۵۱۶۲۵
۳۴۴۷۶
۳۴۴۷۶

رنگ آمیزی کودکان، چه مزایایی دارد؟

رنگ‌آمیزی کودکان، کاری شگفت‌آور است. با کتابچه‌های رنگ‌آمیزی حتی می‌توانید بچه‌هایی را که به نقاشی علاقه ندارند، به آن علاقه‌مند کنید. برای هر سلیقه‌ای هم کتاب رنگ‌آمیزی هست.

رنگ آمیزی کودکان، چه مزایایی دارد؟

نقاشی کردن برای کودکان دنیای عجیبی است، دنیایی عجیب و دوست‌داشتنی که شاید کمی نسبت به آن تردید داشتنه باشند، اما همه بچه‌ها کتاب‌های رنگ‌آمیزی کودکان را دوست دارند.
بچه که بودیم، دفتر نقاشی همه دنیای ما بود، به مدادرنگی‌هایمان عشق می‌ورزیدیم و دوست داشتیم تعداد آنها و تنوع رنگ‌هایشان بیشتر باشد. برخی از ما آنقدر خوشبخت بودیم که کتابچه‌های رنگ‌آمیزی داشته باشیم، اما آن موقع چندان معمول نبود.

حتی کسی کلاس‌های نقاشی را چندان نمی‌گرفت چه برسد به رنگ‌آمیزی کودکان. اما حالا اوضاع کمی تغییر کرده است، چه برای بچه‌ها چه برای بزرگ‌ترها.
امروزه تعداد کتاب‌های رنگ‌آمیزی کودکان افزایش یافته، اما باید ببینیم بچه‌ها چقدر به رنگ‌آمیزی مشغولند؟
این‌طور به نظر می‌رسد که با پیشرفت تکنولوژی رنگ‌آمیزی در فعالیت‌های کودکان و روند یادگیری و آموزش آنها، کمتر شده است.
به نظر می‌رسد رنگ‌آمیزی در تصاویر و نقاشی‌ها یک کار ساده و پیش پا افتاده باشد، اما بسیاری از مزایای یادگیری برای کودکان در رنگ‌آمیزی وجود دارد.


رنگ آمیزی کودکان، چه مزایایی دارد؟
کتاب‌های رنگ‌آمیزی کودکان
امروزه انتشارات مختلف در ایران و سراسر دنیا، مجموعه‌ای از کتابچه‌های رنگ‌آمیزی برای کودکان و البته بزرگ‌ترها را منتشر کرده‌اند. حتی رنگ‌آمیزی‌های چهاربعدی هم وجود دارد. در نتیجه کودکان و بزرگسالان می‌توانند با نقاشی‌های خود ارتباط برقرار کنند و بازی کنند.
رنگ‌آمیزی برای بچه‌ها کاری شگفت‌آور است. با کتابچه‌های رنگ‌آمیزی حتی می‌توانید بچه‌هایی را که به نقاشی علاقه ندارند، به آن علاقه‌مند کنید. برای هر سلیقه‌ای هم کتاب رنگ‌آمیزی هست، فقط کافی است به فروشگاه‌های لوازم‌التحریر یا کتابفروشی‌های کودکان سر بزنید تا با مجموعه‌‌ای از باربی، موجودات افسانه‌ای، گل، پروانه، درخت و ... مواجه شوید. ببینید سلیقه کودک شما متناسب با کدام یک از آنهاست و برایش کتاب رنگ‌آمیزی بخرید.


رنگ آمیزی کودکان، چه مزایایی دارد؟
کتاب‌های رنگ‌آمیزی کودکان چطورند؟
برخی از کودکان می‌توانند شکل‌ها و اشیاء مختلفی را در صفحات دفتر نقاشی خود بکشند.
اما اگر یک کاغذ خالی برای کشیدن به کودک داده شود، می‌تواند او را بترساند. البته همه بچه‌ها اینطور نیستند، اما برخی از آنها نمی‌دانند چه چیزی باید بکشند، یا فکر می‌کنند نتیجه دقیقا همانطور که می‌خواهند، نخواهد بود. به همین دلیل هم نقاشی را دوست ندارند.
کتاب‌های رنگ‌آمیزی کودکان با اشکال متعددی که دارند، باعث می‌شوند ترس کودک از نقاشی از بین برود. او به راحتی می‌تواند هر شکلی را که دوست دارد، انتخاب و آن را رنگ کند.

کتاب‌های رنگ آمیزی کودکان، انواع آن
خب، حالا که با برخی از مزایای رنگ آمیزی کودکان آشنا شدید، خوب است بدانید که کتاب‌های رنگ آمیزی در انواع دخترانه و پسرانه وجود دارند، هر چند که خیلی نباید بحث جنسیت را وارد این مبحث کنیم، اما با این وجود ممکن است پسر شما دوست داشته باشد دقیقا نقاشی‌های مرتبط با پسران را رنگ کند.

برخی از رنگ آمیزی های پسرانه

رنگ آمیزی کودکان، چه مزایایی دارد؟
رنگ آمیزی های دخترانه

 • رنگ آمیزی کودکان پری دریایی
 • رنگ آمیزی کودکان پرنسس
 • رنگ آمیزی کودکان کفشدوزکی


کتاب‌های رنگ‌آمیزی چه مزایایی دارند؟
مهم‌ترین مزیت کتاب‌های رنگ‌آمیزی کودکان، از بین بردن ترس کودک از نقاشی است. رنگ‌آمیزی در کتاب، فرصتی را برای کودکان ایجاد می‌کند تا نه تنها رنگ‌آمیزی کنند، بلکه از رنگ‌آمیزی نیز هیجان‌زده شوند. در ادامه به شش مزیت رنگ‌آمیزی می‌پردازیم.

 • رشد ظریف حرکتی
  از این عنوان نترسید. به زبان ساده، رنگ‌آمیزی به کودکان کمک می‌کند تا به خوبی از انگشت‌هایشان استفاده کنند که فرصتی را برای تمرین نگه داشتن مداد به روش صحیح فراهم می‌سازد. به رشد عضلات حرکتی در دست‌ها، انگشت‌ها و مچ دست کمک می‌کند.

 • ایجاد تمرکز
  رنگ‌آمیزی نیاز به تمرکز خوب دارد و این نوع تمرکز روی کار می‌تواند به ایجاد تمرکز در سایر زمینه‌ها نیز کمک کند.

 • تشخیص رنگ
  این فعالیت، مهارت شناخت رنگ‌ها را در کودک افزایش می‌دهد. استفاده از رنگ‌های مختلف در کودکان این فرصت را ایجاد می‌کند تا ترکیبات مختلف را کشف کنند و ببینند چگونه می‌توانند ظاهر تصویر را تغییر دهند.

 • هماهنگی دست و چشم در رنگ‌آمیزی
  در حالی که کودک، رنگ‌آمیزی در محدوده‌ای مشخص را یاد می‌گیرد، دست‌ها و چشم‌هایش با هم هماهنگی پیدا می‌کند. تماشا و انجام و هماهنگی هر دو عمل در هنگام رنگ‌آمیزی، یک مهارت است که رشد می‌یابد. خوب است بدانید وقتی کودکان برای اولین بار رنگ‌آمیزی می‌کنند، این‌که بتوانند داخل خطوط رنگ کنند، برایشان سخت است، اما به مرور، مهارت آنها افزایش می‌یابد.
  ماندن در داخل خطوط به مهارت قابل توجهی نیاز دارد و وقتی کودکان به آن تسلط پیدا کنند، احساس غرور و موفقیت می‌کنند.


رنگ آمیزی کودکان، چه مزایایی دارد؟

 • احساس غرور و موفقیت
  ما باید به کودکان خردسال فرصت بدهیم تا اعتماد به نفس و احساس ارزشمندی کسب کنند. اگر آنها بتوانند چیزی را ایجاد کنند که از نظر زیبایی، مورد توجه باشد، این موضوع به رشد مثبت شخصیت آنها کمک می‌کند.

 • خلاقیت
  رنگ‌آمیزی باعث تحریک تفکر خلاق می‌شود. کودکان می‌توانند سبک نقاشی را توسعه دهند و از ساختن یک دنیای خیالی لذت ببرند.
  کودکان می‌آموزند که تصمیم بگیرند رنگ‌هایی را در تصویر خود استفاده کنند.


رنگ آمیزی کودکان، چه مزایایی دارد؟
رنگ‌آمیزی کودکان، نتیجه‌گیری
کتاب‌های رنگ‌آمیزی کودکان می‌توانند این حس را در کودک ایجاد کنند که بخواهد تصاویر بیشتری را رنگ کند. او در هر تصویر، به تجربه‌ای جدید دست می‌یابد. تماشای این تصاویر در کودک، احساسی از لذت و اعتماد به نفس به وجود می‌آورد. همچنین یاد می‌گیرد که باز هم تجارب جدیدی درباره رنگ‌ها داشته باشد و حتی برای ساخت رنگ‌های جدید، ریسک کند.

هماهنگی دست و چشم، ایجاد خلاقیت، رشد ظریف حرکتی و ایجاد تمرکز، برخی از مزایای رنگ‌آمیزی کودکان است که در این مطلب، آنها را برشمردیم.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.