۲۲۸۵۹۳
۴۷۵۱۴
۴۷۵۱۴
پ

وسایل کمک آموزشی جدول ضرب

بهترین روش آموزش ضرب چیست؟ به اندازه همه بچه‌ها پاسخ برای این سئوال وجود دارد. هر چند یک چیز قطعی است. تفریح، آموزش جدول ضرب را آسان‌تر می‌کند، پس با وسایل کمک آموزشی جدول ضرب آشنا شوید.

وسایل کمک آموزشی جدول ضرب

بهترین روش آموزش ضرب چیست؟ به اندازه همه بچه‌ها پاسخ برای این سئوال وجود دارد. هرچند یک چیز قطعی است. تفریح، آموزش جدول ضرب را آسان‌تر می‌کند، پس با وسایل کمک آموزشی جدول ضرب آشنا شوید.

وسایل کمک آموزشی جدول ضرب
ایده‌های موجود در این لیست مخصوصا برای آموزش بسیار عالی است.


وسایل کمک آموزشی جدول ضرب
گل‌های ضرب والدورف را رسم کنید
این، یک روش خلاقانه برای آموزش جدول ضرب است. با رسم مرکز گل شروع کنید و اعداد ۱ تا ۹ را در وسط بنویسید . در مرحله بعد، 10 گلبرگ (در نمونه‌های خارجی 12 گلبرگ کشیده می‌شود چون جدول ضرب آن‌ها 12تایی است) را در اطراف مرکز بکشید و آن‌ها را 1 تا 10 برچسب بزنید. در آخر، 10 گلبرگ دیگر بکشید و حاصل ضرب شماره مرکز و گلبرگ مجاور گلبرگ جدید را روی بنویسید.
می‌توانید یک الگوی خالی هم تهیه کنید تا کودک بتواند روی آن تمرین کند.

بیشتر بخوانید: علت اختلال یادگیری دانش‌آموزان چیست؟


وسایل کمک آموزشی جدول ضرب
آموزش ریاضی به روش سنگ کاغذ قیچی
این یک فعالیت سریع و آسان است که باعث حرکت کودکان در حین یادگیری می‌شود و درست مانند بازی معروف سنگ، «کاغذ، قیچی است»، اما دانش‌آموزان انگشتان خود را به جای سنگ، کاغذ یا قیچی قرار می‌دهند .
اگر دانش‌آموزان به صورت دو نفره بازی کنند اولین شریکی که دو مجموعه انگشتان را با هم ضرب کرده و جواب آن را بگوید، یک امتیاز می‌گیرد.


وسایل کمک آموزشی جدول ضرب
از شانه تخم مرغ استفاده کنید
با استفاده از شانه تخم مرغ، از دانش‌آموزان بخواهید اعداد 1 تا 12 را در انتهای هر فرورفتگی بنویسند. دو عدد تیله داخل کارتن تخم مرغ قرار دهید و درب آن را ببندید.

از لگو برای ایجاد گروه‌های مساوی استفاده کنید (مثلا ۴گروه ۴تایی درست کنید) و از کودک بخواهید با شمارش لگوها ببیند مثلا نتیجه ضرب ۴در۴ چقدر می‌شود.

شانه تخم مرغ را تکان دهید، قسمت بالایی آن را باز کنید و سپس هر دو عدد را که تیله‌ها روی آن قرار گرفته‌اند در هم ضرب کنید. جواب را روی یک ورق بنویسید. این بازی را همچنان تکرار کنید.

بیشتر بخوانید: یادگیری ریاضی کودکان وقتی دچار اختلال می‌شود!

به بچه‌ها اجازه بدهید فلش کارت جدول ضرب بسازند
از دانش‌آموزان بخواهید یک نقاشی را روی پاسخ‌های کارت حافظه یا فلش کارت خود قرار دهند. بنابراین مغز بین پاسخ و نقاشی ارتباط برقرار می‌کند.


وسایل کمک آموزشی جدول ضرب
جدول ضرب را با یک چرخ ساده آموزش دهید
کافی است صفحات کاغذی، چسب و یک نشانگر برای کمک به دانش‌آموزان برای یادگیری جداول ضرب وجود داشته باشد.
این کار همچنین می‌تواند به عنوان یک کاردستی انجام شود و به دانش‌آموزان اجازه می‌دهد تا هنگام تزئین بشقاب خود خلاقیت خود را نشان دهند.
اگر دانش‌آموزان این فعالیت را در خانه انجام می‌دهند و بشقاب یک‌بار مصرف مقوایی ندارند، می‌توانند چرخ‌ها را از کاغذ معمولی درست کنند.

بیشتر بخوانید: وسایل مورد نیاز دانش آموزان پیش دبستانی

از لگو استفاده کنید
از لگو برای ایجاد گروه‌های مساوی استفاده کنید (مثلا 4گروه 4تایی درست کنید) و از کودک بخواهید با شمارش لگوها ببیند مثلا نتیجه ضرب 4در4 چقدر می‌شود.


وسایل کمک آموزشی جدول ضرب
از انگشت‌های دست‌هایتان استفاده کنید
با استفاده از این مدل سرگرم‌کننده، روش پیچیده « ضرب در نه » را به دانش‌آموزان بیاموزید.
نحوه انجام این کار به این شکل است: از دانش‌آموزان بخواهید هر ده انگشت خود را بالا نگه دارند. سپس بگویید که ۹ * ۶ را انجام دهند.
باید شش انگشت خود را شمارش کنند و انگشت هفتم را پایین بیاورند. پاسخ روی انگشتان آن‌ها نشان داده می‌شود!
تعداد انگشت‌های سمت چپِ انگشتی که خم شده، دهگان را نشان می‌دهد و تعداد انگشت‌های سمت راستِ انگشتی که خم شده، یکان را نشان می‌دهد. بنابراین پاسخ ۵۴ است.


وسایل کمک آموزشی جدول ضرب
بازی مار و پله
تنها چیزی که برای بازی نیاز دارید، این بازی رومیزی ارزان است. برای بازی، اولین بازیکن تاس را می‌اندازد، سپس به اندازه عدد روی تاس حرکت می‌کند، روی هر خانه که قرار می‌گیرد، باید جواب جدول ضرب را بگوید.
اگر پاسخ، درست باشد، طبق مار و پله حرکت می‌کند. اگر پاسخ درست نباشد، یک خانه به عقب حرکت می‌کند. اولین کسی که به سر مار برسد، برنده است.


وسایل کمک آموزشی جدول ضرب
از درپوش بطری برای آموزش استفاده کنید
روی در بطری‌ها برچسب‌های رنگی بچسبانید و روی برچسب، اعداد مختلف را که در هم ضرب شده‌اند، بنویسید. پشت در بطری هم جواب ضرب را درج کنید. سپس از دانش‌آموزان بخواهید به صورت گروهی به سراغ درهای بطری بروند، ضرب‌ها را بخوانند و جوابشان را بگویند.
اگر جوابشان درست باشد، می‌توانند در بطری را نگه دارند، اما اگر اشتباه حدس زدند، باید در بطری را پس بدهند. در پایان، هر کس که درِ بطری بیشتری داشته باشد، برنده است .

بیشتر بخوانید: وسایل مورد نیاز دانش آموزان پایه اول


وسایل کمک آموزشی جدول ضرب
آرایه ایجاد کنید!
آرایه‌ها برای کمک به دانش‌آموزان در تجسم ضرب بسیار مناسب هستند. حتما می‌پرسید آرایه چیست؟ آرایه، یک آرایش منظم از اشیاء مشابه، معمولا در سطرها و ستون‌ها است.

تنها چیزی که برای بازی مار و پله نیاز دارید، این بازی رومیزی ارزان است. اولین بازیکن تاس را می‌اندازد، سپس به اندازه عدد روی تاس حرکت می‌کند، روی هر خانه که قرار می‌گیرد، باید جواب جدول ضرب را بگوید.

استفاده از اشیاء غیرمعمول به رساندن مفهوم کمک می‌کند. می‌توانید از این وسایل به عنوان آرایه استفاده کنید: گیره کاغذ، اسمارتیس ، مداد رنگی، کاشی، دکمه، دانه‌های پاپ‌کورن، برنج، واشر ، سکه، کشمش، پسته، عدس و ...
در این روش، مثلا با دانه‌های پاپ‌کورن معادل ضرب را درست کنید. مثلا برای ۴ ضربدر ۴، لازم است چهار ردیف چهار تایی پاپ‌کورن بچینید و زیر آن هم بنویسید: ۴ ضربدر چهار.
کودک می‌تواند با شمارش تعداد پاپ‌کورن‌ها جواب ضرب را بگوید. البته این روش، برای شروع آموزش جدول ضرب مناسب است.

بیشتر بخوانید: آموزش آنلاین پیش دبستانی در منزل چه چالش‌هایی دارد؟

نام دانش‌آموز یا فرزند خود را (به طور موقت) تغییر دهید
برخی از برچسب‌های نام را بردارید و معادلات ضرب را روی هر کدام از آن‌ها بنویسید.
مثلا روی کارت بنویسید: سلام من 3 ضربدر 8 هستم . دانش‌آموزی که چنین کارتی در دست دارد، ۲۴ نامیده می‌شود.


وسایل کمک آموزشی جدول ضرب
بازی Jenga ضرب!
روی برچسب‌ها ضرب‌ها را بنویسید و روی بخشی از قطعات «جنگا» بچسبانید. دانش‌آموزان ابتدا باید قطعات جنگا را روی هم بچینند. این بازی دو بخش دارد ، در بخش اول دانش‌آموزان باید سعی کنند بدون این‌که برج جنگا سقوط کند، قطعات جنگا را بیرون بکشند و در بخش دیگر آن‌ها باید بتوانند جواب ضرب‌های نوشته‌شده روی قطعات جنگایی را که بیرون می‌کشند، بگویند.

پ
منبع: weareteachers

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  هم اکنون دیگران می خوانند