۲۲۸۸۶۹
۵۲۰۹
۵۲۰۹
پ

تیروئید چشمی چیست؟ آیا درمانی دارد؟

تیروئید چشمی وضعیتی است که در آن ماهیچه‌های چشم، پلک‌ها، غدد اشکی و بافت‌های چربی پشت چشم ملتهب می‌شوند که ممکن است باعث قرمزی، تورم و ناراحتی چشم‌ها و پلک‌ها شود و به چشم‌ها حالتی برآمده بدهد.

تیروئید چشمی چیست؟ آیا درمانی دارد؟

تیروئید چشمی یک اختلال سیستم ایمنی است. سیستم ایمنی در افراد مبتلا به این بیماری به درستی عمل نمی‌کند و منجر به التهاب می‌شود. عضلات و بافت اطراف چشم فرد مبتلا به این بیماری پف می‌کند و ملتهب می‌شود. بیماری چشمی تیروئید می‌تواند علائم زیادی ایجاد کند. برخی از آن‌ها خفیف هستند و برخی دیگر جدی‌تر هستند. اغلب افراد مبتلا به این بیماری در چشمان خود احساس خشکی یا وجود چیزی شبیه به شن می‌کنند. ممکن است چشم متورم شود که حالت چشم‌ها را به سمت جلو ببرد یا روی دید تأثیر بگذارد و در موارد نادر ممکن است منجر به نابینایی شود.
درمان‌هایی برای این بیماری وجود دارند که می‌توانند علائم را کاهش داده و از بینایی افراد محافظت کنند. در ادامه این مطلب همراه ما باشید، شما را بیشتر با این بیماری آشنا خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید: تاری چشم در بارداری چه زمانی خطرناک است؟

در این مطلب می‌خوانید:

 • علت تیروئید چشمی چیست؟
 • چه افرادی مستعد ابتلا به تیروئید چشمی هستند؟
 • علائم تیروئید چشمی چیست و چه اثری بر چشم دارد؟
 • آیا می‌توان از بروز تیروئید در چشم جلوگیری کرد؟
 • آیا تیروئید چشمی قابل درمان است؟
 • آیا تیروئید چشمی باعث کوری می‌شود؟

بیشتر بخوانید: نشانه های ضعیفی چشم در کودکان چیست؟

علت تیروئید چشمی چیست؟

سیستم ایمنی شما از بدنتان در برابر میکروب‌ها و سایر مواردی که می‌توانند شما را بیمار کنند، محافظت می‌کند. در بیماری تیروئید چشمی، بدن شما بافت خود را در داخل و اطراف چشم با یک مهاجم خارجی اشتباه می‌گیرد. سپس سیستم ایمنی بدن سلول‌هایی به نام آنتی‌بادی‌ها را می‌فرستد که به چربی، ماهیچه و سایر بافت‌های داخل و اطراف چشم شما حمله کنند.
کارشناسان نمی‌توانند به طور قطعی بگویند چه چیزی باعث این پاسخ ایمنی در برخی افراد و بروز رابطه تیروئید و چشم می‌شود و همچنان در حال بررسی روی علل احتمالی هستند.

تیروئید چشمی چیست؟ آیا درمانی دارد؟

چه افرادی مستعد ابتلا به تیروئید چشمی هستند؟

این عارضه اغلب در افرادی با هورمون تیروئید زیاد یا پرکاری تیروئید اتفاق می‌افتد. اگر تیروئید کم کاری داشته باشید، به ندرت ممکن است این اتفاق برای شما بیفتد. در شرایط نادر، اگر سطح تیروئید طبیعی داشته باشید، ممکن است به این بیماری مبتلا شوید.

بیشتر بخوانید: آیا کم کاری تیروئید باعث نازایی می شود

علائم تیروئید چشمی چیست و چه اثری بر چشم دارد؟

این وضعیت می‌تواند باعث برآمدگی چشمان شما شود زیرا تأثیر بیشتری بر مدار چشم‌های شما می‌گذارد؛ ناحیه‌ای در جمجمه که کره چشم شما در آن قرار دارد. سلول‌های ایمنی می‌توانند باعث التهاب شوند که منجر به گسترش عضلات، چربی و سایر بافت های این ناحیه می‌شود. اگر تورم زیاد باشد، ممکن است نتوانید چشمان خود را تا انتها ببندید.

ممکن است علائم دیگری نیز داشته باشید، مانند:

این بیماری در هر فردی متفاوت عمل می‌کند. ممکن است التهابی داشته باشید که از ۶ ماه تا ۲ سال طول بکشد.
 • قرمزی در سفیدی چشمان
 • تحریک، مثل وجود کثیفی یا شن در چشم
 • درد و فشار
 • چشم‌های خشک یا دارای آبریزش
 • دوبینی
 • حساسیت به نور
 • چشم‌های خیره یا برآمده
 • پف زیر چشم
 • احساس درد داخل یا پشت چشم، به خصوص هنگام نگاه کردن به بالا، پایین یا به پهلو
 • مشکل در حرکت چشم
 • خارش چشم

این بیماری در هر فردی متفاوت عمل می‌کند. ممکن است التهابی داشته باشید که از ۶ ماه تا ۲ سال طول بکشد. حتی پس از کاهش تورم ممکن است اثرات ماندگاری روی چشمان خود داشته باشید.

بیشتر بخوانید: عمل کراس لینک چشم برای چیست؟


تیروئید چشمی چیست؟ آیا درمانی دارد؟

آیا می‌توان از بروز تیروئید در چشم جلوگیری کرد؟

اگر فرد سیگاری مبتلا به این بیماری شود، روند درمان برای او بسیار کندتر و سخت‌تر خواهد بود.

معمولا هیچ کاری نمی‌توانید برای جلوگیری از بروز بیماری تیروئید در چشم انجام دهید. اما اگر سیگاری هستید، سیگار کشیدن را ترک کنید. اگر فرد سیگاری مبتلا به این بیماری شود، روند درمان برای او بسیار کندتر و سخت‌تر خواهد بود.
همچنین موارد دیگری که افراد مبتلا به تیروئید برای جلوگیری از انتقال این بیماری به چشمان خود می‌توانند انجام دهند، انجام آزمایش خون مداوم و مصرف مکمل سلنیوم است.
شواهدی وجود دارند که نشان می‌دهند پرتودرمانی با ید رادیواکتیو که درمانی برای پرکاری تیروئید است، می‌تواند این بیماری چشمی را بدتر کند. اگر به این بیماری چشمی مبتلا هستید و به این نوع درمان نیاز دارید، ممکن است پزشک تغییری در روش درمانی شما ایجاد کند.
تیروئید چشمی یک طرفه نیز یکی از موارد نادر این بیماری است که ممکن است تنها در یک چشم بروز پیدا کند. تیروئید چشمی نوزاد نیز می‌تواند یک بیماری مادرزادی باشد که از مادر به فرزند منتقل شود.

بیشتر بخوانید: کم کاری تیروئید در کودکان، درمانش چیست؟

آیا تیروئید چشمی قابل درمان است؟

علائم شما ممکن است خود به خود از بین برود. اما پزشک می‌تواند برای شما داروی درمان تیروئید چشمی مانند استروئید تجویز کند یا درمان خانگی تیروئید چشمی را برای کمک به کاهش تورم و تسکین چشم‌هایتان پیشنهاد کند. اگر این روش‌ها کافی نباشند، ممکن است نیاز به جراحی داشته باشید. اما عموما تیروئید چشمی با دارو درمان می‌شود.

تیروئید چشمی چیست؟ آیا درمانی دارد؟

در مراحل خفیف این بیماری، اگر در چشمان خود حس درد، وجود کثیفی، آبریزش و حساسیت به نور وجود داشته باشد، قطره‌های اشک مصنوعی درمان مناسبی خواهند بود و در شرایط کمی جدی‌تر، ممکن است پماد و داروهای دیگری توسط پزشک تجویز شوند.

مشکلات چشمی شما حتی ممکن است پس از درمان تیروئید خود را نشان دهند. بنابراین نیاز است به یک فوق تخصص تیروئید چشمی مراجعه کنید.

برای درمان بیرون زدگی چشم در بیماری تیروئید، پزشک برای شما ممکن است روش‌های خانگی یا داروهای خاصی را تجویز کند؛ کاملا بستگی به شرایط و وضعیت چشمان شما دارد.
درمان بیماری چشمی تیروئید با درمان بیماری گریوز که مشابه یکدیگر هستند، متفاوت است. مشکلات چشمی شما حتی ممکن است پس از درمان تیروئید خود را نشان دهند. بنابراین نیاز است به یک فوق تخصص تیروئید چشمی مراجعه کنید یا روش‌های زیر را امتحان کنید:

 • مراجعه به یک پزشک مراقبت‌های اولیه
 • مراجعه به متخصص مراقبت از چشم (چشم‌پزشک یا اپتومتریست)
 • مراجعه به پزشک معالج اختلالات سیستم هورمونی (متخصص غدد درون ریز)
 • مراجعه به مشاور سلامت روان

بیشتر بخوانید: عوارض مشکلات تیروئید در بارداری

آیا تیروئید چشمی باعث کوری می‌شود؟

اکثر افراد مبتلا به این بیماری، فقط علائم خفیفی را مشاهده می‌کنند. اما حدود ۳ تا ۵ درصد از مبتلایان به این بیماری مشکلات جدی‌تری از خود بروز می‌دهند که ممکن است یکی از این مشکلات منجر به از دست دادن بینایی باشد.

بیشتر بخوانید: علت ترشح چشم نوزادان چیست؟

کلام آخر

بیماری تیروئید چشمی وضعیتی است که اغلب در افرادی که مبتلا به تیروئید هستند رخ می‌دهد و با علائمی نظیر احساس درد، خشکی یا آبریزش، برجسته شدن و... در چشم‌ها همراه است. درمان‌های مختلفی برای این بیماری وجود دارد و شدت آن در افراد مختلف متفاوت است.
اگر علائمی را که گفته شد، در چشمان خود احساس می‌کنید، لازم است تا به یک متخصص چشم مراجعه کنید. پیشنهاد می‌کنیم سری به کلینیک چشم‌ پزشکی نی نی بان بزنید.

پ
منبع: webmd

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  هم اکنون دیگران می خوانند