۲۲۷۱۳۹
۸۰۱
۸۰۱

مراقبت دوران شیردهی، آمادگی برای شیردهی

آماده کردن پستان ها برای شیردهی روش های گوناگونی دارد که مهم ترین و کاربردی ترین آنها شامل: پستان ها خود را ماساژ دهید، اما نه با شدت.

شیر مادر بهترین منبع تغذیه ای برای کودک شماست. این ماده دقیقاً حاوی عناصری است که نوزاد شما برای دریافت مواد مغذی، انرژی و آنتی بادی علیه بیماری به آن نیاز دارد. بدن شما سینه هایتان را برای شیردهی آماده می کند بدون اینکه مجبور باشید کارهای زیادی انجام دهید. با این وجود، چند کار وجود دارد که می توانید انجام دهید تا بدانید از شیردهی چه انتظاری باید داشته باشید و نظم ایجاد کنید.

آماده کردن پستان ها برای شیردهی
آماده کردن پستان ها برای شیردهی روش های گوناگونی دارد که مهم ترین و کاربردی ترین آنها شامل:
پستان ها خود را ماساژ دهید، اما نه با شدت. ماساژ سینه ها به شما کمک می کند تا آرامش پیدا کنید و در صورت نیاز به شیردهی، شیر را با فشار دست به جریان بیندازید و آماده باشید.
ماساژ جهت آماده کردن پستان ها برای شیردهی باید با ملایمت انجام شود و دردناک نباشد. از بالای پستان شروع کنید و با حرکت دورانی به سمت نوک پستان حرکت را ادامه دهید. سپس مجدداً به سمت خارج پستان در یک منطقه دیگر حرکت کرده و تکرار کنید، به سمت نوک پستان حرکت کنید. این کار را ادامه دهید تا زمانی که کل پستان ماساژ داده شود،.
نوک سینه ها را با حوله خشن تمیز نکنید. با این کار روغن های طبیعی که سینه شما تولید می کند از بین می روند و ممکن است باعث زخم شوند.
مشخص کنید که نوک پستان معکوس دارید یا خیر. برخی از بانوان دارای نوک پستان معکوس یا مسطح هستند که به نظر می رسد دارای یک تورفتگی در وسط هستند. با استفاده از تست زیر می توانید بررسی کنید که آیا نوک سینه هایتان معکوس است یا نه:
سینه خود را بین انگشت شست و انگشت اشاره خود بر روی آرئول، ناحیه تیره تان، حدود 5/2 سانت بالا و پایین نوک سینه قرار دهید.
اگر نوک پستان شما بیرون بزند، معکوس نیست، اگر به داخل پستان برگردد، معکوس است. بانوان ممکن است یک پستان معکوس و یک پستان برآمده داشته باشند.
درجه وارونگی می تواند از خفیف تا شدید متفاوت باشد.
همچنین پزشک می تواند به شما بگوید که نوک پستان شما معکوس است یا صاف است.
اگر نوک پستان معکوس دارید نگران نباشید. بسیاری از بانوانی که دارای نوک پستان معکوس هستند ، می توانند بدون مشکل با موفقیت شیردهی را انجام دهند. با این وجود دستگاه هایی وجود دارد که می توانید خریداری کنید و تکنیک هایی را می توانید بیاموزید که در صورت مشکل داشتن کودک آماده کنید:
جهت آماده کردن پستان ها برای شیردهی نوک سینه ها را با پوسته های سینه به بیرون فشار دهید. پوسته های پستان دستگاه های پلاستیکی هستند که با فشار دادن سینه شما باعث بیرون آمدن پستانک می شوند. می توانید سینه های خود را قبل از زایمان و بعد از زایمان حدود ۳۰ دقیقه قبل از زمان تغذیه نوزاد با پوشیدن این پوشش ها آماده کنید.
از روش هافمن برای کشیدن نوک پستان و بیرون آوردن راحت تر آن استفاده کنید. هر دو انگشت شست را در دو طرف نوک پستان خود قرار داده و در حالی که انگشتان شست را از هم باز می کنید، به سینه فشار دهید. این کار را در اطراف نوک پستان انجام دهید و آن را با دو بار در روز شروع کنید و تا پنج بار در روز انجام دهید. پس از تولد نیز آن را ادامه دهید.
از پمپ سینه برای بیرون کشیدن نوک پستان خود قبل از تغذیه استفاده کنید.
یک تقویت کننده نوک پستان را امتحان کنید. این دستگاه از مکش برای بیرون کشیدن نوک پستان شما استفاده می کند.
نوک سینه ها را قبل از تغذیه تحریک کرده و آنها را برآمده کنید. آنها را بین انگشت شست و اشاره ماساژ دهید تا بیرون بیایند. همچنین می توانید خیلی کوتاه کمپرس سرد بزنید اما آن را بی حس نکنید. این باعث می شود شیر کمتر جریان پیدا کند.
در حالی که کودک شما برای نوشیدن شیر دهانش را قفل می کند، سینه خود را فشار دهید یا پوست سینه را به سمت بالا بکشید. این به بیرون آمدن نوک پستان کمک می کند.
با مشورت با متخصص شیردهی، محافظ نوک پستان را امتحان کنید. این روی پستان پوشیده شده و به شیر اجازه می دهد تا از سوراخ به سمت نوزاد جاری شود. اگر کودک در گرفتن سینه در دهان خود مشکل داشته باشد، این محافظ می تواند کمک کند. اما بدون اطمینان از کمک حرفه ای از آن استفاده نکنید تا مطمئن شوید به درستی انجام شده است.
سینه های خود را تمیز نگه دارید، اما از صابون های خشن استفاده نکنید. شستن سینه ها در آب پاک برای تمیز نگه داشتن آنها کافی است.
جهت آماده کردن پستان ها برای شیردهی، به لوسیون و روان کننده نیازی نیست مگر اینکه نوک پستان شما خیلی خشک باشد.
اگر به پسوریازیس یا اگزما مبتلا هستید، از پزشک خود در مورد اینکه از چه داروهایی می توانید هنگام شیردهی استفاده کنید مشاوره بگیرید.
دستان خود را قبل از شیردهی یا شیر دادن بشویید.
اگر فرزند خوانده دارید از پمپ پستان برای القا شیردهی استفاده کنید. مادران دارای فرزندخوانده اغلب می توانند با تحریک پستانهای خود برای تولید شیر، شیر دهند.
سینه های خود را از طریق پمپاژ هر ۲-۳ ساعت شبانه روز قبل از آمدن کودک تحریک کنید.
از یک سیستم پرستاری تکمیلی یا یک سیستم آموزش پرستار با کمک لاکت برای تغذیه شیر اضافی کودک خود استفاده کنید در حالی که او پستان شما را تحریک می کند تا شیر خود را افزایش دهد.
مقدار شیری که مادران دارای فرزندخوانده می توانند تولید کنند بسیار متفاوت است. هنوز هم ممکن است لازم باشد شیر خشک ارائه شود.

درمورد آماده کردن پستان ها برای شیردهی توجه داشته باشید که
با دوستان معتمد و اعضای خانواده که از شیر مادر تغذیه کرده اند صحبت کنید. آنها می توانند مشاوره و پشتیبانی شما را ارائه دهند.مشکلات شیردهی بسیار شایع است ، بنابراین به احتمال زیاد شما افرادی را می شناسید که مشکلات مشابهی داشته اند.
در مورد شیردهی با پزشک خود مشورت کنید. بسیاری از بخش های زایمان در بیمارستان ها و کلینیک های زایمان کارکنان آموزش دیده برای کمک به مادران تازه متولد شده را دارند.
در مورد هرگونه دارو، داروهای گیاهی یا مکمل هایی که می توانید هنگام شیردهی مصرف کنید، با پزشک خود مشورت کنید. از پزشک خود بپرسید که آیا آنها در دوران شیردهی برای کودک شما بی خطر هستند یا خیر.
اگر جراحی پستان یا کاشت انجام داده اید ، از پزشک خود بپرسید که آیا احتمالاً بر توانایی شما در شیردهی تأثیر می گذارد.
برای اطلاع از روش های صحیح آماده کردن پستان ها برای شیردهی، در دوره آموزش شیردهی شرکت کنید. شما می توانید تکنیک های مربوط به شیردهی را بیاموزید، از جمله نحوه در آغوش گرفتن نوزاد برای تشویق او به چفت شدن مناسب.
بیشتر دوره ها پدران را نیز به حضور تشویق می کنند تا بتوانند یاد بگیرند که برای حمایت از آنها چه کار کنند.
سوالات خود را از کارشناسان بپرسید.
با یک مشاور شیردهی تماس بگیرید. حتی اگر فرزند شما هنوز به دنیا نیامده است، می توانید با یک مشاور ملاقات کنید، در مورد نگرانی های خود صحبت کنید و یک رابطه قابل اعتماد ایجاد کنید.
اگر برای یادگیری شیردهی به کمک نیاز دارید، ممکن است متخصص بتواند به خانه شما بیاید و به شما کمک کند.
برای کسب اطلاعات کافی درمورد آماده کردن پستان ها برای شیردهی، به یک گروه پشتیبانی بپیوندید. پزشک شما ممکن است بتواند یک گروه پشتیبانی را در منطقه شما پیشنهاد دهد. اگر موردی وجود نداشته باشد، ممکن است بتوانید یکی را به صورت آنلاین پیدا کنید.

آیا تشنگی شدید در ابتدای شیردهی طبیعی است؟
بله. دستان خود را بشویید و یک لیوان آب در کنار خود داشته باشید - به محض شروع به شیردهی تشنه خواهید شد.

آیا مادران مبتلا به آچ آی وی مثبت می توانند شیردهی داشته باشند؟
بله، آنها می توانند این کار را بکنند. مطمئن شوید که از نزدیک با پزشک و یک مشاور شیردهی همکاری کرده اید.
اگر نوک سینه های من دچار خارش شود یا نوزادان سینه های من را قلقلک دهند چه کاری انجام دهم؟
از کرم مخصوص نوک پستان استفاده کنید. به مرور این حالت برطرف خواهد شد.

آیا شیردهی درد دارد؟
اگر کودک شما نوک پستان شما را گاز بگیرد، ممکن است درد داشته باشد. اگر نوزادتان این کار را کرد، به آرامی با انگشتان خود یک ضربه به دهاناو بزنید تا گزش را متوقف کند. برخی از افراد احساس درد می کنند. اگر این اتفاق برای شما افتاد، به یک متخصص مراجعه کنید.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.