۲۲۸۱۸۷
۱۰۰۸۹
۱۰۰۸۹

درمان جای جوش با لیزر، انواع روش و مراقبت بعد از آن

تا به حال چند بار برایتان پیش آمده که دقیقاً در روز مهمانی، یک جوش بزرگ روی پیشانیتان ظاهر شود و اعصاب‌تان را به هم بریزد؟ گاهی اوقات کندن جوش‌ها از روی عجله و در چنین مواقعی باعث می‌شود لکه‌ی آن‌ها تا مدت‌ها روی پوست باقی بماند. از این رو قصد داریم در این مقاله درباره درمان جای جوش با لیزر، انواع روش‌ها و مراقبت‌های لازم بعد از آن صحبت کنیم.

تا به حال چند بار برایتان پیش آمده که دقیقاً در روز مهمانی، یک جوش بزرگ روی پیشانیتان ظاهر شود و اعصاب‌تان را به هم بریزد؟ گاهی اوقات کندن جوش‌ها از روی عجله و در چنین مواقعی باعث می‌شود لکه‌ی آن‌ها تا مدت‌ها روی پوست باقی بماند. از این رو قصد داریم در این مقاله درباره درمان جای جوش با لیزر، انواع روش‌ها و مراقبت‌های لازم بعد از آن صحبت کنیم.
خب ابتدا بگوییم که جوش‌ها چرا به وجود می‌آیند. وقتی سلول‌های مرده پوست و چربی همراه باکتری‌ها در منافذ پوست جمع شوند، جوش ایجاد می‌شود. بدن سعی می‌کند با استفاده از کلاژن این مشکل را حل کند که باعث ایجاد گوشت اضافه یا اسکار کلوئید می‌شود.
لیزر می‌تواند کلاژن و الاستین را که به دلیل وجود اسکار از بین رفته، بازسازی کند.

وقتی سلول‌های مرده پوست و چربی همراه باکتری‌ها در منافذ پوست جمع شوند، جوش ایجاد می‌شود.

در این مقاله می‌خوانید:

 • درمان جای جوش با لیزر به چه صورت است؟
 • در درمان جای جوش با لیزر از چه روشی انجام می‌شود؟
 • از بین بردن اسکار آکنه با لیزر فرکشنال
 • درمان اسکارهای کلوئید و هایپرتروفیک با لیزر نور شدید پالسی
 • درمان اسکارهای آتروفیک، یخ‌شکن و مربعی با لیزر PDL
 • درمان اسکار آکنه با لیزر SMOOTH BEAM
 • مراقبت‌های لازم بعد از درمان جای جوش با لیزر کدام است؟

قبل از هر چیز باید بدانیم اصلاً جوش چگونه ایجاد می‌شود؟ جوش‌های صورت ، حاصل انباشتگی سلول‌های مرده پوست، باکتری‌ها و چربی‌ها در خود منافذ پوست هستند که به شکل زخمی متورم درمی‌آیند. البته بدن هم در مقابل این انباشتگی مکانیسم خودش را دارد.
آن هم به این شکل که سعی می‌کند برای حل مشکل، کلاژن بیشتری تولید کند. غافل از این که همین کار باعث به وجود آمدن برآمدگی‌هایی مشابه گوشت اضافه در محل جوش می‌شود که به این‌ها اسکار کلوئید یا اسکار هایپرتروفیک می‌گوییم که در نهایت روی پوست، زخم ایجاد می‌کنند.

درمان جای جوش با لیزر، انواع روش و مراقبت بعد از آن

بیشتر بخوانید: درمان چربی پوست هورمونی؛ دلایل چرب شدن پوست و ایجاد جوش

اسکارهای آتروفیک زمانی ایجاد می‌شوند که در روند ترمیم جوش، قسمتی از بافت پوست از بین برود.

به عبارت بهتر اسکارهای آکنه زمانی خودنمایی می‌کنند که پوست در حال درمان باشد. این اسکارها را بسته به میزان کلاژنی که پوست تولید کرده یا از دست داده، می‌توانیم به ۳ دسته تقسیم کنیم: آتروفیک، کلوئید و هایپرتروفیک.

اسکارهای آتروفیک زمانی ایجاد می‌شوند که در روند ترمیم جوش، قسمتی از بافت پوست از بین برود. خود اسکارهای آتروفیک نیز بنابر عمق و شکلی که دارند، به چند نوع مختلف تقسیم می‌شوند که معمول‌ترین آن‌ها اسکارهای عمیق یخ‌شکن، اسکارهای چرخشی M شکل و اسکارهای مربعی U شکل و پهن هستند.

اسکارهای کلوئید و هایپرتروفیک نتیجه‌ی کلاژن‌های زیادی هستند که توسط پوست تولید می‌شود و به همراه آن برآمدگی‌هایی را روی سطح پوست ایجاد می‌کنند.

اسکارهای کلوئید و هایپرتروفیک نتیجه‌ی کلاژن‌های زیادی هستند که توسط پوست تولید می‌شود و به همراه آن برآمدگی‌هایی را روی سطح پوست ایجاد می‌کنند.
اسکارهای هایپرتروفیک ضخیم و پهن هستند. در حالی که کلوئیدها بنفشی هستند که به قرمزی می‌زند و بدتر این که می‌توانند در ناحیه‌ی اطراف جوش پخش شوند و گسترش پیدا کنند. به علاوه این اسکارها بیشتر در افرادی با پوستی تیره و معمولاً روی تنه ظاهر می‌شوند.

بیشتر بخوانید: جوش روی چانه، علتش چیه؟

درمان جای جوش با لیزر به چه صورت است؟

پرتوهای لیزری، در واقع نورهایی با طول موج‌ مشخص‌ هستند که روی پوست تابانده می‌شوند. این پرتوها می‌توانند فیبروپلاست‌های پوست را تحریک کنند. تحریک فیبروپلاست‌ها از این نظر مفید است که این‌ها می‌توانند با ایجاد بافت هم‌بند، باعث درمان اسکارها شوند. فیبروپلاست‌ها این کار را به راحتی از طریق بازسازی کلاژن و الاستین انجام می‌دهند.

درمان جای جوش با لیزر، انواع روش و مراقبت بعد از آن

بیشتر بخوانید: کاهش جوش صورت، زمان باردار شدن

در درمان جای جوش با لیزر از چه روشی انجام می‌شود؟

قبل از پرداختن به روش‌های درمان جای جوش با لیزر ، ابتدا باید با نوع لیزرهایی که در این کار استفاده می‌شود آشنا شویم.

لیزرهای کاربردی که معمولاً در این زمینه استفاده می‌شوند، از دو دسته‌ی تخریبی و غیرتخریبی هستند.

لیزرهای غیرتخریبی همان‌طور که از اسم‌شان مشخص است، هیچ بافتی را تخریب نمی‌کنند. در عوض تولید کلاژن را افزایش می‌دهند و بافت پوست را سفت می‌کنند.
 • لیزرهای تخریبی

  می‌توانند بافت‌های آسیب‌دیده را بخار یا ذوب کنند. لیزر اربیوم YAG و لیزر کربن‌ دی‌ اکسید از این دسته هستند. این لیزرها سطح بافت کلاژن زیر پوست را سفت می‌کنند و در درمان جای جوش نقش به سزایی ایفا می‌کنند. البته دوره نقاهت درمان جای جوش با لیزر تخریبی طولانی‌تر است.

 • لیزرهای غیرتخریبی

  همان‌طور که از اسم‌شان مشخص است، هیچ بافتی را تخریب نمی‌کنند. در عوض تولید کلاژن را افزایش می‌دهند و بافت پوست را سفت می‌کنند. لیزر دیود و لیزر NdYAG از این دسته هستند. درمان جای جوش با لیزر غیرتخریبی تاثیر کمتری بر جای می‌گذارد. به همین دلیل دوره نقاهتش نیز کوتاه‌تر است.

به همین ترتیب روش‌های درمان جای جوش با لیزر عبارتند از:

درمان جای جوش با لیزر، انواع روش و مراقبت بعد از آن

از بین بردن اسکار آکنه با لیزر فرکشنال

لیزر فرکشنال کربن‌ دی اکسید، میکروپرتوهایی را در اندازه و تراکم‌های مختلف به پوست صورت یا بدن بیمار می‌تاباند و از این طریق اسکارهای آکنه را برطرف می‌کند. این لیزر علاوه بر درمان جای جوش می‌تواند در درمان چین و چروک‌ها و لکه‌های پوستی نیز موثر باشد.

درمان اسکارهای کلوئید و هایپرتروفیک با لیزر نور شدید پالسی

این لیزر همان‌طور که از اسمش پیدا است، می‌تواند نورهای پالسی را با تراکم بالا به پوست بیمار بتاباند و از طریق گرما به جای جوش آسیب برساند و آن را از بین ببرد. طول‌ موج، زمان و فاصله بین هر پالس قابل تنظیم است. در نتیجه این لیزر علاوه بر اسکارهای کلوئیدی و هایپرتروفیکی، می‌تواند بیماری‌های پوستی متعدد دیگری را نیز درمان کند. ضمناً این لیزر، عوارض جانبی کمتری هم دارد.

درمان جای جوش با لیزر، انواع روش و مراقبت بعد از آن

درمان اسکارهای آتروفیک، یخ‌شکن و مربعی با لیزر PDL

لیزر PDL پرتوهای قدرتمندی را به پوست می‌تاباند که این پرتوها می‌توانند به‌ راحتی اسکار همراه با اریتما و قرمزی را درمان کنند. به علاوه برای درمان اسکارهای آتروفیک، یخ‌شکن و مربعی نیز استفاده می‌شوند.

درمان اسکار آکنه با لیزر SMOOTH BEAM

این لیزر از نوع غیرتخریبی است که از اپیدرم پوست محافظت می‌کند. در نتیجه گرمایی که از لیزر تابانده می‌شود، فقط می‌تواند تولید کلاژن را در لایه‌های عمیق‌تر تحریک کند. اما همین برای بهبود جای جوش کافی است.

درمان جای جوش با لیزر، انواع روش و مراقبت بعد از آن

بیشتر بخوانید: بهترین دستگاه لیزر موهای زائد ۲۰۲۱

مراقبت‌های لازم بعد از درمان جای جوش با لیزر کدام است؟

اول از همه یادتان باشد که درمان جای جوش با لیزر، اسکارها را به طور کامل از بین نمی‌برد و فقط کمی آن‌ها را کم‌رنگ می‌کند. اما کارهایی که شما می‌توانید بعد از عمل انجام دهید عبارتند از:

 • حتماً قبل از ترک خانه در هوای آفتابی، کرم ضد آفتاب بزنید. زیرا پوست در معرض آفتاب بسیار آسیب‌پذیر است.
 • احتمال دارد دکتر بعد از عمل، تونر یا مرطوب‌کننده‌ مخصوصی تجویز کند که در این صورت لازم است حتماً آن را تهیه و استفاده کنید تا بهترین نتیجه را از لیزر بگیرید.
 • تا یک هفته بعد از عمل از کرم‌های آرایشی استفاده نکنید و پوست خود را تمیز نگه دارید تا دچار عفونت نشوید.
 • اگر درمان جای جوش با لیزر را در دوران بارداری انجام دهید، ممکن است دچار خارش یا قرمزی بیشتری شوید. زیرا پوست در دوران بارداری از هر زمان دیگری بیشتر حساس می‌شود.

بیشتر بخوانید: زیبایی در دوران بارداری، چه اقداماتی مجاز است؟

خطرناک‌ترین عوارض جانبی درمان جای جوش با لیزر، عفونت و هایپرپیگمانتاسیون است. بنابراین در صورت مشاهده علائمی از قبیل چرک، ورم شدید و تب شدید در اسرع وقت با پزشک خود تماس بگیرید.

خلاصه
پرتوهای لیزر، نورهایی هستند که به پوست تابانده می‌شوند و فیبروپلاست‌های پوست را تحریک می‌کنند. این تحریک می‌تواند با ایجاد بافت هم‌بند، اسکارها را درمان کند. در درمان جای جوش با لیزر از دو روش تخریبی و غیر تخریبی استفاده می‌شود.
لیزر فرکشنال، لیزر نور شدید پالسی، لیزر PDL و لیزر SMOOTH، از درمان‌های جای جوش با لیزر هستند.
لازم است بعد از این روش‌های درمانی، مراقبت‌های لازم را از پوستتان انجام دهید.

به کلینیک نی نی بان سر بزنید.

منبع: lafarrerr

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.