۲۳۱۷۶۲
۳۱۶
۳۱۶

چسبندگی رحم، علل و درمان؛ بیماری با آسیب های جدی به سلامتی زنان

برای این‌که بدانید بیماری چسبندگی رحم چه علایمی دارد و چطور می‌تواند شما را دچار ناباروری کند. به این راهنمای نی‌نی‌بان دقت داشته باشید. اگر عوارض این بیماری را بدانید سریع‌تر برای درمان آن اقدام خواهید کرد.

چسبندگی رحم، علل و درمان؛ بیماری با آسیب های جدی به سلامتی زنان

سندرم چسبندگی رحم که به آن سینکیای داخل رحمی یا سینکیای رحمی نیز گفته می شود، یک بیماری زنانه است؛ که در آن بافت اسکار در داخل رحم و/یا دهانه رحم تشکیل می شود. این بافت اسکار باعث می شود که دیواره های این اندام ها به هم بچسبند و باعث کوچک شدن رحم شوند. این سندرم عمدتاً پس از اتساع و کورتاژ، سقط ناقص یا فراموش شده یا درمان جفت باقی مانده پس از زایمان رخ می دهد. بیماران مبتلا به سندرم چسبندگی رحم معمولاً با جریان خون پریود پراکنده یا غایب و در نتیجه بافت اسکار اکتسابی، سقط جنین یا ناباروری مراجعه می کنند. گرفتگی یا درد نیز ممکن است در حوالی دوره قاعدگی پیش بینی شده رخ دهد، که نشان می دهد آندومتر در طول چرخه ایجاد می شود، اما جریان قاعدگی به دلیل چسبندگی مسدود می شود. در ادامه این صفحه به زبان ساده به بررسی علایم، خطرات و درمان این سندرم مهم زنانه می‌پردازیم.

چسبندگی رحم چیست؟

درمان سندرم چسبندگی رحم معمولاً جراحی است و شامل تلاش برای بازگرداندن اندازه و شکل حفره رحم برای بازگرداندن عملکرد طبیعی تولید مثل است. در حین جراحی، هیستروسکوپی وارد می شود و چسبندگی ها با یک قیچی کوچک، لیزر یا حلقه الکتروکوتر بریده می شود. در حالی که میزان موفقیت آمیز بودن ترمیم آناتومیک اولین روش از 57.8٪ تا 97.8٪ گزارش شده است، در زیر مجموعه ای از بیماران، چسبندگی های داخل رحمی می توانند اصلاح شوند. روش های مختلفی برای جلوگیری از اصلاح چسبندگی های داخل رحمی استفاده شده است، از جمله استفاده از دستگاه داخل رحمی و کاتتر فولی با بالون باد شده. چنین وسایلی سطوح رحم را در مرحله بهبود اولیه از هم جدا نگه می دارند و احتمال چسبندگی مجدد سطوح را کاهش می دهند. بسیاری از پزشکان همچنین درمان پس از عمل با مکمل استروژن را برای کمک به کاهش جای زخم و ترویج بازسازی آندومتر طبیعی توصیه می کنند.

سندرم چسبندگی رحم بر باروری تأثیر می گذارد؟

اگر سندرم چسبندگی رحم دارید، ممکن است باردار شدن برایتان سخت باشد. اگر این کار را انجام دهید، احتمال سقط جنین زیاد است. باردار شدن در زمانی که این بیماری را دارید امکان پذیر است، اما چسبندگی دیواره های رحم جایی برای رشد جنین نمی دهد. این باعث می شود شانس شما برای سقط جنین یا مرده زایی بیشتر از زنان بدون این عارضه باشد. سندرم چسبندگی رحم همچنین با خطر بالای برخی از شرایط در دوران بارداری همراه است که عبارتند از:

 1. جفت آکرتا. جفت خود را بیش از حد عمیق به دیواره رحم می چسباند. این منجر به بارداری پرخطر می شود. پس از تولد، تمام یا بخشی از جفت چسبیده باقی می ماند و باعث خونریزی بیش از حد می شود.
 2. جفت سرراهی. جفت دهانه رحم را مسدود می کند که می تواند باعث خونریزی شدید در دوران بارداری و زایمان شود. همچنین خطر زایمان زودرس را افزایش می دهد.
 3. سندرم چسبندگی رحم یک وضعیت تهدید کننده زندگی نیست، اما ممکن است شما را در معرض سقط های مکرر قرار دهد. در صورت ابتلا به سندرم چسبندگی رحم، حتماً به طور منظم به پزشک مراجعه کنید تا بارداری شما را تحت نظر داشته باشد.


علل سندرم چسبندگی رحم

شایع ترین علت این عارضه برداشتن بافت با جراحی در طی جراحی اتساع و کورتاژ (D&C) است. این روش معمولاً پس از یک روش سقط جنین انتخابی، سقط جنین یا در حین برداشتن جفت باقی مانده پس از زایمان انجام می شود. ضربه ای که پس از عمل به دیواره های رحم وارد می شود ممکن است منجر به اسکار شود. اگر جراحی بین دو تا چهار هفته پس از زایمان برای برداشتن جفت باقی مانده انجام شود، احتمال ابتلا به سندرم چسبندگی رحم ۲۵ درصد است. جفت ماندگار زمانی است که جفت در عرض ۳۰ دقیقه پس از زایمان از بدن شما خارج نمی شود. اگر پشت دهانه رحم گیر کند یا به دیواره رحم چسبیده باشد ممکن است اتفاق بیفتد. هر چه تعداد این روش ها بیشتر باشد، خطر ابتلا به این بیماری بیشتر می شود. همچنین می تواند به دلیل سایر جراحی های لگن مانند سزارین یا برداشتن فیبروم باشد.

چرا برخی زنان دچار چسبندگی رحم می‌شوند؟

علت دیگر عفونت آندومتر مانند سل تناسلی است. سل تناسلی زمانی است که باکتری های سل وارد دستگاه تناسلی شما می شوند. موارد سندرم چسبندگی رحم از فردی به فرد دیگر متفاوت است و یافتن علت شما باید بر اساس رویکرد موردی باشد.‌ گونه‌ای از این سندرم وجود دارد که در آن دیواره‌های رحم به هم نمی‌چسبند. در عوض، آندومتر در معرض دید قرار می گیرد، زیرا لایه پایه برداشته شده یا از بین رفته است. پرتودرمانی همچنین می تواند باعث سندرم چسبندگی رحم شود.

علائم سندرم چسبندگی رحم

شایع ترین علامت سندرم چسبندگی رحم پریودهای کم یا بدون قاعدگی است. همچنین ممکن است در زمان پریود شدن شما احساس درد کنید اما خونریزی نداشته باشید. این می تواند نشانه این باشد که شما در پریود هستید اما به دلیل انسداد، خون نمی تواند از رحم شما خارج شود. با این حال، عوامل دیگری می توانند باعث شوند که شما پریود نشوید، از جمله:

 • ناهنجاری های هورمونی
 • یائسگی
 • ورزش بیش از حد
 • فشار
 • کاهش وزن ناگهانی
 • مصرف قرص های ضد بارداری یا ضد بارداری
 • سندرم تخمدان پلی کیستیک
 • بارداری

اگر قاعدگی شما به طور ناگهانی نامنظم یا نادر شد، به پزشک خود مراجعه کنید. دلیل می تواند چیز دیگری باشد که نیاز به درمان دارد. در موارد دیگر، ممکن است پریودهای منظمی داشته باشید، یا ممکن است بسیار نامنظم شوند. سایر علائم سندرم چسبندگی رحم مشکل در بارداری یا سقط مکرر است.

تشخیص سندرم چسبندگی رحم

پزشک شما سابقه پزشکی دقیق شما را می گیرد و یک معاینه فیزیکی انجام می دهد. فقط در موارد نادری از طریق معاینه فیزیکی چسبندگی پیدا می کنند. با این حال، اگر ابزار پزشکی وارد شود و نتواند وارد دهانه رحم شود، ممکن است دچار انسداد دهانه رحم شوند.

آنها همچنین یک آزمایش خون برای رد سایر بیماری های زمینه ای که همین علائم را دارند انجام می دهند. سونوگرافی همچنین به ضخامت پوشش داخلی رحم و فولیکول‌ها کمک می‌کند.‌ روش دیگر گشاد کردن دهانه رحم و قرار دادن هیستروسکوپ است که مانند یک تلسکوپ کوچک است. پزشک داخل رحم شما را بررسی می کند تا جای زخم را بررسی کند. این روش هیستروسکوپی نامیده می شود. آنها ممکن است از این روش همراه با هیستروسالپنگوگرام (HSG) استفاده کنند، جایی که یک رنگ مخصوص به رحم تزریق می شود. این کمک می کند تا تمام مسائل داخل حفره رحم، از جمله انسداد و رشد، در عکس اشعه ایکس برجسته شود.

درمان چسبندگی رحم چگونه است؟

سندرم چسبندگی رحم معمولا با جراحی درمان می شود. جراح بافت اسکار یا چسبندگی را بریده و از شر آن خلاص می کند. جراحی غیر تهاجمی و با استفاده از هیستروسکوپی انجام می شود. شما به بیهوشی عمومی نیاز خواهید داشت و ممکن است استروژن پس از جراحی برای افزایش کیفیت پوشش رحم تجویز شود. قبل از اقدام به بارداری به جای زخم زمان دهید تا بهبود یابد (حدود ۱۲ ماه).

جمع‌بندی

سندرم چسبندگی رحم یک بیماری نادر در نظر گرفته می شود، تا حدی به این دلیل که تشخیص آن دشوار است. علائم مخصوصاً مختص این سندرم نیست و ممکن است در زنانی که قصد باردار شدن ندارند ناشناخته بماند. علاوه بر این، سندرم چسبندگی رحم معمولاً با معاینه معمول یا روش‌های تشخیصی مانند اسکن اولتراسوند قابل تشخیص نیست و به وضعیت آن به عنوان یک بیماری دشوار در تشخیص کمک می‌کند. استاندارد طلایی برای تشخیص سندرم چسبندگی رحم هیستروسکوپی است. این روش به پزشک اجازه می دهد تا تلسکوپ و دوربین را در رحم قرار دهد و حفره رحم را تجسم کند. سندرم چسبندگی رحم نیز معمولاً با سونوگرافی سالین یا هیستروسالپینوگرافی ارزیابی می شود. تکنیک های دیگری که می توانند مورد استفاده قرار گیرند عبارتند از سونوگرافی نمکی، که در آن محلول نمکی به داخل رحم جریان می یابد تا تصویر واضح تر شود، یا HSG که از ترکیبی از اشعه ایکس و رنگ برای تجسم رحم و لوله های فالوپ برای شناسایی انسدادها یا بی نظمی ها استفاده می کند. برای این منظور می‌توانید از پزشکان نی‌نی‌بان کمک بگیرید.

منبع: webmd

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.