستند.
با این حال، بسیاری از طرفداران هنوز از رنگ‌های بر پایه‌ی روغن حمایت می‌کنند و استدلال‌شان این است که آن‌ها لایه‌ی رنگی سخت‌تر و بادوام‌تری را تشکیل می‌دهند. هم‌چنین، رنگ‌های لاتکس برای پخت کامل نسبت به رنگ‌های روغنی، به مدت زمان طولانی‌تری (تا ۳ هفته) نیاز دارند که در این بین، مستعد آسیب دیدن هستند.
نتیجه گیری: روغن یا لاتکس، هر دو نتایج خوبی را به شما می‌دهند. با این حال، اگر از رنگ لاتکس استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که فرمول آن صددرصد اکریلیک باشد؛ زیرا در این صورت دوام و چسبندگی آن نسبت به رنگ‌های وینیل اکریلیک بیشتر است.

چگونه کابینت را رنگ کنیم؟ یک راهنمای ساده و آسان!

بیشتر بخوانید: ۳۸ ترفند برای چیدمان خانه کوچک آپارتمانی

وسایل لازم برای رنگ کردن کابینت

وسایل و ابزاری که برای رنگ کردن کابینت‌های خود به آن‌ها نیاز دارید، عبارتند از:

 • پیچ گوشتی
 • ماژیک دائمی
 • پارچه کهنه یا دستمال
 • نوار چسب
 • سنباده
 • سینی رنگ
 • شوت یا قلم موی رنگ
 • مینی غلتک
 • اسپری چربی گیر
 • پرایمر لاتکس
 • تریم و رنگ مینای کابینت بر پایه آب

چگونه کابینت را رنگ کنیم؟ یک راهنمای ساده و آسان!

نحوه رنگ کردن کابینت با مراحل ساده و آسان

۱- آشپزخانه را برای رنگ کردن کابینت‌ها آماده کنید

یک میز کار برای رنگ آمیزی درها، کشوها و قفسه‌ها راه اندازی کنید.

با خالی کردن کابینت‌ها و پاک کردن پیشخوان‌ها شروع کرده و سپس میز و صندلی‌های غذاخوری را نیز در اتاق دیگری قرار دهید. کاغذ رزین را روی میزها و کفپوش بچسبانید و برای محافظت از بقیه‌ی خانه در برابر گرد و غبار و دود، ورقه‌هایی پلاستیکی را روی قسمت پشتی، پنجره‌ها، وسایل ثابت و درهای داخلی بچسبانید.
هم‌چنین، دیوار اطراف کابینت را بپوشانید و یک میز کار برای رنگ آمیزی درها، کشوها و قفسه‌ها راه اندازی کنید.

چگونه کابینت را رنگ کنیم؟ یک راهنمای ساده و آسان!

بیشتر بخوانید: فرش آشپزخانه، مناسب‌ترین مدل‌ها برای آشپزخانه شما

۲- درها، کشوها و قفسه‌های کابینت را از اسکلت آن خارج کنید

بهترین مکان برای علامت زدن، قسمت پشت لولا است.

برای جلوگیری از به هم ریختن درها، حتماً جلوی کشوها و درها را با یک ماژیک علامت بزنید. بهترین مکان برای علامت زدن، قسمت پشت لولا است. برداشتن درها را نیز با خارج کردن همین پیچ‌های لولا به وسیله‌ی پیچ گوشتی انجام دهید.
از چپ به راست و از بالا به پایین عمل کنید و هر کدام را با یک تکه نوار شماره گذاری کنید. شماره گذاری را برای لبه‌های قفسه‌های کابینت و پایین کشوها نیز انجام دهید.

چگونه کابینت را رنگ کنیم؟ یک راهنمای ساده و آسان!

بیشتر بخوانید: خرید وسایل آشپزحانه ارزان، برای خانم‌های خوش سلیقه

۳- تمام سطوح را تمیز کنید

پس از تمیز شدن تمام قطعات کابینت، آن‌ها را کاملاً با آب بشویید و بگذارید خشک شوند.

کابینت را با اسپری کردن محلول چربی گیر و پاک کردن آن با پارچه، تمیز کنید. این کار، تمام اثرات و لکه‌های روغنی را که می‌توانند از یک رنگ آمیزی صاف و یکدست جلوگیری کنند، از بین می‌برد.
اگر پاک کننده‌های معمولی موثر نیستند، از پاک کننده‌های قوی‌تری مانند تری سدیم فسفات استفاده کنید. اما قبل از مصرف، حتماً اقدامات احتیاطی نوشته شده روی برچسب آن‌ها را بخوانید.
در نهایت، پس از تمیز شدن تمام قطعات کابینت، آن‌ها را کاملاً با آب بشویید و بگذارید خشک شوند.

بیشتر بخوانید: ۱۱ نمونه از پرطرفدارترین رنگ های دکوراسیون داخلی

۴- اسکلت کابینت را برای رنگ کردن آماده سازی کنید

پنجره‌ها را برای تهویه باز کنید و وسایل ایمنی بپوشید.

پنجره‌ها را برای تهویه باز کنید و وسایل ایمنی بپوشید. با استفاده از یک پد سمباده‌ی آغشته به براق کننده‌ی مایع ، تمام سطوح را بشویید. پارچه‌ای را زیر آن نگه دارید تا جلوی چکه‌هایش را بگیرید. هم‌چنین، قبل از این‌که براق کننده تبخیر شود، به سرعت باقی مانده را با پارچه‌ی تمیز و مرطوب دیگری پاک کنید.
هم‌چنین، از یک سمباده برای خراش دادن سطوح کابینت‌، کشوها و درها استفاده کنید. البته حواس‌تان باشد که به چوب لخت سمباده نزید و گرد و غبارهای ناشی از سمباده را نیز به خوبی پاک کنید.

چگونه کابینت را رنگ کنیم؟ یک راهنمای ساده و آسان!

بیشتر بخوانید: رنگ ها در دکوراسیون خانه شما!

۵- روی جعبه‌های کابینت پرایمر بزنید

اگر کابینت‌ها به شدت لکه دار هستند، از یک پرایمر لکه گیر استفاده کنید.

اگر کابینت‌ها به شدت لکه دار هستند، از یک پرایمر لکه گیر استفاده کنید که به سرعت خشک می‌شود و عیب و ایرادهای سطحی را می‌پوشاند. در بیشتر مواقع، یک پرایمر لاتکس بر پایه‌ی روغن یا صددرصد آکریلیک به خوبی کار خواهد کرد.
برای این کار، مقداری پرایمر را داخل سینی رنگ بریزید و غلتک و شوت رنگ را نیز در داخل آن قرار دهید. از بالای کابینت شروع کنید و پرایمر را در سراسر نقاط پخش کنید.
سپس در حالی که اجازه می‌دهید پرایمر خشک شود، غلتک و شوت رنگ خود را بشویید و قبل از شستن سینی رنگ، پرایمر اضافه را در قوطی بریزید.

چگونه کابینت را رنگ کنیم؟ یک راهنمای ساده و آسان!

بیشتر بخوانید: راز‌های دکوراسیون منزل، جادوی استفاده از رنگ ارغوانی

۶- سنباده بزنید و پر کنید

پس از خشک شدن، دوباره سنباده بزنید و گرد و غبارهای آن را پاک کنید.

پس از خشک شدن پرایمر، سطوح صاف را سنباده بزنید تا چوب در نهایت، احساس صافی شیشه‌ای داشته باشد. هر گونه فرورفتگی یا خراش را با وینیل پر کرده و با یک چاقوی بتونه صاف کنید.
پس از خشک شدن، دوباره سنباده بزنید و گرد و غبارهای آن را پاک کنید. این روند ممکن است برایتان کمی کسل کننده به نظر برسد، ولی ما به شما اطمینان می‌دهیم که قدم بسیار مهمی قبل از رنگ کردن کابینت محسوب می‌شود.

بیشتر بخوانید: زیباسازی منزل با کمترین هزینه، ۱۵ ایده فوق‌العاده

۷- جعبه‌های کابینت را رنگ کنید

رنگ آمیزی داخل کابینت را نیز با یک مینی غلتک انجام دهید.

مقداری تریم و مینای کابینت را داخل سینی رنگ بریزید و شوت و غلتک را با رنگ پر کنید. از شوت یا قلم مو، برای رنگ زدن کناره‌ها و لبه‌ها و از غلتک، برای رنگ زدن سطوح صاف بزرگ استفاده کنید. رنگ آمیزی داخل کابینت را نیز با یک مینی غلتک انجام دهید.
بین لایه‌ها سطوح را به آرامی سنباده بزنید و گرد و غبارهای آن را پاک کنید. سپس، به شیوه‌ای کاملاً یکدست لایه‌ی دوم رنگ را نیز روی کابینت اعمال کنید. مراحل آماده سازی و رنگ آمیزی را باید روی درها، کشوها و قفسه‌های کابینت نیز انجام دهید.

چگونه کابینت را رنگ کنیم؟ یک راهنمای ساده و آسان!

بیشتر بخوانید: کابوس تعمیرات ساختمان را به لذت تبدیل کنید

۸- قطعات کابینت را دوباره به هم وصل کنید

بعد از خشک شدن رنگ‌ها، اجزای کابینت را دوباره روی هم سوار کنید.

بعد از خشک شدن رنگ‌ها، اجزای کابینت را دوباره روی هم سوار کنید. نوارهایی که چسبانده بودید را بردارید، لولاها و دستگیره‌ها را نصب کنید و کشوها را نیز در جای خود بگذارید.
در نهایت می‌توانید از ظاهر نو شده و زیبای آشپزخانه‌ی خود لذت ببرید. ظاهری که خودتان آن را ایجاد کرده‌اید و مقرون به صرفه است و با سلیقه‌ی شما نیز کاملاً جور درمی‌آید.

بیشتر بخوانید: معجزه رنگ در طراحی خانه

جمع‌بندی

تغییر ظاهر آشپزخانه با رنگ کردن کابینت‌ها از عوض کردن آن‌ها به صرفه‌تر و اقتصادی‌تر است. اگر مراحل نحوه‌ی رنگ کردن کابینت در این مقاله را دنبال کنید، به سادگی می‌توانید خودتان مستقیماً آشپزخانه‌ی خود را نوسازی کنید.

به کلینیک نی نی بان هم سر بزنید.

منبع: thisoldhouse

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.