۲۳۴۰۴۶
۱۱۰۵۸
۱۱۰۵۸

روش‌های خانگی رفع کک و مک و لک‌های قهوه‌ای صورت

اگر شما هم کک ‌ومک دارید و می‌خواهید از شرشان خلاص شوید، در ادامه ۱۲ روش خانگی برای از بین بردن کک ومک را بخوانید.

روش‌های خانگی رفع کک و مک و لک‌های قهوه‌ای صورت
کک و مک
چیست؟ کک ومک؛ لکه‌های برنزی یا لکه‌های قهوه‌ای روشنی هستند که به‌دلایل مختلفی روی پوست ظاهر می‌شود. کک ومک چطور از بین می‌رود؟ اگر شما هم کک ‌ومک دارید و می‌خواهید از شرشان خلاص شوید، در ادامه 12 روش خانگی برای از بین بردن کک ومک را بخوانید.

کک ومک چیست؟

کک ومک‌ها لکه‌های کوچک و قهوه‌ای بر روی پوست ‌هستند که اغلب در نواحی که در معرض نور خورشید است ایجاد می شوند. به طور کلی کک ومک‌ها در اثر تحریک شدن پوست توسط اشعه فرابنفش بوجود می‌آیند و ریشه در عوامل ژنتیکی دارند، در نتیجه افراد از کودکی این دانه ها را بر پوست خود می بینند.

بیشتر بخوانید: سلبریتی‌هایی که ثابت کردند کک و مک هم زیبا است!

انواع کک ومک


روش‌های خانگی رفع کک و مک و لک‌های قهوه‌ای صورت
دو نوع کک ومک وجود دارد که ممکن است شبیه هم به نظر برسند، اما نحوه‌‌ی ایجاد شدنشان متفاوت است.

 • کک ومک ساده (ephelides): کک ومک‌های ساده، کک ومک شایعی هستند که عمده‌ی مردم با آن آشنایی دارند.
 • کک ومک آفتاب سوخته (solar lentigines): کک ومک‌های آفتاب سوخته (لکه‌های خورشیدی) لکه‌های تیره‌ای هستند که در طی بزرگ سالی روی پوست ایجاد می‌شوند. این لکه‌های تیره شامل کک ومک‌ها، لکه‌ های تیره به دلیل افزایش سن و لکه‌ های ناشی از آفتاب سوختگی می‌ شوند.

روش‌های از بین بردن کک ومک


روش‌های خانگی رفع کک و مک و لک‌های قهوه‌ای صورت
در ادامه راه‌های مختلفی را برای از بین بردن کک و مک را توضیح دادیم که جزء بهترین روش‌های خانگی رفع کک ومک هستند.

۱. استفاده از کرم ضد آفتاب

کرم ضد آفتاب شما را از شر کک‌ومک‌ها خلاص نخواهد کرد، اما جلوی ایجاد کک ومک‌های جدید را می‌گیرد. شما همیشه باید از ضد آفتاب استفاده کنید حتی اگر هوا ابری است. ضد آفتاب باید SPF ۳۰ یا بالاتر داشته باشد. ۱۵ دقیقه قبل از خروج منزل ضد آفتاب را روی پوست‌ تان بزنید. ضد آفتاب را هر دو ساعت یک‌ بار، و فورا بعد از شنا یا عرق زیاد تجدید کنید.

روش‌های خانگی رفع کک و مک و لک‌های قهوه‌ای صورت

2. استفاده از آب لیمو

برای از بین بردن کک و مک می‌توانید از آبلیمو استفاده کنید. برای این منظور آب لیمو را با گوش‌ پاک‌ کن مستقیم روی پوست‌ تان زده و سپس بشویید. گفته می‌شود آب لیمو خاصیت روشن کنندگی دارد.

3. از بین کک و مک با عسل

عسل را با نمک یا شکر مخلوط کرده تا اسکراب درست کنید. گفته می‌شود که عسل هم به بهبود رنگ پوست کمک می‌ کند.

روش‌های خانگی رفع کک و مک و لک‌های قهوه‌ای صورت

۴. آب دوغ برای رفع کک و مک

آب دوغ را مستقیم روی پوست‌ تان بمالید. پیش از شستن آن با آب گرم ۱۰ دقیقه صبر کنید. می‌توانید از ترکیب آب دوغ با جوی دو سر نیز ماسکی تهیه کنید. آب دوغ حاوی لاکتیک اسید است که به احتمال زیاد می‌تواند در روشن‌ سازی کک و مک‌ها به شما کمک کند.

۵. خامه ترش و درمان لک‌های قهوه‌ای روی پوست

خامه ترش را مستقیم روی پوست‌ تان مالیده و پیش از شستن چند دقیقه صبر کنید. به مانند آب دوغ، خامه‌‌ی ترش هم حاوی لاکتیک اسید است.

روش‌های خانگی رفع کک و مک و لک‌های قهوه‌ای صورت

6. ماست برای درمان کک و مک

ماست را مستقیم روی پوست زده و چند دقیقه پیش از شستن صبر کنید. ماست هم حاوی لاکتیک اسید است.

7. پاک کردن کک و مک از روی صورت با پیاز

پیاز را روی پوست‌ تان بمالید و سپس پوست را با آب گرم بشویید. پیاز می‌تواند به شکل لایه بردار عمل کرده و به روشن‌سازی لکه‌‌ها کمک کند.

روش‌های خانگی رفع کک و مک و لک‌های قهوه‌ای صورت

۸. استفاده از روغن نارگیل

روغن نارگیل در رفع این مشکل پوستی موثر است. برای از بین بردن کک و مک با روغن نارگیل، هر روز با مقداری پنبه این روغن را روی لکه‌های صورت بمالید.

۹. از بین بردن کک ومک صورت با روغن بادام

روغن بادام پوست را سفید کرده و لک‌های صورت را کم‌رنگ‌تر می‌کند. برای استفاده از این روش ۳-۲ قطره روغن را با مالش آن بین نوک انگشتان خود گرم کنید. پوست مناطق کک ومکی صورت را با این روغن برای چند دقیقه ماساژ دهید. اجازه دهید این روغن حداقل برای نیم ساعت روی پوستتان بماند، گرچه می‌توانید برای یک شب نیز آن را باقی بگذارید. برای گرفتن نتیجه هر روز این کار را تکرار کنید.

روش‌های خانگی رفع کک و مک و لک‌های قهوه‌ای صورت

10. از بین بردن لک‌های صورت با روغن آرگان

اسیدهای چرب، ویتامین E و کاروتنوئیدهای موجود در روغن آرگان همگی به از بین بردن لک‌های صورت کمک می‌کنند و همچنین پوست را در مقابل آسیب‌های خورشید محافظت می‌کنند. در این روش خانگی شما تنها به 2-1 قطره روغن آرگان نیاز خواهید داشت. ابتدا چهره خود را پاک کنید و خشک کنید. روغن آرگان را روی لک‌های صورت برای 2-1 دقیقه ماساژ دهید. اجازه دهید روغن برای یک شب روی صورتتان بماند. برای گرفتن نتیجه، هر شب قبل از رفتن به تخت، این روش را تکرار کنید.

11. از بین بردن لک‌های صورت با روغن زیتون

روغن زیتون مواد مغذی پوست را تأمین می‌کند و همچنین آنتی اکسیدان هایی که پوست را انعطاف‌پذیر و بدون عارضه نگه می‌دارند را فراهم می‌کند. برای استفاده از این روش شما به 3-2 قطره روغن زیتون خالص نیاز دارید. برای چند ثانیه روغن را گرم کنید و روی صورتتان بمالید.

 • روغن را تا زمانی که جذب شود ماساژ دهید. از حرکات دایره‌ای ملایم استفاده کنید.
 • اجازه دهید روغن برای یک ساعت یا بیشتر روی پوستتان بماند و سپس صورتتان را با آب ولرم بشویید. شما می‌توانید روغن زیتون را ۲-۱ بار در روز استفاده کنید.

روش‌های خانگی رفع کک و مک و لک‌های قهوه‌ای صورت

۱۲. از بین بردن لک‌های صورت با آب گوجه فرنگی

محتوای بالای ویتامین C موجود در گوجه فرنگی، با کاهش فعالیت تیروزیناز، پوست را روشن می‌کند. همچنین لکه‌های تیره، چین و چروک ها و سایر مشکلات پوستی را کاهش می‌دهد. برای انجام این روش خانگی، یک گوجه فرنگی کوچک را به صورت پوره درآورید و روی صورتتان بگذارید. بعد از ۱۵ دقیقه صورتتان را با آب سرد بشویید. برای گرفتن نتیجه، روزی یک‌بار از این روش طبیعی درمان لک صورت استفاده کنید.

چه زمان باید به پزشک مراجعه کرد؟

کک مک‌ها نگران کننده نیستند اما ممکن است منجر به سرطان پوست شوند. قرار گرفتن بیش از حد در معرض خورشید، عاملی خطرناک هم برای کک ومک و هم برای ملانوما یا سرطان پوست است. ملانوما بیشتر در کسانی که پوست روشن یا کک ومک دارند شایع است تا کسانی که پوست تیره دارند. اگر متوجه تغییر در اندازه، رنگ یا شکل کک ومک‌ها شدید به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید، آنها می‌توانند تشخیص دهند که دلیلی برای نگرانی وجود دارد یا خیر.

روش‌های خانگی رفع کک و مک و لک‌های قهوه‌ای صورت

حرف پایانی

در این مطلب روش‌های درمان لک صورت و همچنین کک و مک را برای شما شرح دادیم. در پایان پیشنهاد می‌کنیم برای نتیجه‌گیری قطعی در از بین بردن لک‌ها، بهتر است با پزشک متخصص پوست مشورت کنید.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.