۲۲۵۹۸۷
۲۹۳۷
۲۹۳۷

مشکلات قلبی در بارداری، چه علائمی دارد؟

بارداری بر قلب و سیستم گردش خون فشار وارد می کند. در دوران بارداری حجم خون ۳۰ تا ۵۰ درصد افزایش می یابد.

بارداری می تواند سبب بروز درد و ناراحتی در بسیاری از نواحی بدن شود. هنگامی که این ناراحتی در قفسه سینه بروز می دهد علت آن اغلب فشار ناشی از جنین در حال رشد، برگشت اسید معده (رفلاکس) یا دیگر موارد نسبتا بی خطر است. در موارد نادر، درد قفسه سینه می تواند ناشی از مشکلات قلبی عروقی یا عوارض بارداری باشد. در صورت ابتلا به بیماری قلبی، مراقبت ویژه در طول بارداری مورد نیاز است.

بارداری چگونه قلب را تحت تاثیر قرار می دهد؟
بارداری بر قلب و سیستم گردش خون فشار وارد می کند. در دوران بارداری حجم خون ۳۰ تا ۵۰ درصد افزایش می یابد تا به جنین در حال رشد مواد مغذی رسانده شود. این پدیده سبب می شود که قلب در طول این دوره در هر دقیقه مقدار خون بیشتری را پمپاژ کرده و ضربان آن بالا تر رود. زایمان و درد پیش از آن، فشار کاری قلب را بیشتر می کند. در هنگام درد پیش زایمان و مخصوصا هنگامی که مادر نوزاد را به بیرون فشار می دهد، تغییرات شدیدی در جریان و فشار خون ایجاد می شوند. بازگشت فشار کاری قلب به حالت قبل از بارداری، چندین هفته به طول می انجامد.

دلایل درد قفسه سینه
سوزش سردل، سو هاضمه، استرس و تغییرات بدن رایج ترین عوامل درد قفسه سینه در طول بارداری هستند.
سوزش سر دل و سو هاضمه
بروز سوزش سر دل یا رفلاکس (برگشت) اسید معده در دوران بارداری نسبتا رایج است. امکان دارد مواد غذایی که فرد قبل از بارداری آزادانه مصرف می کرد هم اکنون سبب بروز ناراحتی در معده او شوند. سو هاضمه سبب به دام افتادن گاز در معده یا ناحیه قفسه سینه می شود.
این درد گاهی اوقات شبیه به علائم حمله قلبی بوده اما می تواند از پایین استخوان جناغ شروع شده و به سمت بالا حرکت کند. به دام افتادن گاز در مجرای گوارشی می تواند سب بروز درد تیز و شدید شده، در حالی که سوزش سر دل بیشتر همانند دردی گرم و سوزنده است که می تواند سبب احساس سوزش در پشت حلق نیز شود.
جهت کاهش این علائم افراد باید حجم و تعداد وعده های خود را به ترتیب کم و زیاد کرده، تا چند ساعت پس از صرف غذا به حالت صاف نشسته و از مصرف مواد غذایی تشدید کننده این عارضه خودداری کنند. شکلات، گوجه، پرتقال و نعناع از جمله عوامل اصلی بروز سوزش سر دل به شمار می روند. خوشبختانه، این علائم پس از تولد نوزاد رفع می شوند.
ارتباط بین استرس و درد قفسه سینه
نگرانی و استرس از ویژگی های رایج دوران بارداری هستند اما مقدار زیاد آن ها می تواند به بروز درد قفسه سینه منجر شود. زنان صرف نظر از تعداد بارداری های خود، در هر بارداری با یک تغییر عمده در زندگی خود مواجه اند. به همین دلیل، باید عوامل احتمالی استرس در زندگی و همچنین امکان رفع آن ها را بررسی کرد. در صورتی که فرد کاهش استرس یا مقابله با آن را دشوار یابد، باید مراجعه به یک مشاور را در نظر گرفته و اقداماتی جهت آرامش روان خود انجام دهد.
تغییرات بدن در طول بارداری
بدن مادر در هنگام بارداری رشد کرده و خود را در طول بارداری تطابق می دهد. برخی از این تغییرات همچون موارد زیر می توانند با درد همراه باشند:
رشد رحم می تواند بر دیافراگم فشار وارد کند.
سینه ها بزرگ تر شده و قفسه سینه پهن تر می شود.
هر دوی این تغییرات سبب بروز فشار، درد و تنگی نفس می شوند. می توان با خوابیدن بر پهلوی چپ، فشار وارد شده بر عروق خونی بزرگ را کاهش داد. گاهی اوقات، بارداری به صورت ذاتی دردناک بوده و هیچ کاری جز صبر کردن برای زایمان نمی توان انجام داد.
نشانه های مشکلات قلبی در دوران بارداری
با اینکه احتمال آن بسیار پایین است اما درد قفسه سینه می تواند نشانه ای از یک مشکل جدی تر همچون وجود لخته خون در پاها، حمله قلبی، ضربان غیر طبیعی قلب، پارگی شریان های نزدیک به قلب یا مشکلات دریچه ای آن باشد.
بیماری قلبی و مشکلات قلبی مادرزادی به طور فزاینده ای در میان زنان باردار رایج هستند. زنان چاق یا مصرف کننده سیگار از نظر ابتلا به مشکلات قلبی جدی در دوران بارداری، در معرض خطر بالاتری قرار دارند. علائم مشکلات قلبی شامل درد قفسه سینه به همراه موارد زیر می شود:
گیجی
تنگی نفس
ضعف
بیماری گرفتگی عروق در زنان در سنین باروری کمتر شایع است و بیشتر در زنان با سن بالاتر در زمان بارداری زنان دیابتی و زنانی که از دخانیات استفاده می کنند، دیده می شود. سایر بیماری ها نظیر: لخته شدن خون در عروق کرونر و یا اسپاسم عروق کرونر نیز می توانند در سن پایین تر و در زمان بارداری دیده شوند.
بارداری در زنانی که از قبل بیماری گرفتگی عروق دارند می تواند تا ۱۰ درصد ریسک ایجاد سندروم حاد کرونر، سکته قلبی و یا نارسایی قلبی در زمان بارداری را افزایش دهد که عدم توجه و یا کنترل آن می تواند منجر به مرگ مادر شود. همچنین این بیماری می تواند در جنین نیز ریسک را بالا برده و عوارضی داشته باشد. سکته قلبی ناشی از حاملگی نادر است ولی با افزایش سن مادر در زمان بارداری افزایش می یابد. شایع ترین علت سکته قلبی در زنان باردار دایسکشن عروق کرونر است که معمولاً در سه ماهه آخر بارداری یا در اوایل بعد از زایمان رخ میدهد.
سکته قلبی در زمان بارداری با موارد قابل توجهی از نارسایی قلبی، بی نظمی های خطرناک قلبی و یا سکته قلبی مجدد همراه است. در مواردی که زنان باردار دچار سندروم حاد کرونر می شوند باید بلافاصله به مراکز مجهز برای آنژیوگرافی انتقال یابند. درمان در این موارد استفاده از داروهای حل کننده لخته می باشد زیرا احتمال کرونر در زمان بارداری زیاد است. با اینکه داروهای حل کننده لخته از جفت عبور نمی کنند ولی خطر خونریزی در جفت وجود دارد و بنابراین مصرف آنها نیز باید محدود به موارد تهدید کننده حیات مادر باشد. درمانهای استاندارد سکته قلبی در زمان بارداری نیز قابل اعمال بوده و بسیاری از داروها در زمان بارداری قابل استفاده می باشند. آنژیوپلاستی تنها برای بیمارانی که درد مقاوم و یا مکرر دارند و یا وضعیت بالینی پایداری ندارند، انجام می شود.
یکی دیگر از علل درد سینه در زمان بارداری التهاب پرده های اطراف قلب و ریه یا اصطلاحاً پریکاردیت و پلورزی می باشند که مشخصه آنها افزایش درد در زمان دم عمیق می باشد. در پریکاردیت، خم شدن به جلو موجب کاهش درد سینه میشود.
دایسکشن نیز علت دیگر درد سینه در زمان بارداری می باشد که بیماری خطرناک و و گاهاً کشنده ای است و نیاز به تشخیص سریع و درمان مناسب در اولین فرصت دارد.

درمان خانگی درد قفسه سینه در بارداری
در هنگام نشستن یا برخاستن وضعیت قرار گیری مناسبی داشته باشید تا جریان آزاد اکسیژن به سمت ریه ها قطع نشود.
در هنگام دراز کشیدن از یک کوسن در زیر قفسه سینه استفاده کنید تا این ناحیه نسبت به نواحی پایینی بدن بالاتر باشد.
یک رژیم غذایی سرشار از منیزیوم، کلسیم، ویتامین و آهن مصرف کنید.
از مصرف غذاهای چرب و ادویه دار خودداری کرده و مصرف کافئین را محدود کنید.
در بازه های زمانی کوتاه، وعده های غذایی کوچک مصرف کرده و از دراز کشیدن بلافاصله پس از صرف غذا خودداری کنید.
جهت پیشگیری از فشار دادن رحم به عروق خونی و قفسه سینه بر روی پهلوی چپ بخوابید.
جهت رهایی از استرس مدیتیشن و یوگا تمرین کنید.
هر روز یک قاشق پر از عسل به همراه یک لیوان شیر گرم میل کنید.
چای زنجبیلی یا بابونه بنوشید.
مصرف بادام زمینی به بهبود هضم غذاها کمک می کند.
به طور منظم آب نارگیل بنوشید. این مایع دارای خواصی طبیعی در زمینه خنثی کردن اسید هاست.

تشخیص درد قفسه سینه در بارداری
مهمترین ابزار تشخیصی درد سینه در زمان بارداری، اخذ شرح حال کامل و معاینه دقیق می باشد. همچنین باید از ابزارهای تشخیصی غیر تهاجمی نظیر نوار قلب و اکوکاردیوگرافی برای تایید تشخیص احتمالی و رد کردن تشخیص های افتراقی دیگر کمک گرفت.
روشهای تهاجمی نظیر آنژیوگرافی کرونر را فقط در بیماران خاصی که بر اساس اطلاعات به دست آمده از روشهای غیر تهاجمی، شک بالینی قوی برای سکته قلبی و یا سندروم حاد کرونر وجود داشته باشد و علی‌رغم درمان های دارویی، علائم بیماری همچنان باقی مانده باشد و یا پس از بهبود دچار عود مکرر شود، انجام می دهیم.

آنژیوگرافی در دوران بارداری عوارض آنژیوگرافی در دوران حاملگی
عوارض آنژیوگرافی از راه دست در زمان بارداری نیز مشابه زمان غیر بارداری است ولی در زنان باردار، جنین در معرض دریافت اشعه قرار خواهد گرفت که این موضوع در صورتی که سن بارداری بیش از ۵ ماه باشد، معمولاً اثری بر روی جنین ندارد ولی در سنین پایین‌تر بارداری می تواند موجب آسیب های کروموزومی به جنین شود. همچنین در زمان بارداری می‌توان از روش‌های غیر تهاجمی نظیر سی تی آنژیوگرافی نیز بهره برد که علاوه بر تایید و یا رد کردن مشکل عروق کرونر می تواند به تایید و یا رد کردن تشخیص های افتراقی دیگری که در زنان باردار می توانند موجب ایجاد دردقفسه‌سینه شوند نظیر آمبولی ریه و یا دایسکشن آئورت، کمک کند.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.