۲۱۱۲۳۹
۱۸۷۴
۱۸۷۴
پ

خونریزی پیش از قاعدگی، علل آن را میدانید؟

معمولا خونریزی پیش از قاعدگی جای نگرانی ندارد. اگر میزان خونریزی سبک باشد، به آن «لکه بینی» گفته می شود.

معمولا خونریزی پیش از قاعدگی جای نگرانی ندارد. اگر میزان خونریزی سبک باشد، به آن «لکه بینی» گفته می شود. خونریزی پیش از قاعدگی ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد، از جمله تغییرات هورمونی، آسیب یا عوارض بیماری های دیگر. زمانی که خونریزی پیش از قاعدگی اتفاق می افتد، فرد متوجه خونریزی شدید شبیه به قاعدگی یا لکه هایی به رنگ قهوه ای روشن در لباس زیر خود می شود. در این مقاله دلایل احتمالی خونریزی پیش از قاعدگی، روش های جلوگیری از آن و درمان آن را بررسی می کنیم. برای دسترسی به قسمت های مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

دلایل خونریزی پیش از قاعدگی
دلایل مختلفی برای خونریزی وجود دارد که اکثر آن ها جای نگرانی ندارند. اصطلاح پزشکی برای خونریزی پیش از قاعدگی، «متوراژی» است. همچنین به آن لکه بینی یا خونریزی زود هنگام هم می گویند. به زمان میان اولین روز شروع قاعدگی تا شروع قاعدگی بعدی، چرخه قاعدگی گفته می شود. این چرخه به طور معمول بین ۲۵ تا ۳۰ روز طول می کشد اما می تواند کوتاه تر یا بلند تر هم باشد. قاعدگی به زمانی از ماه گفته می شود که یک خانم خونریزی دارد و معمولا بین ۲ تا ۷ روز طول می کشد. طول قاعدگی برای هر خانم متفاوت است.
همان طور که گفته شد دلایل متعددی برای خونریزی پیش از قاعدگی وجود دارد، از جمله:
روش های ضدبارداری هورمونی
یکی از دلایل شایع خونریزی پیش از قاعدگی، دارو های ضدبارداری هورمونی است. اما این اتفاق فقط برای بعضی افراد، آن هم فقط در سه ماه اول استفاده از این دارو ها پیش می آید.
برخی از روش های ضد بارداری هورمونی عبارتند از:
-دستگاه داخل رحمی (IUD)
-برچسب ضد بارداری
-حلقه واژن
-قرص های ضد بارداری
-ایمپلنت ضد بارداری
اگر خونریزی پیش از قاعدگی بسیار شدید باشد یا بیشتر از ۳ ماه طول بکشد، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. معمولا تغییر روش پیشگیری از بارداری می تواند خونریزی را متوقف کند.
خونریزی پیش از قاعدگی ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که فرد، پیشگیری از بارداری را طبق دستورالعمل انجام ندهد. به عنوان مثال، یک خانم ممکن است خوردن قرص را فراموش کند یا با استفاده از برچسب ضد بارداری مشکل داشته باشد. این موضوع می تواند منجر به لکه بینی شود.

پیشگیری اورژانسی از بارداری
استفاده از روش های ضدبارداری اورژانسی نیز ممکن است باعث خونریزی شود. این موضوع درباره هر دو روش ضدبارداری اورژانسی یعنی قرص بعد از رابطه جنسی و IUD (دستگاه داخل رحمی)، صادق است.

خونریزی ناشی از لانه گزینی تخمک
برخی از خانم ها اندکی پس از باردار شدن دچار لکه بینی می شوند؛ همان زمانی که تخمک بارور شده و در رحم کاشته می شود. به این اتفاق خونریزی ناشی از لانه گزینی می گویند. این افراد همچنین ممکن است دچار گرفتگی جزئی عضلات رحم شوند.

سقط جنین غیر عمدی
خونریزی بین دو قاعدگی، می تواند یک نشانه اولیه از سقط جنین باشد. سقط جنین ممکن است در هر زمانی از بارداری اتفاق بیفتد، حتی زمانی که فرد از بارداری خود مطلع نباشد.

سقط جنین عمدی
خیلی از خانم ها پس از سقط جنین دچار خونریزی می شوند. زمانی که در کلینیک یا به کمک قرص، سقط جنین صورت می گیرد، ممکن است لکه بینی تا چند هفته ادامه پیدا کند. اگر خونریزی بسیار شدید است، حتماً به پزشک مراجعه کنید.

عفونت های مقاربتی (STI)
برخی از عفونت های مقاربتی باعث خونریزی از واژن می شوند. مثال شایع آن کلامیدیا است. علاوه بر لکه بینی پیش از قاعدگی، کلامیدیا می تواند منجر به خونریزی حین یا پس از رابطه جنسی نیز بشود.

آسیب
اگر بافت یا پوست واژن آسیب ببیند، ممکن است منجر به خونریزی شود. بیشترین زمانی که این اتفاق می افتد، در رابطه جنسی کامل است. احتمال این اتفاق زمانی که واژن خشک باشد، بیشتر است. به طور طبیعی بدن برای رابطه جنسی کامل، روان کننده طبیعی تولید می کند. خشکی واژن به دلایل مختلفی ممکن است پیش بیاید، دلایلی مانند عدم تحریک پذیری، تغییرات هورمونی ناشی از یائسگی، دیابت یا درمان سرطان.

یائسگی یا مرحلۀ پیش از یائسگی
به طور معمول یائسگی بین سنین ۴۵ تا ۵۵ سالگی اتفاق می افتد. این حالت زمانی پیش می آید که یک خانم به مدت یک سال قاعده نشود. مرحله پیش از یائسگی دوره¬ای است که یه یائسگی ختم می شود. این مرحله و تغییرات سطح هورمون بدن ممکن است مدت ۱۰ سال طول بکشد. اغلب در مرحله¬ پیش از یائسگی، سطح هورمون ها ناپایدار است. این ناپایداری سطح هورمون منجر به قاعدگی های نا منظم، لکه بینی و خونریزی شدید می شود.

پولیپ دهانه رحم یا واژن
پولیپ های دهانه رحم رشد کمی دارند. ممکن است در رحم یا روی دهانه رحم که ساختار بین رحم و واژن است، رشد کنند. در بعضی موارد، پولیپ ها موجب خونریزی می شوند که لازم است از بین بروند.

برخی از سرطان ها
در بیشتر موارد، خونریزی پیش از قاعدگی جای نگرانی ندارد. با این حال، خونریزی پیش از قاعدگی از علائم احتمالی برخی از سرطان ها است. سرطان دهانه رحم برای خانم ها در هر سنی ممکن است اتفاق بیفتد. این بیماری بیشتر در خانم های بین سنین ۳۰ تا ۴۵ سال، که از نظر جنسی فعال هستند، اتفاق می افتد.
خونریزی پیش از قاعدگی یا بعد از رابطه جنسی از علائم اولیه سرطان دهانه رحم است. دیگر علائم اولیه¬ آن شامل درد یا ناراحتی حین رابطه جنسی یا ترشحات بد بوی واژن است.
سرطان رحم بیشتر خانم هایی که به یائسگی رسیده اند را مبتلا می کند. بدین معنی که چون آن ها دیگر قاعده نمی شوند، هرگونه خونریزی بعد از یائسگی غیر عادی است. اگر خانمی یائسه نشده باشد، ممکن است دچار خونریزی پیش از قاعدگی شود. گاهی اوقات این خونریزی سنگین تر از حد معمول است. علائم کمتر شایعِ این بیماری شامل خونریزی در حین رابطه جنسی یا درد شکم است.

تنبلی تخمدان
تنبلی تخمدان بیماری ای است که منجر به قاعدگی های نامنظم و همچنین خونریزی پیش از قاعدگی می شود. دیگر علائم آن شامل مشکلات باروری، افزایش وزن، چربی پوست و آکنه است.

آندومتریوز یا آدنومیوز
بیماری های مزمن که بر رحم تاثیر می گذارند، مانند آندومتریوز یا آدنومیوز می توانند منجر به خونریزی یا لکه بینی پیش از قاعدگی شوند. همچنین این بیماری ها ممکن است باعث قاعدگی های سنگین یا دردناک و گرفتگی عضلات شکم پیش از قاعدگی شوند.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟
اگر خونریزی پیش از قاعدگی سنگین یا مداوم است، حتما باید به پزشک مراجعه کنید. آگاهی از سایر علائم مربوط به لکه بینی پیش از قاعدگی می تواند به پزشک برای تشخیص مشکل سلامت شما کمک کند.
اگر خانمی به تازگی استفاده از روش های ضدبارداری را شروع کرده، احتمالا خونریزی بعد از 3 الی 6 ماه بر طرف می شود. اگر اینطور نشد، به متخصص مراجعه کنید. ممکن است برای رفع این مشکل، نیاز باشد روش ضد بارداری خود را تغییر دهید.
عفونت های مقاربتی واگیردار هستند و ممکن است در دراز مدت باعث مشکلاتی در سلامت فرد شوند. اگر فردی تصور می کند که علت خونریزی واژن او بیماری مقاربتی است، باید برای انجام آزمایش و درمان به پزشک متخصص مراجعه کند. معمولا، بیشتر بیماری های مقاربتی به کمک آنتی بیوتیک ها درمان می شوند.

پیشگیری و درمان خونریزی پیش از قاعدگی
یادداشت و ثبت هرگونه خونریزی پیش از قاعدگی و گزارش آن به پزشک در تشخیص درست کمک می کند. نوع درمان بستگی به علت اصلی دارد. پیگیری و ثبت زمانی که خونریزی اتفاق می افتد، اینکه چه مدت طول می کشد و مقدار خونریزی، برای تشخیص علت آن به پزشک کمک می کند.
آزمایش سرطان دهانه رحم که به عنوان غربالگری یا پاپ اسمیر شناخته می شود، هرچیز غیر عادی در بافت دهانه رحم را بررسی می کند. پزشکان به خانم ها توصیه می کنند که از سن 21 سالگی شروع به انجام آزمایش غربالگری دهانه رحم کنند.
ممکن است پارگی های کوچک و خونریزی به دلیل خشکی پوست واژن باشد. استفاده از یک روان کننده مصنوعی و اطمینان از تحریک قبل از رابطه جنسی می تواند از آسیب دیدن واژن حین فعالیت جنسی جلوگیری کند.
تنبلی تخمدان قابل درمان نیست، اما می توان علائم آن را مدیریت کرد. درمان می تواند شامل کاهش وزن، استفاده از روش های ضدبارداری و درمان های متابولیک باشد.

عوارض خونریزی پیش از قاعدگی
خونریزی پیش از قاعدگی ممکن است در فرد اضطراب یا استرس ایجاد کند. همچنین بسته به علت آن، ممکن است دردناک یا ناراحت کننده باشد. هر فردی که دچار بیماری هایی مانند عفونت های مقاربتی است، حتما باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کند. در موارد بحرانی، بیماری مقاربتی می تواند منجر به مشکلات باروری شود.
همچنین تشخیص زود هنگام سرطان، احتمال موفقیت در درمان و بهبود فرد را افزایش می دهد.

سخن نهایی
روش های ضدبارداری هورمونی از دلایل اصلی بی نظمی در خونریزی قاعدگی هستند. شایع ترین دلایل خونریزی پیش از قاعدگی، روش های ضد بارداری یا تغییرات هورمونی هستند که منجر به یائسگی می شوند.
غربالگری منظم از دهانه رحم بخشی اساسی از مراقبت های بهداشتی پیشگیرانه است که به پیدا کردن زودهنگام هرگونه سلول غیر عادی کمک می کند. آگاهی از علائم دیگر و پیگیری پزشکی آن، به پزشک کمک می کند که هرگونه بیماریِ احتمالی را تشخیص دهد.

پ

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  هم اکنون دیگران می خوانند