۲۳۰۳۰۶
۲۷۱۷
۲۷۱۷

پر کردن دندان با مواد سفید، درخشندگی دندان‌هایت را خواهانیم

پر کردن دندان با مواد سفید، روشی برای پر کردن حفره‌های دندانی است. حفره‌های دندانی، سوراخ‌های کوچکی در دندان‌ها هستند که در اثر پوسیدگی دندان ایجاد می‌شوند.

پر کردن دندان با مواد سفید، درخشندگی دندان‌هایت را خواهانیم

پر کردن دندان با مواد سفید، روشی برای پر کردن حفره‌های دندانی است. حفره‌های دندانی، سوراخ‌های کوچکی در دندان‌ها هستند که در اثر پوسیدگی دندان ایجاد می‌شوند.
پرکننده‌های سفید از موادی به نام رزین کامپوزیت ساخته می‌شوند و بین مردم بسیار محبوب هستند چون فقط در یک بار ویزیت دندانپزکشی، کاملا با رنگ طبیعی دندان‌ها ترکیب می‌شوند. نتیجه‌ای که به دست می‌آورید کاملا خوشایند است، دیگر نمی‌توانید دندان‌های پر کرده را از بقیه دندان‌ها تشخیص دهید.

در این مقاله می‌خوانید:

 • پر کردن دندان چیست؟
 • گزینه‌های پر کردن دندان چیست؟
 • پر کردن دندان با مواد سفید
 • چه مدت است که پر کردن با مواد سفید رواج یافته؟
 • چرا پر کردن دندان با مواد سفید رواج یافته؟
 • روش پر کردن دندان با مواد سفید کامپوزیت
 • فواید پر کردن دندان با مواد سفید
 • چطور از دندان‌های پر شده مراقبت کنیم؟
 • خلاصه

پر کردن دندان چیست؟
پر کردن دندان‌ها، یک روش کم‌تهاجم برای ترمیم دندان‌ها است. هیچ ماده پایه واحدی برای پر کردن وجود ندارد. وجه مشترک پرکردن دندان‌ها استفاده از مواد منعطف است که قسمتی از دندان را که ساختار طبیعی دندان را در اثر پوسیدگی از دست داده، پر می‌کند.
در این روش، حفره‌های دندان پر می‌شوند تا سلامت دهان و دندان شما بازیابی شود و خطر کمتری در رابطه با مشکلات دندانی داشته باشید. در حالی که پر کردن دندان‌ها بسیار مقرون به صرفه است، اما برای همیشه دوام نمی‌آورد.

بیشتر بخوانید: هزینه ترمیم مینای دندان

پر کردن دندان با مواد سفید، درخشندگی دندان‌هایت را خواهانیم

گزینه‌های پر کردن دندان کدام است؟
پرکننده‌ها به دو گروه اصلی تقسیم می‌شوند: « رزین فلزی » و « کامپوزیت ». پرکننده‌های فلزی از «آمالگام»، طلا یا نقره (ترکیبی از فلزات و جیوه) ساخته می‌شوند.

رزین کامپوزیت، ترکیبی از پلاستیک و سیلیس است. سیلیس به پرکردگی‌های سفید خاصیت بازتابی می‌دهد که به مینای دندان شبیه است.

رزین کامپوزیت، ترکیبی از پلاستیک و سیلیس (شیشه) است. سیلیس به پرکردگی‌های سفید خاصیت بازتابی می‌دهد که به طرز شگفت‌انگیزی به مینای دندان شبیه است.

پر کردن دندان با مواد سفید، همرنگ دندان‌ها
پرکردن دندان یکی از رایج‌ترین درمان‌های ترمیمی است . در حالی که گزینه‌های متعددی برای پر کردن دندان‌ها وجود دارد، برخی از دندانپزشکان از روش پر کردن دندان با مواد سفید استفاده می‌کنند که به عنوان پرکننده‌های کامپوزیت یا پرکننده‌های همرنگ دندان هم شناخته می‌شوند. این پرکردگی‌ها ظاهری طبیعی دارند و به طور یکپارچه با رنگ و درخشندگی دندان طبیعی شما ترکیب می‌شوند.


پر کردن دندان با مواد سفید، درخشندگی دندان‌هایت را خواهانیم
چه مدت است که پر کردن با مواد سفید رواج یافته؟
انواع پرکننده‌های آمالگام فلزی قرن‌هاست که مورد استفاده قرار می‌گیرند. رزین‌های کامپوزیتی نخستین بار در دهه 1960میلادی استفاده شدند. این گزینه زیست‌سازگار به این دلیل که نیازی به استفاده از جیوه نداشت به سرعت محبوب شد.
رزین کامپوزیت نتایج زیبایی را هم به همراه دارد. علاوه بر این، رزین کامپوزیت به اندازه گزینه‌های آمالگام عمر می‌کند و گاهی حتی دوام بیشتری هم دارد.

بیشتر بخوانید: هزینه درمان پوسیدگی دندان کودکان

پر کردن دندان با مواد سفید، درخشندگی دندان‌هایت را خواهانیم

چرا پر کردن دندان با مواد سفید رواج یافته؟
پر کردن دندان‌ها یک درمان موثر برای قوی‌تر کردن دندان‌ها در زمانی است که تحت تاثیر پوسیدگی قرار گرفته‌اند. اگر یک حفره پر نشود، ممکن است بزرگ‌تر و منجر به عفونت شود.

پر کردن دندان‌ها یک درمان موثر برای قوی‌تر کردن دندان‌ها در زمانی است که تحت تاثیر پوسیدگی قرار گرفته‌اند. اگر یک حفره پر نشود، ممکن است بزرگ‌تر و منجر به عفونت شود.

پرکننده «آمالگام فلزی»، قبلا یک درمان رایج بود، اما حالا سال‌هاست که اکثر مردم ترجیح می‌دهند پر کردن دندان‌ها را با مواد سفید انجام دهند، چون زیباتر هستند. از طرفی، برخی از افراد در مورد ایمنی پرکردن آمالگام نگرانی‌هایی دارند.
در ابتدا، این نگرانی وجود داشت که پر کردن دندان با مواد سفید ممکن است به اندازه روش‌های فلزی قوی نباشد، اما مواد مدرن بسیار قوی‌تر، بادوام‌تر و برای اکثر دندان‌ها مناسب‌تر هستند.

روش پر کردن دندان با مواد سفید کامپوزیت
روش پر کردن دندان با مواد سفید، روشی ساده است و نباید باعث ناراحتی شود. دندانپزشک برای این‌که مطمئن شود، پر کردن دندان‌ها دردی ایجاد نمی‌کند، از بی‌حسی موضعی استفاده می‌کند.
قبل از پر کردن حفره، دندانپزشک آن را تمیز می‌کند و هر گونه بافت پوسیده را برمی‌دارد. سپس مواد پرکننده در حفره ریخته و با استفاده از یک پرتو نور به سختی سفت می‌شوند. سپس این مواد برش داده می‌شوند تا دندانپزشک مطمئن شود که کاملا با حفره و دندان شما مطابقت دارد.

بیشتر بخوانید: تفاوت قیمت لمینت و کامپوزیت دندان

پر کردن دندان با مواد سفید، درخشندگی دندان‌هایت را خواهانیم

فواید پر کردن دندان با مواد سفید
در ادامه با فواید پر کردن دندان با مواد سفید آشنا می‌شوید:

خطر حساسیت کمتر
رزین کامپوزیت، حرارت را به سرعت فلز منتقل نمی‌کند. این ویژگی باعث می‌شود که بیماران نیازی به حساسیت‌های اضافه در رابطه با غذا خوردن، یا مصرف نوشیدنی‌های سرد و گرم نداشته باشند. بسیاری از افرادی که دندان‌هایشان با آمالگام نقره پر می‌شود، باید هنگام نوشیدن چای داغ، یا بستنی احتیاط کنند. مواد سفید پر کننده، دندان شما را از نوسانات دما عایق می‌کند.

بیشتر بخوانید: بهترین مارک دهانشویه، جلوگیری از پوسیدگی دندان و ضدحساسیت

ایمنی
مواد پر کننده سفید ایمن‌تر هم هستند. فلز می‌تواند به مرور زمان به داخل دهان و جریان خون نفوذ کند. آمالگام نقره، حاوی مقادیر کمی جیوه است که یک «نوروتوکسین» شناخته می‌شود. پرکننده‌های سفید زیست‌سازگار و فاقد فلزات یا مواد شیمیایی خطرناک هستند.

ثبات بیشتر
پرکننده‌های سفید به دلیل تغییرات دما منبسط یا منقبض نمی‌شوند . اما پرکننده‌های آمالگام نقره بسته به نوسانات دما، دچار انبساط و انقباض می‌شوند. این نوسانات می‌تواند به مرور زمان به ساختار اطراف دندان آسیب برساند.

بیشتر بخوانید: انواع درمان ریشه دندان کدام است؟

پر کردن دندان با مواد سفید، درخشندگی دندان‌هایت را خواهانیم

ظاهر طبیعی‌تر دندان‌ها
پرکننده‌های سفید، از نظر زیبایی خوشایند هستند. رزین کامپوزیت حتی در یک روش دندانپزشکی زیبایی به نام «باندینگ دندان» مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ماده قبل از سفت شدن، فوق‌العاده انعطاف‌پذیر است، یعنی دندانپزشک می‌تواند پرکننده‌ها را با ساختار دندان مجاور ترکیب کند.
رزین کامپوزیت با درخشندگی طبیعی دندان‌ها هم مطابقت دارد . هنگامی که مواد سفت شد، دندانپزشک می‌تواند رزین را بیشتر جلا دهد تا بازتابی مشابه دندان طبیعی شما داشته باشد.
همان‌طور که گفتیم این پرکننده‌ها به قدری طبیعی به نظر می‌رسند که بسیاری از بیماران نمی‌توانند بگویند که پرکردگی دندان‌ آن‌ها از کجا شروع شده است.

بیشتر بخوانید: آشنایی با نکات مهم جرم‌ گیری دندان

پر کردن دندان با مواد سفید، درخشندگی دندان‌هایت را خواهانیم

چطور از دندان‌های پر شده مراقبت کنیم؟
مراقبت از دندان‌های پر شده، آسان است. با نگهداری مناسب، پرکردگی شما می‌تواند تا چندین سال دوام بیاورد. برای مراقبت از دندان‌های پر شده، این موارد را رعایت کنید:

 • حواستان به آنچه می‌خورید باشد. مواد غذایی سفت مانند دانه‌های ذرت بو داده، آجیل و برخی آب نبات‌ها می‌توانند به پر کردگی دندان‌های شما آسیب بزنند یا باعث شوند زودتر از موعد دچار سایش شوند. این غذاها به طور کلی برای دندان‌های شما مضر هستند، بنابراین توصیه می‌کنیم از مصرف آن‌ها اجتناب کنید یا مصرف آن‌ها را به حداقل برسانید.
  امکان این‌که در زیر پرکردگی پوسیدگی رخ دهد، وجود دارد بنابراین اجازه دهید یک متخصص دندانپزشک حداقل سالی یک بار پرکردگی‌های شما را بررسی کند.
 • دندان‌های خود را دو بار در روز یا بیشتر مسواک بزنید.
 • نخ دندان بکشید.
 • مصرف قند را کاهش دهید.
 • برنامه‌ریزی کنید که حداقل دو بار در سال به دندانپزشکی بروید . جرم‌گیری می‌تواند عمر پرکردگی‌های دندان را افزایش دهد.
 • دندانپزشک در این ویزیت‌ها پرکردگی‌های شما را بررسی می‌کند. اگر پرکردگی‌ها نیاز به تعویض داشته باشند، دندانپزشک می‌تواند آن‌ها را ترمیم کند.
 • برداشتن و جایگزینی پرکردگی‌های قدیمی معمولا کمتر از نیم ساعت طول می‌کشد.
  جایگزین کردن یک پرشدگی فرسوده دندان می‌تواند از پوسیدگی دندان جلوگیری کند. امکان این‌که در زیر پرکردگی پوسیدگی رخ دهد، وجود دارد بنابراین اجازه دهید یک متخصص دندانپزشک حداقل سالی یک بار پرکردگی‌های شما را بررسی کند. پیشنهاد ویژه: آشنایی با متخصصان دندانپزشکی در کلینیک نی نی بان

پر کردن دندان با مواد سفید، درخشندگی دندان‌هایت را خواهانیم
خلاصه
پر کردن دندان‌ها، یک روش کم‌تهاجم برای ترمیم دندان‌ها محسوب می‌شود و پر کردن دندان با مواد سفید، فواید بسیاری از جمله خطر حساسیت کمتر، ثبات بیشتر ، حفظ ظاهر طبیعی دندان‌ها و ایمنی بیشتر را به همراه دارد. برای دوام بیشتر دندان‌های پر شده لازم است بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنید.

برای یافتن متخصص مورد نظر خود به کلینیک نی نی بان سر بزنید.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.