۱۸۰۵۰۴
۲۴۵۷
۲۴۵۷
پ

عفونت گوش نوزاد، راه تشخیص چگونه است؟

عفونت گوش کودکان زمانی اتفاق می افتد که مایعی در گوش میانی گیر کرده و با باکتری یا ویروس آلوده شده باشد.

اخیرا متوجه شدم که پسر ۸ ماهه ام در گوش راستش احساس درد دارد. این نا آرامی زیاد او توجه من را به خودش جلب کرد.
آیا او می خواهد دندان در بیاورد؟ و یا اینکه (به گوشش دست می زد.) یا می تواند نشانه ای از یک عفونت گوش باشد که باعث ایجاد درد و ناراحتی در گوش او شده است؟ او فقط سرماخوردگی داشت، بنابراین تصمیم گرفتم با مطب متخصص اطفال تماس بگیرم. پرستار پیشنهاد کرد برای معاینه او را پیش پزشک ببرم.
نتیجه این بود که فرزندم عفونت گوش نداشت. زمانی که دوباره وضعیت را با خودم مرور کردم با خودم گفتم آیا هر زمانی که به گوشش دست می زند باید دستش را بکشم؟این تا حدی افراطی به نظر می رسید.اما اگر اشتباه کرده باشم چه؟اگر عفونت گوش داشته باشد چه ؟پس تصمیم گرفتم درباره ی علایم عفونت گوش کودکان بیشتر بدانم و مطالب زیر را در مورد این بیماری یاد گرفتم:
دکتر مارگارتا کسلبرنف رئیس بخش گوش و حلق و بینی بیمارستان پیتزبورگ می گوید : عفونت گوش یکی از رایج ترین علت بیماری در کودکان غیر از سرما خوردگی است.بیشتر از ۸۰% کودکان تا سه سالگی درگیر عفونت گوش می شوند.بیش از نیمی از این تعداد در سن ۶ -۲۴ ماهگی قرار دارند.

چرا کودکان مبتلا به عفونت گوش می شوند؟
ابتدا یک توضیح سریع: عفونت گوش کودکان زمانی اتفاق می افتد که مایعی در گوش میانی گیر کرده و با باکتری یا ویروس آلوده شده باشد. این اتفاق به احتمال زیاد زمانی رخ می دهد که شیپور استاش مسدود شده است.
توضیحات :
(گوش میانی بوسیله لوله باریکی که شیپور یا لوله استاش (Eustachian tube) نامیده می‌شود به پشت بینی متصل شده‌است. لوله استاش همراه با گوش میانی فشار هوا را بر هر دو طرف پرده گوش متعادل می‌کنند.)
به طور معمول، این انسداد ناشی از تورم یا گرفتگی به دلیل سرما خوردگی رخ می دهد، به همین دلیل یک عفونت گوش اغلب به دلیل سرما ایجاد می شود. آلرژی نیز می تواند التهاب ایجاد کند و کار شیپور استاش را مختل سازد.
عامل مهم دیگر شکل آناتومی است. شیپور استاش کودک کوتاه تر است، زاویه کوچکتر و انعطاف پذیری بیشتری نسبت به افراد بالغ دارد که بدان معنی است که سیالات و میکروب ها بیشتر در گوش میانی به دام می افتند. علاوه بر این، سیستم ایمنی کودک هنوز در حال رشد است و کامل نشده است، بنابراین مبارزه با میکروب ها و ویروس ها برای او سخت تر از افراد بزرگسال است.

چگونه پدر و مادر می توانند عفونت گوش کودکان را شناسایی کنند؟
دکتر مکس م. آوریل، رئیس کمیته آکادمی گوش و حلق و بینی آمریکا می گوید: از آنجا که نوزادان و کودکان نوپا هنوز نمی توانند از زبان استفاده کنند تا احساس خود را بیان کنند، توضیح عفونت گوش برایشان مشکل است. بچه های بزرگتر می توانند بیایند و بگویند "مامان گوشم درد می کنه". یک نوزاد نمی تواند این کار را انجام دهد.

والدین باید در مورد علایم عفونت گوش کودکان چه عکس العملی داشته باشند؟
دکتر آوریل می گوید: به طور کلی، تب کودک بیش از 102 درجه فارنهایت می تواند یکی از نشانه های عفونت گوش در یک کودک نو پا باشد . کشیدن گوش نشانه ی قابل اعتمادی نیست، اما عفونت های گوش دردناک است، بنابراین گریه های بیشتر کودک می تواند نشانه ای از آن باشد. همچنین، کودک شما به دلیل فشار روی شیپور استاش، درهنگام خوابیدن بیشتر احساس ناراحتی می کند. سایر شاخص های عفونت گوش می تواند شامل مشکل خواب، کاهش اشتها، استفراغ یا اسهال باشد و شما ممکن است متوجه شوید که فرزندتان به خوبی نمی شنود ؛ او نمی تواند به صداهای اطرافش مانند قبل پاسخ دهد. آرامش خود راحفظ کنید - شنوایی او بعد از اینکه عفونت و مایع درون گوش از بین رفت بهبود می یابد.
یک علامت هشدار: خارج شدن مایع یا ترشح از گوش می تواند نشانه ی سوراخ شدن پرده ی گوش باشد . اگر مایع درون گوش به پرده فشار بیاورد می تواند باعث سوراخ شدن پرده گوش شود و برای کودک ایجاد درد و نا آرامی کند. این مساله جدی نیست و خودش به مرور زمان ترمیم خواهد شد.

چه آنتی بیوتیک هایی برای عفونت گوش کودکان لازم هستند؟
اگر چه آنتی بیوتیک ها اغلب برای درمان عفونت گوش استفاده می شوند، اما آخرین نظریه علمی این است که پد های تجویزی موثر هم می توانند موثر واقع شوند. دکتر الن مری فریدمن، نویسنده "آسیب گوش من" می گوید: "با علم امروز ۸۰% بچه ها بدون آنتی بیوتیک بهبود می یابند." زیرا یک سوم از عفونت گوش توسط ویروس ها ایجاد می شود که به آنتی بیوتیک ها پاسخ نمی دهند. و برخی از عفونت های ناشی از باکتری ها به خودی خود بهبود می یابند. علاوه بر این، تجویز دوزهای تکراری از آنتی بیوتیک ممکن است نادرست باشد، زیرا می تواند رشد باکتری های مقاوم را تحریک کند، که خودش مشکل بزرگ دیگری است.دکتر فریدمن می گوید : این که کودک شما باید آنتی بیوتیک مصرف کند یا نه به چند عامل از جمله سن و شدت علائم بیماری بستگی دارد. تجویز کردن آنتی بیوتیک برای نوزادان و کودکان نوپا که عفونت گوش دارند رایج است. برای کودکان کمتر از ۲ سال، تقریبا همه موافقند که باید آنتی بیوتیک مصرف شود. دکتر آوریل می گوید در کودکانی که نمی توانند خوب صحبت کنند و بگویند که گوششان درد می کند وضع بدتر می شود زیرا به عوارض بیشتری از عفونت گوش از قبیل کاهش شنوایی و یا مشکلات دیگر مبتلا می شوند.
دکتر فریدمن می گوید در بچه های بالاتر از ۲ سال ، که علائم خفیف دارند و پزشک درباره ی عفونت گوش آنها اطمینان ندارد از روش دیگری استفاده می کند. اگر فرزند پیش دبستانی شما خیلی تب بالایی نداشته و بسیارحساس هم نباشد پزشک ممکن است تصمیم بگیرد که ۴۸ تا ۷۲ ساعت صبر کنید تا ببینید آیا مشکل به خودی خود رفع خواهد شد.
دکتر کسلبرنت اضافه می کند، "کودک شما الزاما نباید در مدت دو تا سه روز به حالت طبیعی بازگردد، اما علائم او باید بهبود یافته باشد." اگر علایم بهبود پیدا نکرد، پزشک از شما می خواهد دوباره صبر کنید یا نسخه تجویز آنتی بیوتیک را به شما ارائه می دهد. احتمال دارد که فرزند شما در نهایت آنتی بیوتیک مصرف کند، پزشک متخصص اطفال احتمالا یک هفته بعد پیگیری انجام می دهد تا اطمینان حاصل کند که این عفونت از بین رفته است. در اغلب موارد، عفونت گوش در پیشینه کودک شما باقی می ماند و او دیگر از نظر عفونت گوش وضعیت خیلی بدی پیدا نخواهد کرد.
با این حال، برای کودکان مبتلا به عفونت های گوش مزمن، ممکن است پزشک شما یک متخصص گوش و حلق و بینی را معرفی کند. در روند درمان عفونت در بعضی از کودکان مایع می تواند در وسط گوش باقی بماند. این مایع نه تنها یک کودک را برای عفونت گوش مستعد می کند، بلکه می تواند برای تکلم او هم مشکل ایجاد کند.دکتر فریدمن می گوید : اگر کودک شما بیشتر ۵ یا ۶ بار در سال به عفونت گوش مبتلا می شود و یا مایع پشت پرده بیش از سه ماه در گوشش مانده است استفاده از تیوپ در گوش می تواند برایش مفید باشد.

آیا عفونت های گوش کودکان قابل پیشگیری است؟
هیچ تضمینی وجود ندارد، اما شما می توانید این مراحل را برای کاهش احتمال ابتلای فرزندتان انجام دهید.
تغذیه با شیر مادر ، مطالعات نشان می دهد که با شش ماه تغذیه انحصاری با شیر مادر می توان یک کودک را بیشتر محافظت کرد.
سیگار نکشید و در معرض دود سیگار قرار نگیرید. "سیگار موهای کوچکی که شیپور استاش را کنترل می کنند، فلج می کند.دکتر فریدمن می گوید : هنگامی که این اتفاق می افتد، مخاط از فضای میان گوش برداشته نمی شوند ، و خطر ابتلا به عفونت را افزایش می دهند.
فرزندتان را واکسینه کنید. یک مطالعه در سال 2007 در مجله منتشر شد که واکسن Pediatrics Prevnar کودک را از باکتری های پنوموکوک که می تواند باعث عفونت گوش، مننژیت و سایر بیماری ها شود محافظت می کند. این مطالعه نشان داد که Prevnar به کاهش تعداد نوزادان و کودکان نوپا که عفونت های مکرر گوش می گیرند،کمک می کند. این واکسن تنها برای نوع به خصوصی از باکتری مفید است. دکتر فریدمن می گوید، این واکسن می تواند ایده خوبی باشد.
دکتر کستبرنت می گوید : در مراقبت های روزانه وسواس نداشته باشید. کودکانی که در مراقبت های زیاد قرار دارند بیشتر احتمال ابتلا شدن دارند. با این حال بچه هایی که سرما خورده اند و یا بیماری های دیگری دارند بیشتر در معرض عفونت گوش قرار دارند.
دکتر فریدمن می گوید : اجازه ندهید درحالیکه فرزندتان دراز کشیده است از یک بطری یا ظرف سوپ خوری چیزی بنوشد،. در زمان نوشیدن باید سرش از معده اش بالاتر قرار بگیرد، در نتیجه مایع نمی تواند از شیپور استاش به گوش میانی جریان یابد.
دکتر فریدمن می گوید : مواظب آلرژی ها باشید. "اگر شما فکر می کنید آلرژی ها می توانند برای کودک شما عفونت گوش ایجاد کنند، با حذف بسیاری از موارد آلرژیک از خانه می توانید به کودکتان کمک کنید." به عنوان مثال، مانع از ورود حیوانات خانگی به محل خواب کودک شوید و تا حد ممکن خانه را از گرد و غبار تمیز کنید ، پر و پشم را هم از اطرافش دور نگه دارید.

چگونه می توانم درد گوش کودکم را کاهش دهم؟
دکتر الن فریدمن می گوید : برای کاهش ناراحتی عفونت گوش کودک ، متخصص اطفال ممکن است استامینوفن یا ایبوپروفن را توصیه کند. اما از استفاده قطره های گوش بدون اجازه ی پزشک خودداری کنید زیرا اگر پرده گوش سوراخ شده باشد باعث صدمه زدن به آن خواهد شد.
تا حد ممکن از پروازهای هوایی اجتناب کنید زیرا تغییر فشار هوا ممکن است باعث بیشتر شدن درد یا پاره شدن پرده ی گوش شود.
پ
منبع: کودک تک

محتوای حمایت شده

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.