۱۵۷۸۵۶
۳۵۷۲۰
۳۵۷۲۰

راه های درمان واژینیسموس، فرآیند ده مرحله ای

برای برخی از زنان، عضلات واژن در طول نفوذ به واژن به طور غیراختیاری یا به طور مداوم منقبض می شوند.

برای برخی از زنان، عضلات واژن در طول نفوذ به واژن به طور غیراختیاری یا به طور مداوم منقبض می شوند. این واژینیسم نامیده می شود. انقباضات می توانند از مقاربت جنسی جلوگیری کنند یا آن را بسیار دردناک کنند.
این اتفاق زمانی می افتد که:
-همسر شما تلاش برای دخول دارد
-هنگامی که تامپون را وارد می کنید
-هنگامی که زن در نزدیکی منطقه واژن لمس می شود
واژینیسم با تحریک جنسی تداخلی ندارد، اما می تواند از دخول جلوگیری کند.
معاینه لگن نرمال به طور معمول علت انقباضات را نشان نمی دهد. هیچ اختلال فیزیکی با این بیماری همراه نیست.
اختلال جنسی در مردان و زنان دیده می شود و معمولا می تواند درمان شود. این تقصیر شما نیست، و چیزی خجالت آور نیست. با این وجود، این اختلالات می توانند روابط شما و کیفیت زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهند.
کارشناسان نمی دانند دقیقا چه تعداد از زنان از واژینیسم رنج می برند، اما این بیماری خیلی رایج نیست.

انواع واژینیسم
واژینیسموس به دو دسته تقسیم می شود:
-واژینیسم اولیه:
زمانی که دخول واژن اتفاق نمی افتد
-واژینیسم ثانویه:
هنگامی که دخول واژن یک بار اتفاق افتاده است، اما دیگر امکان پذیر نیست، به طور بالقوه به علت عواملی مانند جراحی زنان یا پرتودرمانی بعضی از زنان پس از یائسگی، دچار واژینیسم می شوند. وقتی سطح استروژن کاهش می یابد، کمبود روانکاری واژن و کشش باعث ایجاد درد و استرس در طول دخول می شود. این اتفاق در بعضی از زنان منجر به واژینیسم می شود.
Dyspareunia اصطلاح پزشکی برای مقاربت دردناک جنسی است. این اغلب با واژینیسم اشتباه گرفته می شود، اما دیسپورونی می تواند به علت کیست ها، بیماری التهابی لگن یا آتروفی واژن باشد.

علل واژینیسموس
این بیماری با سوء استفاده جنسی یا زخم گذشته، رابطه جنسی دردناک و عوامل عاطفی مرتبط است. در برخی موارد، هیچ علت مستقیمی وجود ندارد.
برای تشخیص، پزشک شما یک معاینه فیزیکی را انجام می دهد و درباره سابقه پزشکی و جنسی شما می پرسد. این سوابق می تواند به سرنخ هایی از علت اصلی انقباضات کمک کند.

گزینه های درمان واژینیسموس
واژینیسموس یک اختلال قابل درمان است. درمان معمولا شامل آموزش، مشاوره و تمرین است.
درمان جنسی و مشاوره
آموزش به طور معمول شامل یادگیری در مورد آناتومی شما و آنچه که در طول تحریک جنسی و رابطه جنسی اتفاق می افتد است. شما اطلاعاتی در مورد ماهیچه های درگیر در واژینیسم نیز خواهید فهمید. این می تواند به شما در درک چگونگی عملکرد بدن و نحوه پاسخ بدن شما کمک کند.
مشاوره ممکن است شما را به تنهایی یا با شریک زندگی تان درگیر کند. کار با مشاور که متخصص در اختلالات جنسی است، ممکن است مفید باشد. تکنیک های آرامش بخش و هیپنوتیزم همچنین ممکن است باعث آرامش و کمک به شما در رابطه با رابطه جنسی راحت تر شوند.
بازگشت به درد واژینیسم: در هنگام توصیف درد زنان می گویند:
-مانند ضربه زدن به دیوار آجری است؛
-مبارزه متزلزل برای دخول؛
-درد شدید در مهبل (واژن)
-سوزش در ورودی واژن؛
-فشار در مهبل (واژن)
-سوزش و درد برای ساعتها یا حتی روزهای بعد؛
-احساس سوزن / چاقو زدن
-درد در قسمت پایین شکم.
Vulvar vestibulitis جزء استروئیدهای غربالگری است که یک وضعیت پیچیده است که نیاز به ارزیابی دقیق و مدیریت فردی دارد. با این حال، علیرغم پیچیدگی آن، یک درمان وجود دارد - این نیاز به یافتن پزشک مناسب دارد که به اندازه کافی صبور و متخصص باشد تا وقت لازم برای یافتن ریشه ی مشکل را صرف کند و بهترین درمان را انجام دهد.
توضیح: vestibuleیک ورودی است، مانند ورود به خانه، یا از لحاظ پزشکی، ممکن است ورود به گوش (auricular vestibule)، دهان (ورودی دهان)، بینی (ورودی بینی) و غیره باشد. vulvar vestibule ناحیه تناسلی زن است که در درون لب ها قرار دارد (labia minora) که در آن ورود به مجرای مثانه (لوله ای که منجر به مثانه می شود) و واژن می تواند یافت شود.
Vulvar vestibulitis به عنوان احساس غیر طبیعی (اختلال نعوظ) در vulvar vestibule تعریف شده است. این احساس ممکن است با استفاده از موارد زیر مشخص شود:
-درد
-حس سوزش، "گرما"، خارش، سفتی، تورم، خشکی
-احساس "بریدن قسمت پایین"
-درد در تماس با لباس، به خصوص لباس های تنگ
-تکرر ادرار
-درد شدید در هنگام لمس / تلاش برای دخول به واژن
dilator واژن
پزشک یا مشاورمامایی شما ممکن است توصیه به استفاده از dilator واژن تحت نظارت کند.
dilators مخروطی را در واژن خود قرار دهید. dilators به طور پیوسته بزرگتر می شوند. این به عضلات واژن کمک می کند تا انعطاف پذیر شوند و کشیده شوند. برای افزایش صمیمیت، از همسر خود بخواهید به شما کمک کند تا dilators را وارد کنید. پس از اتمام دوره درمان با مجموعه ای از dilators ، شما و همسرتان می توانید سعی کنید دوباره رابطه جنسی داشته باشید.
تمرین کگل
برای انجام تمرینات Kegel، ماهیچه های کف لگن خود را مجددا سفت و شل کنید. این عضلات واژن، راست روده و مثانه را کنترل می کند.
وقتی ادرار می کنید، می توانید این عضلات را پیدا کنید. پس از شروع ادرار، جریان را متوقف کنید. برای انجام این کار از عضلات کف لگن استفاده می کنید. ممکن است آنها را در هنگام سفت کردن و حرکت دادن حس کنید. این عضلات به عنوان یک گروه حرکت می کنند، به همین ترتیب همگی در یک زمان منقبض می شوند و استراحت می کنند.
انجام این تمرینات به شما کمک می کند تا عضلات را در هنگام انقباض و استراحت کنترل کنید. این مراحل را دنبال کنید:
-مثانه را خالی کنید
-عضلات کف لگن را منقبض کنید و تا ۱۰ بشمارید.
-عضلات خود را شل کنید و تا ۱۰ بشمارید.
-این مرحله را ۱۰ مرتبه، ۳ بار در روز تکرار کنید.
برای موفقیت در تقویت عضلات کف لگن، هنگام انجام این تمرینات عضلات شکم، باسن یا ران را درگیر نکنید.

زندگی با واژینیسموس
اختلال جنسی می تواند عواقب روابط را افزایش دهد. پیشگیری و درمان می تواند در نجات زندگی مشترک و روابط بسیار مهم باشد.
مهم این است که به خاطر داشته باشید که هیچ چیزی برای شرمساری وجود ندارد. صحبت کردن با شریک زندگی خود در مورد احساسات و ترس شما در مورد مقاربت ممکن است به شما کمک کند احساس آرامش بیشتری کنید. پزشک یا درمانگر شما می تواند راهی برای غلبه بر واژینیسم فراهم کند.
درمان با درمانگر جنسی ممکن است سودمند باشد. با استفاده از روانکاری یا موقعیت های خاص جنسی می توانید رابطه جنسی را راحت تر انجام دهید. تجربه کنید و ببنید چه چیزی برای شما و همسرتان بهتر است.

فرایند ۱۰ مرحله ای درمان واژینیسموس
مرحله ۱ - درک واژینیسم
گام ۱ یک مرور کلی از واژینیسم ارائه می دهد و این که چگونه درد، تنگی نفس، احساس سوزش یا مشکلات دخول می تواند از آن ناشی شود. این رویکرد به زنان کمک می کند که در رابطه با سلامت جنسی خود اقدام به فعالیت کنند زیرا شناخت واژینیسم در فرایند غلبه بر آن بسیار مهم است. موضوعات همچنین شامل چگونگی به دست آوردن یک تشخیص جامع، روش های درمان، مسائل مربوط به رابطه، تکنیک های لگن / آرام سازی، پاسخ های مطبوع و memories عضلانی است.
مرحله ۲ - مرور سابقه جنسی و استراتژی های درمان
یک رویکرد متعادل برای کمک به زنان برای بررسی و تجزیه و تحلیل سابقه جنسی آن ها می باشد. تمرینات به شناسایی و ارزیابی هر گونه وقایع، احساسات، و یا عوامل ناشی از شروع واژینیسم که منجر به درد جنسی و یا دخول سخت شده است کمک می کند. چک لیست ها و تمرینات مفصل، رویدادهای جنسی زوجین و اتفاقات درد لگن را تشریح می کنند و به راهکارهای مناسب درمان کمک می کنند. بررسی های احساسی به جزئیات رویدادهای منفی، احساسات و یا خاطرات که به پاسخ های ناخواسته لگن منجر می شود کمک میکند. مباحث شامل خاطرات مسدود شده یا پنهان است و چگونگی حرکت به جلو پس از وقایع آسیب زا در زندگی زن است.
مرحله ۳ - آناتومی درد جنسی
زنان اغلب اطلاعات کاملی در مورد آناتومی جنسی بدن، عملکرد و علل درد لگن و مشکلات دخول ندارند. سردرگمی در مورد مشکلات ناحیه واژن درونی و عضلات واژن اغلب منجر به اشتباه تشخیص و ناامیدی می شود. گام ۳ در مورد این قسمت های جنسی بدن با تأکید بر نقش آنها در مشکلات درد و نفوذ جنسی آموزش می دهد. موضوعات عبارتند از چگونگی تشخیص درد یا ناراحتی طبیعی در اولین دخول و نزدیکی های بعدی و تغییرات فیزیکی در طی تحریک یا چرخه های ارگاسم در مشکلات نفوذ جنسی یا درد نزدیکی. مناطقی از آناتومی مانند پرده بکارت و مادگی درونی توضیح داده شده و توصیف می شوند(برای مثال شش نمودار از انواع مختلف پرده بکارت برای کمک به تشخیص مشکلات پرده بکارت وجود دارد).
مرحله ۴ - تنگی واژن و نقش عضلات کف لگن
مشکلات مربوط به درد جنسی و نفوذ زن به طور معمول شامل تنگی غیرمعمول کف لگن است. درمان واژینیسموس موثر بر بازآموزی کف لگن برای از بین بردن واکنشهای غیر عادی عضلانی متمرکز است که باعث ایجاد تنگی یا درد می شود. یادگیری نحوه شناسایی، کنترل انتخابی، تمرین و بازآموزی عضلات لگن برای کاهش درد و کاهش تنگی و مشکلات، گامی مهم در درمان واژینیسموس است.
مرحله ۵ - تکنیک های دخول
برای زنان مبتلا به مشکلات دخول یا درد، تکنیک هایی برای اولیه دخول بدون درد ارائه می شود. در این مرحله زنان تکنیک های کنترل عضله را تمرین می کنند، به طوری که اشیاء کوچک (مانند انگشت، تامپون و گوش پاک کن) را به واژن وارد می کنند و به طور کامل تحت کنترل خود عمل می کنند. هرگونه انقباض عضلانی ناخواسته که قبلا ورودی واژن را بسته بود و مانع نفوذ می شد، برطرف می شود. زنان شروع به کنترل کامل بر روی سطح لگن خود می کنند و یاد می گیرند چطور انقباض و شل کردن کف لگن را تحت کنترل بگیرند و تنگی ناخواسته را حذف کنند.
مرحله ۶ - دخول پله پله واژینال
dilator واژن ابزار موثری برای کمک به از بین بردن تنگی لگن ناشی از واژینیسم است. dilator یک وسیله جایگزین برای ایجاد واکنش عضلانی لگن را فراهم می کند. تمرینات dilator موثر در مرحله ۶ به زنان یاد می دهد که چگونه انقباضات غیر دائمی را از بین ببرند و کف لگن را آرام کنند تا به درستی به نفوذ جنسی پاسخ دهند. تمرین های دخول به واژن به زنان اجازه می دهد تا به راحتی به مرحله ای که در آن برای مقاربت بدون درد و ناراحتی آماده می شوند انتقال یابند.
مرحله ۷ - تمرکز حساس و تکنیک هایی برای زوج ها برای کاهش تنش کف لگن
در این مرحله با کمک به گذار به مقاربت بدون درد، این روش تکنیک های تمرکز حواس را برای زوج ها برای کاهش تنش کف لگن و افزایش صمیمیت توضیح می دهد. زوج ها در طول این مرحله شروع به همکاری می کنند، زیرا تمرینات با تمرکز احساسی (کنترل لمسی حساس) و آمادگی برای مقاربت بدون درد با استفاده از تکنیک های مراحل قبلی انجام می شوند. این تمرین ها برای ایجاد اعتماد و درک و کمک در روند برای تنظیم مقاربت کنترل بدون درد طراحی شده است.
مرحله ۸ - تمرین آمادگی قبل از رابطه جنسی
نهایتا آماده سازی برای زوج ها برای انتقال کامل به مقاربت بدون درد، این مرحله آمادگی قبل از رابطه جنسی را تکمیل می کند. زوج ها تمریناتی را انجام می دهند که تنش کف لگن را از بین می برند و آماده انتقال به مقاربت کامل می شوند. آماده سازی و توانایی مدیریت، کنترل و از بین بردن مشکلات درد یا دخول و تمرینات با انتقال نهایی به مقاربت بدون درد کمک می کند.
مرحله ۹ - گذار به مقاربت
گام ۹ تکنیک های مورد استفاده برای از بین بردن مشکلات درد و دخول در هنگام انتقال به مقاربت طبیعی را توضیح می دهد. بسیاری از موضوعات عیب یابی (با نمودارهای پشتیبانی شده) از قبیل موقعیت هایی برای حداکثر کنترل و به حداقل رساندن درد، راهنمایی هایی برای اطمینان از مقاربت راحت تر و … ارائه شده است.
مرحله ۱۰ - دخول بدون درد و لذتبخش
گام نهایی به سوی غلبه بر واژینیسم شامل ورود آلت تناسلی بدون درد یا تنگی است. تمرینات قدم ۱۰ برای آموزش، ایجاد اعتماد و صمیمیت جنسی طراحی شده است و گذار به مقاربت کامل بدون درد را تکمیل میکند. زوج ها می توانند از مقاربت لذت ببرند، برنامه ریزی برای ساخت خانواده بزرگتر را آغاز کنند، و بدون واژینیسم زندگی کنند.

علت واژینیسموس چیست؟
واژینیسم یک شرایط منحصر به فرد است که ممکن است از ترکیب علل فیزیکی یا غیر فیزیکی حاصل شود یا ممکن است به نظر نرسد هیچ علتی داشته باشد.
برای بسیاری از زنان واژینیسم باعث تعجب می شود؛ تنگی بیش از حد، ناراحتی، درد و مشکلات دخول تجربیات ناگهانی در طی اقدامات مقاربت می باشد. درد ناشی از تنگی عضلات اطراف مهبل (عضلات PC ) است. از آنجایی که این اتفاق بدون آگاهی یا کنترل زن رخ می دهد، می تواند بسیار مبهم باشد.
معمولا ریشه واژینیسم ترکیب علل فیزیکی یا غیر فیزیکی است که باعث می شود بدن درد بکشد.
واکنش به درد پیش بینی شده به گونه ای است که بدن به طور خودکار عضلات واژن را تنگ میکند تا خود را از آسیب محافظت کند. نزدیکی ناخوشایند یا دردناک می شود و بسته به شدت این تنگی، دخول ممکن است دشوارتر یا غیرممکن شود. با تلاش در رابطه جنسی، هر ناراحتی ناشی از آن، واکنش را تقویت می کند به طوری که آن را تشدید می کند. بدن درد بیشتر را تجربه می کند و پاسخ به درد افزایش یافته و چرخه درد واژینیسم شروع می شود.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.