۲۱۳۳۵۹
۳۸۹۰
۳۸۹۰
پ

درمان ریشه دندان، چه زمانی لازم است؟

در این ویدئو به این سوال پاسخ داده می‌شود که چه زمانی نیاز به درمان ریشه دندان (روت کانال) دارید؟

سوال : چه زمانی نیاز به درمان ریشه دندان (روت کانال) دارید؟

پاسخ : درمان ریشه دندان، خارج کردن عصب دندان، تمیز کردن داخل کانال دندان و پر کردن آن با مواد مخصوص می باشد. درمان ریشه به این دلیل انجام می شود که دندان فرد را حفظ کرده، بدون اینکه احساس درد و ناراحتی در حین خوردن غذا داشته باشد.

برای آگاهی بیشتر از زمان انجام درمان ریشه دندان به سراغ دکتر محمد نامی رفتیم. از شما دعوت میکنیم ویدئو زیر را تماشا کنید. برای مراجعه به دکتر محمد نامی یا دریافت نوبت از مطب دکتر محمد نامی کلیک کنید.

درمان ریشه دندان، چه زمانی لازم است؟

درمان ریشه دندان چیست؟

درمان ریشه دندان نوعی روش درمانی است که برای ترمیم و نجات دندان خراب یا آلوده مورداستفاده قرار می‌گیرد. پالپ دندان می‌توانند به دلیل پوسیدگی عمیق، تحریک، آلوده و ملتهب شوند. عدم رسیدگی به سلامت دندان، اقدامات مکرر پزشکی، پرشدگی‌های نامناسب و وجود ترک بر روی دندان که می‌تواند در اثر ضربه ایجاد شده باشد، از عواملی هستند که می‌توانند باعث شوند که دندان به فرایند درمان ریشه نیاز پیدا کند.

طی فرایند درمان ریشه، پالپ دندان برداشته می‌شوند و قسمت داخلی، تمیز و پاک‌سازی می‌شود. درصورتی‌که شما نیاز به درمان ریشه دندان داشته باشید، اما از انجام آن سر باز بزنید، پس از مدتی، بافت دندان شما عفونی می‌شود و ممکن است که در دهان شما آبسه ایجاد شود.

نکته‌ای که باید در اینجا به آن اشاره کنیم این است که عصب دندان در سلامت و عملکرد دندان از اهمیت حیاتی و مهمی برخوردار نیست و درواقع، تنها نقش آن در عملکرد حسی دندان دیده می‌شود تا بتوانید گرما و سرما را احساس کنید؛ بنابراین، فرایند درمان ریشه در عملکرد دندان شما تغییر بزرگی ایجاد نمی‌کند و نیازی به نگرانی در این رابطه نیست.

فرایند درمان ریشه دندان همواره به فرایندی دردناک شهرت داشته است؛ اما به‌هرحال باید توجه داشته باشید که این فرایند می‌تواند در سلامت دندان شما و جلوگیری از بیماری‌های دهان و دندان، نقش مهمی داشته باشد. در برخی موارد ممکن است که درد حاصل از فرایند درمان ریشه از فرایند پرکنندگی دندان نیز کمتر باشد.


چه علائمی از نیاز دندان به درمان ریشه خبر می‌دهند؟

تنها راه برای اطمینان از اینکه آیا ریشه دندان نیاز به درمان دارد، مراجعه به دندان‌پزشک است؛ اما بااین‌حال، چندین علامت هشداردهنده وجود دارند که می‌توانند نشان‌دهنده نیاز دندان به درمان ریشه باشند. اگر هر یک از این نشانه‌ها را مشاهده یا حس کردید، مهم است که هر چه سریع‌تر به دندان‌پزشک مراجعه کنید. هر چه دندان شما زودتر درمان شود، نتیجه آن نیز بهتر خواهد بود.

این علائم عبارت‌اند از:

درمان ریشه دندان، چه زمانی لازم است؟

 • درد مداوم دندان

  درد مداوم یکی از علائمی است که به شما خبر می‌دهد که احتمالا دندان شما نیاز به درمان ریشه دارد. درد دندان شما ممکن است دائمی باشد و یا تنها هرازگاهی شما را اذیت کند، اما آنچه مسلم است اینکه درد یک دندان پوسیده و خراب همیشه باز خواهد گشت. این درد ممکن است که تنها در خود دندان خراب احساس شود و یا اینکه به قسمت‌های اطراف دندان مانند صورت و فک نیز سرایت کند.
  درد دندان می‌تواند علل دیگری مانند وجود بیماری در لثه نیز داشته باشد اما صرف‌نظر از علت دندان‌درد، بهتر است که هر چه سریع‌تر آن را با دندان‌پزشک خود در میان بگذارید، مخصوصا اگر درد دندان شما مداوم است.
 • حساسیت به گرما و سرما دندان

  آیا هنگان خوردن غذای گرم یا نوشیدن یک فنجان قهوه دندان شما درد می‌کند؟ یا در زمان خوردن یک بستنی با نوشیدن یک لیوان آب سرد، در دندانتان احساس خاصی به شما دست می‌دهد؟ این احساس می‌تواند به‌صورت یک درد مبهم و یا شدید خود را نشان دهد. اگر این احساس درد، مداوم باشد و حتی در زمانی که نوشیدنی یا غذایی در تماس با دندان نیست، احساس شود، احتمالا دندان شما به درمان ریشه نیاز دارد. این درد می‌تواند نشانه این باشد که رگ‌ها یا اعصاب دندان، آلوده یا آسیب‌دیده هستند.
 • تغییر رنگ دندان

  عفونت در پالپ دندان شما می‌تواند باعث تغییر رنگ دندان شود. ضربه به دندان یا تجزیه بافت داخلی آن می‌تواند به ریشه آسیب برساند و به دندان، ظاهری سیاه و یا خاکستری بدهد. اگرچه تغییر رنگ دندان، دلایل دیگری نیز دارد، اما به‎هرحال، اگر متوجه تغییر رنگ دندان خود شده‌اید، به دندان‌پزشک خود مراجعه کنید.
 • لثه‌ های متورم

  تورم لثه در مجاورت یک دندان می‌تواند نشان از نیاز به فرایند درمان ریشه باشد. این تورم می‌تواند موقتی باشد ولی احتمالا دوباره بازخواهد گشت. همچنین برخی از نوع تورم‌ها با درد همراه هستند.
 • احساس درد در هنگام خوردن غذا یا لمس دندان

  اگر دندان شما در هنگام لمس و یا غذا خوردن درد می‌کند، می‌تواند نشان از پوسیدگی شدید دندان یا آسیب عصبی باشد که در این شرایط، احتمالا به درمان ریشه نیاز خواهد بود. این امر مخصوصا در مواردی صادق است که حساسیت و درد، مداوم باشد و در هنگامی‌که دندان را لمس نمی‌کنید نیز ادامه پیدا کند.
 • دندان تراش یا ترک‌ خورده

  اگر در یک حادثه، در زمان انجام فعالیت‌های بدنی و یا در هنگام خوردن غذایی سفت، دندان خود را خرد کرده باشید و یا بر روی آن ترکی به وجود آمده باشد، باکتری‌ها می‌توانند وارد دندان شده و منجر به التهاب و عفونت شوند. حتی زمانی که دندان، تنها زخمی شده باشد و در آن ترکی ایجاد نشده است نیز این امکان وجود دارد که اعصاب دندان آسیب ببینند. در چنین شرایطی، پالپ ملتهب شده و دچار درد و حساسیت می‌شود و به‌منظور درمان دندان، فرایند درمان ریشه به کار گرفته می‌شود.
 • لق بودن دندان

  زمانی که دندان شما آلوده یا آسیب‎دیده باشد ممکن است لق شود. دلایل متعددی می‌توانند باعث لق شدن دندان و تحرک آن شوند، اما به هر صورت، در چنین مواقعی معمولا راه‌حل نهایی، درمان ریشه خواهد بود. موادی که در اثر مرگ اعصاب دندان به وجود می‌آیند، باعث نرمی استخوان اطراف ریشه دندان می‌شوند که همین موضوع، لق شدن دندان را در پی خواهد داشت. معمولا اگر چند دندان شما هم‌زمان لق هستند، نیازی به درمان ریشه نخواهد بود زیرا احتمالا دلیل این تحرک، موضوعی است که ارتباطی با ریشه دندان ندارد.

4 مرحله فرایند درمان ریشه دندان

در طی فرایند درمان ریشه، چهار گام اصلی توسط دندان‌پزشک برداشته می‌شود:

درمان ریشه دندان، چه زمانی لازم است؟

 • بی‌حسی موضع مورد نظر

  دندان‌ پزشک مقدار کمی داروی بی حسی را روی لثه شما در نزدیکی دندان آسیب‌دیده قرار می‌دهد. به‌محض اثرگذاری، بی‌حس‌کننده موضعی به لثه شما تزریق می‌شود. ممکن است کمی احساس سوزش و یا درد کنید که البته این احساس به‌سرعت از بین می‎رود. بی‌حس‌کننده باعث می‌شود که در طول فرایند درمان ریشه، احساس درد نداشته باشید.
 • پاک‌ سازی دندان

  زمانی که دندان شما بی‌حس شد، دندان‌پزشک یک شکاف کوچک در قسمت بالایی دندان شما ایجاد می‌کند. هنگامی‌که پالپ آلوده یا آسیب‌دیده در معرض دید قرار گرفت، دندان‌پزشک آن را با استفاده از ابزارهایی ویژه از بین می‌برد.
 • استفاده از آنتی‎ بیوتیک ‎

  پس از برداشتن پالپ ممکن است دندان‌ پزشک در ناحیه موردنظر از یک آنتی‌بیوتیک موضعی استفاده کند تا اطمینان حاصل شود که عفونت از بین رفته است و از عفونت مجدد جلوگیری شود. پس‌ازاین که کانال‌ها به‌طور کامل تمیز و ضدعفونی شدند، دندان‌پزشک دندان را با برخی مواد خاص پر می‌کند. همچنین ممکن است که دندان‌پزشک آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی نیز برای شما تجویز کند.
 • پر کردن موقت دندان

  دندان‌ پزشک با پر کردن دهانه ایجادشده در بالای دندان‌ها با استفاده یک ماده نرم و موقتی، فرایند درمان را به پایان می‌رساند. این مواد باعث می‌شوند که کانال‌ها توسط بزاق دهان آسیب نبینند.

همان‌گونه که بارها گفته شده است، درمان بهتر از پیشگیری است. بهتر است قبل از آنکه شما نیاز به درمان ریشه دندان پیدا کنید، به‌خوبی از آن مراقبت کنید. مسواک زدن مرتب، استفاده از خمیردندان حاوی فلوراید، استفاده از مسواک‌های مناسب و باکیفیت، شرکت در معاینات منظم دندانپزشکی، استفاده از نخ‏دندان به منظور تمیز کردن دندان‌ها، اجتناب از مصرف بیش‌ازاندازه نوشیدنی‌های شیرین و پیروی از یک رژیم غذایی سالم، مواردی هستند که از آسیب‌دیدگی دندان‌ها جلوگیری می‌کنند.

پ

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  هم اکنون دیگران می خوانند