۲۱۰۶۶۷
۳۷۶۵۹
۳۷۶۵۹

پوشک نوزاد، راهنمای خرید بهترین‌ها

پوشک نوزاد، یکی از وسایل ضروری است که خانواده‌ها نیاز دارند. اطمینان از تمیز و خشک ماندن پوشک برای راحتی نوزاد و جلوگیری از بثورات پوستی بسیار مهم است. این مطلب، راهنمای خرید پوشک نوزاد برای شماست.

پوشک نوزاد ، یکی از وسایل ضروری است که خانواده‌هایی که صاحب فرزند می‌شوند به آن نیاز دارند. اطمینان از تمیز و خشک ماندن پوشک نوزاد برای راحتی او و جلوگیری از بثورات پوستی بسیار مهم است. با توجه به اینکه دیگر خانواده‌ها از کهنه بچه استفاده نمی‌کنند، یا کمتر استفاده می‌کنند، بنابراین باید پیش از به دنیا آمدن نوزاد، به فکر تهیه تعدادی پوشک باشند، البته بهتر است ابتدا از یک کیفیت یک برند مطمئن شوند، سپس تعداد زیادی پوشک بخرند، در غیر اینصورت ممکن است از نظر اقتصادی ضرر کند.
بیشتر نوزادان هر روز حدود 10 تا 12 پوشک را کثیف می‌کنند که بیش از سیصد پوشک در سال می‌شود. با بزرگ‌تر شدن نوزاد، تعداد پوشک‌هایی که روزانه کثیف می‌کند به شش تا هشت عدد کاهش می‌یابد.
برای والدینی که به تازگی پدر یا مادر شده‌اند، هیچگونه راهنمای خرید پوشک نوزاد وجود ندارد. اندازه پوشک برای هر نوزاد متفاوت است درست مثل لباس و کفش. این اندازه به سن و وزن او بستگی دارد.

آیا به پوشک یک‌بار مصرف نیاز دارید؟
بله، بیشتر والدین پوشک یک‌بار مصرف را برای نوزادشان می‌خواهند. ممکن است شما فقط پوشک یک‌بار استفاده کنید یا اینکه بخواهید از پوشک پارچه‌ای بهره بگیرید.
استفاده از پوشک‌های یک‌بار مصرف و پارچه‌ای، نکات مثبت و منفی متعددی دارد، بنابراین قبل از خرید یا فراهم کردن آنها، تحقیقاتی انجام دهید تا بفهمید چه چیزی برای خانواده و نوزادتان بهتر خواهد بود.
به یاد داشته باشید که انتخاب پوشک، انتخاب همه چیز یا هیچ چیز نیست. بسیاری از خانواده‌ها هم از پوشک‌های یک‌بار مصرف، هم از پوشک‌های پارچه‌ای استفاده می‌کنند. مثلا می‌توانید در خانه از پوشک پارچه‌ای و در بیرون از خانه از پوشک یک‌بار مصرف استفاده کنید.

بهترین نوع پوشک یک‌بار مصرف چیست؟
مهمترین نکته، هنگام انتخاب پوشک این است که بفهمید چه چیزی برای کودک شما مفید است. ممکن است متوجه شوید که پوست نوزاد شما نسبت به یک مارک واکنش نشان می‌دهد. یافتن پوشک مناسب معمولا با آزمایش و خطا همراه است.

بهترین مارک پوشک ضد حساسیت (بویژه برای نوزادان تازه متولد شده)
اولین انتخاب مادران برای نوزادان پوشک‌های ضدحساسیت است. برای کودکان بزرگتر نیز به دلیل بروز آلرژی یا ادرار سوختگی، استفاده از پوشک ضد حساسیت اولویت دارد. براساس رده بندی محصولات از نظر مشتریان، بهترین پوشک‌های ضد حساسیت ایرانی و خارجی به شرح زیر هستند:

محصولات پوشک

1.مای بیبی (mybaby)

پوشک مای بیبی دارای لوسیون با عصاره بابونه، موجب کاهش حساسیت پوستی در کودکان می‌شود. ظرافت، نازکی و کشسانی مناسب از دیگر مزایای این پوشک هستند.
برای اولین بار، مای‌بیبی پوشک شورتی (Pull up) را وارد بازار کرده که به دلیل قدرت جذب بالا، قابلیت تعویض آسان، لایه رویی با حس نرمی پنبه و کش 360 درجه منعطف، انتخاب خوبی برای کودکانی است که به تازگی شروع به جست‌وخیز کرده‌اند. مادران و پدران عزیز می‌توانند برای مراقبت بیشتر از کودکان خود، از دستمال مرطوب مای‌بیبی مناسب پوست‌های لطیف و حساس دلبندشان استفاده کنند.

پوشک نوزاد، راهنمای خرید بهترین‌ها

2.مولفیکس (Molfix)

پوشک مولفیکس دارای لایه رویی و پشتی نرم و لایه عبور دهنده هوا برای محافظت از پوست است. نوار‌های پهلو با خاصیت کشسانی، حرکات آزادانه کودک را تسهیل می‌کنند و ساختار آناتومیک و انعطاف پذیر آن موجب می‌شود به خوبی روی پوست کودک بنشیند.

پوشک نوزاد، راهنمای خرید بهترین‌ها

۳. پریما پمپرز (Pampers)

اولین انتخاب مادران، پوشک پمپرز است و مزایای بیشمار آن، موجب دستیابی به این جایگاه شده است. از نکات مثبت آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
- نرم و لطیف بودن، متناسب با پوست نوزادان
- دارای سه لایه با جذب بالا
- خشکی طولانی مدت
- عدم بروز حساسیت پوستی
- تنوع بالا
- مناسب برای نوزادان از بدو تولد تا زمانی که شروع به خزیدن یا راه رفتن می‌کنند
- دارای نشانگر تعویض پوشک
- لایه اضافی برای جدا کردن ادرار یا مدفوع از پوست نوزاد

پوشک نوزاد، راهنمای خرید بهترین‌ها

4. مرسی، بیبی کینگ، کوکومی

پوشک نوزاد، راهنمای خرید بهترین‌ها

پوشک نوزاد، راهنمای خرید بهترین‌ها

پوشک نوزاد، راهنمای خرید بهترین‌ها

5. کانفی، ببم

پوشک نوزاد، راهنمای خرید بهترین‌ها

پوشک نوزاد، راهنمای خرید بهترین‌ها

بهترین پوشک نوزاد دخترانه و پسرانه

بیشتر پوشک‌ها برای هر دو جنس طراحی شده است و برخی تنها در رنگبندی و تصاویر موجود روی پوشک، الگوی دخترانه و پسرانه را به کار برده‌اند.
البته در مقطعی، برند‌های Pampers و Huggies پوشک مخصوص پسران و دختران را طراحی کردند و دلیل آن را متفاوت بودن شیوه ادرار کردن بیان کردند. به عقیده آن‌ها نقاط متفاوتی در پوشک پسران و دختران نیاز به جذب بیشتری دارد. ما به آن‌ها »نقاط ادرار» می‌گوییم و مواد جاذب بیشتری در آن نقاط قرار می‌دهیم.
البته امروزه دیگر نیازی به تهیه پوشک‌های دخترانه و پسرانه نیست، زیرا همه پوشک‌ها قابلیت جذب ادرار در نقاط مختلف را دارند.

بهترین پوشک ضد آب

هنگامی که با کودکتان به استخر یا دریا می‌روید بایستی یک پوشک ضدآب برای او تهیه کنید. پوشک ضدآب احتمال نشتی را کاهش می‌دهد و به دلیل عدم جذب آب، خیس و سنگین نمی‌شود، به همین دلیل کودک می‌تواند به راحتی در آب حرکت و بازی کند. پوشک هاگیز (Huggies)، بهترین مارک پوشک ضدآب است که در بازار عرضه شده است.

عوامل موثر در انتخاب پوشک نوزاد

این عوامل می‌تواند در انتخاب پوشک تاثیرگذار باشد:
 • هزینه
 • نرمی پوشک
 • قدرت جذب
 • مناسب بودن
 • عطر
 • متناسب با محیط زیست

چگونه می‌توانید پوشک مناسب نوزاد را تشخیص دهید؟

هر مارک پوشک نسبت به بقیه مارک‌ها متفاوت است، بنابراین بهتر است قبل از خرید بسته‌های متعدد پوشک، ابتدا چندین مارک مختلف را امتحان کنید.
پوشکی که با نوزاد، متناسب است این ویژگی‌ها را دارد:
 • درست زیر شکم نوزاد بسته می‌شود
 • به طور متقارن در هر دو طرف بسته می‌شود
 • کودک می‌تواند به راحتی در آن تکان بخورد
 • اگر پوشک، متناسب نباشد، ادرار نوزاد از آن خارج می‌شود.
این نکته را هم به خاطر بسپارید که با بزرگ شدن نوزاد، لازم می‌شود که سایز پوشک را تغییر دهید.

انتخاب اندازه مناسب پوشک نوزاد

کودک شما در طول رشد خود، به اندازه‌های مختلفی از پوشک نیاز دارد. اگر نوزاد شما نارس است، باید پوشکی مناسب نوزاد نارس بخرید که به آن Preemie می‌گویند.
بعضی از والدین برای سهولت در مراقبت از بند ناف در ابتدای تولد، سعی می‌کنند پوشک‌های سبک انتخاب کنند که سوراخ آن به شکل U باشد.
اکثر مارک‌ها پوشک را از سایز ۱ تا سایز ۶ تولید می‌کنند. یافتن پوشک مناسب به‌ویژه پس از شروع غذای کمکی نوزاد در پایان شش ماهگی، نکته مهمی است. در این سن نیاز دارید که پوشکی با قابلیت جذب بالا بخرید، در حقیقت، هر چه نوزاد، بزرگ‌تر شود، جذب پوشک باید افزایش یابد.
بیشتر بچه‌ها تا سن ۲ تا ۳ سالگی از پوشک استفاده می‌کنند. آنها در این سن دائما در حال حرکت‌اند، بنابراین به دنبال پوشکی با زبانه‌های قوی و جذب بالا باشید.
برای جلوگیری از ایجاد بثورات، لازم است مرتب پوشک کودک را تعویض کنید.

پوشک نوزاد، راهنمای خرید بهترین‌ها

اندازه پوشک بچه

لازم است چندین مارک پوشک را امتحان کنید تا بتوانید بهترین نتیجه را بگیرید. پوشک‌ها در این اندازه‌ها تولید می‌شوند:
 • پوشک نوزاد تازه متولد شده: تقریبا معادل چهار و نیم کیلو
 • اندازه 1: بین 3.8 تا 6.3 کیلوگرم
 • اندازه 2: بین 5.4 تا 8.16 کیلوگرم
 • اندازه 3: بین 7.2 تا 12.7 کیلوگرم
 • اندازه 4: بین 9.97 تا 16.78 کیلوگرم
 • اندازه 5: بین 12.24 تا 15.87 کیلوگرم
 • اندازه 6: از 15.87 کیلوگرم تا بیشتر
 • سایز 7: از 18.59 کیلوگرم تا بیشتر
همانطور که می‌بینید، برخی از این سایزها همپوشانی دارند. بنابراین نیاز است هنگام انتخاب آنها بدن کودک خود را در نظر بگیرید.
به این موضوع هم دقت کنید که هر مارک پوشک، می‌تواند سایزهای متفاوتی داشته باشد.

علائمی که نشان می‌دهد نوزاد به پوشک بزرگتر نیاز دارد

از کجا می‌فهمید که کودک شما به پوشک بزرگ‌تر نیاز دارد؟ این علائم به شما کمک می‌کند:
 • زبانه‌های کناری پوشک اغلب باز می‌شوند
 • پای کودک فشرده می‌شود
 • پوشک سفت می‌شود (در هنگام بستن پوشک باید بتوانید دو انگشت خود را زیر آن قرار دهید)
 • در اطراف پوشک بثورات قرمز وجود دارد
 • پوشاندن پوشک سخت شده
 • پوشک برای کودک، خیلی کوچک به نظر می‌رسد و نمی‌تواند پایین‌تنه او را بپوشاند
 • با مشکل نشتی مکرر ادرار روبرو می‌شوید
 • کودک شما در پوشک ناراحت به نظر می‌رسد

پوشک نوزاد، راهنمای خرید بهترین‌ها

راهنمای خرید پوشک نوزاد، جمع‌بندی
- براساس تجربیات مادران، پوشک پمپرز به عنوان بهترین پوشک ضد حساسیت به ویژه برای نوزادان معرفی شده است.
- با توجه به شرایط کنونی و قیمت بالای محصولات خارجی،................گزینه مناسبی است که برای پوست حساس نوزادان مناسب است و از لحاظ هزینه، باصرفه‌تر است.
- در میان پوشک‌های مخصوص دختران و دختران، برندهای پمپرز و هاگیز از دیگر محصولات، کیفیت بالاتری دارند. اما از نظر متخصصان و تجربه مادران، تفاوت خاصی میان پوشک‌های جنسیتی و پوشک‌های عمومی نیست و نیازی به خرید پوشک جداگانه و هزینه اضافی ندارید.
- در میان پوشک‌های استخری، پوشک ضد آب هاگیز حرف اول را می‌زند.

اگر نوزاد شما، دچار ادرارسوختگی یا بثورات پوستی شده، می‌توانید با متخصصان کلینیک نی نی بان تماس بگیرید.

منبع: Parents

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.