۲۲۸۵۵۴
۴۱۱۷
۴۱۱۷

راه های درمان سردرد میگرنی چیست؟

اگر شما هم جزو گروهی هستید که از سردردهای میگرنی رنج می‌برید، شاید مطالعه این مقاله که راه های درمان سردرد میگرنی در آن نام برده شده، بتواند به شما کمک کند.

راه های درمان سردرد میگرنی چیست؟

اگر شما هم جزو گروهی هستید که از سردردهای میگرنی رنج می‌برید، شاید مطالعه این مقاله که راه های درمان سردرد میگرنی در آن نام برده شده، بتواند به شما کمک کند.
راه های درمان میگرن با هدف توقف علائم و جلوگیری از حملات آینده انجام می‌شود.

در این مقاله می‌خوانید:

 • راه های درمان سردرد میگرنی
 • داروهایی برای تسکین
 • درمان های خانگی میگرن و سبک زندگی
 • راه های غیر سنتی درمان سردرد میگرنی


راه های درمان سردرد میگرنی
داروهای مورد استفاده برای مبارزه با میگرن به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند:

۱- داروهای مسکن میگرن
این نوع داروها که به عنوان درمان حاد یا سقط‌کننده هم شناخته می‌شوند، باید حین حملات میگرنی مصرف شوند و برای توقف علائم میگرن طراحی شده‌اند.

2- داروهای پیشگیرانه از میگرن
این نوع داروها باید به طور منظم و اغلب به صورت روزانه برای کاهش شدت یا دفعات میگرن مصرف شوند.
انتخاب‌های درمانی شما به تعداد و شدت سردردهای‌تان، این‌که آیا با سردردتان حالت تهوع و استفراغ دارید، سردردهای شما چقدر ناتوان‌کننده هستند و سایر شرایط پزشکی‌تان بستگی دارد.


راه های درمان سردرد میگرنی چیست؟
داروهایی برای تسکین
داروهایی که برای تسکین درد میگرن استفاده می‌شوند، اگر هنگام بروز اولین علائم میگرن و به محض شروع علائم و نشانه‌های میگرن استفاده شوند، بهترین نتیجه را می‌دهند.
داروهایی که می‌توان برای درمان از آن‌ها استفاده کرد، عبارتند از:

۱- مسکن‌ها
این مسکن‌ها شامل آسپرین یا ایبوپروفن است. اگر مصرف این داروها بیش از حد طول بکشد، ممکن است باعث سردرد ناشی از مصرف بیش از حد دارو و احتمالا زخم و خونریزی در دستگاه گوارش شود.
داروهای تسکین‌دهنده میگرن که شامل کافئین، آسپرین و استامینوفن (اکسدرین میگرن) است ممکن است مفید باشد، اما معمولا فقط در برابر درد خفیف میگرنی مفید است.

بیشتر بخوانید: درمان میگرن با بوتاکس چگونه است؟

۲- تریپتان‌ها
داروهای تجویزی مانند سوماتریپتان برای درمان میگرن استفاده می‌شوند چون مسیرهای درد را در مغز مسدود می‌کنند. این داروها به صورت قرص، تزریق یا اسپری بینی مصرف می‌شوند و می‌توانند بسیاری از علائم میگرن را تسکین دهند.
آن‌ها ممکن است برای افرادی که در خطر سکته مغزی یا حمله قلبی هستند، ایمن نباشند.


راه های درمان سردرد میگرنی چیست؟
۳- دی هیدروآرگوتامین
این دارو که به صورت اسپری یا تزریق بینی موجود است، زمانی تاثیر می‌کند که اندکی پس از شروع علائم میگرن مصرف شود.
عوارض جانبی آن می‌تواند شامل بدتر شدن استفراغ و حالت تهوع ناشی از میگرن باشد.
افراد مبتلا به بیماری عروق کرونر، فشار خون بالا، یا بیماری کلیوی یا کبدی باید از دی هیدروآرگوتامین اجتناب کنند.

4- لزمیدیتان Lasmiditan
لزمیدیتان می‌تواند اثر آرام‌بخش داشته باشد و باعث سرگیجه شود، بنابراین به افرادی که از آن استفاده می‌کنند توصیه می‌شود که حداقل هشت ساعت کارهایی مثل رانندگی یا کار با ماشین‌آلات را انجام ندهند.

زیاد یا کم نخوابید. روزانه یک برنامه خواب و بیداری ثابت تنظیم و از آن پیروی کنید. سعی کنید وعده‌های غذایی را هر روز در یک زمان مشخص بخورید.


5- داروهای ضد تهوع
اگر میگرن همراه با تهوع و استفراغ باشد، این داروها می‌توانند به شما کمک کنند. داروهای ضد تهوع شامل کلرپرومازین، متوکلوپرامید یا پروکلرپرازین است. این داروها معمولا با داروهای ضد درد مصرف می‌شوند.
مصرف برخی از این داروها در دوران بارداری بی‌خطر نیست. اگر باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید، بدون مشورت با پزشک از هیچ‌کدام از این داروها استفاده نکنید.

درمان های خانگی میگرن و سبک زندگی
با شروع علائم میگرن، سعی کنید به یک اتاق آرام و تاریک بروید. چشم‌های خود را ببندید و استراحت کنید، یا چرت بزنید. یک پارچه سرد یا بسته یخ پیچیده در یک حوله یا پارچه را روی پیشانی خود قرار بدهید و مقدار زیادی آب بنوشید.
این اقدامات هم ممکن است درد میگرن را تسکین دهد:


راه های درمان سردرد میگرنی چیست؟
۱- تکنیک‌های آرامش را امتحان کنید
بیوفیدبک و سایر روش‌های تمدد اعصاب روش‌هایی را برای مقابله با شرایط استرس‌زا به شما آموزش می‌دهد که ممکن است به کاهش تعداد میگرن شما کمک کند.

2- روال خواب و غذا خوردن منظم ایجاد کنید
زیاد یا کم نخوابید. روزانه یک برنامه خواب و بیداری ثابت تنظیم و از آن پیروی کنید. سعی کنید وعده‌های غذایی را هر روز در یک زمان مشخص بخورید.

۳- به مقدار زیاد مایعات بنوشید
هیدراته ماندن، به‌ویژه با نوشیدن آب ، ممکن است به کاهش علائم میگرن کمک کند.

4- دفتر خاطرات سردرد داشته باشید
ثبت علائم در دفترچه خاطرات سردرد به شما کمک می‌کند تا بدانید چه چیزی باعث میگرن شما می‌شود و چه درمانی موثرتر است. همچنین به پزشک شما کمک می‌کند تا وضعیت شما را تشخیص دهد و پیشرفت شما را بین ویزیت‌ها پیگیری کند.

بیشتر بخوانید: یوگا در دوران بارداری، فواید و بهترین زمان شروع

راه های درمان سردرد میگرنی چیست؟

5- به طور منظم ورزش کنید
ورزش هوازی منظم، تنش را کاهش می‌دهد و می‌تواند از میگرن جلوگیری کند. در صورت موافقت پزشک، فعالیت هوازی مورد علاقه خود مانند پیاده‌روی، شنا و دوچرخه‌سواری را انتخاب کنید، اما به آرامی خود را گرم کنید چون ورزش ناگهانی و شدید می‌تواند باعث سردرد شود.
ورزش منظم همچنین می‌تواند به شما در کاهش وزن یا حفظ وزن سالم کمک کند و تصور می‌شود که چاقی، یکی از عوامل ایجاد میگرن است.

ورزش هوازی منظم، تنش را کاهش می‌دهد و می‌تواند از میگرن جلوگیری کند. در صورت موافقت پزشک، فعالیت هوازی مورد علاقه خود مانند پیاده‌روی، شنا و دوچرخه‌سواری را انتخاب کنید.


راه های غیر سنتی درمان سردرد میگرنی
درمان‌های غیر سنتی ممکن است به درد مزمن میگرن کمک کند.

1- طب سوزنی
آزمایشات بالینی نشان داده است که طب سوزنی ممکن است برای سردرد مفید باشد. در این درمان، پزشک سوزن‌هایی نازک را در نقاط مشخصی از پوست شما وارد می‌کند.

بیشتر بخوانید: طب سوزنی برای درمان کمردرد و هر آنچه باید درباره آن بدانید

راه های درمان سردرد میگرنی چیست؟

2- بیوفیدبک
به نظر می‌رسد بیوفیدبک در تسکین درد میگرن موثر است. این تکنیک آرام‌سازی از تجهیزات خاصی برای نحوه نظارت و کنترل برخی از واکنش‌های فیزیکی مرتبط با استرس مانند تنش عضلانی استفاده می‌کند.

۳- درمان رفتاری شناختی
درمان شناختی رفتاری ممکن است برای برخی از افراد مبتلا به میگرن مفید باشد. این نوع روان‌درمانی به شما می‌آموزد چگونه رفتارها و افکار بر نحوه درک درد تاثیر می‌گذارد.

4- مدیتیشن و یوگا
مدیتیشن ممکن است استرس را که عامل محرک میگرن است، برطرف کند. یوگا اگر به طور منظم انجام شود، ممکن است تعداد دفعات و مدت زمان میگرن را کاهش دهد.

بیشتر بخوانید: ده فایده مدیتیشن در بارداری که نمی‌دانید!

راه های درمان سردرد میگرنی چیست؟

5- گیاهان، ویتامین‌ها و مواد معدنی
شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد گیاهان می‌توانند از میگرن جلوگیری کنند، یا شدت آن را کاهش دهند دهند.

۶- دوز بالای ریبوفلاوین (ویتامین B-۲)
دوز بالای ریبوفلاوین ممکن است تعداد و شدت سردردها را کاهش دهد. مکمل‌های کوآنزیم Q10 ممکن است دفعات میگرن را کاهش دهد، اما مطالعات بیشتری مورد نیاز است.

بیشتر بخوانید: درمان میگرن در دوران بارداری

از پزشک خود بپرسید که آیا این درمان‌ها برای شما مناسب است یا خیر. اگر باردار هستید ، بدون مشورت با پزشک خود از هیچ‌کدام از این روش‌های درمانی استفاده نکنید.

منبع: mayoclinic

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.