۲۲۹۵۲۶
۲۰۴۶
۲۰۴۶
پ

هوش اجتماعی یعنی چه؟ اهمیت آن چیست؟

همه ما برای برقراری ارتباط موثر در جامعه به هوش اجتماعی نیاز داریم. اما هوش اجتماعی یعنی چه؟ و چه اهمیتی در زندگی ما دارد؟ در این مقاله با ما همراه شوید تا پاسخی جامع را در اختیارتان قرار دهیم.

هوش یا IQ مهارتی است که شما با آن متولد می‌شوید و ژنتیک روی آن تاثیر تقریبا مستقیمی دارد. اما هوش هیجانی و هوش اجتماعی بیشتر مهارت‌هایی آموختنی هستند و با تجربه و کسب اطلاعات دامنه آن‌ها گسترش می‌یابد و توانایی‌های شما را در زمینه‌های حسی و ادراکی از جامعه افزایش می‌دهد. اما هوش اجتماعی یعنی چه؟ و چه اهمیتی دارد؟

در این مقاله می‌خوانید:

 • هوش اجتماعی یعنی چه؟
 • هوش اجتماعی چه مهارت‌هایی را شامل می‌شود؟
 • چرا برخورداری از هوش اجتماعی امری ضروری به شمار می‌رود؟
 • آیا هوش اجتماعی مهارتی قابل یادگیری است؟

بیشتر بخوانید: رشد اجتماعی کودکان، چگونه تحقق پیدا می کند؟

هوش اجتماعی یعنی چه؟ اهمیت آن چیست؟
هر فردی برای ایجاد ارتباط موثر با دنیای بیرون و اجتماعی که در آن قرار دارد، نیاز به کسب مهارت‌هایی دارد. مجموعه این مهارت‌ها را برخی به هوش هیجانی و برخی به هوش اجتماعی ربط می‌دهند. باید بگوییم که این دو مهارت به نوعی مکمل هم هستند و یکدیگر را کامل می‌کنند. ممکن است عبارت هوش هیجانی در سال‌های اخیر زیاد به گوشتان خورده باشد اما هوش اجتماعی به اندازه آن مورد توجه قرار نگرفته است. به همین دلیل است که در این مقاله قصد داریم به پاسخی جامع برای سوال هوش اجتماعی یعنی چه؟ در اختیارتان قرار دهیم.

پیشنهاد ویژه نی نی بان: جدیدترین روش پاکسازی پوست صورت

هوش اجتماعی یعنی چه؟


هوش اجتماعی یعنی چه؟ اهمیت آن چیست؟
هوش اجتماعی ظرفیت برقراری ارتباط و ایجاد روابط موثر در جامعه همراه با همدلی است. افرادی مهارت هوش اجتماعی را بهتر درک می‌کنند که شناخت خوبی نسبت به خود داشته باشند و بتوانند عواطف و احساسات خود را در شرایط مختلف مدیریت کنند. می‌توان گفت که هوش اجتماعی ارتباط نزدیکی با هوش هیجانی دارد، اما دقیقاً یکسان نیست.

جمله مهارت‌های هوش اجتماعی می‌توان به بیان درست احساسات، گفتگوی موثر، گوش دادن فعال و یادگیری اشاره کرد.

هنگامی که شما شروع به تعامل می‌کنید، مهارت‌های هوش اجتماعی همراه با هوش هیجانی به کمک شما می‌آیند. از جمله این مهارت‌ها می‌توان به بیان درست احساسات، گفتگوی موثر، گوش دادن فعال و یادگیری اشاره کرد.

مطالب پیشنهادی: اجتماعی شدن کودک، اوج بگیر و در اوج بمان

هوش اجتماعی چه مهارت‌هایی را شامل می‌شود؟


هوش اجتماعی یعنی چه؟ اهمیت آن چیست؟
هوش اجتماعی مجموعه‌ای از مهارت‌هایی است که توانایی فرد برای ایجاد ارتباطی سالم و موثر در جامعه را بالا می‌برد. از جمله این مهارت‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

توانایی ارتباط کلامی و غیرکلامی


هوش اجتماعی یعنی چه؟ اهمیت آن چیست؟
مهارت‌های کلامی ، ابتدایی‌ترین توانایی در هوش اجتماعی محسوب می‌شود. عبارات کلامی و غیرکلامی بسترهای اولیه برای ارسال هر پیامی هستند. استفاده از کلمات مناسب و لحن ایده‌آل و واضح، زیربنای اولین گام برای برقراری ارتباط موثر است.

آگاهی از قوانین و نقش‌های اجتماعی

هنگامی که با یک گروه تعامل دارید، دانستن قوانین اجتماعی، آداب و رسوم و ویژگی‌های خاص آن‌ها یک مهارت اساسی برای افراد با هوش اجتماعی است. این امر تعامل با افرادی را که به گروه‌های اجتماعی مختلف مانند افراد در سنین، کشورها، مذهب یا هویت‌های فرهنگی مختلف تعلق دارند، تسهیل می‌کند.

بیشتر بخوانید: چگونگی افزایش هوش جنین

گوش دادن فعال


هوش اجتماعی یعنی چه؟ اهمیت آن چیست؟
گوش دادن فعال در رشد هوش اجتماعی مؤثر است، به برقراری ارتباط با افراد دیگر کمک می‌کند، از تعارض جلوگیری می‌کند و یادگیری از طریق گفتگو را افزایش می‌دهد. این امر به طرز قابل توجهی به رشد شخصی و شناخت دنیای بیرون کمک خواهد کرد.

درک احساسات دیگران

درک اینکه چه چیزی باعث تحریک احساسات افراد می‌شود (چه به صورت منفی یا مثبت) یک رکن کلیدی در اعمال همدلی و ایجاد ارتباط موثر با افراد است.

درک احساسات دیگران ما را قادر می‌سازد ویژگی‌ها و حساسیت‌های شخصیتی افراد دیگر را در نظر بگیریم و ارتباطی موثر و سالم را با آن‌ها برقرار کنیم.

این مهارت ما را قادر می‌سازد که ویژگی‌ها و حساسیت‌های شخصیتی افراد دیگر را در نظر بگیریم و ارتباطی موثر و سالم را با آن‌ها برقرار کنیم.

پیشنهاد ویژه نی نی بان: کدام روش کاشت ناخن بهتر است؟

شناخت خود و مدیریت احساسات

شناخت خود باعث می‌شود که هنگامی که با دیگران ارتباط برقرار می‌کنیم، از شخصیت خود فاصله نگیریم . هدف این است که رفتاری صمیمانه، جذاب و همدلانه داشته باشیم و ذهنیتی قاطع و مشخص از ما در ذهن افراد نقش ببندد.

چرا برخورداری از هوش اجتماعی امری ضروری به شمار می‌رود؟


هوش اجتماعی یعنی چه؟ اهمیت آن چیست؟
همان‌طور که اشاره کردیم، هوش اجتماعی از مدیریت احساسات و خودآگاهی برای بهبود تعاملات، و بهتر ایفا کردن نقشمان در جامعه نشات می‌گیرد. در دنیای امروز همه افراد جامعه برای تحصیل و مشاغل آینده‌شان به این مهارت نیاز دارند.

فرض کنید در فعالیت‌های دوران تحصیل یا شغل خود برای پیشرفت شخصی و جمعی یک فرآیند یا هدف، نیاز به کار گروهی باشد. به نظر شما چه کسی در این گروه‌ها موفق‌تر عمل می‌کند و می‌تواند نقشی موثر و سازنده را در گروه خود ایفا کند؟ بدون شک کسی که مهارت‌های هوش اجتماعی را به خوبی فراگرفته است.

مطالب پیشنهادی: پرورش هوش اخلاقی در کودکان، چرا مهمه؟

آیا هوش اجتماعی مهارتی قابل یادگیری است؟


هوش اجتماعی یعنی چه؟ اهمیت آن چیست؟
بسیاری از افراد برحسب تجربیاتی که در دوران کودکی و در خانواده کسب کرده‌اند، این مهارت را تا حدی به صورت ناخودآگاه فرا گرفته‌اند.

هوش اجتماعی نیز مانند هوش هیجانی یک توانایی قابل رشد است و افراد می‌توانند با انجام برخی تمرین‌ها، آن را در خود تقویت کنند.

اما این مهارت نیز مانند هوش هیجانی یک توانایی قابل رشد است و افراد می‌توانند با انجام برخی تمرین‌ها و به چالش کشیدن خود ، این مهارت‌ را در خود تقویت کنند.

پیشنهاد ویژه نی نی بان: قیمت زاویه سازی صورت سال ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ چند در می‌یاد؟

کلام آخر


هوش اجتماعی یعنی چه؟ اهمیت آن چیست؟
همان‌طور که اشاره کردیم، هوش اجتماعی مهارتی کسب کردنی و قابل یادگیری است. این امر می‌تواند بسیار امیدوارانه به نظر برسد و این نکته را در خود دارد که هر فردی با خودآگاهی و خودکنترلی می‌تواند تا حد زیادی این مهارت را در خود پرورش داده و از مزیت‌های آن در ایجاد ارتباطی سالم و موثر در جامعه بهره‌مند شود.

در این مقاله سعی کردیم تا پاسخی جامع برای سوال هوش اجتماعی یعنی چه؟ در اختیارتان قرار دهیم و شما را بیشتر با این مهارت کلیدی آشنا کنیم.

پ
منبع: observatory

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  هم اکنون دیگران می خوانند