۲۲۶۰۷۱
۲۱۹۹۱
۲۱۹۹۱

بند ناف نوزاد به کجا وصل است؟

بند ناف اکسیژن و مواد مغذی موجود از جفت را به جریان خون کودک شما منتقل می کند.

بند ناف، یک نوزاد را در رحم به مادر خود وصل می کند که از ناف کودک به جفت متصل شده است. بند ناف متوسط حدود ۵۰ سانتی مترطول دارد.

بند ناف چه کاری انجام می دهد؟
بند ناف اکسیژن و مواد مغذی موجود از جفت را به جریان خون کودک شما منتقل می کند.
بند ناف متشکل از :
۱ رگ که حامل خون غنی از اکسیژن و مواد مغذی است و آن را از شما به کودکتان منتقل می کند.
2 سرخرگ که خون و مواد زائد دفع شده مانند دی اکسید کربن را از نوزاد شما به جفت باز می گردانند.
این رگ های خونی توسط ماده چسبنده ای به نام ژله وارتون محصور و محافظت می شوند ، که خود توسط لایه ای از غشایی به نام آمنیون پوشیده شده است.
تا پایان دوران بارداری ، جفت آنتی بادی ها را از طریق بند ناف از شما به کودک شما منتقل می کند. اینها حدود 3 ماه پس از تولد از کودک شما در برابر عفونتها محافظت می کند.

بعد از تولد نوزاد چه اتفاقی می افتد؟
به زودی پس از تولد ، ماما:
بند ناف را حدود 3 تا 4 سانتی متر از شکم کودک با یک کلیپس پلاستیکی می ببندد.
گیره دیگری را در انتهای دیگر بند ناف ، نزدیک جفت قرار می دهد.
سپس بند ناف بین دو گیره بریده می شود و بر روی شکم کودک شما حدود 2 تا 3 سانتی متر (1 تا 1.5 اینچ) قرار می گیرد. بعد از بریده شدن بند ناف در طول بهبودی روی ناف کودک قرار دارد.در برخی بیمارستان ها ممکن است ماما از پدر کودک بخواهد بند ناف را ببرد.
عصبی در بند ناف وجود ندارد ، بنابراین قطع آن برای شما یا کودک دردناک نیست.

بند ناف کودک چه زمانی می افتد؟
بین ۵ تا ۱۵ روز پس از به دنیا آمدن کودک ، ناف کودک شما خشک می شود ، سیاه می شود و می افتد. پس از افتادن بند ناف کودک ، معمولاً حدود ۷ تا ۱۰ روز طول می کشد تا ناف کودک کاملاً بهبود یابد.
تا زمانی که بند ناف نیوفتد و ناف کاملا بهبود یابد ، برای جلوگیری از ابتلا به عفونت ، مهم است که منطقه را تمیز و خشک نگه دارید.
اگر متوجه خونریزی یا ترشح از شکم کودک خود شده اید ، از مشاوره ماما ، ویزیتور یا پزشک معالج خود کمک بخواهید.

در مورد بند ناف کودک چه باید دانست
وقتی والدین جدید هستید ، باید بفهمید اما یک مورد که شاید به آن فکر نکرده باشید بند ناف نوزاد شما است. این ساختار مانند لوله است که در حین بارداری ، مواد غذایی و اکسیژن را از شما به کودک منتقل می کند. همچنین مواد زاید را به دور از کودک حمل می کند تا بدن شما بتواند از شر آنها خلاص شود.
بعد از زایمان ، پزشکان بند ناف را قطع می کنند و قطع می کنند. این اعصاب ندارد ، بنابراین نه شما و نه کودک شما چیزی احساس نخواهید کرد. یک قلاب کوچک روی شکم کودک شما باقی خواهد ماند. طول آن می تواند از هر نیم و نیم تا یک اینچ باشد.

چه اتفاقی می افتد وقتی که بند ناف خشک می شود و می افتد؟
طبیعی است که چند قطره خون در پوشک کودک خود مشاهده کنید. اما در صورت جدا شدن بند ناف خون زیادی وجود دارد ، سریعاً با پزشک خود تماس بگیرید.
اگر بند ناف بعد از 3 هفته نیوفتاده است ، صبور باشید. منطقه را خشک نگه دارید و مطمئن شوید که پوشک کودک شما آن را نمی پوشاند. اگر به مدت 6 هفته نیوفتاد یا علائم تب یا عفونت را مشاهده می کنید ، با پزشک خود تماس بگیرید.
پس از از بین رفتن بند ناف ، تمیز نگه داشتن و خشک نگه داشتن محل را ادامه دهید. ممکن است متوجه یک مایع چسبنده زرد شوید که از بین می رود. این طبیعی است. گاهی اوقات هنگام افتادن بند ناف اتفاق می افتد. این چرک یا عفونت نیست.
شما همچنین ممکن است یک زخم بر روی ناف ببینید. این طبیعی است. اما اگر شکم کودک شما قرمز شد ، تب داشت ، یا متوجه ترشحات شدید، با پزشک خود تماس بگیرید.

گرانولوما ناف چیست؟
بعضی اوقات ، ممکن است کمی بافت اسکار بر روی ناف توده قرمز ایجاد کند. این برجستگی گرانولوم ناف نامیده می شود. گرانولوم ناف یک گره کوچک از بافت سرخ و قرمز محکم (شبیه به بافت اسکار) با زهکشی مداوم زرد-سبز است. این با عفونت متفاوت است زیرا با تورم ، قرمزی ، گرمی ، حساسیت و تب همراه نیست.
اگر این را دیدید و حدود یک هفته از بین نرفت، به پزشک اطلاع دهید. او نیترات نقره را روی آن اعمال می کند. این ناحیه را می سوزاند بنابراین بافت آن خشک می شود. اما به یاد داشته باشید ، بند ناف عصب ندارد ، بنابراین کودک شما این احساس را نخواهد کرد.

مراقبت از زخم بند ناف نوزاد
مهربان باشید دستان خود را از آن دور نگه دارید و هرگز به آن نکشید.
در ابتدا ، بند ناف ممکن است براق و زرد به نظر برسد. اما با خشک شدن آن ، ممکن است قهوه ای یا خاکستری یا حتی بنفش یا آبی روشن شود. قبل از اینکه به تنهایی خاموش شود ، جمع می شود و سیاه می شود.
بند ناف را همیشه تمیز و خشک نگه دارید. به جای اینکه کودک را با آب بشویید او را با اسفنج خیس بشویید و تمیز کنید تا آب کمتری به بند ناف بخورد.
در گذشته ، پزشکان پیشنهاد می کردند که پایه بند ناف را با مالیدن الکل تمیز کنید تا به خشک شدن آن کمک کند. اکنون ، آنها توصیه می کنند که اجازه دهید بند ناف به خودی خود بی افتد.
در مواقعی ممکن است مدفوع کودک انقدر زیاد باشد که مدفوع بر روی بند ناف قرار گیرد. در صورت بروز چنین اتفاقی ، آن را به آرامی با صابون و آب تمیز کنید.
هنگامی که پوشک را روی کودک خود می گذارید ، آنه را تا کنید تا در زیر بند ناف قرار بگیرد.با این کار از پوست کودکتان محافظت می کنید.
همچنین می توانید یک نقطه را از پوشک برش دهید. کافی است یک تکه دستمال یا گاز استریل را در اطراف آن قرار دهید تا لبه ها را مهر و موم کنید.

علائم عفونت بند ناف کودک
بند ناف را اغلب از نظر عفونت بررسی کنید. در صورت مشاهده با پزشک خود تماس بگیرید:
خون در انتهای بند ناف است
ترشح سفید یا زرد
تورم یا قرمزی در اطراف بند ناف
نشان می دهد که ناحیه اطراف بند ناف درد می کند (به عنوان مثال ، هنگام لمس آن گریه می کند)

علائم شدید عفونت بند ناف کودک
از علائم عفونت جدی تر آگاه باشید. اگر عفونت شدیدتری دیدید حتما به پزشک مراجعه کنید.علائم عفونت های شدید تر می تواند موارد زیر باشد.
تغذیه ضعیف
تب ۱۰۰.۴ درجه فارنهایت (۳۸ درجه سانتیگراد) یا بالاتر
بی حالی
فلاپی ، ضعف ماهیچه

اگر بند ناف زودتر بی افتد چه می شود؟
اگر خیلی زود بند ناف قطع شود ، می تواند خونریزی داشته باشد ، به این معنا که هر وقت قطره خون را پاک می کنید ، قطره دیگری ظاهر می شود. اگر ضایعات بند ناف همچنان خونریزی می کند ، سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

چرا بند ناف را ذخیره می کنند؟
خون باقی مانده در بند ناف و جفت پس از تولد نوزاد ، سلولهای خاصی در آن وجود دارد که می تواند برخی از بیماریهای جدی را درمان کند. خون می تواند جمع آوری و ذخیره شود - و این همان چیزی است که بسیاری از شرکت های خصوصی بانکداری خون ، والدین را ترغیب به انجام این کار می کنند ، در صورتی که فرزندشان (یا شخص دیگری در خانواده) یکی از این بیماری ها را در آینده ایجاد کند.
آکادمی اطفال آمریکا می خواهد والدین این خون بند ناف را جمع کنند. اما آنها به جای این که آن را برای خودشان نگه دارند ، دوست دارند که آنها آن را به یک بانک خون بندناف عمومی تسلیم کنند.
خون بند ناف شامل سلولهایی به نام سلولهای بنیادی خونساز است. این سلول ها می توانند به هر نوع سلول خونی تبدیل شوند و برای پیوندهایی که می توانند بیماری هایی نظیر اختلالات خونی ، نقص ایمنی ، بیماری های متابولیک و برخی از سرطان ها را درمان کنند ، قابل استفاده هستند. تحقیقات نشان می دهد. خون بند ناف با ارزش است و کاملاً ارزش نگه داشتن را دارد. انجام این کار برای کودک کاملاً بی خطر است و بر زایمان تأثیر نمی گذارد.

چگونه بند ناف جمع آوری و ذخیره می شود؟
خون بند ناف می تواند بدون خطر برای مادر یا نوزاد جمع شود. خون بند ناف را می توان از جفت ، یا در مرحله سوم زایمان ، یا در طی ۱۰ تا ۱۵ دقیقه پس از خارج کردن جفت ، با سوراخ کردن استریل یکی از رگ های ناف با سوزن جمع کرد و اجازه داد تا خون بند ناف درون کیسه استریل تخلیه شود.
پس از جمع آوری از جفت ، معمولاً برخی از گلبول های قرمز برداشته می شود و حجم جمع آوری خون بند ناف کاهش می یابد.
برای نگهداری طولانی مدت ، سلولها تحت روشهای مخصوص انجماد قرار می گیرند و در فریزرهای ویژه تحت نیتروژن مایع ذخیره می شوند. حداکثر زمان ذخیره یا تاریخ انقضا ناشناخته است ، اما سلول ها به احتمال زیاد برای ده ها سال قابل استفاده باقی می مانند. واحد خون بند ناف از بانکهای عمومی پس از ۱۸ سال ذخیره با موفقیت پیوند خورده است.

فواید خون بند ناف نوزاد
خون بند ناف خونی است که پس از تولد نوزاد در جفت و بند ناف می ماند.
این یک جایگزین مهم برای مغز استخوان برای پیوند است زیرا شامل کلیه عناصر طبیعی خون است و سرشار از سلولهای بنیادی خون ساز است ، که شبیه به مغز استخوان است .
خون بند ناف برای معالجه انواع بیماری ها استفاده می شود ، از کم خونی و سرطان های خون مانند لوسمی و لنفوم گرفته تا بیماری هایی نظیر بیماری سلول داسی و نقص ایمنی همراه با ترکیبی شدید .
مادران اکنون می توانند خون بند ناف نوزادان خود را اهدا کرده و آن را به صورت عمومی ذخیره کنند ، بنابراین برای پیوند نجات بخش در دسترس همگان است. چنین نسخه هایی در سالهای اخیر به طرز چشمگیری افزایش یافته است زیرا خون بند ناف اکنون درمانی برای همان شرایطی است که برای پیوند مغز استخوان نشان داده شده است ، اما با چندین مزیت:
جمع آوری خون بند ناف هیچ گونه خطر و آسیب ای را برای اهدا کننده ایجاد نمی کند ، در حالی که مغز استخوان باید با روشی اغلب دردناک استخراج شود.
مطابقت دقیق با خون بند ناف بسیار مهم است زیرا سیستم ایمنی بدن نوزاد کمتر توسعه یافته است ، احتمال اینکه در برابر گیرنده واکنش نشان دهد کاهش می یابد.
خون بند ناف می تواند سالها حتی چندین دهه منجمد و ذخیره شود ، بنابراین در صورت بروز نیاز می تواند به سرعت "از قفسه" توزیع شود.
علاوه بر استفاده مستقیم در درمان های کلینیکی ، خون بند ناف به عنوان منبع مهمی از سلول های بنیادی که می تواند برای درمان های بالقوه پزشکی مورد استفاده قرار گیرد ، نوید بخش است.
مضرات استفاده از خون بند ناف به عنوان منبع سلولهای بنیادی برای پیوند.
تعداد سلولهای بنیادی خون کمتری از نمونه بند ناف در مقایسه با سایر منابع موجود است. دو بند ناف معمولاً برای هر پیوند بزرگسال لازم است.
سیستم ایمنی بدن بعد از پیوند خون بند ناف کندتر بهبود می یابد و گیرنده را در معرض خطر بیشتری برای عفونت های خاص قرار می دهد.
احتمال بیشتری وجود دارد که پیوند خون بند ناف ناموفق باشد.
نمونه خون بند ناف را نمی توان بعد از جمع آوری اولیه بدست آورد.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.