۲۲۵۹۵۵
۲۳۳۰
۲۳۳۰

سلامت روان کودک، عوارض مواد افزودنی

مواد افزودنی همیشه اسمش برای همه حاوی زنگ خطر بوده اما مطمئنا هیچ کس دقیقا نمی داند که مواد افزودنی چه مشکلاتی می تواند ایجاد کند.

مواد افزودنی همیشه اسمش برای همه حاوی زنگ خطر بوده اما مطمئنا هیچ کدوممون دقیقا نمی دونیم که مواد افزودنی چه مشکلاتی می تونن ایجاد کنن.کودکان از بزرگسالان آسیب پذیرتر هستن و هرچیزی بیشتر روی اون ها میتونه اثرش رو بذاره .تنقلات مانند اسمارتیز، پاستیل ، نوشابه ها و ابمیوه ها ، ژله ها و خیلی چیزای دیگه که بچه عاشقشون هستن و در کنار اینکه خیلی خوشمزه و جذابن ، مضر هم هستن.حالا جالب اینجاست که علاوه بر اینکه شیرینی زیادشون میتونه آسیب رسون باشه محققین دریافتند که مواد افزودنی و رنگ ها می تونن در خلق و خوی کودکان اثر منفی بذارن .

اثر مواد افزودنی بر خلق و خوی کودکان
این ۲۴ ماده افزودنی غذایی رایج ممکنه اضطراب و افسردگی را در کودکان افزایش بده.خیلی مهمه که به کودکتون چه چیزی میدید که بخوره .مواد غذایی سالم میتونه تضمین کنه که کودک آینده ی سالمی داره .پس از کودکی به هرچیزی که به کودکتون میدید بخوره توجه کنید.تحقیقاتی انجام شده که توی اون تحقیقات به این نتیجه رسیدن که یکسری مواد غذایی میتونن روی خلق و خوی کودک تاثیر منفی بذارن.
این تحقیقات نشان داده که مواد افزودنی غذایی که در صدها غذای کودک و نوشیدنی استفاده میشه ، می تونه موجب خلق و خوی و رفتارهای مخل در کودکان بشه.این تحقیقات در واقع همه ی شک و شبهات مربوط به تاثیر مواد غذایی تنقلاتی کودکان را رفع میکنه و مضر بودن آن ها را تایید می کنه.رنگ آمیزی در محصولاتی مانند اسمارتیز، ژله ها و نوشیدنی های گازدارمیتونه باعث تغییر رفتار در یک چهارم کودکان نوپا بشه.
تحقیقات روی گروهی از کودکان سه ساله نشان داده که هنگام نوشیدن آب میوه با دوز رنگ و مواد نگهدارنده ، احتمال تمرکز ، از دست دادن روحیه ، قطع ارتباط دیگران و تلاش برای خوابیدن بسیار بیشتره.
به دنبال این مطالعه ، محققین دریافتند که 200 غذای کودک و نوشیدنی حاوی یک یا چند ماده افزودنیه که توسط این تحقیق زیر سوال رفته.
کمیسیون خواستار حذف مواد افزودنی از غذاها و نوشیدنی های روزمره کودکان است. حتی کودکانی با نداشتن سابقه ی بیش فعالی میتونن تحت تاثیر قرار بگیرن.با حذف رنگ های غذایی و مصنوعی همه ی کودکان نفع می برند.
در واقع توی این تحقیقات به این نتیجه رسیدن که بین رنگ های غذایی و مواد نگهدارنده رابطه ی مستقیم وجود داره و موجب تغییر در روحیه و رفتار کودکان میشه.

تغییر در رفتار کودکان با تغیییر در مصرف مواد افزودنی
گروهی متشکل از ۲۲۷ کودک سه ساله در یک تحقیق مربوط کشور انگلیس شرکت کردند.در این تحقیق به مدت دو هفته کودکان یک آب میوه روزانه با دوز ۲۰ میلی گرم رنگ مصنوعی و ۴۵ میلی گرم ماده نگهدارنده می نوشیدند که این میزان برابر یا کمتر از حد مجاز است. مواد افزودنی آزمایش شده رنگ های غذایی مصنوعی تارتازین E۱۰۲ ، Sunset Yellow E۱۱۰ ، Carmoisine E۱۲۲ ، Ponceau ۴R E۱۲۴ و نگهدارنده سدیم بنزوات E۲۱۱ بودن. به هر پنج نفر به طور همزمان یک نوشیدنی داده شد.
برای دو هفته دیگر کودکان آب میوه ای نوشیدند که از لحاظ ظاهری یکسان بود اما فاقد مواد افزودنی بود. والدین گزارش های جالبی رو برای ارزیابی رفتار کودک خود ارائه دادن که نشان میداد که چقدر حذف مواد افزودنی تونسته موثر باشه.از جمله ی این تغییرات میشه مواد زیر رو نام برد :
قطع شدن سرو صدای بی مورد کودک
حذف یا کمتر شدن دست یا پا زدن با اشیا
م شدن ایجاد مزاحمت برای دیگران
رفع مشکل در آرامش در خواب
افزایش تمرکز
بهبود خلق و خو
در این گزارش آمده است که نتایج نشان داد که رنگهای غذایی مصنوعی و نگهدارنده بنزوات سدیم "تأثیرات اساسی" بر رفتار دارند.
دانشمندان نتیجه گرفتند که با حذف رنگها و مواد افزودنی از رژیم غذایی آنها می توان تغییرات قابل توجهی در رفتار بیش فعالی کودکان ایجاد کرد.
یافته ها حاکی از آن است که منافع این کودکان برای همه کودکان حاصل میشه و نه فقط برای کسانی که قبلاً بیش فعالی نشان داده اند یا در معرض واکنش های آلرژیک هستند.
کمیسیون غذا خواستار ممنوعیت افزودنی ها است و می گوید رنگ های آزمایش شده برای محافظت از کودکان در کشورهای دیگر محدود شده است.

تاثیر مواد افزودنی بر کودکان
تحریک پذیری
طغیان مزاج
سرپیچی و مخالفت
بی قراری
دشواری در خواب رفتن
از اصلی ترین تأثیرات رفتاری مواد افزودنی است. اما والدین به ندرت متوجه می شوند که مواد شیمیایی غذایی می تواند با بسیاری از تأثیرات دیگر از جمله مشاجره با خواهر و برادر ، ایجاد صداهای گوش خراش و بی مورد ، تأخیر در گفتار ، اضطراب ، افسردگی یا مشکل در تمرکز همراه باشه. کودکان بدون افزودنی معمولاً آرام تر ، شادتر و همکاری بیشتری دارند.
بثورات ، سردرد ، شب ادراری ، معده درد ، یبوست یا آسم نیز می تواند مشکلاتی باشد که مواد افزودنی ایجاد می کنند. والدین کودکان آسم معمولاً نمی دانند که مواد نگهدارنده سولفیت در غذاهایی مانند میوه های خشک ، سوسیس ، مواد مغذی و برخی از نوشیدنی های میوه ای می توانند مجاری تنفسی را تحریک کنند.

پس چه تنقلاتی می توان به کودک داد ؟
برچسب مواد تشکیل دهنده را بخوانید. نان بدون مواد نگهدارنده انتخاب کنید. ماست ، بستنی و آب نبات مانند کارامل و تافی بدون رنگ بخرید. چیپس ، کراکر و رشته فرنگی ساده را به جای طعم دهنده انتخاب کنید فرزندان خود را به خوردن آب به عنوان نوشیدنی اصلی خود تشویق کنید.

پاستیل هم مواد مضر و افزودی دارد؟
پاستیل ها خیلی ظاهر جذابی دارن و خیلی هم خوشمزه هستن .رنگ ها و طعم های گوناگونی دارن و به جز بچه ها ، بزرگسالان رو هم به خودشون جذب می کنن.اما همیشه شک و شبهه هایی در مورد پاستیل وجود داره که چقدر مفید یا چقدر مفید هستن ؟
خواص پاستیل
پاستیل از ژلاتین درست شده و ماده ی اصلی برای درست کردن پاستیل است .ژلاتین منبع کلاژنه و حاوی مقادیر بسیار زیاد پروتئینه.ژلاتین خواص زیادی داره که می توان موارد زیر را برای آن نام برد :
خاصیت ضدالتهابی دارد
دردهای مفصلی را کاهش می دهد
از پوکی استخوان جلوگیری می‌کند
به تقویت پوست، مو و ناخن کمک میکنه
بر عملکرد سیستم ایمنی بدن تاثیر بسزایی دارد.
به همین دلیل، اغلب کارشناسان تغذیه معتقدند ژلاتین موجود در پاستیل، می تواند به نوبه ی خود برای انسان مفید باشد.
به طور کلی، ژلاتین دارای 84 تا 90 درصد پروتئین، 1 تا 2 درصد نمک‌های معدنی و 8 تا 15 درصد آب است، به همین دلیل منبعی سرشار از پروتئین به شمار می‌رود. درنتیجه با خوردن پاستیل می‌توان بخشی از پروتئین مورد نیاز بدن را تامین کرد.

اما چرا پاستیل میتونه مضر باشه؟
همانطور که گفتیم مواد افزودنی در خوراکی ها و تنقلات میتونه موجب بیش فعالی کودکان ، پرخاشگری ، شب ادراری ، اختلال یادگیری و کاهش هوش بشن .پاستیل هم از این قاعده مستثنی نیست و قطعا مواد افزودنی و شکر فراوان و طعم دهنده در آن استفاده میشه به همین دلیل خیلی از متخصصین غذا خوردن پاستیل را برای کودکان منع می کنند یا توصیه می کنند که مصرف به صورت حداقلی باشد.

پس چه نوع پاستیلی بخوریم؟
پاستیل ها اگر با مواد طبیعی و رنگ های طبیعی خوراکی درست شده باشند نمی توانند اثرات مضر زیادی داشته باشن .
باید همه ی رنگ های پاستیل صددرصد طبیعی باشن .مثلا در ساخت بعضی از پاستیل ها برای ساخت رنگ زرد از زردچوبه استفاده می کنن ، برای درست کردن رنگ سبز از کلروفیل برگ گیاه استفاده می کنن.از پاپریکای فلفل دلمه ای برای درست کردن رنگ نارنجی استفاده می کنن و اینطوری کاری میکنن که بتونن مواد مضر پاستیل رو به حداقل برسونن.

چه مواد غذایی را می توان جایگزین تنقلات صنعتی کرد؟
به مادران توصیه میشه از میوه ها و آب میوه های طبیعی ، شیر ، شکلات ها و کیک های خانگی برای تنقلات کودکانشان استفاده کنند.شما مادر عزیز میتونید کیک ها و شکلات ها رو خودتان در خانه درست کنید.
و از مواد و تنقلات صنعتی در مواقع تشویق استفاده کنید و به آن ها را به ندرت به کودکانتان بدهید.عادت های خوب غذای ایجاد کردنی هستند ، کودکان عادت های خوب و بد را از پدر و مادرشان یاد می گیرند .

بهترین نوشیدنی برای کودکان چیست؟
بهترین نوشیدنی برای کودک آب است و سعی کنید در وعده های غذایی و میان وعده ها به کودکتان آب بدهید.
کودکان به نوشیدنی های شیرین مانند نوشیدنی های پاپ ، نوشیدنی های ورزشی ، شیر شیرین ، نوشیدنی سویا غنی شده شیرین ، آب میوه 100٪ ، نوشیدنی های میوه ای و نوشیدنی های با طعم میوه که از پودرها یا کریستال تهیه شده اند ، احتیاج ندارند.
تمام آب میوه ها از جمله آب میوه ۱۰۰٪ دارای قند زیاد و فیبر کمی هستند. در عوض میوه کامل را به کودک خود پیشنهاد دهید.

ایده های میان وعده ی سالم برای کودکان
غلات سبوس دار یا بلغور جو دوسر با شیر
تکه هایی از گوشت گاو ، مرغ یا توفو و سبزیجات پخته شده نرم به اندازه لقمه
اسموتی های میوه ای شیر یا ماست در یک فنجان باز
ماست ساده با تکه های میوه تازه نرم
سس سیب با کراکر یا روتی کامل
مکعب پنیر رنده شده یا کوچک با کراکرهای غلات کامل
یک کلوچه کوچک غلات کامل با میوه های تازه
مقدار کمی مغز مهره یا کره دانه به نازک روی کراکرهای غلات پخش می شود
آووکادو را روی نان تست کامل غلات خرد کنید
ماست و پیازهای میوه ای
مثلث نان پیتای سبوس دار و غوطه وری
با این میان وعده های میتونید مطمین باشید که کودکتون غذاهای سالم تغذیه می کنه و در نتیجه میتونه از نظر جسمی و روحی و روانشناسی سالم تر زندگی کنه.

کدام یک از مواد افزودنی را باید در وراکی کودکان جستجو کنیم؟
رنگهای مصنوعی
در شیرینی ها ، نوشیدنی ها ، غذاهای آماده ، غلات و بسیاری از غذاهای فرآوری شده
۱۰۲ تارتازین
104 کینولین زرد
۱۰۷ زرد ۲G
110 غروب آفتاب زرد
۱۲۲ آزوروبین
123 آمارانت
۱۲۴ پونسو قرمز
127 اریتروسین
۱۲۸ قرمز ۲G
129 allura قرمز
۱۳۲ ایندگوتین
133 آبی درخشان
۱۴۲ سبز S
151 سیاه درخشان
۱۵۵ شکلات قهوه ای رنگ طبیعی
160b آناتو (در ماست ، بستنی ، ذرت بو داده ، و غیره 160a یک جایگزین مطمئن است)

مواد نگهدارنده
مواد نگهدارنده ۲۰۰-۲۰۳ سوربات (در مارگارین ، انواع شیرینی ، کیک ، محصولات میوه ای)
210-213 بنزوات (در آب میوه ها ، نوشابه ها ، مواد مغذی ، شربت ها ، داروها)
۲۲۰-۲۲۸ سولفیت (در میوه های خشک ، نوشیدنی های میوه ای ، سوسیس ، و بسیاری دیگر)
280-283 پروپیونات (در نان ، شیپور ، محصولات نانوایی)
۲۴۹-۲۵۲ نیترات ، نیتریت (در گوشت های فرآوری شده مانند ژامبون)
آنتی اکسیدان های مصنوعی ، در مارگارین ، روغن های گیاهی ، غذاهای سرخ شده ، تنقلات ، بیسکویت و غیره
تقویت کننده های طعم - در کراکرهای با طعم ، تنقلات ، غذاهای آماده ، رشته فرنگی فوری ، سوپ ۶۲۱ MSG ۶۲۷ ، ۶۳۱ ، ۶۳۵ دی سدیم اینوزینات ، سدیم گوانیلات ، ریبونوکلئوتیدها
غذای ما در چند دهه اخیر به شدت تغییر کرده است و جای تعجب نیست که رفتارهای مربوط به غذا و مشکلات یادگیری در کودکان در حال افزایش است. برخلاف آنچه بسیاری از والدین فکر می کنند ، مواد افزودنی مقصر مشکلات رفتاری هستند. واکنش ها به دوز مربوط میشن ، بنابراین هرچه مواد افزودنی بیشتر کودکان بخورند ، بیشتر تحت تأثیر قرار می گیرند.
اکنون مواد افزودنی به طور گسترده ای در غذاهایی مانند نان ، کره ، کراکر ، ماست ، آب میوه و نوشیدنی ها استفاده میشه. والدینی که می گویند "ما غذای سالم می خوریم" نمیدنن بسیاری از مواد غذایی ای که می خورن حاوی مواد افزودنی هستن.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.