۲۳۶۲۳۷
۱۲۸۵
۱۲۸۵

فواید عادت ماهیانه یا پریود؛ چرا قاعدگی مهم است؟

آنقدر نگران درد و رنج ناشی از پریود هستیم که اغلب اوقات، زیبایی آن را فراموش می‌کنیم. در این مقاله برای شما فواید عادت ماهیانه یا پریود را نام می‌بریم.

فواید عادت ماهیانه یا پریود؛ چرا قاعدگی مهم است؟

آنقدر نگران درد و رنج ناشی از پریود هستیم که اغلب اوقات، زیبایی آن را فراموش می‌کنیم. در این مقاله برای شما فواید عادت ماهیانه یا پریود را نام می‌بریم.

در این مقاله می‌خوانید:

 • چرا پریود مهم است؟
 • چرخه قاعدگی منظم چیست؟
 • در مورد پریودهای نامنظم چه کاری می‌توانید انجام دهید؟
 • اول و مهمتر از هم آیا یک چرخه قاعدگی منظم، نشانه سلامتی است؟
 • فواید عادت ماهیانه یا پریود

چرا پریود مهم است؟

توجه به قاعدگی و چک کردن منظم بودن چرخه قاعدگی به ما کمک می‌کند تا بدانیم که هورمون‌ها در شرایط تعادل قرار دارند، یا نه. همچنین کمک می‌کند تا در مورد استخوان‌ها، تیروئید و سلامت متابولیک خود اطلاعات بیشتری کسب کنیم. هنگامی که چرخه قاعدگی خود را درک می‌کنیم، می‌توانیم بهترین روزها را برای برانگیختگی جنسی و لذت بردن از رابطه جنسی و حتی روزهای افزایش انرژی برای ورزش و تناسب اندام را شناسایی کنیم. پریود، ابزاری اساسی برای کمک به ما در تصمیم‌گیری‌های بهداشتی آگاهانه و ایجاد سلامتی عاطفی است.
هر زن، چرخه قاعدگی منحصر به فیزیولوژی خود را دارد . این مقاله به شما کمک می‌کند تا ببینید چگونه چرخه قاعدگی بر شما تاثیر می‌گذارد. به یاد داشته باشید که اگر قرص‌های ضد بارداری مصرف می‌کنید، چرخه قاعدگی به جای هورمون‌های طبیعی توسط قرص تنظیم می‌شود، بنابراین فواید عادت ماهیانه را تجربه نمی‌کنید.

بیشتر بخوانید: حمایت از دختر در دوران پریود

فواید عادت ماهیانه یا پریود؛ چرا قاعدگی مهم است؟

چرخه قاعدگی منظم چیست؟

ما اغلب می‌شنویم که می‌گویند چرخه منظم قاعدگی، 28 روزه است، اما در واقع چرخه منظم، بین 21 تا 36روز است.

اگر از دوره‌های نامنظم رنج می‌برید، بدنتان به شما می‌گوید که ممکن است مشکلی وجود داشته باشد. شاید بهتر باشد به پزشک مراجعه کنید تا ببینید مشکل کجاست.

در مورد پریودهای نامنظم چه کاری می‌توانید انجام دهید؟

اگر از دوره‌های نامنظم رنج می‌برید، بدنتان به شما می‌گوید که ممکن است مشکلی وجود داشته باشد. شاید بهتر باشد به پزشک مراجعه کنید تا ببینید مشکل کجاست.

اول و مهمتر از هم آیا یک چرخه قاعدگی منظم، نشانه سلامتی است؟

اگر پریود شما هر ماه مثل ساعت کار می‌کند، یک نشانه خوب است که سلامت تولید مثل و تعادل هورمونی شما شامل استروژن، پروژسترون و تستوسترون در وضعیت خوبی قرار دارد. اول از همه، پریودهای منظم نشان می‌دهد که بدن شما آماده باردار شدن است ! اما در کنار تولید مثل، ریتم چرخه قاعدگی شما منعکس‌کننده تعادل در سایر عملکردها است.

بیشتر بخوانید: ۵ دلیل افزایش وزن در قاعدگی؛ آیا افزایش وزن طبیعی است؟

فواید عادت ماهیانه یا پریود؛ چرا قاعدگی مهم است؟

1- تعادل هورمونی

قاعدگی منظم به ما می‌گوید که هورمون‌ها در تعادل هستند، در چنین شرایطی، پرانرژی هستید، خوب می‌خوابید و به رابطه جنسی علاقه‌مند می‌شوید. هنگامی که تحت استرس مداوم هستید، هورمون‌های شما از تعادل خارج می‌شوند. بنابراین پریود نامنظم، یکی از اولین راه‌های درخواست کمک است.

هنگامی که تحت استرس مداوم هستید، هورمون‌های شما از تعادل خارج می‌شوند. بنابراین پریود نامنظم، یکی از اولین راه‌های درخواست کمک است.

2- سلامت استخوان

تعادل طبیعی بین هورمون‌های جنسی استروژن، پروژسترون و تستوسترون می‌تواند شما را مطمئن کند که از سلامت استخوان برخوردارید. همچنین بین سایر هورمون‌های مهم مثل انسولین، تیروئید، پاراتیروئید و هورمون‌های استرس، تعادل وجود دارد.

3- عملکرد تیروئید

تیروئید که به طور مرکزی بین مغز و بقیه بدن واقع شده، مانند «ایستگاه انتقال» عمل و میزان عملکرد هر سلول و غده موجود در بدن از جمله رشد، ترمیم و متابولیسم را کنترل می‌کند. هنگامی که تیروئید شما کم‌کار است، می‌تواند به خستگی، افزایش وزن، افسردگی و کلسترول بالا منجر شود. اگر تیروئید شما سالم باشد و درست کار کند، دوره‌های شما بسیار منظم خواهد بود.

بیشتر بخوانید: کم کاری تیروئید در زنان، چه عوارضی دارد؟

فواید عادت ماهیانه یا پریود؛ چرا قاعدگی مهم است؟

فواید عادت ماهیانه یا پریود

برخی از خانم‌ها در طول دوره پریود، گرفتگی و درد را تجربه می‌کنند، برخی از آن‌ها دچار نوسانات خلقی می‌شوند، برخی اشتهایشان افزایش می‌یابد و پرخوری می‌کنند، در حالی که برخی دیگر به مدت هفت روز کاملا خونریزی دارند. اما واقعیت علمی این است که در کنار همه این دردسرها، پریود فوایدی هم دارد. بنابراین بهتر است کمی وقت بگذاریم و بفهمیم چرا قاعدگی مهم است.

1- ایجاد پیوند خواهری و نزدیک کردن زن‌ها به یکدیگر

اگر جزو گروهی هستید که هر ماه، سندروم پیش از قاعدگی را که شامل سردرد، درد، حالت تهوع و تغییرات خلقی است، تجربه می‌کنید اولین فایده پریود، چندان چنگی به دلتان نخواهد زد. برخی معتقدند که پریود، یک عامل پیوند بین خانم‌ها است. سلام! من هم مثل تو پریودم. من هم دردهایی را که تجربه می‌کنی، تجربه می‌کنم ، بیا با هم درباره این دردها مشترکی حرف بزنیم. و این دردهای مشترک، زن‌ها را به یکدیگر نزدیک، یا به عبارتی، پیوند خواهری ایجاد می‌کند.
گفتم که اولین فایده‌ای که برای پریود نام می‌برند، در مقابل سختی‌هایش واقعا هیچی نیست.

بیشتر بخوانید: خونریزی دوران قاعدگی، چه مقدار باید باشد؟

فواید عادت ماهیانه یا پریود؛ چرا قاعدگی مهم است؟

2- شما را از شرایط سلامتی‌تان آگاه می‌کند

قاعدگی به همان اندازه یک فرآیند طبیعی است که خود طبیعت هست. قاعدگی، روش بدن شما برای گفتن این موضوع است که اوضاع دقیقا به همان شکلی که باید، کار می‌کند. از طرف دیگر، پریودهای نامنظم هم در مورد بدن ما و آنچه می‌توانیم برای مراقبت بهتر از خودمان انجام دهیم، چیزهای زیادی به ما می‌گوید.

قاعدگی، روش بدن شما برای گفتن این موضوع است که اوضاع دقیقا به همان شکلی که باید، کار می‌کند.

3- کمک می‌کند شرایط جنسی خود را درک کنید

به این دلیل که بدن ما در دوران قاعدگی تغییرات نامرئی مختلفی را پشت سر می‌گذارد، در شرایط و احساس جنسی فردی ما هم تاثیرگذار است . این الگو به ما کمک می‌کند تا درک و تعیین کنیم که چگونه بدنمان نسبت به یک فعالیت جنسی احتمالی واکنش نشان می‌دهد.

بیشتر بخوانید: چیزهایی که در پریود به دخترتان نباید بگویید

فواید عادت ماهیانه یا پریود؛ چرا قاعدگی مهم است؟

4- راهی برای بهتر مدیریت کردن روحیه است

تقریبا همه ما نوسانات خلقی ناشی از قاعدگی را تجربه کرده‌ایم، شرایطی که در آن بی‌دلیل گریه کرده‌ایم، فریاد زده‌ایم، اشک ریخته‌ایم و حسابی از کوره در رفته‌ایم. در این شرایط از خودمان می‌پرسیم: «واقعا چرا داد می‌زنم؟» «چرا گریه می‌کنم؟» اما با کمی دقت و توجه به چرخه ماهانه قاعدگی، می‌توانیم درک کنیم که نوسانات خلقی ما واکنش‌هایی است به تغییراتی که در بدن در حال انجام است. پریود به ما کمک می‌کند تا بدانیم که این نوسانات، طبیعی است و ما غیر منطقی، بداخلاق یا بهانه‌گیر نیستیم!

5- بهترین بهانه برای مراقبت از خود است

قبول کنید که بسیاری از ما چندان از خودمان مراقبت نمی‌کنیم و خومان را در اولویت قرار نمی‌دهیم. ما همیشه بهانه یا کار دیگری پیدا می‌کنیم که مراقبت از خودمان را به عنوان اولویت دوم، سوم و حتی آخر در نظر بگیریم. با این اوصاف، قاعدگی و شرایطی که برای بدن به وجود می‌آورد طبیعی‌ترین روش بدن برای تاکید بر این موضوع است که: بس کن! حالا زمان استراحت فرا رسیده! تو باید استراحت کنی. و کیست که نداند حداقل در یک تا سه روز اول خونریزی پریود، ما به شدت به استراحت نیاز داریم .

پیشنهاد ویژه نی نی بان: آشنایی با پزشکان متخصص زنان و زایمان

فواید عادت ماهیانه یا پریود؛ چرا قاعدگی مهم است؟

خلاصه

هر بار که از دردهای پریود به سطوح آمدید، این مقاله را دوباره بخوانید تا با فواید عادت ماهانه آشنا شوید، فوایدی مانند آشنا شدن با دوره برانگیختگی جنسی، اطمینان از سلامت استخوان‌ها و عملکرد صحیح تیروئید. بجز همه این‌ها دوره پریود، زمانی است که بدنتان به شما می‌گوید استراحت کن و چاره‌ای ندارید جز این‌که از او اطاعت کنید.

برای یافتن متخصصان مورد نظر خود به کلینیک نی نی بان سر بزنید.

منبع: nuawoman

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.