۲۳۰۲۲۹
۱۰۸۷۷
۱۰۸۷۷
پ

همه چیز درباره ارگاسم در زنان و مردان، واقعیاتی که نمی‌دانید!

ارگاسم یا ارضا شدن تعاریف متفاوتی دارد و اوج تحریک و هیجان جنسی، و احساس لذت بخش جسمی است که در زنان و مردان با الگوهای مختلفی مشاهده می‌شود.

همه چیز درباره ارگاسم در زنان و مردان، واقعیاتی که نمی‌دانید!

ارگاسم از نظر بیشتر افراد به‌عنوان اوج هیجان و لذت جنسی تعریف می‌شود. احساسی قدرتمند از لذت و سرخوشی فیزیکی. البته تجربه اوج برانگیختگی جنسی فقط به همین چند کلمه خلاصه نمی‌شود (دست کم برای محققان و پژوهشگران) تا جایی که در قرن اخیر نظریه‌های مربوط به ارگاسم و ماهیت آن دستخوش تغییرات زیادی شده‌اند. در این مقاله به ارگاسم در مردان و زنان می‌پردازیم و نگاهی هم به علت وقوع و واقعیت‌های پنهان درباره این پدیده خواهیم داشت.

ارگاسم چیست؟

ارگاسم براساس تعریف انجمن روانشناسی آمریکا عبارت است از رسیدن به اوج لذت. بدن تنش را آزاد می‌کند و عضلات پرینه و اسفنکتر مقعد، و اندام تناسلی به‌صورت تناوبی و ریتمیک منقبض می‌شوند. ارگاسم در مردان با انزال همراه است و خانم‌ها هم انقباض واژنی را تجربه می‌کنند. البته گاهی برخی خانم‌ها حین رابطه جنسی یا پس از ارگاسم، انزال دارند.

الگوهای ارگاسم

پژوهشگران روابط جنسی ارگاسم را با مدل‌های مرحله‌ای پاسخ جنسی تعریف می‌کنند. هرچند این فرایند در افراد مختلف کاملا باهم تفاوت دارد در بیشتر موارد با چند تغییر اساسی فیزیولوژیک مواجه می‌شویم. در ادامه الگوهایی را آورده‌ایم که در تمام اشکال پاسخ‌های جنسی مشاهده شده و صرفا به رابطه آلت تناسلی مردانه و واژن مربوط نمی‌شوند.

بیشتر بخوانید: حقایقی درباره ارگاسم، ارگاسمی چیست؟

مدل ۴ مرحله‌ای مسترز و جانسون

دو پژوهشگر به‌نام‌های ویلیام مسترز و ویرجینیا جانسون در سال ۱۹۶۶ مدل چهار مرحله‌ای اوج برانگیختگی جنسی زیر را ارائه نمودند:

 • تهییج و برانگیختگی
 • اوج
 • ارگاسم
 • فرونشانی

مدل ۳ مرحله‌ای کاپلان

وجه تمایز مدل کاپلان با سایر مدل‌های پاسخ جنسی در وجود تمایل و خواسته است. بیشتر مدل‌ها از تغییرات غیرتناسلی اجتناب می‌کنند. لازم به ذکر است که لزوما تمام فعالیت‌های جنسی براساس تمایل نیستند. سه مرحله مدل رابطه جنسی کاپلان عبارتند از:

 • تمایل
 • تهییج و برانگیختگی
 • ارگاسم
به‌خاطر آزاد شدن اندورفین بعد از اینکه فرد ارضا شده احساس خواب آلودگی، شل و ریلکس شدن یا خوشحالی دارد.

چه اتفاقی حین ارگاسم می‌افتد؟

افراد حین ارگاسم نوعی احساس لذت شدیدی در اندام تناسلی و کل بدن‌شان تجربه می‌کنند. البته ارضای جنسی در هر فردی نسبت به دیگری متفاوت است. بعد از اینکه فرد ارضا می‌شود، صورت، گردن یا قفسه سینه فرد برافروخته می‌شود. به‌خاطر آزاد شدن اندورفین بعد از اینکه فرد ارضا شده احساس خواب آلودگی، شل و ریلکس شدن یا خوشحالی دارد. معمولا مردان و زنان ویژگی‌های عمومی را حین ارضا شدن تجربه می‌کنند:

 • انقباض غیرارادی عضلات
 • بالا رفتن ضربان قلب، فشار خون و تعداد تنفس.
 • فشار و تنش جنسی به صورت ناگهانی آزاد می‌شود.
 • عضلات واژن در خانم‌ها منقبض شده و عضلات رحم هم دچار انقباضات ریتمیک می‌شوند.
 • عضلات زیر آلت تناسلی مردان هم دچار انقباض ریتمیک شده و انزال صورت می‌گیرد یعنی خروج منی.
 • هاله‌ رنگی دور پستان در خانم‌ها پررنگ‌تر می‌شود.
 • سرخ و ملتهب شدن پوست

همه چیز درباره ارگاسم در زنان و مردان، واقعیاتی که نمی‌دانید!

بیشتر بخوانید: لذت رابطه زناشویی، چگونگی افزایش

‌ارگاسم در خانم‌ها

اوج لذت جنسی در خانم‌ها به این شکل است که عضلات واژن و مقعد پنج تا هشت ثانیه منقبض می‌شوند و ضربان قلب و تنفس بیشتر می‌شود. پیش از ارضا شدن و حین برانگیختگی جنسی، واژن خیس شده و در برخی ممکن است انزال هم مشاهده شود. البته انزال در خانم‌ها چندان شایع نیست و بین ۱۰ تا ۷۰ درصد خانم‌ها حین ارضا، انزال را هم تجربه می‌کنند. حساسیت کلیتوریس بلافاصله پس از برانگیختگی جنسی چند برابر شده و ممکن است دردناک شود.

بیشتر بخوانید: بهبود ارگاسم در زنان با اوشات درمانی

ارگاسم در مردان

ارگاسم در مردان به این شکل است که عضلات آلت تناسلی و مقعد بین پنج تا هشت بار یکبار در هر ثانیه منقبض می‌شوند. ضربان قلب و میزان تنفس هم افزایش می‌یابد. سپس آلت تناسلی حدود ۱ تا ۲ قاشق غذاخوری مایع منی ترشح می‌کند.

ممکن است انزال حین اوج لذت جنسی اتفاق نیفتد اما معمولا هردو همزمان هستند.

ممکن است انزال حین اوج لذت جنسی اتفاق نیفتد اما معمولا هردو همزمان هستند. سر آلت تناسلی مردان بلافاصله پس از برانگیختگی و رسیدن به نقطه اوج حساس‌تر یا دردناک می‌شود.

مدت زمان ارگاسم

براساس یافته‌های پژوهش، ارگاسم در خانم‌ها چیزی بین ۲۰ تا ۳۵ ثانیه طول می‌کشد.

همه چیز درباره ارگاسم در زنان و مردان، واقعیاتی که نمی‌دانید!

مزایای ارگاسم برای سلامتی

نتایج پژوهش‌های علمی نشان می‌دهد که اوج برانگیختگی جنسی ناشی از ارتباط با شریک جنسی باعث خواب بهتر می‌شود. پس از اینکه فرد به اوج لذت جنسی می‌رسد، هورمونی به‌نام اوکسی‌توسین در بدن ترشح می‌شود که روی سلامت بدن تاثیر می‌گذارد. از خواص ارضا شدن زنان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اضطراب را کنترل می‌کند
 • ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد
 • ریسک ابتلا به سرطان تخمدان را پایین می‌آورد

بیشتر بخوانید: لذت رابطه زناشویی، روش‌های کنترل ارگاسم

انواع ارگاسم

ارگاسم‌ها انواع مختلفی دارند که در ادامه برخی از آن‌ها را باهم بخوانیم. البته شایان ذکر است که این لیست کامل و جامع نیست و هنوز هم پژوهش درباره انواع آن ادامه دارد.

ارگاسم کلیتورال

برانگیختگی و ارضای جنسی از طریق تحریک کلیتوریس صورت میگیرد و براساس یافتههای پزشکی ۶۰ درصد خانمها فقط از طریق کلیتوریس به اوج لذت جنسی رسیده و ارضا میشوند.

ارگاسم واژینال

از طریق تحریک غیرمستقیم کلیتوریس در طول سکس از طریق دخول صورت میگیرد.

ارگاسم ترکیبی

زمانی روی میدهد که اوج لذت جنسی واژینال و کلیتوریس همزمان باهم اتفاق بیفتد.

ارگاسم آنال (مقعدی)

برخی از خانمها حین رابطه جنسی مقعدی آن را تجربه می کنند.

بیشتر بخوانید: آیا رابطه از پشت باعث حاملگی می‌شود؟

ارگاسم از طریق نقطه جی

در این مدل، اوج برانگیختگی جنسی با تحریک نقطه جی اتفاق میافتد.

ارگاسم چندگانه (متعدد)

در این مدل، فرد میتواند در یک فاصله کوتاه چند مدل تحریک را پشت سرهم تجربه کند.

نکته: ازنظر جانسون و مسترز، خانم‌ها دوره بازیابی کوتاه‌تری دارند به‌همین دلیل در فاصله زمانی کوتاه‌تری، ارگاسم متعدد را تجربه می‌کنند.

همه چیز درباره ارگاسم در زنان و مردان، واقعیاتی که نمی‌دانید!

ارگاسم ناشی از تصور و خیال

در این مدل فرد بدون هیچ‌گونه تحریک فیزیکی و فقط با تصور و خیال به اوج لذت جنسی می‌رسد. تصویرسازی ذهنی باعث فعال شدن نواحی مغزی مرتبط با ارگاسم، پاداش و تحریک بدنی می‌شود.

ارگاسم از طریق نوک سینه (نیپل)

فرد فقط از طریق تحریک نوک سینه‌ها ارضا می‌شود. تحریک نوک سینه‌ها باعث فعال شدن آن بخشی از مغز شده که تحریک اندام تناسلی را فعال می‌کند.

آیا مردان هم ارگاسم متعدد را تجربه می‌کنند؟

نتایج مطالعات علمی نشان می‌دهند که ارضای چندگانه در مردان هم ممکن است. البته این مسئله چندان شایع نیست. کمتر از ۱۰ درصد مردان در دهه ۲۰ و کمتر از ۷ درصد بعد سی سالگی ممکن است این نوع برانگیختگی را تجربه کنند. پژوهشگران دو نوع ارگاسم متعدد در مردان را شناسایی کرده‌اند: پراکنده و متراکم.
در نوع متعدد پراکنده، فاصله چند دقیقه‌ای داریم. و در مدل متراکم در فاصله چند ثانیه تا دو دقیقه بین دو تا چهار جهش ارگاسمی داریم. البته هنوز بررسی و پژوهش درباره عوامل تاثیرگذار بر پتانسیل تجربه ارگاسم متعدد ادامه دارد.

بیشتر بخوانید: درد ارضا نشدن در زنان، دانستی‌های رابطه زناشویی

واقعیاتی درباره ارگاسم خانم‌ها که نمی‌دانستید

شاید برای خیلی از خانم‌ها نرسیدن به نقطه اوج و ارضا نشدن در رابطه جنسی موضوع چندان مهمی نباشد و صرفا از خود رابطه جنسی لذت برده و خیلی به ارضا شدن یا نشدن فکر نمی‌کنند. خانم‌های زیادی هستند که صرفا از رابطه جنسی عاشقانه، عشق و دوست داشته شدن از سوی شریک جنسی لذت می‌برند بدون آنکه به نقطه برانگیختگی جنسی برسند. این یعنی ارگاسم نشدن تنها زمانی مشکل و اختلال محسوب می‌شود که خانم‌ها یا شریک جنسی شان آن را مشکل و اختلال بدانند.

همه چیز درباره ارگاسم در زنان و مردان، واقعیاتی که نمی‌دانید!

البته واکنش و پاسخ ارگاسمی به عوامل زیادی بستگی دارد از جمله تحریک جنسی، احساس راحتی با خود، کلیشه‌های مربوط به مردان و زنان و دیدگاه شان درباره رابطه جنسی. درواقع فکر کردن بیش از حد به این موضوع خودش باعث جلوگیری از ارگاسم می‌شود. در ادامه چند واقعیت جالب درباره ارضای جنسی در زنان را آورده‌ایم:

 • ارگاسم باعث تسکین درد می‌شود. رابطه جنسی باعث آزادشدن هورمون‌های اوکسی‌توسین، سروتونین، اندورفین و فنیل اتیل آمین در بدن می‌شود و مغز دستور حال خوب را صادر می‌کند.
 • پس از ارضا شدن خانم‌ها نوعی حس و حال عجیب و متناقض را تجربه می‌کنند چیزی بین درد، خنده، گریه و حتی عطسه.

بیشتر بخوانید: گریه بعد از ارضا آیا طبیعی است؟

 • اوج برانگیختگی جنسی مثل خوردن شکلات یا نوشیدن الکل و قهوه است. مغز پس از رسیدن به این مرحله، هورمون دوپامین ترشح می‌کند که همان انتقال دهنده عصبی است که برای ادراک پاداش در مغز فعال می‌شود.
 • احساس و نظر فرد نسبت به دستگاه تناسلی‌اش رابطه مستقیمی با اوج لذت جنسی دارد. یعنی هرچقدر فرد اعتماد بنفس بیشتری نسبت به ناحیه تناسلی‌اش داشته باشد قطعا تجربه دلپذیرتری از رابطه جنسی دارد. یادتان باشد که ظاهر واژن‌ها باهم فرق می‌کنند و هیچ الگوی کامل و بی‌نقصی برای دستگاه تناسلی وجود دارد. هر گلی زیبایی خودش را دارد.
هرچقدر فرد اعتماد بنفس بیشتری نسبت به ناحیه تناسلی‌اش داشته باشد قطعا تجربه دلپذیرتری از رابطه جنسی دارد.
 • پیش نوازی کلید قلعه شهر است. بیشتر خانم‌ها دست‌کم 20 دقیقه تحریک لازم دارند تا به نقطه اوج برسند. پس قبول کنید که پیش‌نوازی شرط اول برای بیشتر خانم‌ها است تا این حس خوشایند را تجربه کنند.
  برخی هم بدون هیچ تحریکی می‌توانند به اوج رسیده و ارضا شوند مثلا با لمس ابرو یا مسواک زدن دندان‌های‌شان.

بیشتر بخوانید: لذت زنان در رابطه زناشویی، انواع ارگاسم در آن‌ها

همه چیز درباره ارگاسم در زنان و مردان، واقعیاتی که نمی‌دانید!

واقعیاتی درباره ارگاسم در مردان

واقعیات جالبی درباره ارضای مردان هست که حتی خودشان هم خبر ندارند. باور عمومی بر این است که تنها با تحریک چند نقطه مشخص در بدن زنان و مردان، اوج لذت جنسی اتفاق می‌افتد. اما این نقاط در بدن افراد مختلف فرق می‌کند. مردان هم ممکن است اوج برانگیختگی جنسی همراه با انزال یا بدون انزال را تجربه کنند. حالا باهم این واقعیات جالب را بخوانیم:

 • معمولا ارضا و انزال در مردان همزمان روی می‌دهد، اما هرکدام پدیده‌ای کاملا متفاوت هستند و لزومی ندارد که حتما باهم اتفاق بیفتند.
 • مردان هم مثل زنان نقاط حساسی در بدن دارند که با تحریک آن نواحی بیشترین لذت را می‌برند. یکی از نقاط حساس و تحریک‌پذیر در مردان پروستات است که همان کار نقطه جی در بدن خانم‌ها را انجام می‌دهد. پروستات غده اندازه گردویی است که بین آلت تناسلی و مثانه درست پشت راست روده قرار دارد. نوک سینه‌ها هم جزو نقاط حساس در بدن مردان به‌شمار می‌آیند.

همه چیز درباره ارگاسم در زنان و مردان، واقعیاتی که نمی‌دانید!

 • ارضای جنسی مردان و زنان فرقی باهم ندارند، ضربان قلب در هردو بالاتر رفته و حین برانگیختگی، جریان خون بیشتری به دستگاه تناسلی‌شان وارد می‌شود. تفاوت اصلی بین آن‌ها در مدت زمان ارگاسم و برگشت (فرونشانی) است. مثلا در خانم‌ها اوج برانگیختگی جنسی حداقل 20 ثانیه بیشتر از مردان طول می‌کشد.
 • مردان می‌توانند با انجام تمرینات ورزشی تنفسی و لگن خاصر، تا حدی ارگاسم خود را کنترل کنند.

بیشتر بخوانید: درصد لذت زن و مرد، مقایسه میل به رابطه زناشویی

کلام آخر

ارگاسم همچون سفری است با تجربه فردی کاملا منحصربفرد که باید عاری از هرگونه مقایسه باشد. اوج لذت جنسی هرکسی مدل و نوع خاص خودش را دارد که در افراد مختلف فرق می‌کند؛ به‌علاوه اینکه همه‌چیز صرفا به تحریک جنسی برنمی‌گردد. کوچک‌ترین دغدغه و استرس روی رابطه جنسی لذت بخش و ارضا شدن تاثیر می‌گذارد.

همه چیز درباره ارگاسم در زنان و مردان، واقعیاتی که نمی‌دانید!

ارضا و رسیدن به اوج لذت به جنسیت خاصی محدود نمی‌شود و تراجنسیتی‌ها هم پس از انجام عمل تطبیق می‌توانند به این حس برسند. رسیدن به اوج برانگیختگی جنسی باعث ترشح اندورفین شده که حس آرامش و شادی را چند برابر می‌کند. اختلال ارگاسم ممکن است هم در مردان و هم زنان دیده شود مثل انزال زودرس یا ناتوانی در ارگاسم. برای مشورت درباره مشکلات رابطه، و اختلال در ارگاسم می‌توانید به متخصصان کلینیک نی نی بان مراجعه کنید.

پ

محتوای حمایت شده

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.